Problem z suportem siedemsetki

Jaskółczy ogon jest szerszy na przodzie

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.

Autor tematu
Slash1977
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 10
Posty: 15
Rejestracja: 13 sie 2013, 23:48
Lokalizacja: Gdańsk

Problem z suportem siedemsetki

#1

Post napisał: Slash1977 » 30 lis 2020, 11:48

Witam,

Mam taki problem jaskółczy ogon suportu jest minimalnie szerszy na przodzie - jak widać na załączonym zdjęciu - pomiary na tyle dokładne na ile udało mi się wykonać - ciężkie dojście mikrometrem, przydałby się talerzowy i zamiast wałeczków w miarę precyzyjne frezy.
Obrazek
Ponieważ suport ma regulacje jaskółki na czterech śrubach to po przejechaniu maksymalnie do przodu - pierwsza jest poza jaskółką, druga jest w okolicy szerszego miejsca, dwie ostatnie są w okolicy "cieńszej" jaskółki. I teraz jadąc suportem do tyłu najeżdżam na szersze miejsce pierwszą śrubą druga zjeżdża na cieńsze, dwie ostatnie dojeżdżają do końca jaskółki. Jadąc dalej pierwsze dwie śruby regulacyjne zjeżdżają na cieńszą część, dwie ostatnie zaczynają zjeżdżać z jaskółki i zaczyna się robić luz. Jeżeli dwie pierwsze śruby wykasują luz na cieńszej części to jadąc do przodu zaczyna się robić bardzo ciasno. Czy może ktoś podpowiedzieć, czy jest jakieś łatwe rozwiązanie?

Czy ktoś się orientuje od czego robią się odbarwienia na prowadnicach - takie jakby ciemne plamy - nie wiem czy je dobrze widać na zdjęciu, takie same są na współpracującej części.
Obrazek




andrejch2
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 494
Rejestracja: 15 wrz 2019, 07:56

Re: Problem z suportem siedemsetki

#2

Post napisał: andrejch2 » 30 lis 2020, 12:40

jak miałem jeszcze mini tokarkę podobne plamy zrobiły mi się od nie wytartej wody, która dostała się pomiędzy suport a łoże. jaskółkę możesz prze frezować, albo doskrobać

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Problem z suportem siedemsetki

#3

Post napisał: RomanJ4 » 30 lis 2020, 13:00

Slash1977 pisze:pomiary na tyle dokładne na ile udało mi się wykonać - ciężkie dojście mikrometrem, przydałby się talerzowy i zamiast wałeczków w miarę precyzyjne frezy.

Frezy mogą oszukiwać, zwłaszcza używane mogą być nieznacznie krzywe co przy znacznej długości przyłożenia do jaskółki potęguje błędy, lepsze do pomiaru byłyby dość krótkie (powiedzmy do 20mm) ich trzonki lub inne podobnej długości szlifowane wałeczki (od dużych łożysk rolkowych, itd)

A odbijałeś może jaskółkę(chodzi o skośną powierzchnię) liniałem na tusz? Pokazało by to naocznie płaskość tych powierzchni.
Regulacja listwą dociskaną śrubami
Obrazek
nie jest najlepszym rozwiązaniem, stosowanym niestety dość powszechnie w tanich maszynach, gdyż pod wpływem punktowego nacisku śrub dość cienka listwa "faluje" i pomijając nierówność samej jaskółki opisane przez kolegę, objawy w czasie przesuwania są jak najbardziej możliwe.
Nie powinny natomiast wystąpić tam gdzie zastosowano kliny przesuwne gdyż rozkład sił dociskowych na całej długości jest bardziej równomierny, i nawet wysunięcie części klina(i sanek) poza jaskółkę nie powinno powodować większego luzu..
Obrazek
Slash1977 pisze:Czy może ktoś podpowiedzieć, czy jest jakieś łatwe rozwiązanie?

