Butla turystyczna 5 kg

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC

rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Butla turystyczna 5 kg

#11

Post napisał: rdarek » 13 paź 2021, 14:28

Andrzej 40 pisze:
12 paź 2021, 23:13
Test 30 bar wyjaśnia wszystko. Nie jestem w stanie dopompować do takiego ciśnienia "domowym" kompresorem. Jak uzyskam 4-6 to będę zadowolony. I takie ciśnienie na pewno jest bezpieczne, nawet uwzględniając wpływ wieku butli.
Jeszcze raz dzięki i uśmiechnijcie się :-).
Uśmiechamy się :D :mrgreen:
Na wiek i stan butli brałbym jednak poprawkę lepiej to dokładnie sprawdzić choć bardzo dużych szkód takie 5l to nie poczyni ale licho nie śpi może krzywdę zrobić.
Jak potrzebny mały zbiornik przy niskim ciśnieniu to jest sporo alternatyw.
Zbiornik wyrównawczy CWU atestuje się je powyżej 10bar (na pewno te małe bo ich max ciśnienie robocze to właśnie 10bar. ) a pojemności od 5l (są takie i po 200l) UWAGA! Nie mylić z naczynkiem wyrównawczym CO (czerwonym) te są na niższe ciśnienia!
Zbiorniki od małych kompresorów
Zbiorniki przeponowe od pomp ogrodowych
Zbiorniki ciśnieniowe z samochodów ciężarowych
Butle od gazów technicznych ale to już jest cholerstwo ciężkie bo ma atesty na ciśnienia rzędu 300bar
Gaśnice śniegowe (CO2) itp. i wiele z tego można dostać z drugiej ręki za rozsądne pieniądze.
Nie chcę Cię jednak namawiać do złego :mrgreen: sam powinieneś wiedzieć lepiej co się sprawdzi




pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7604
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

Re: Butla turystyczna 5 kg

#12

Post napisał: pukury » 13 paź 2021, 15:55

Hej.
Ciśnienie w dętkach rowerowych to 1,5 - 3,5 Bar .
Czy są jeszcze jakieś zastrzeżenia ? :mrgreen:
Dawaj spokojnie - tylko dobrze wypłucz - bo będzie śmierdzieć.
wiem bo robiłem - agregat z lodówki i taka butla.
pzd.
Mane Tekel Fares


gozdd
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 842
Rejestracja: 02 gru 2013, 19:21
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Butla turystyczna 5 kg

#13

Post napisał: gozdd » 13 paź 2021, 17:05

pukury pisze:Ciśnienie w dętkach rowerowych to 1,5 - 3,5 Bar .

Po prawej stronie zakresu możesz sporo dołożyć :)

Spokojnie bym robił na takiej butli. Jeśli nie ma widocznych wżerów od korozji to będzie żyć.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Butla turystyczna 5 kg

#14

Post napisał: jasiu... » 13 paź 2021, 19:55

Mam znajomego, który pracuje z aerografem, w którym rolę zbiornika na powietrze pełni stare koło od jakiegoś dostawczaka. I się sprawdza, po napompowaniu do 3 atmosfer jest tam całkiem sporo powietrza.


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Butla turystyczna 5 kg

#15

Post napisał: strikexp » 13 paź 2021, 20:29

Andrzej 40 pisze:
12 paź 2021, 18:39
Mam zamiar wykorzystać starą 5 kg butlę turystyczną na propan-butan jako zbiornik powietrza do aerografu.
Do jakiego ciśnienia można ją "pompować"? Jakim ciśnieniem jest testowana?
Być może istotny szczegół - stara butla koloru czerwonego.
Pamiętam taki przypadek że goście pompowali powietrze w jakieś swoje wynalazki. Skończyło się to tak że warsztat zburzyło, jednego zabiło a drugi został kaleką.
Skoro butla jest na propan-butan to nie jest przeznaczona do stężonego tlenu. Także jak ktoś tam wspomniał, nie jest przeznaczona do napełniania więcej niż kilkadziesiąt/kilkaset cykli.


tristar0
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2847
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:48
Lokalizacja: Toruń miasto Tadeusza R

Re: Butla turystyczna 5 kg

#16

Post napisał: tristar0 » 13 paź 2021, 20:56

strikexp pisze:Skoro butla jest na propan-butan to nie jest przeznaczona do stężonego tlenu

przeczytaj cały temat mowa jest o sprężonym powietrzu a nie o ryżu pod łuzkiem

Dodane 7 minuty 57 sekundy:
skoro butla jest przystosowana do max 30 bar to możesz w nią pchać nawet podkołdernik jadowity jeśli nie przekroczysz wytrzymałości a rodzaj gazu w tym przypadku jest obojętny , skoro ciśnienie wg autora wątku jest kilka barów.
Mam wyrypane na wszelkiej maści proroków ,mędrców i wszystkich którzy stawiają się ponad innymi ,i tak ich zjedzą robaki

