Fanuc robocut alfa

Nowy nabytek-

Dyskusje na temat maszyn do obróbki erozyjnej

wacpan
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 144
Rejestracja: 02 maja 2014, 14:58
Lokalizacja: Rz

Re: Fanuc robocut alfa

#21

Post napisał: wacpan » 30 wrz 2021, 18:09

Bodajże były dwie rolki z czego jedna grzała ucinając, naciągałes drut na tych rolkach on się wydłużał + prostował na pewnym odcinku + stożek. Możesz puścić strumień wody przez dysze?

Owy strumień pomagał sporo po wcześniejszym zabiegu. Naprowadzał drut na dysze dolna.




kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 16186
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Fanuc robocut alfa

#22

Post napisał: kamar » 30 wrz 2021, 18:23

Steryd pisze:
30 wrz 2021, 17:06
jest jakiś patent na przewlekanie drutu przez otwór w przedmiocie?
W chinkach to za patent robi szydełko z przedłużką :)


Autor tematu
Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 23
Posty: 4113
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Fanuc robocut alfa

#23

Post napisał: Steryd » 30 wrz 2021, 18:47

Mogę puścić wodę i próbowałem oczywiście. Tak mnie później refluksja naszła, na ile to istotne, żeby się ustawić na srodku otworu. Jutro może jeszcze powalczę, a może w sobotę zobaczymy.
Można?
Morzna!!!


ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 935
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Re: Fanuc robocut alfa

#24

Post napisał: ak47 » 30 wrz 2021, 21:10

Jak nie stoi na środku otworu tylko przy brzegu to strumień nawlekający za bardzo się rozbryzguje, nie prowadzi drutu i ten się załamuje i nie trafia. Musi być tak mniej więcej 2mm od detalu, żeby trafiło. Przed tym całym nawlekaniem jest też procedura kalibrująca nawlekanie. Włącza się wtedy strumień nawlekania i ręcznie jeździ pilotem tak by strumień z górnej dyszy trafiał w dyszę dolną (jak jest dobrze najechane to widać jak równomiernie na wszystkie strony woda się rozchlapuje). Tak jest w Charmillesach. Fanuc co tam nawydziwiał to nie wiem. Nawlekanie drutu przez detal 100mm to nie problem ino wprawy jeszcze nie masz ;) Bywa, że lepiej czasem przewlec przez detal, wyjechać dyszą dolną poza detal, nawlec, zatrzymać przewijanie drutu, wrócić na kontur i wznowić robotę.


Autor tematu
Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 23
Posty: 4113
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Fanuc robocut alfa

#25

Post napisał: Steryd » 01 paź 2021, 18:47

Póki co zdjęć nie będzie, ale udało mi się osiągnąć stabilną pracę, więc wrzucę filmy
https://drive.google.com/file/d/1BuH-2p ... p=drivesdk
Jeszcze rzut oka na parametry:
https://drive.google.com/file/d/1C0O72j ... p=drivesdk
Kostek, to 40HMT grubość 116, posuw cięcia wychodzi ~0,25 moim zdaniem całkiem optymistycznie, ale nie mam pewności jak interpretować dane. Czy ta ,,skuteczność" wahająca się od 30 do 50 % to już ok, czy coś jewzcze poprawić.
Póki co bez zanurzenia, bo mam problem z przeciekami- znaczy nie z wielkością, bo nie jest źle, ale z tym, że nie trafiają do rynienek.
Można?
Morzna!!!


ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 935
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Re: Fanuc robocut alfa

#26

Post napisał: ak47 » 02 paź 2021, 14:33

Na szybkość wpływa przede wszystkim odległość dyszy od materiału. Powinna być 0.3mm nad materiałem. W praktyce nieraz nierealne ale to już nic nie zrobisz. Dużo doda też zanurzenie (lepsze płukanie). Oprócz tego wszystko czym płynie prąd i wszystko do czego płynie prąd powinno być czyste jak łza. Są do tego gąbki specjalne bo fachowcy z serwisu nie zalecają osełek i papierów ściernych aby nie zostawić rys oraz nie wyoblić czyszczonych styków.

Nie wiem jak ma fanuc ale wyobrażam sobie, że podobnie jak charmillesy czyli w górnej głowicy masz kontakt po którym ślizga się drut. Rzeczony kontakt w trakcie pracy powinien być stale chłodzony wodą, ważne by w wodzie nie było pęcherzyków powietrza. Trzeba by spojrzeć jak to wygląda. Jeśli nie jest chłodzony wcale albo woda ledwo kapie to musisz udrożnić przepływ. Kontakty po których ślizga się drut nie powinny mieć wcięcia na całej wysokości (wcięcie jest od ślizgającego się drutu).


Autor tematu
Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 23
Posty: 4113
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Fanuc robocut alfa

#27

Post napisał: Steryd » 02 paź 2021, 22:55

Fanuc zaleca 0,2 od dyszy do materiału. Póki co nie oczekuję cudów, bo górna dysza jest kompletnie poryta (zamówiłem już parę nowych). Elektrody węglikowe założyłem obie nowe. Teoretycznie są zanurzone w wodzie płynącej przez dysze, bo kanały doprowadzające ich nie omijają. Z pracą w zanurzeniu póki co mam problem beszczelnej tylnej plyty. Wyciek nie jest duży, więc rynna dałaby radę, ale cieknie na rurę uszczelniającą dolne prowadzenie i po niej na korpus i podłogę , więc muszę skierować wyciek tam gdzie trzeba i będzie lepiej.
Można?
Morzna!!!


Autor tematu
Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 23
Posty: 4113
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Fanuc robocut alfa

#28

Post napisał: Steryd » 05 paź 2021, 19:31

Pytanie do znających ten model- jak powinna działać rolka dociskającą drut do bębna hamulca? U mnie jest po prostu ciasnawo na wałku i jak ją ustawię palcem tak zostaje. Nie powinno tam być sprężynki? Bez tego każda zmiana grubości drutu wyluzuje ten docisk. Chyba, że ma być luźno i grawitacja ją dociska...
Można?
Morzna!!!


Autor tematu
Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 23
Posty: 4113
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Fanuc robocut alfa

#29

Post napisał: Steryd » 27 paź 2021, 17:25

Żeby nie był, że nic nie robię, to drutówka się powoli ze mną oswaja. Niestety musiała dostać nową pompę główną, bo już nawet napełnianie wanny trwało wieki, a przez dysze to leciało jak z poważnym przerostem prostaty ;)
Okazało się również, że większość zaworów już jest pusta w środku, więc praktycznie wszystko reguluje się ręcznie. Może kiedyś wymienię zawory na 24v, na razie już starczy iwestycji.
W międzyczasie takie kosteczki się wycięły (9 sztuk) i poszło całkiem sprawnie.
Obrazek
Kwasówka, grubość 22, parametry dobrane z AI (mam taki luksius) na kompromis jakość / szybkość, wyszło ok 2mm/min, czas całkowity ok godziny (zgodne z tym co wyliczyła AI)
A powierzchnia taka:
Obrazek
Obrazek
Na oko Ra max1,25 ale przy okazji zmierzę
Można?
Morzna!!!


Autor tematu
Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 23
Posty: 4113
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Fanuc robocut alfa

#30

Post napisał: Steryd » 23 lis 2021, 00:02

Takie pytanie BTW- czy jest jakiś sposób na kalibrację naciągu bez tensometru? Nie posiadam tego narzędzia, achyba wypadało by kiedyś sprawdzić. Czy nie ma czym sobie glowy zawracać?
Można?
Morzna!!!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarki drutowe / Elektrodrążarki / EDM”