Mój pierwszy Ploter CNC

Hobbystyczna z profili ALU na podstawie gotowego projektu.

Ogólne tematy związane z maszynami CNC, maszyny o odmiennej konstrukcji czyli wszystko co nie pasuje do powyższych.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Darek05
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 56
Posty: 182
Rejestracja: 06 wrz 2007, 23:18
Lokalizacja: Wodzisław Śl.

Re: Mój pierwszy Ploter CNC

#81

Post napisał: Darek05 » 31 gru 2020, 22:19

Cześć
Tak, ale za dokumentację robi plik CAD wykonany w programie DesignSpark Mechanical, który ma swój format zapisu (.rsdoc) , część elementów przekonwertowałem do formatu .stp - dotyczy to tych elementów które realizowane były na maszynach CNC.
Maszynka nie jest idealna, konstrukcja ma swoje wady, ale jak na razie spełnia moje oczekiwania, dopiero się uczę jej programowania, pliki możesz ściągnąć z tąd: https://grabcad.com/library/cnc-plotter-4
Pisz jak czegoś będzie brakowało.
Dzięki - Szczęsliwego Nowego Roku


:D Pozdrawiam DAREK
O0O0O0O0O0O0O0O0O


Twardeusz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 31 gru 2020, 21:42

Re: Mój pierwszy Ploter CNC

#82

Post napisał: Twardeusz » 31 gru 2020, 23:02

Cześć,

Super, dzięki wielkie, jutro na trzeźwo sobie spróbuję to pooglądać i jak coś, to będę się ewentualnie konsultował, jako że swoje już też przy tym projekcie przeszedłeś 😉

Pozdrowionka
T.


Twardeusz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 31 gru 2020, 21:42

Re: Mój pierwszy Ploter CNC

#83

Post napisał: Twardeusz » 02 sty 2021, 23:17

Cześć,

Witam i pozdrawiam Nowym Rokiem 😎

Mam pytanie - robiłeś może jakieś takie ostrzejsze testy z aluminium, typu max. średnica frezu/głębokość frezowania/posuw?

Ciekawią mnie możliwości tej maszynki z tymi silnikami i wrzecionem.

Pozdrowienia,
T.


Autor tematu
Darek05
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 56
Posty: 182
Rejestracja: 06 wrz 2007, 23:18
Lokalizacja: Wodzisław Śl.

Re: Mój pierwszy Ploter CNC

#84

Post napisał: Darek05 » 03 sty 2021, 01:11

Cześć
Wrzeciono ma oprawkę ER11, maksymalna średnica trzpienia narzędzia którą się da wsadzić to 7mm, ale takiego jeszcze nie spotkałem i szukam frezów na trzpień o średnicy 6mm.
Ostatnio frezowałem formatkę o grubości 10mm frezem do aluminium o średnicy 4mm jednopiórowym z węglika, zagłębienie 2mm, posuw 600 mm/min, obroty 20000/min i do tego mgła olejowa, obróbka przeciwbieżna, szło jak w masło, wióry bardzo fajnie wyskakiwały, frez chiński - bez gradu, ale początki nie były tak różowe, pierwsze frezowanie blachy aluminiowej o grubości 3mm próbowałem frezem o średnicy 4mm dwupiórowy, węglik, zagłębienie 0,5mm, posuw 800mm/min, przeciwbieżnie + mgła, było słychać mocne wibracje freza, krawędź była z gradem - brzydka, po tym przeszedłem na testy z frezem HSS 2, 4 i 6mm dwupiórowe, obroty 10000, zagłębienie 0,5mm, posuw 600mm i tu było moje zaskoczenie, krawędź czysta bez gradu, powierzchnia gładka błyszcząca.
Wnioski na razie mam takie - muszę kupować frezy dobrej jakości, najlepiej znane markowe, ostatnio przeglądam katalog firmy DOLFA, z tego co tu na forum wyczytałem są polecane, ceny dla mnie są do przyjęcia od 40 do 80 pln dla tych które mnie interesują.
I jeszcze jedna ważna sprawa - jak już udało mi się obrobić ładnie krawędź formatki grubości 10mm to okazało się że nie trzyma ona kąta prostego, wycięty element z każdej strony u podstawy jest szerszy o ok. 0,1mm na zewnątrz.
W obrabianej sklejce jest kąt prosty.
Wnioskuję że winą jest ugięcie freza podczas obróbki, ale tu już muszę nauczyć się poprawnie programować w Fusionie, jeszcze dużo z naciskiem na Bardzo, nauki przede mną, ale drobne postępy już są.
Twardeusz pisze:
02 sty 2021, 23:17
......
Ciekawią mnie możliwości tej maszynki z tymi silnikami i wrzecionem.

Pozdrowienia,
T.
Moja pierwsza próba frezowania w formatce aluminiowej frezem HSS chyba 4mm bo innego jeszcze nie miałem, parametrów nie pamiętam ale wszystkiego było za dużo - frez topił aluminium, za frezem pozostawał zmielony, pofałdowany krater z aluminium, wrzeciono i maszyna dawały radę to uciągnąć, frez jakimś cudem nie strzelił, natomiast węgliki przy za wysokich parametrach pękały momentalnie.

Załączam zdjęcia wycinanego elementu o którym wcześniej pisałem.
Na dwóch ostatnich zdjęciach widać ślady po tzw. Tabs-ach, te pionowe wybrania freza świadczą też o tym że frez podczas podnoszenia się chwilę dłużej pozostaje w miejscu i się prostuje wybierając bardziej materiał, dlatego sądzę że muszę zmienić strategię obróbki aluminium.
Może ktoś tutaj wypowie się na ten temat czy mój tok myślenia jest prawidłowy.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
:D Pozdrawiam DAREK
O0O0O0O0O0O0O0O0O

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC”