Instalacja "pneumatyczna" w warsztacie

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1679
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Instalacja "pneumatyczna" w warsztacie

#61

Post napisał: CFA » 31 gru 2020, 12:25

tristar0 pisze:
31 gru 2020, 10:15
Nie do końca cię rozumiem z tymi osuszaczami bo osuszacz to urządzenie schładzające powietrze do 3-5stopni i skraplające wodę
Osuszacz to pojęcie bardzo ogólne. Ludzie potrafią osuszaczem nazwać właśnie zwykły separator wilgoci.
Czy nawet zaworek w odgałęzieniu instalacji, którym raz na jakiś czas wypuszczają wodę z sieci.
A tak z ciekawości, bo nie zajmuję się sprężonym powietrzem już ponad 20 lat - nie ma już przemysłowo osuszaczy adsorpcyjnych? Tylko ziębnicze?




Żołądek_
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 6
Posty: 74
Rejestracja: 04 wrz 2019, 20:39

Re: Instalacja "pneumatyczna" w warsztacie

#62

Post napisał: Żołądek_ » 31 gru 2020, 13:18

Skraplacz, separator- dokładnie to miałem na myśli.
Jest sens sobie tym zawracać głowę? Robi to chociaż trochę roboty? Jest sens dawać taki cyklonowy? Czy lepiej pojemnik z Silica Gelem?


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1679
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Instalacja "pneumatyczna" w warsztacie

#63

Post napisał: CFA » 31 gru 2020, 15:01

Żołądek_ pisze:
31 gru 2020, 13:18
Skraplacz, separator- dokładnie to miałem na myśli.
Jest sens sobie tym zawracać głowę? Robi to chociaż trochę roboty? Jest sens dawać taki cyklonowy? Czy lepiej pojemnik z Silica Gelem?
Znam takich, którzy pracują na takich kubełkach plus jakiś filtr przed samą maszyną i po 10 latach lania się wody z instalacji frezarka CNC nadal działa a inni mają niby sucho w sieci tzn
nie stwierdzają dużej obecności wody w instalacji a z wrzeciona leje się ruda zawiesina :-)
Apropos pojemnika z żelem, to podobno sprawdza się żwirek silikonowy dla kota na przelotowym pojemniku. Druciarstwo rulez!


Pneumokok
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 921
Rejestracja: 28 gru 2009, 15:56
Lokalizacja: Miasto nieudaczników

Re: Instalacja "pneumatyczna" w warsztacie

#64

Post napisał: Pneumokok » 31 gru 2020, 15:23

CFA pisze: nie ma już przemysłowo osuszaczy adsorpcyjnych? Tylko ziębnicze?

Są są, tylko ich cena w porównaniu do ziębniczych powala. Wydaje mi się, że dla obrabiarek cnc, osuszacze ziębnicze w zupełności wystarczą. Brak osuszacza to powolne zabójstwo pneumatyki. W maszynach, na których pracuję, na liniały pomiarowe dmucha permanentnie sprężone powietrze więc brak osuszacza dla liniałów też nie jest zbyt zdrowy.
Jeżeli pomogłem kliknij pomógł :)


tristar0
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 24
Posty: 2847
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:48
Lokalizacja: Toruń miasto Tadeusza R

Re: Instalacja "pneumatyczna" w warsztacie

#65

Post napisał: tristar0 » 31 gru 2020, 15:41

Wszystko zależy od zastosowania w firmie wskazany jest osuszacz ziębniczy bo maszyny nie" lubią pływać " fakt oczywisty ,w warunkach jakiegoś małego warsztatu przydomowego też taniutko nie będzie no chyba że założysz tylko separator cyklonowy ok 100pln , jak zechcesz mieć trochę lepszą jakość powietrza to za każdy filterek + obudowa 300 pln za 1/2 cala ,w chwili obecnej zakładając że montujesz 3 filtry, osuszacz ( używka ) , elektryczne spusty kondensatu to masz w miarę po problemie i 3000-3500 pln w portfelu mniej
Mam wyrypane na wszelkiej maści proroków ,mędrców i wszystkich którzy stawiają się ponad innymi ,i tak ich zjedzą robaki


Żołądek_
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 6
Posty: 74
Rejestracja: 04 wrz 2019, 20:39

Re: Instalacja "pneumatyczna" w warsztacie

#66

Post napisał: Żołądek_ » 31 gru 2020, 16:55

Czyli co, zakładając, że mam frezarkę z pneumatyczną zmianą narzędzia w małym warsztacie, to osuszacz ziębniczy jest absolutnym must-have?


