Ploter do aluminium 700x550x280- odwrócony stolik - Realizacja

Realizacja budowy plotera CNC

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Darek05
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 182
Rejestracja: 06 wrz 2007, 23:18
Lokalizacja: Wodzisław Śl.

Re: Ploter do aluminium 700x550x280- odwrócony stolik - Realizacja

#31

Post napisał: Darek05 » 04 maja 2019, 23:04

mr_egon pisze:
24 kwie 2019, 14:06
1. Czy istnieją jakieś układy które zabezpieczą instalację w garażu (przy pierwszym głównym bezpieczniku nadądowym) w sytuacji gdy ktoś (bo to już miało miejsce) zechce sobie odwrócić Fazę z Neutralem w swoim garażu , a tym samym wszystkich następnych?
2. Czytałem tez o zabezpieczeniu różnicowo prądowym które w instalacjach bez przewodu ochronnego PE mija się z celem, czy to prawda??
3. Do czego podłączać ekran przewodu biegnącego od wrzeciona do falownika, do neutrala sieci 230V?
4. Pan Ryszard P. (pseudonim Zelrp – bardzo miły człowiek), u którego zakupiłem sterownik i zasilacz umieścił taką notkę (jak na zdjęciu), że pole miedzi zasilacza powinno być połączone z zerowaniem lub uziemieniem (oraz obudową sterowania). Skoro uziemienia nie mam czy to znaczy, że skrzynka zasilająca (widoczna na zdjęciu) oraz cała maszyna ma być podłączona do przewodu neutralnego sieci 230V?.
5. Czy dobrze rozumiem że przy zastosowaniu się do punktu 4 zabije mnie jak się aluminiowy kabel upali się albo ktoś w swoim garażu zechcę sobie zrobić przeróbkę i zamieni dla dalszych garaży N z L ?
Ad-1 Dla sytemu ochrony przed porażeniem który masz w garażu - zerowanie nie znam takiego zabezpieczenia przed zamianą przewodu fazowego z zerowym
Ad-2 Tak za wyłacznikiem róznicowo-prądowym musi być przewód ochronny (nie mylić z przewodem zerowym, pełni inną funkcje) aby wyłącznik mógł prawidłowo działać.
Ad-3 do bolca w gniazdku w którym jest zmostkowane z przewodem zerowym/neutralnym
Ad-4 TAK
Ad-5 TAK - w przypadku przebicia izolacji i pojawienia się napięcia na obudowie, i TAK bo na bolcu będzie pełne napięcie sieciowe

Dodane 11 minuty 2 sekundy:
piromarek pisze:
04 maja 2019, 22:43
No tak. O tym kierunku zapomniałem. Dzięki za czujność.

Jakby w takim razie sprawdził się trafo 1:1 z uziemionym jednym przewodem od wtórnego ?
Transformator separacyjny jest to jeden z systemów ochrony przed porażeniem i nie wolno uziemiać przewodu po stronie wtórnej, bo nie będzie pełnił on swojej funkcji separacyjnej, porażenie w tym przypadku może nastąpić dopiero jak dotkniesz dwóch końców uzwojenia wtórnego tego transformatora, przepływ prądu styk transformatora - ziemia nie występuje - nie ma porażenia


:D Pozdrawiam DAREK
O0O0O0O0O0O0O0O0O


piromarek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1341
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

Re: Ploter do aluminium 700x550x280- odwrócony stolik - Realizacja

#32

Post napisał: piromarek » 04 maja 2019, 23:22

Nie myślałem o tym, aby spełniał on rolę ochronną.
Raczej aby załatwił koledze jego problem zabezpieczenia przed zamianą fazy z zerem po stronie pierwotnej.
Po stronie wtórnej miałby zasilać instalację garażu w pełni spełniając wszystkie wymogi bezpieczeństwa pod kątem uziemiania ekranów i obudów, dając możliwość założenia zabezpieczeń różnicowo-prądowych.

Ale przestrzegam. To są tylko luźne rozważania. Nie zachęcam nikogo do ich testowania i realizacji. Może się okazać, że o czymś zapomnieliśmy, tak jak dwa posty wcześniej zapomniałem o sumie prądów w przewodzie zerowym i będzie nieszczęście.

Ale może podobne układy ktoś stosował w prawdziwej energetyce i na przykład rzeczywiście potwierdzi, że to jest realizowalne.


Darek05
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 182
Rejestracja: 06 wrz 2007, 23:18
Lokalizacja: Wodzisław Śl.

Re: Ploter do aluminium 700x550x280- odwrócony stolik - Realizacja

#33

Post napisał: Darek05 » 05 maja 2019, 10:31

piromarek pisze:
04 maja 2019, 23:22
Nie myślałem o tym, aby spełniał on rolę ochronną.
Raczej aby załatwił koledze jego problem zabezpieczenia przed zamianą fazy z zerem po stronie pierwotnej.
Po stronie wtórnej miałby zasilać instalację garażu w pełni spełniając wszystkie wymogi bezpieczeństwa pod kątem uziemiania ekranów i obudów, dając możliwość założenia zabezpieczeń różnicowo-prądowych.

Ale przestrzegam. To są tylko luźne rozważania. Nie zachęcam nikogo do ich testowania i realizacji. Może się okazać, że o czymś zapomnieliśmy, tak jak dwa posty wcześniej zapomniałem o sumie prądów w przewodzie zerowym i będzie nieszczęście.

Ale może podobne układy ktoś stosował w prawdziwej energetyce i na przykład rzeczywiście potwierdzi, że to jest realizowalne.
To o czym piszesz jest OCHRONĄ, podstawową zasadą jest to że systemów ochrony się nie miesza, wyłącznik różnicowo-prądowy, zerowanie, lub transformator separacyjny są to indywidualne systemy tej ochrony, i tak jak pisałem wcześniej łączenie kilku będzie tylko bardziej szkodliwe.
Autor tego wątku pisze że na wymianę instalacji na trzy przewodową nie ma szans, to i wyłącznik różnicowo-prądowy nie ma sensu, bo będzie tylko zbędnym i drogim gadżetem wiszącym na tablicy, nie będzie działał i nie spełni swojej funkcji.

Odnośnie zamiany przewodu zerowego z fazowym, transformator separacyjny jest tu rozwiązaniem, ponieważ po stronie wtórnej nie będzie miało znaczenia czy przewody ktoś pozamieniał, ważne jest aby nie wpaść na głupi sposób i jeden jego koniec dodatkowo uziemić.
Obudowy, ekrany, konstrukcje maszyn, należy w tym wypadku podłączyć do przewodu ochronnego, nawet poprowadzić jak luźno leżący z kablami zasilającymi i tyle, koniec tego przewodu nigdzie nie jest podłączony, dołączam schemacik, w prawdzie pokazuje on też przepływ prądów w przypadku wystąpienia przebicia izolacji ale tak to powinno wyglądać prawidłowo elektrycznie:
I uwaga w separacji napięcia nie występuje przewód zerowy, bo go nie ma.
Objaśnienie do schematu
L1 i L2 - przewód fazowy
PE - przewód ochronny
B - bezpieczniki
Obrazek
:D Pozdrawiam DAREK
O0O0O0O0O0O0O0O0O

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”