Przeróbka ustrojstwa na CNC

Dyskusje dotyczące budowy amatorskich tokarek CNC lub modernizacji maszyn konwencjonalnych.

kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 170
Posty: 16243
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Przeróbka ustrojstwa na CNC

#421

Post napisał: kamar » 01 kwie 2020, 22:26

Przecie żartuje, jeszcze tamten stoi.
Jak masz dysk SSD to przyślij i zainsalujemy.



Awatar użytkownika

senio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 20
Posty: 1459
Rejestracja: 25 maja 2006, 14:39
Lokalizacja: koło.wlkp

Re: Przeróbka ustrojstwa na CNC

#422

Post napisał: senio » 01 kwie 2020, 22:27

kamar

Żeby to zrobić i ogarnąć dla "gościa z łapanki" nazwijmy to, to nawet jeśli jest ogarnięty a nie zna linuxa w stopniu nawet podstawowym leży i kwiczy na stojąco. Co innego obsługa gotowego programu a co innego jego konfiguracja poza stepconfigiem. To nie jest ani szybkie ani proste ani oczywiste dla laika. Wiem bo przez to przeszedłem. Albo silna wola zapałki w oczy i czytać czytać i się uczyć, albo to olać i iść do macha. Taka jest prawda. Jeśli nie ma Ci kto pomóc na miejscu to laik ma pół roku czytania i nauki na dzień dobry. Po tym zacznie łapać gdzie co jest i do czego służy. A tak na surowo to można sobie pomarzyć o linuxcnc.


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 170
Posty: 16243
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Przeróbka ustrojstwa na CNC

#423

Post napisał: kamar » 01 kwie 2020, 22:35

No wiesz, mnie się wydaje to banalnie proste, mówię żeby działał i działa :)


Pneumokok
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 920
Rejestracja: 28 gru 2009, 15:56
Lokalizacja: Miasto nieudaczników

Re: Przeróbka ustrojstwa na CNC

#424

Post napisał: Pneumokok » 01 kwie 2020, 22:57

To się nazywa doświadczenie :)
Jeżeli pomogłem kliknij pomógł :)


atlc
Posty w temacie: 23

Re: Przeróbka ustrojstwa na CNC

#425

Post napisał: atlc » 01 kwie 2020, 23:28

Czytając relację z tej walki na poważnie się dziwię że warto w to wchodzić..
Wydałbyś ze 2,3k za kontroler z dostawą, (sam kontroler 1.6k), obsługę magazynu jak bozia przykazała miałbyś po podpięciu pi razy drzwi 10 kabelków i wpisaniu ilości gniazd w konfiguracji.. Cena nieco wyższa, za to brak kompa, licencji na macha albo walki z linem przez kilka dni, no.. co kto woli:)


DOHC
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 893
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:12
Lokalizacja: Pionki

Re: Przeróbka ustrojstwa na CNC

#426

Post napisał: DOHC » 01 kwie 2020, 23:52

Wspomniałem o enkoderze na rewolwerze bo bazowanie na indeks rozwiązuje problem pozycji noża po uruchomieniu maszyny / e stopie itp. Wystarczy zbazować ponownie oś rewolweru.
Wygląda to tak, na rewolwerze montujemy krańcówkę + enkoder. Proces bazowania wygląda mniej więcej tak:
Oś jedzie aż trafi na krańcówkę, od tego momentu zwalnia i jedzie aż trafi na sygnał index. Od tego momentu jedzie na pozycje home. Takie bazowanie daje powtarzalność w tej przysłowiowej setce na osi liniowej, na obrotowej to będzie oczywiście zależało od średnicy rewolweru.
Linux to ogarnia, nie jest to banalne ale do zrobienia. Nie wyobrażam sobie dać maszynę do użytku bez jakiejkolwiek formy bazowania rewolweru. Przy zainstalowanym enkoderze można jeszcze dopisać komponent porównujący pozycje zadaną silnika rewolweru i rzeczywistą z enkodera ale to zadziała tylko gdy zakłócenia nie będą siały i zakłócały sygnału z enkodera.

O bazowaniu na index osi X wspomniałem bo o ile to że maszyna rano przy dokańczaniu roboty pierwszą sztukę następnego dnia zrobi +- 0.02 to tylko przejemny dodatek ale mi np rozstrzał +- 0.1 przeszkadzał przy wiertłach. Ustawienie osi oprawki w osi wrzeciona nie jest tak banalne jak skorygowanie wymiaru dla noża.

