Budowa małej frezarki kolumnowej cnc

Ogólne tematy związane z maszynami CNC, maszyny o odmiennej konstrukcji czyli wszystko co nie pasuje do powyższych.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
staneley
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 20
Posty: 123
Rejestracja: 16 paź 2018, 22:00

Re: Budowa małej frezarki kolumnowej cnc

#51

Post napisał: staneley » 28 gru 2021, 22:05

W sumie bardzo dobry pomysł ,o ile lepkość i ciężar cieczy nie mają tu wpływu .
Do kolumny to wody wlewać bym nie chciał , lepiej odmierzyć w wiaderku plastikowym 5 litrów i tam nasypać kruszywa i zalać wodą. Nie wiem co teraz do dają do wody , ale jak sprawdzałem wodą szczelność spawów wanny to na drugi dzień już pojawiła się korozja.




pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7606
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

Re: Budowa małej frezarki kolumnowej cnc

#52

Post napisał: pukury » 28 gru 2021, 22:50

Hej.
Ale - co z wodą ?
Przecież do żywicy kruszywo/piasek musi być suchy - najlepiej wyprażony.
Do 5 litrów to powinno wystarczyć 0.5 kg żywicy epidian5 + utwardzacz pac.
A i to za dużo.
Aż się zdziwisz ile piasku można związać taką ilością żywicy.
Rozrobiłbym połowę z tego a jak zabraknie to jeszcze.
Utwardzacz pac ma zaletę - czas otwarty jest spory.
Ni przygotuj od razu - rękawiczki , gazety i dyktę ( do mycia).
pzd.
Mane Tekel Fares


Znaki
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 229
Rejestracja: 19 sty 2019, 15:54

Re: Budowa małej frezarki kolumnowej cnc

#53

Post napisał: Znaki » 29 gru 2021, 18:18

Odlewałem z epidianu 5 i to taki średni wybór. Robotę zrobi, ale ciężko się z nim pracuje. Jest konsystencji miodu.
Kup lepiej epidian 6011 u mnie działa świetnie. Jest bliżej wody.

Objętościowo nie pomogę, ale 5 potrzebowała około 15-20% wagowo a 6011 wystarczyło około 8%. Dla bezpieczeństwa licz 10%.
Jakbyś miał problem ze znalezieniem mniejszych ilości dzwon do gaz-bud w Piastowie. Ewentualnie jak jeszcze mniejsze ilości to ja mogę się podzielić. Mam jeszcze ze 4 litry.

Możesz przygotować kruszywo w odpowiednich proporcjach, nasypać i zawibrować wszystko. Dodaj bezpieczny zapas a resztę wyliczysz z masy kruszywa
Chętnie pomogę z mini lathe i toczeniem, modelami 3d w f360, odlewaniem epoxygranitu, frezowaniem CNC w podstawowym zakresie, skrobaniem, programowaniem i podłączaniem falowników liteon :)

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7861
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Budowa małej frezarki kolumnowej cnc

#54

Post napisał: tuxcnc » 29 gru 2021, 18:27

Znaki pisze:
29 gru 2021, 18:18
5 potrzebowała około 15-20% wagowo a 6011 wystarczyło około 8%. Dla bezpieczeństwa licz 10%.
To nie jest tak.
Beton jest kompozytem, w którym obciążenie przenosi kruszywo, a lepiszcze ma je tylko ze sobą skleić.
Błędem jest zarówno danie za mało żywicy, bo to powoduje pęcherze powietrza, jak i danie zbyt wiele żywicy, bo wtedy to żywica zaczyna przenosić obciążenie, a z zasady jest bardziej elastyczna od kruszywa.
Najgorszym błędem jest dać za dużo żywicy i zostawić pęcherze powietrza.


Znaki
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 229
Rejestracja: 19 sty 2019, 15:54

Re: Budowa małej frezarki kolumnowej cnc

#55

Post napisał: Znaki » 29 gru 2021, 18:37

Całkowicie się z Tobą zgadzam. Różnice w ilości żywicy wynikały z możliwości jej wymieszania z kruszywem. W przypadku 5 robiłem testy na mniejszych odlewach stopniowo zwiększając ilość żywicy aż do momentu osiągnięcia właściwego odlewu. W przypadku 6011 również prowadziłem próbne odlewy i zamierzony efekt uzyskałem już przy 8 procentach.
Nie jestem inżynierem, możliwe że dałoby się uzyskać inne efekty optymalizując każdy z etapów. Jednakże w warunkach do jakich miałem dostęp 6011 po zawibrowaniu nie wykazywał pęcherzy powietrza ani suchego kruszywa przy ilości 8%. Dodam jeszcze, że 6011 znacznie łatwiej było zawibrować dzięki mniejszej lepkości mieszaniny
Chętnie pomogę z mini lathe i toczeniem, modelami 3d w f360, odlewaniem epoxygranitu, frezowaniem CNC w podstawowym zakresie, skrobaniem, programowaniem i podłączaniem falowników liteon :)

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4693
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Budowa małej frezarki kolumnowej cnc