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4693
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Butla turystyczna 5 kg

#17

Post napisał: pitsa » 13 paź 2021, 21:34

Andrzej 40 pisze:Mam zamiar wykorzystać starą 5 kg butlę turystyczną

Już ją wywietrzyłeś czy nadal śmierdzi od nawaniania gazu smrodkiem C4H8S. Mam dużą pustą butlę po gazie i nie przestaje śmierdzieć po wielokrotnym przewietrzaniu jej powietrzem z kompresora. Nawet gorzej, wszystko wokół teraz śmierdzi, a z rąk się nie zmywa. Okropność. ;-)
Nie za mały zaworek jest w tej butli do pracy z aerografem?
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

Re: Butla turystyczna 5 kg

#18

Post napisał: bartuss1 » 14 paź 2021, 13:34

butle cza umyc a nie wietrzyć
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Butla turystyczna 5 kg

#19

Post napisał: Andrzej 40 » 14 paź 2021, 23:09

pitsa pisze:
13 paź 2021, 21:34
Andrzej 40 pisze:Mam zamiar wykorzystać starą 5 kg butlę turystyczną

Już ją wywietrzyłeś czy nadal śmierdzi od nawaniania gazu smrodkiem C4H8S. Mam dużą pustą butlę po gazie i nie przestaje śmierdzieć po wielokrotnym przewietrzaniu jej powietrzem z kompresora. Nawet gorzej, wszystko wokół teraz śmierdzi, a z rąk się nie zmywa. Okropność. ;-)
Nie za mały zaworek jest w tej butli do pracy z aerografem?
Ma swoje lata i już nie śmierdzi, była cały czas otwarta. Z wyjściem na aerograf nie powinno być problemu - wykręciłem zawór żeby przeczyścić wnętrze (tak naprawdę zrobił to kol. chinolstyl). Latały jakieś małe kawałki rdzy, po tylu latach to normalne. Wyleciały, trochę podrapałem przez otwór i będzie wlany FOSOL (nie na stałe :D0 i to powinno zakończyć sprawę korozji.
Średnica wlotowa zaworu wynosi 4mm, wylotowa 2,8mm. Wylotową można rozwiercić jeśli to będzie konieczne. Poza tym jest jeszcze wariant wykorzystania wylotu odpowietrzającego. Na początek mam zamiar podłączyć tam manometr.

Kolegów, którzy obawiają się, że zrobię jakieś głupstwo informuję, że w czasach, kiedy studiowałem elektronikę, miałem wykłady nie tylko stricte z elektroniki, ale także: mechaniki prof. Siuta (najlepszy wykładowca jakiego znałem, jego podręczniki to wzór precyzji słowa), chemii - prof. Trzebiatowski ( światowa klasa), maszyn elektrycznych, materiałoznawstwa i jeszcze paru dziedzin, chyba nieobecnych teraz na tym kierunku. Na pewno nie byłem wzorem studenta, ale coś tam do mnie docierało :D . Była też ekonomia polityczna socjalizmu, ale przed ćwiczeniami zaliczaliśmy piwiarnię żeby coś zrozumieć :D . Pracowałem w Cegielskim jako konstruktor, potem przeszło 40 lat byłem serwisowcem aparatury medycznej, projektowałem OIOMy oraz instalowałem i naprawiałem aparaturę w której występują gazy medyczne. To tak dla jasności sprawy.

Przy okazji, podziękowania dla kol. bartuss1 za podarowane mi kawałki MiniLathe. Bawią się nią teraz wnuki i zięć.
I jeszcze raz dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w mój "dokształt".

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11569
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Butla turystyczna 5 kg

#20

Post napisał: RomanJ4 » 14 paź 2021, 23:53

rdarek pisze:Zbiornik wyrównawczy CWU atestuje się je powyżej 10bar (na pewno te małe bo ich max ciśnienie robocze to właśnie 10bar. ) a pojemności od 5l (są takie i po 200l)

Ja mam w instalacji zbiorniki na powietrze zrobione z przerobionego starego 100L bojlera/wymiennika elektryczno/CO ze złomu, i 30L przeponowego zbiornika wyrównawczego od zespołu bezpieczeństwa CO, pompowane w nie ciśnienie to 6/8at..
Obrazek Obrazek
Obrazek

Dodane 9 minuty 13 sekundy:
Andrzej 40 pisze:będzie wlany FOSOL (nie na stałe :D0 i to powinno zakończyć sprawę korozji.

A nie lepszy Cortanin F? Przetwarza rdzę tworząc trwałą twardą granatowoczarną powłokę, którą można nawet malować(używają go lakiernicy), nie wchodzi w reakcję z czystym metalem, a nieprzetworzone resztki które nie weszły w reakcję z rdzą można wypłukać zwykłą wodą..
pozdrawiam,
Roman

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”