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1679
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Instalacja "pneumatyczna" w warsztacie

#67

Post napisał: CFA » 31 gru 2020, 17:13

Żołądek_ pisze:
31 gru 2020, 16:55
Czyli co, zakładając, że mam frezarkę z pneumatyczną zmianą narzędzia w małym warsztacie, to osuszacz ziębniczy jest absolutnym must-have?
To zależy jaka frezarka i z jakimi wymaganiami. W instrukcji powinno być napisane jaka
klasa czystości powietrza jest minimalnie niezbędna. A potem sprawdź - dość dobry sprzęt renomowanych producentów pneumatyki nie daje tego, co na wszelki wypadek jako minimum ustawiają producenci maszyn CNC. Jak to powietrze nigdzie indziej nie "płynie" w instalację maszyny a tylko obsługuje siłownik zmieniacza i to sporadycznie (odcięcie) to możesz lać tam wodę. Jak jest przedmuch przez maszynę (wrzeciono, kolumnę) to raczej musi być minimum czyli lodówka.


sebasbox
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 225
Rejestracja: 16 mar 2019, 10:54

Re: Instalacja "pneumatyczna" w warsztacie

#68

Post napisał: sebasbox » 31 gru 2020, 17:34

to chyba jakaś "delikatna" przesada...ale zaznaczam że ja u siebie mam to hobbystycznej zabawy a nie do orania 16h an dobę.
U mnie przy frezowaniu kompresor chodzi cały czas bo mam przedmuch przez wrzeciono w trakcie frezowania (nie wiem nawet czy to potrzebne bo wrzeciono ma swój wentylator do chłodzenia).
Ja u siebie zrobiłem instalację z odwadniaczem festo 1/2 i filtrem 40 mikronów. Za nim jest moduł odwadniacz/odolejacz CKD 1/4 (odwadniacz z filtrem 5 mikronów a odolejacz z 0,1 mikrona). Spuszczam kondensat z zbiornika powietrza (tu oczywiście systematycznie bo się kondensat zbiera) i od czasu do czasu z odwadniacza Festo (czasami się minimalnie coś tam zbierze), ale nie przypomina mi się żeby coś poleciało z drugiego odwadniacza CKD tego co jest za Festo, muszę się temu chyba bliżej przyjrzeć:).
Obrazek


atlc
Posty w temacie: 8

Re: Instalacja "pneumatyczna" w warsztacie

#69

Post napisał: atlc » 31 gru 2020, 17:37

Wszystko zależy też od wielkości zbiornika, długości instalacji, poboru powietrza, temperatury.
Jeśli powietrze ma czas naturalnie się wychłodzić, duża część wody będzie do usunięcia na odwadniaczu.


tristar0
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 24
Posty: 2847
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:48
Lokalizacja: Toruń miasto Tadeusza R

Re: Instalacja "pneumatyczna" w warsztacie

#70

Post napisał: tristar0 » 31 gru 2020, 17:47

Na odwadniaczu woda się będzie ładnie skraplać przy małym poborze powietrza gdy jest duży to odwadniacz działa niczym kolejna przeszkoda ( co jest w odwadniaczu ) nic ,szklanka z zawirowaniem .

Dodane 3 minuty 54 sekundy:
czyli co robi w układzie zbiera wodę która jest już w postaci ciekłej i zalega w rurze
Mam wyrypane na wszelkiej maści proroków ,mędrców i wszystkich którzy stawiają się ponad innymi ,i tak ich zjedzą robaki

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”