Przy niewielkich odchyłkach albo skrobanie (w amatorskich warunkach trudno osiągalne dużym nakładem pracy), albo szlif - przy czym ręcznie ciężka sprawa.
W twoim przypadku najgorszy jest koniec z uchybem +6-7 mikronów(jak zrozumiałem), ale ja bym nawet to zostawił, przy listwowej regulacji dużo to i tak nie pomoże.
Slash1977 pisze:Czy ktoś się orientuje od czego robią się odbarwienia na prowadnicach - takie jakby ciemne plamy

Najczęściej od oleju smarowniczego lub innego płynu(np wody z emulsji pozostałej od obróbki) na przylegających powierzchniach kiedy długi czas nie są przesuwane, a czasem od skroplonej pary która "zarudza" leciutkim nalotem rdzy dane miejsce, potraktowane następnie olejem...
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
Slash1977
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 10
Posty: 15
Rejestracja: 13 sie 2013, 23:48
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Problem z suportem siedemsetki

#4

Post napisał: Slash1977 » 30 lis 2020, 15:38

Dziękuję za odpowiedzi/podpowiedzi - nie odbijałem jaskółki, nie mam tuszu - jaki polecacie do takiego zabiegu - nigdy tego nie robiłem. Jeśli chodzi o plamy to zdziwiły mnie bo nie było ich a później się pojawiły - może rzeczywiście od jakiegoś przestoju lub skroplonej pary - nie używałem jeszcze emulsji pracowałem tylko na sucho. Na pewno cały czas nasmarowane - o nic byłem ciekaw. Powalczę z tą jaskółką jeszcze jak zaopatrzę się w tusz - bo praca z luzem jest niemożliwa a jak ciasno na początku to uciążliwe. Z wyprowadzaniem będzie problematycznie pewnie bo w okolicach trójmiasta ciężko znaleźć jakiś zakład który by to zrobił.


orion32
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1359
Rejestracja: 18 kwie 2017, 21:55

Re: Problem z suportem siedemsetki

#5

Post napisał: orion32 » 30 lis 2020, 17:57

To zrób sobie skrobak, kup farbę i skrob. Temat o skrobaniu jest na forum, a filmiki na YouTube. To krótki odcinek i dużo tego skrobania nie będzie. Żmudne, ale jak na nowicjusza w tydzień powinieneś sie uwinąć, a może nawet szybciej. A ile radochy potem będzie, że,, tymi recyma "dokonałeś cudu.
,, Iditi na ch. j" maciąg.
PO to dno -aksjomat. Wszystko ma swoje miejsce - Wyborcza, w każdym kiblu! ***** konfederusków.

Awatar użytkownika

rc36
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2264
Rejestracja: 11 kwie 2014, 01:25
Lokalizacja: Bliskie okolice Bydgoszczy

Re: Problem z suportem siedemsetki

#6

Post napisał: rc36 » 30 lis 2020, 18:46

Ja bym to dał na frezarkę, przefrezować z jednego mocowania dolną część, następnie górną część i musi pasować. Na sam koniec można dotrzeć współpracujące elementy najdrobniejszą pastą do docierania zaworów i będzie cymes.


orion32
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1359
Rejestracja: 18 kwie 2017, 21:55

Re: Problem z suportem siedemsetki

#7

Post napisał: orion32 » 30 lis 2020, 18:50

A jak te pastę potem usuniesz, jak ci się wbije w obie współpracujące części? Bedziesz miał dwie mikroosełki.
,, Iditi na ch. j" maciąg.
PO to dno -aksjomat. Wszystko ma swoje miejsce - Wyborcza, w każdym kiblu! ***** konfederusków.

Awatar użytkownika

rc36
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2264
Rejestracja: 11 kwie 2014, 01:25
Lokalizacja: Bliskie okolice Bydgoszczy

Re: Problem z suportem siedemsetki

#8

Post napisał: rc36 » 30 lis 2020, 18:58

orion32 pisze:A jak te pastę potem usuniesz

Szmatką nasączoną np. benzyną ekstrakcyjną.


orion32
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1359
Rejestracja: 18 kwie 2017, 21:55

Re: Problem z suportem siedemsetki

#9

Post napisał: orion32 » 30 lis 2020, 19:06

:D Tak sobie tłumacz. Usuniesz to co widoczne, na wierchu, a nie to co wbite w materiał.
,, Iditi na ch. j" maciąg.
PO to dno -aksjomat. Wszystko ma swoje miejsce - Wyborcza, w każdym kiblu! ***** konfederusków.


andrejch2
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 494
Rejestracja: 15 wrz 2019, 07:56

Re: Problem z suportem siedemsetki

#10

Post napisał: andrejch2 » 30 lis 2020, 19:09

Fajny tusz traserski wychodzi z smaru litowego zabarwionego zelem z dlugopisu.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”