Winda warsztatowa DIY

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.

Autor tematu
Pafełek
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 146
Rejestracja: 27 paź 2014, 20:34
Lokalizacja: Lublin

Winda warsztatowa DIY

#1

Post napisał: Pafełek » 04 gru 2018, 22:37

Witam

Mało się udzielam na forum ale chciałbym pokazać kolegom i koleżankom :-) co zbudowałem a w zasadzie kończę budować. Winda będzie służyła jako transport towaru na magazyn na pięterku.



I tutaj pytanie do kogoś kto ogarnia sterowanie Zamel.Kupiłem 2 piloty bezprzewodowe i sterownik SRP-01 bo chciałbym zamienić standardowy pilot wyciągarki na pilot bezprzewodowy. Widzę już, że nie mam dokładnie tego co potrzebuję i nie do końca wiem czy da się wykorzystać ten SRP-01



Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Winda warsztatowa DIY

#2

Post napisał: Petroholic » 04 gru 2018, 23:25

Mechanicznie fajna ale jeśli pracują u ciebie ludzie (poza tobą) to jest potencjalnie wyrok :(

Wiesz, że wszelkie tego typu urządzenia podlegają pod UDT i nie możesz nawet przykręcić jednej śrubki bez uprawnień do konserwacji wind lub urządzeń dzwigowych? Poza tym jeśli komuś coś się stanie z jej powodu to pooglądasz swiat w kratkę :(

Pierwszy zasadniczy błąd to otwarty teren pod podestem. Tak być NIE MOŻE!!! Jeśli winda jedzie w górę to teren pod nią ma być odcięty od świata bez możliwości wejścia lub nawet wsadzenia rąk bądz stóp pod zjeżdzający na dół pomost!!! Takim paseczkiem na posadzce to możesz sobie miejsce na stawianie palet wyznaczyć :)


piotrp133
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 58
Rejestracja: 12 lut 2008, 19:28
Lokalizacja: Śmigno/Tarnów

Re: Winda warsztatowa DIY

#3

Post napisał: piotrp133 » 05 gru 2018, 00:38

Pilot i odbiornik musisz mieć 2 kanałowy (jeden góra drugi dół) naj lepiej dołóż przekaźniki bo oryginalne w odbiorniku szybko Ci polecą ( albo się zaspawaja albo nie będą łączyć). Najlepiej jak jeszcze założysz wyłącznik krancowy na poziomie gdzie będziesz mieć wyjście na piętro żeby za wysoko nie pojechał. Akurat w tym roku robiłem taką wyciagarke na piloty.

Zrobisz to na tym zamelu. Tylko tak jak pisałem bezpieczniej dołożyć przekaźniki.
Pozdrawiam
Piotr


Seb.Maz.
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 113
Rejestracja: 08 lis 2016, 01:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Winda warsztatowa DIY

#4

Post napisał: Seb.Maz. » 05 gru 2018, 00:54

Widac ze starannie zrobione :D ale z przepisami nie ma zartow :D strzel jakas tabliczke w stylu "zakaz uzywania urzadzenia przez osoby nieuprawnione" zeby chociaz miec jakas mala luke prawna :D tez myslalem u siebie nad suwnica ale pod wzgledem projektowania mozna miec jakies pojecie, gorzej jak sie nie ma uprawnien :) jesli nie masz papierka to nie mozesz projektowac urzadzenie uzytkowanych przez ludzi na wyzszym poziomie niz 1.5m wysokosci :D

Awatar użytkownika

Alvar4
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1360
Rejestracja: 18 sie 2010, 10:58
Lokalizacja: Okolice Łodzi

Re: Winda warsztatowa DIY

#5

Post napisał: Alvar4 » 05 gru 2018, 10:48

Fajny pomysł i wykonanie. Przydała by się jeszcze jakaś krańcówka zamontowana pod samą podłogą windy że w razie jak by coś leżało pod windą to ona się zatrzyma nie miażdżąc tego :) Dołóż jakiś napis typu NIE SŁUŻY DO PRZEWOZU LUDZI czy coś w ten deseń. Kwestia też gdzie ona na stałe parkuje. Jak na podłodze to spoko ale jak chowasz ją na poddasze to przydała by się jakaś mechaniczna blokada co by to na samej lince tylko nie wisiało. Pozdrowionka :)
Obrazek

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7969
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Winda warsztatowa DIY

#6

Post napisał: WZÓR » 05 gru 2018, 10:54

Pafełek pisze:
04 gru 2018, 22:37
Witam

Mało się udzielam na forum ale chciałbym pokazać kolegom i koleżankom :-) co zbudowałem a w zasadzie kończę budować. Winda będzie służyła jako transport towaru na magazyn na pięterku.



I tutaj pytanie do kogoś kto ogarnia sterowanie Zamel.Kupiłem 2 piloty bezprzewodowe i sterownik SRP-01 bo chciałbym zamienić standardowy pilot wyciągarki na pilot bezprzewodowy. Widzę już, że nie mam dokładnie tego co potrzebuję i nie do końca wiem czy da się wykorzystać ten SRP-01
Musiałem głośnik wyłączyć przy oglądaniu prezentacji.
.... , nie moje klimaty. :mrgreen:
...Wiesz, że wszelkie tego typu urządzenia podlegają pod UDT i nie możesz nawet przykręcić jednej śrubki bez uprawnień do konserwacji wind lub urządzeń dzwigowych? ....
Jak ogarnąłeś / ogarniesz temat w tej sprawie?