#56

Post napisał: pitsa » 29 gru 2021, 18:49

tuxcnc pisze:jest dać za dużo żywicy i zostawić pęcherze powietrza
a do tego potrzebna jest jeszcze odpowiednia proporcja frakcji kruszyw. Na przykład 2/3 grubego i 1/3 drobniejszego które wejdzie w przestrzeń między większym kruszywem. Może 3/4 i 1/4... nie wiem, ale jeśli jest tylko grube kruszywo to tego powietrza się nie uniknie. Mała ilość pęcherzy powietrza jest istotna w betonie a nie betonowej zalewajce w której
tuxcnc pisze:żywica .... jest bardziej elastyczna
głównie chodzi o masę kruszywa dającą efekt bezwładności. Elastyczne spoiwo może dodaje dyssypacji energii drgań i wcale taka sztywność jak w budownictwie nie jest potrzebna?
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7606
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

Re: Budowa małej frezarki kolumnowej cnc

#57

Post napisał: pukury » 29 gru 2021, 18:54

Hej.
Było długi temat na forum.
Ale już go nie ma - znikło go przy zmianie jakieś kiedyś.
Pewnie że są lepsze żywice ( do tego celu) jak epidian 5.
Ale ten jest akurat dość popularny.
I do się z niego zrobić to o co chodzi.
Warto nadmienić że wypełniacz powinien być o kilku gradacjach.
Ale to ma być tylko wypełnienie .
Jak już bardziej " pro" - to można odessać powietrze.
Taką niby " próżnie" nawet z agregatu od lodówki można uzyskać.
Mieszać - pchać i będzie ok.
pzd.
Mane Tekel Fares


Autor tematu
staneley
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 20
Posty: 123
Rejestracja: 16 paź 2018, 22:00

Re: Budowa małej frezarki kolumnowej cnc

#58

Post napisał: staneley » 29 gru 2021, 20:50

Mi zależy głównie na wytłumieniu drgań , bo kolumna jest stalowa i sprężynuje . Wytrzymałość nie jest tak istotna , dlatego zakupiłem zwykły piasek o grubości ziarna od 1,2 do 3 mm.
Odmierzyłem 5 litrów objętości i powolutku wlewałem wodę, aż przesiąknie do wierzchu i weszło 1,5 lita . Być może to skutek zanieczyszczenia pyłem i dlatego wchłonął tyle wody . Piasek jest już wypłukany i się suszy . Zamówiłem 1,5 kg żywicy epidian 611 rozrobię połowę i zobaczę ile mi pójdzie piasku do takiej ilości żywicy. Jak zbraknie to przynajmniej będę wiedział ile . I jeszcze pytanie o temperaturę , w garażu normalnie mam ok 12 stopni +- 2 stopnie . Czy to wystarczy do zakrzepnięcia ,czy dostawić na kilka godzin jakąś farelkę?


Znaki
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 229
Rejestracja: 19 sty 2019, 15:54

Re: Budowa małej frezarki kolumnowej cnc

#59

Post napisał: Znaki » 30 gru 2021, 00:15

Pamiętam ten temat, szkoda, to zdjęcie z czarnego epoxygranitu z wikipedi to był odlew tego gościa z tematu jak dobrze pamiętam.

W mini lathe używałem takich samych gradacji. Przy frezarce dołożyłem trochę grubszej w 2 przedziałach do 10-15mm i mniejszej - to był pył/proszek kwarcowy.

Na prawdę warto zrobić chociaż ten 1-2 próbne odlewy. Nie muszą być duże, moje miały po 100g całości. Sprawdzisz sobie jak to wszystko działa i nie będziesz strzelał z proporcjami. Dobra mieszanina przed wibrowaniem wygląda jak mokry/zwilżony piach ale nie jak błoto. Nie powinna płynąć sama, w innym przypadku po wibrowaniu na powierzchni będziesz miał warstwę samej żywicy

A bym jeszcze zapomniał, mieszanie było cięższe niż się spodziewałem. Miej pod ręką wiertarkę z mieszadłem - tak awaryjnie, jeżeli tego wcześniej nie planowałeś

Co do temperatury to się nie wypowiem. Odlewałem zawsze w około 20 stopniach. Sprawdź kartę charalterystyki żywicy i utwardzacza


Jako że tamten temat zniknął do poczytania dla zainteresowanych: https://www.cnccookbook.com/epoxy-grani ... hine-fill/
Chętnie pomogę z mini lathe i toczeniem, modelami 3d w f360, odlewaniem epoxygranitu, frezowaniem CNC w podstawowym zakresie, skrobaniem, programowaniem i podłączaniem falowników liteon :)


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7606
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

Re: Budowa małej frezarki kolumnowej cnc

#60

Post napisał: pukury » 30 gru 2021, 00:53

Hej.
Jak Kol. napisał - około 20 stopni.
Jak temperatura to żywica będzie gęsta - a jak za wysoka to szybciej się utwardzi .
No i co z utwardzaczem ? - jaki czas otwarty mieszanki ?
Akurat PAC jest elastyczny - jeśli chodzi o ilość i czas polimeryzacji.
Czytałem gdzieś że najpierw mieszają utwardzacz z piaskiem a potem dodają żywicę.
Ja tego nie próbowałem.
Jak Kol. napisał - spróbuj na małej ilości - zobaczysz czym to " pachnie".
Czas , mieszanie i poziom powstającego syfu.
Jak zalewałem rurę do mojej " wspaniałej" chińskiej wiertarki to się specjalnie nie patyczkowałem
Na koniec wbiłem pręty gwintowane M16 - bo miałem.
Dawno temu robiłem u gościa ( konserwatora kamienia) - robiliśmy odlewy brakujących części elewacji.
Może dlatego " polubiłem" epidian 5 :mrgreen:
pzd.
Mane Tekel Fares

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC”