Zarobki specjalistów CNC

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC
Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 25
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

Re: Zarobki specjalistów CNC

#371

Post napisał: bartuss1 » 19 lip 2020, 20:49

luki158 pisze: tylko branża CNC nie jest tania na star

otworzyłem 15 lat temu, bez jakichkolwiek znajomosci i kasy nawet, zaczałem od projektów maszynek na allegro, siem Polska na nie rzuciła, na dzien dobry od otwarcia przez rok sprzedałem 1200 projektów srednio po 2 stowki za sztukę. Generalnie da się. Chaos też miał w tym swój udział. Dzisiaj mamy nieco inną sytuaję i trzeba wymyslać cos innego, w miedzyczasie kontakty się pojawiły itd. I tak jak dziś, wydawało sie ze w 2005 nic juz nie da sie wymyslić pod katem cnc, bo wszystko jest. Tak samo jest dzisiaj, tylko ze ja zajmuje sie budową maszyn, a rysowac mi sie najzwyczajniej nie chce, jak trzeba to rysuj e na płasko w rzutach, malkotenci chcieliby 3d hehe vide kamar i jewo kamanda, ale po prawdzie kazdy szanujący sie inż "widzi" co trzeba, a tym bardziej wchodząc w grono zainteresowania tzw swiatowe, czyli platforma grabcad, to zainteresowanko rośnie jeszcze bardziej. Zdarzyłem sie juz pozrec co nieco z nasa czy lockhedem hehe, wielkie rzeczy, pozostaje jednak wiedza ze jakie by to ach och agencje nie były, to pracują tam ludzie nierzadko z iq na poziomie banana.


https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Tagi:


luki158
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 12
Posty: 208
Rejestracja: 28 mar 2018, 17:20

Re: Zarobki specjalistów CNC

#372

Post napisał: luki158 » 19 lip 2020, 22:04

Zgadzam się z tobą w 100% ale najważniejszy jest pomysł. Bo kupić sobie starą tokarkę jest łatwo ale co na niej robić? Sam wiesz ile kosztuje porządna frezarka nie jest to 5tys.


upanie
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 10
Posty: 1965
Rejestracja: 15 sty 2011, 09:26
Lokalizacja: Wyszków

Re: Zarobki specjalistów CNC

#373

Post napisał: upanie » 19 lip 2020, 22:20

jasiu... pisze:
19 lip 2020, 20:02
upanie pisze:
19 lip 2020, 17:18
Przez 6 lat w Wawie wynajmowałem mieszkanie za 1500 PLN miesięcznie. Kalkulator albo i nie i wychodzi 108000.
A jaki to jest procent twoich dochodów? Ano właśnie, ty jest problem, że to co ci zostawało wystarczyło na "nic". Polskie zarobki, mimo że w Warszawie.
A dlaczego tak wnioskujesz? Jestem programistą ale nie CNC tylko z zupełnie innej branży i te 1500 nie było żadnym problemem bo po opłaceniu wynajmu zostawało kilka razy więcej.
Ale jakie to ma znaczenie? Wydawałem 1500 a nie procent zarobków. Nawet gdybym wtedy zarabiał z 3 koła na rękę to i tak nie zmienia faktu, że gdybym nie płacił "komornego" a płacił ratę za swoją nieruchomość to po powiedzmy 20-tu latach byłaby moja a w przeciwnym przypadku po 20-tu latach nie miałbym nic wydając tyle samo pieniędzy.
czilałt...


FTW
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 710
Rejestracja: 16 gru 2016, 10:44
Lokalizacja: śląsk

Re: Zarobki specjalistów CNC

#374

Post napisał: FTW » 20 lip 2020, 08:27

Każdy oddany fan kredytów, wynajmu i leasingu będzie miał teraz bardzo nieciekawą sytuację, jeśli Covid ograniczył mu dochody, a raty trzeba płacić. Oczywiście uogólniam, ale firmy dysponujące pewnym majątkiem i zapleczem są w chwili obecnej w znacznie lepszej sytuacji niż Ci, którzy operują głównie na spłacaniu rat.


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 17
Posty: 16213
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Zarobki specjalistów CNC

#375

Post napisał: kamar » 20 lip 2020, 10:36

FTW pisze:
20 lip 2020, 08:27
, ale firmy dysponujące pewnym majątkiem i zapleczem są w chwili obecnej w znacznie lepszej sytuacji niż Ci, którzy operują głównie na spłacaniu rat.
Mechanizm prosty - nie masz roboty na swoim to tylko nie zarabiasz ,na wynajmie czy leasingu wpadasz w długi i tracisz miejsce pracy.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 39
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Zarobki specjalistów CNC