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2351
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Winda warsztatowa DIY

#7

Post napisał: Avalyah » 05 gru 2018, 11:22

WZÓR pisze:Musiałem głośnik wyłączyć przy oglądaniu prezentacji.

Trochę niefortunny tytuł piosenki moim zdaniem ("Live for the kill") zwłaszcza patrząc na to, że pod windę można bezproblemowo wejść :mrgreen:

Ale wygląda bardzo ładnie.


Autor tematu
Pafełek
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 146
Rejestracja: 27 paź 2014, 20:34
Lokalizacja: Lublin

Re: Winda warsztatowa DIY

#8

Post napisał: Pafełek » 05 gru 2018, 15:44

Avalyah pisze:
05 gru 2018, 11:22
WZÓR pisze:Musiałem głośnik wyłączyć przy oglądaniu prezentacji.

Trochę niefortunny tytuł piosenki moim zdaniem ("Live for the kill") zwłaszcza patrząc na to, że pod windę można bezproblemowo wejść :mrgreen:

Ale wygląda bardzo ładnie.
Być może niedługo ten tytuł będzie nie adekwatny :-)
WZÓR pisze:
05 gru 2018, 10:54


Musiałem głośnik wyłączyć przy oglądaniu prezentacji.
.... , nie moje klimaty. :mrgreen:
...Wiesz, że wszelkie tego typu urządzenia podlegają pod UDT i nie możesz nawet przykręcić jednej śrubki bez uprawnień do konserwacji wind lub urządzeń dzwigowych? ....
Jak ogarnąłeś / ogarniesz temat w tej sprawie?

Mariusz.
No nic nie szkodzi, nie obrażę się :-) Nie ogarnąłem i nie ogarniam ale widzę , że muszę i liczę na dobre rady.


Alvar4 pisze:
05 gru 2018, 10:48
Przydała by się jeszcze jakaś krańcówka zamontowana pod samą podłogą windy że w razie jak by coś leżało pod windą to ona się zatrzyma nie miażdżąc tego :) Dołóż jakiś napis typu NIE SŁUŻY DO PRZEWOZU LUDZI czy coś w ten deseń. Kwestia też gdzie ona na stałe parkuje. Jak na podłodze to spoko ale jak chowasz ją na poddasze to przydała by się jakaś mechaniczna blokada co by to na samej lince tylko nie wisiało. Pozdrowionka :)
Hmm najpierw pomyślałem, że musiałoby być pod spodem 1000 krańcówek jedna obok drugiej :-) ale jak mózg zaczął pracować to można by dać płytę po całości a pod nią krańcówkę ??

Seb.Maz. pisze:
05 gru 2018, 00:54
strzel jakas tabliczke w stylu "zakaz uzywania urzadzenia przez osoby nieuprawnione" zeby chociaz miec jakas mala luke prawna :D
Jest tabliczka na środku windy "Nieupoważnionym wstęp wzbroniony" :-)
Petroholic pisze:
04 gru 2018, 23:25



Jeśli winda jedzie w górę to teren pod nią ma być odcięty od świata bez możliwości wejścia lub nawet wsadzenia rąk bądz stóp pod zjeżdzający na dół pomost!!! Takim paseczkiem na posadzce to możesz sobie miejsce na stawianie palet wyznaczyć :)
Ok jeżeli zabuduję windę i zrobię dodatkowe drzwi to będzie ok ? Pomijając to, że nie mam uprawnień...
piotrp133 pisze:
05 gru 2018, 00:38


Najlepiej jak jeszcze założysz wyłącznik krancowy na poziomie gdzie będziesz mieć wyjście na piętro żeby za wysoko nie pojechał. Akurat w tym roku robiłem taką wyciagarke na piloty.

Zrobisz to na tym zamelu. Tylko tak jak pisałem bezpieczniej dołożyć przekaźniki.
Pozdrawiam
Piotr
Krańcówka jest na górze i na dole, widać to na filmie.Ok mogę zapytać jaki to ma być przekaźnik? Jakiś przykład


No i dziękuję wszystkim za dobre słowo


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2351
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Winda warsztatowa DIY

#9

Post napisał: Avalyah » 05 gru 2018, 15:57

Pafełek pisze:Ok jeżeli zabuduję windę i zrobię dodatkowe drzwi to będzie ok ?

To chyba zależy, czy pracujesz sam, czy ktoś jeszcze jest. Jeżeli nie sam, to myślę, że warto się dowiedzieć u odpowiedniego źródła w 100% sprawdzonych informacji, z tym nie ma żartów.


piotrp133
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 58
Rejestracja: 12 lut 2008, 19:28
Lokalizacja: Śmigno/Tarnów

Re: Winda warsztatowa DIY

#10

Post napisał: piotrp133 » 05 gru 2018, 17:05

Przekaźnik np. taki: Przekaźnik instalacyjny 2NO 16A 230V AC ERC216 Hager
Z moich doświadczeń, to nie warto kupować f&f bo będziesz go zaraz wymieniał a często je proponują.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”