
Kręcąc korbą aby odpalić Żuka można wyliczyć jakiej mocy byłby potrzebny rozrusznik?
Słuszna uwaga.
Pomyślę nad tym kluczem, zawsze od kogoś można go pożyczyć, łatwiej niż silnikDuszczyk_K pisze: ↑16 maja 2019, 14:42Zadanie jest banalne, są wzory i se policz, jak gość nic nie kuma to można się z niego pośmiać. Fajny tok rozumowania
Ale serio to mi tu brakuje jednego. Wzory są a w nich tajemniczy M_wy no proste moment na wyjściu ale co to jest i jak to zjeść? Jeśli temat jest taki prosty to napiszcie mu np. silnik 5kW i zamykamy temat. Ale zdaje się, że nie jest to takie proste. Sito jest na łożyskach czy na panewkach? jaką ma średnicę?
Brakuje informacji o oporach jakie stawia sito, czy kręci się ono w powietrzu, w oleju czy w smole? już bez liczenia widać, że to ostatnie miało by najciężej. Niestety wyliczenie tego teoretyczne będzie trudne. Jeśli jednak o to pytasz, to może masz taką maszynę w warsztacie? Jeśli tak to można by zmierzyć rzeczywiste opory np za pomocą sznurka jak strike napisał czy za pomocą klucza dynamometrycznego. Jak? nastaw na kluczu np 10Nm i przyłóż klucz do nakrętki na osi sita. jeśli klucz "przeskoczy" a sito się nie ruszy to potrzeba większego momentu niż 10Nm do ruszenia tego więc zwiększasz nastawę na kluczu i tak do skutku aż sito ruszy. Jeśli ruszy przy np.:25Nm to taką siłę podstawiłbym pod M_wy.
Jeśli nie masz klucza dynamo a metoda ze sznurkiem na osi nie działa można ją zmodyfikować i na oś założyć zwykły klucz, przedłużyć go rurką np do 1metra i powiesić odważniki...
Oczywiście testy robił bym z zasypem w środku i w warunkach możliwie podobnych do rzeczywistej pracy, by nie badać oporów dla pustego sita a następnie obliczyć, kupić, zmontować, wsypać zbiornik mokrych trocin i zdziwić się, że padło.