#376

Post napisał: jasiu... » 20 lip 2020, 16:45

kamar pisze:
19 lip 2020, 20:08
Nic nie lata bo nie mam chęci lecieć :) Puki co :)
Ja mam. Kto wie, może jeszcze w tym miesiącu uda się polecieć na urlop. 8)
luki158 pisze:
19 lip 2020, 22:04
Zgadzam się z tobą w 100% ale najważniejszy jest pomysł. Bo kupić sobie starą tokarkę jest łatwo ale co na niej robić? Sam wiesz ile kosztuje porządna frezarka nie jest to 5tys.
Dokładnie. Znam gościa, który najpierw chciał kupować maszyny, ale stuknął się w głowę, kupił narzędzia i kombiaka i zajął się serwisowaniem i naprawami. Nie narzeka. Myśleć trzeba szerzej. Bo tzw. warstat się niestety już nie opłaca. Nie ma rynku.
kamar pisze:
20 lip 2020, 10:36
Mechanizm prosty - nie masz roboty na swoim to tylko nie zarabiasz ,na wynajmie czy leasingu wpadasz w długi i tracisz miejsce pracy.
Dokładnie. Właśnie dlatego, może nieudolnie staram się troszkę przestudzić naszego kolegę. Zarobić 30 procent przy mocnym ograniczaniu się teoretycznie by się dało. Jeździsz do domu raz na miesiąc, żywisz się "zupami" (2 ziemniaki, marchew, zupa z proszku), jesteś w stanie odłożyć z 1500 euro miesięcznie. Jeśli dom kosztuje 400 tys (skromny, nie w mieście), to 30 procent będzie 120 tys. Zakładając kurs 4.40 masz 6600 miesięcznie odłożone. Teoretycznie za półtora roku masz te 30 procent. Tylko co dalej?

A jak się kurs zmieni, a jak pracę stracisz, oczywiście są to twoje pieniądze, żadnej żony na utrzymaniu, żadnego dziecka, bo na to przyjdzie pora?

A jak nie przyjdzie?

Skąd wiesz, jak twoje życie się potoczy? I tu znów trzeba wrócić do słów kamara - na wynajmie czy leasingu wpadasz w długi i tracisz miejsce pracy. Albo bank przejmuje ci dom, a komornik już będzie wiedział, jak zostawić cię z tym, co masz obecnie.

Nie te czasy, naprawdę trudno w tej chwili długodystansowe inwestycje planować.


upanie
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 10
Posty: 1965
Rejestracja: 15 sty 2011, 09:26
Lokalizacja: Wyszków

Re: Zarobki specjalistów CNC

#377

Post napisał: upanie » 20 lip 2020, 17:13

Czasy są słabe to prawda ale co w takim razie radzisz koledze?
Kredytu nie bo ryzyko, że straci pracę i po domu. Będzie dużo pracował to będzie miał więcej dzieci ale nie swoich :D
A jak wynajmie dom/mieszkanie i straci pracę to coś innego się stanie?
Fakt, że w przypadku kupna z wkładem własnym to jest ryzyko utraty części tego wkładu albo nawet całego i 120 klocków z tego przykładu to nie w kij dmuchał. No ale jak będzie wynajmował to też straci 100% tego co płacił.
W obu przypadkach płaci i mieszka i w obu jest pogoniony w przypadku utraty pracy. Z tym, że w przypadku kredytu część kasy może odzyskać jakby dom poszedł pod młotek. Ale ile to już inna historia.
Kredyt nie jest taki straszny jak wielu go maluje. No zależy jeszcze jaki kredyt. Jak się straci pracę to tak od razu domu nie zabierają. Banki też nie chcą szybko zabierać nieruchomości bo to tylko problem i mniejsze pieniądze niż z kontynuowanego kredytu. Prędziej z wynajmowanego domu wywalą niż bank dom zabierze. Pewnie zaraz ktoś znajdzie jakieś lotne.medialne przykłady jak to bank wywalił ludzi na bruk.
Ryzyko czai się na każdym kroku od urodzenia. Są ludzie, którzy na wszelki wypadek nic nie mają ale za to nic nie stracą a są i tacy, którzy mają wszystko na kredyt i sobie żyją z ratami do końca życia ale są zadowoleni z tego, że mają te swoje dobra od razu a nie odkładają na nie do starości.
Co lepsze? Bo ja wiem? Ja chyba wolałbym kupić samochód na kredyt i jeździć nim 5 lat niż 5 lat na niego odkładać. Koszt kredytu jest ale też i radość z posiadania autka.
Z resztą ja dom mam na kredyt i to w dodatku we frankach :D Jakoś nie narzekam specjalnie. Gdybym kiedyś zacisnął pasa to bym nie potrzebował kredytu ale ja żyję dosyć rozrzutnie i oszczędności są mizerne. Wiem, jestem nieodpowiedzialny bo przecież oszczędności trzeba mieć. No ale jasiu pisał żeby sobie żyć! :) I w 100% go popieram :) nawet jeśli to życie niesie ze sobą ryzyko.
czilałt...


luki158
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 12
Posty: 208
Rejestracja: 28 mar 2018, 17:20

Re: Zarobki specjalistów CNC

#378

Post napisał: luki158 » 20 lip 2020, 17:26

Wiadomo że można mówić że straci się pracę i nie będzie mnie stać na spłatę kredytu, równie dobrze może mnie jutro tramwaj przejechać. Wolę kupić niż wynajmować, i ktoś na mnie zarabiać, i powie mi że za miesiąc mam się wyprowadzić. Moje pytanie głównie brzmiało ile ok można zarobić w Niemczech, oglądałem parę ogłoszeń i stawka ok 15€ netto, Jasiu powiedz czy to przyzwoity zarobek czy nic specjalnego?