U Bartusia na osi X mamy bazowanie +-0.1, bazowanie rewolweru na samą krańcówkę da podobne odchyłki i robi się z tego trochę maszyna losująca. Wiercimy fi 10 a wychodzi 10.5 :)

Mam wrażenie że od bazowania na krańcówkach lepiej sprawdzają się sztywne zderzaki.

Pozdrawiam


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 170
Posty: 16243
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Przeróbka ustrojstwa na CNC

#427

Post napisał: kamar » 02 kwie 2020, 05:58

atlc pisze:
01 kwie 2020, 23:28
Wydałbyś ze 2,3k za kontroler z dostawą, (sam kontroler 1.6k),
I zaś - dostawa paletowa ? tzn. ile sztuk na palecie ?
Obrazek

Chyba ze taki :)

Obrazek

Dodane 3 minuty 21 sekundy:
DOHC pisze:
01 kwie 2020, 23:52
Wspomniałem o enkoderze na rewolwerze bo bazowanie na indeks rozwiązuje problem pozycji noża po uruchomieniu maszyny

Mam wrażenie że od bazowania na krańcówkach lepiej sprawdzają się sztywne zderzaki.
Ten problem to wpisanie cyferki od 1-8 i masz resztę cytatu. Daj Boże tylko takie problemy

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 7877
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Przeróbka ustrojstwa na CNC

#428

Post napisał: tuxcnc » 02 kwie 2020, 06:15

atlc pisze:
01 kwie 2020, 23:28
albo walki z linem przez kilka dni
Po pierwsze, lin to taka ryba.
Po drugie, jest to walka jednorazowa i nieunikniona także przy innych rozwiązaniach. Na sterownik który polecasz też za pierwszym razem klient będzie patrzył jak cielę na malowane wrota i nie miał pojęcia od czego zacząć ...


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 170
Posty: 16243
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Przeróbka ustrojstwa na CNC

#429

Post napisał: kamar » 02 kwie 2020, 06:37

tuxcnc pisze:
02 kwie 2020, 06:15
a i nie miał pojęcia od czego zacząć ...
E tam, powisi tydzień na chińczyku i ustawi :)
A swoją droga to chciałbym zobaczyć na filmiku jak to się tym steruje magazynem z pulpitu ?


MacGregor
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 254
Rejestracja: 12 wrz 2006, 20:14
Lokalizacja: Białystok

Re: Przeróbka ustrojstwa na CNC

#430

Post napisał: MacGregor » 02 kwie 2020, 08:43

atlc pisze:
01 kwie 2020, 23:28
Czytając relację z tej walki na poważnie się dziwię że warto w to wchodzić..
Wydałbyś ze 2,3k za kontroler z dostawą, (sam kontroler 1.6k), obsługę magazynu jak bozia przykazała miałbyś po podpięciu pi razy drzwi 10 kabelków i wpisaniu ilości gniazd w konfiguracji.. Cena nieco wyższa, za to brak kompa, licencji na macha albo walki z linem przez kilka dni, no.. co kto woli:)
Popieram w całości.
Szkoda czasu tłumaczyć i udowadniać, to tak jak spór o wyższość świąt jednych nad drugimi, bezskuteczny.
Po dotknięciu do LinuxaCNC i do SZGH, mam obraz co i jak.
A muszę zaznaczyć raczej jestem laikiem "komputerowym" i po walkach zresztą często nieskutecznych z Linuksem, to po zetknięciu z "chińczykiem" wróciła pogoda ducha.
Oczywiście na pewno zaraz odezwą się "guru" linuksa i będą udowadniać jaki to on jest cacy, powiem macie rację, ma szerokie możliwości a jeszcze więcej ograniczeń, po pokonaniu tych ograniczeń zbiera się niezła sumka do wydania.
Mnie już nikt nie namówi do samodzielnego grzebania się w LinuxCNC, szkoda czasu.
Zresztą znam kilku speców od retrofitów sterowań maszyn, nawet jeden z drugim coś tam próbowali z linuxCNC, ale finalnie u wszystkich to samo stwierdzenie, żyć z czegoś trzeba a klient nie będzie czekał i czekał.
POZDRAWIAM

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Amatorska Tokarka CNC”