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 39
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Zarobki specjalistów CNC

#379

Post napisał: jasiu... » 20 lip 2020, 19:29

luki158 pisze:
20 lip 2020, 17:26
oglądałem parę ogłoszeń i stawka ok 15€ netto, Jasiu powiedz czy to przyzwoity zarobek czy nic specjalnego?
W dawnym NRD tak, pod pewnymi warunkami. Na przykład, że masz rodzinę.
upanie pisze:
20 lip 2020, 17:13
Czasy są słabe to prawda ale co w takim razie radzisz koledze?
Za mało danych. Gościu ma 29 lat, bo pisał. I nie wiemy nic więcej, na przykład, jak wygląda na dziś jego życie prywatne. Czy ma partnerkę/żonę, dzieci.

Czemu to ważne? Bo z jednej strony zarabia wtedy więcej. Niemiecki system podatkowy jest tak skonstruowany, że podatki liczy się dla rodziny. Jeśli jesteś rodziną jednoosobową, to masz dość kiepsko. Podatki w Niemczech są wysokie i razem z Sozialabgaben, czyli składkami ubezpieczeniowymi to będzie ok. 40 procent brutto. Dlatego jest później z czego odliczać i korzystać.

Dla osoby samotnej kwota wolna od podatku to w tym roku 9.408 €. Dla małżeństwa jest to 18.816 - dla każdego tyle samo. To się rozkłada na całą rodzinę, do tego odliczenia za każde dziecko. Kinderfreibetrag, bo tak się to nazywa, to 2586 na każde dziecko dla każdego z rodziców. Żona nie odlicza w Polsce? Nieważne, ty możesz odliczyć za nią w sumie 5172 €. Do tego 1.320 na dziecko i rodzica, jako koszty nauki. Tak, ty też za żonę, jak poprzednio. I tak do 21 lat, chyba że dziecko się uczy, to do 25 lat.

Do tego Kindergeld na pierwsze dziecko 204 ojro. Na trzecie 6 euro więcej.

A pewnie, że koszt prowadzenia podwójnego gospodarstwa też można odliczyć. Musisz gdzieś mieszkać, jeśli zostawiłeś rodzinę i to są koszty uzyskania przychodu.

Podatek może się bardzo różnić, dlatego ważna jest stawka brutto, no i warunki, jakie się spełnia. Możesz się pobawić: https://dojczland.info/kalkulator-brutto-netto-niemcy/
upanie pisze:
20 lip 2020, 17:13

Z resztą ja dom mam na kredyt i to w dodatku we frankach :D Jakoś nie narzekam specjalnie. Gdybym kiedyś zacisnął pasa to bym nie potrzebował kredytu ale ja żyję dosyć rozrzutnie i oszczędności są mizerne. Wiem, jestem nieodpowiedzialny bo przecież oszczędności trzeba mieć. No ale jasiu pisał żeby sobie żyć! :) I w 100% go popieram :) nawet jeśli to życie niesie ze sobą ryzyko.
No właśnie. Mam kolegę, Polak z wschodniej Polski. W firmie jest stołówka, treściwy obiad, świeżo gotowany, z deserem, kosztuje 3,40€. Dla niego za drogo, bo jego cieszą pieniądze. Ja pochodzę z tzw. robotniczej rodziny, z bloków. Od dziecka najpierw non stop na podwórku, później coraz dalsze wycieczki, wyjazdy w góry, skałki, jaskinie. Ja w domu nie wiem za bardzo, co robić, nie nauczyłem się tego, cenię przestrzeń. Tak się chciałem wytłumaczyć, czemu większość pieniędzy tracę na poznawanie świata. Późno zacząłem, ale sporo udało mi się obejrzeć. Mam nadzieję, że jeszcze parę miejsc na mnie czeka, cóż zobaczymy, wolę zwiedzanie, niż koszenie trawnika, choć spacer z kosiarką dla niektórych też - jak widzę - może być przyjemny.


luki158
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 12
Posty: 208
Rejestracja: 28 mar 2018, 17:20

Re: Zarobki specjalistów CNC

#380

Post napisał: luki158 » 20 lip 2020, 19:56

Dobra mam 29 lat żonę i dziecko :D To co Jasiu mogę do Ciebie przyjechać? :D
Ostatnio zmieniony 20 lip 2020, 19:57 przez luki158, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”