Czy da się sterować silnikiem krokowym z częstotliwością 100-200Hz?

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
nanab
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 17
Posty: 330
Rejestracja: 01 paź 2018, 22:34

Czy da się sterować silnikiem krokowym z częstotliwością 100-200Hz?

#1

Post napisał: nanab » 08 lis 2018, 15:25

Pytanie jak w termacie, wiem że sygnał step może mieć 0-100Hz i 200-xxxxxHz i tak praktycznie każdy sterownik będzie poprawnie pracował. Ale czy istnieją jakieś specjalne sterowniki które mogą kręcić silnikiem taktowane sygnałem z przedziału 100-200Hz? Jeśli tak to jak je rozpoznać?




zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Czy da się sterować silnikiem krokowym z częstotliwością 100-200Hz?

#2

Post napisał: zibi » 08 lis 2018, 17:52

Nie wiadomo o ci chodzi. Jeśli sterownik toleruje częstotliwość do 20kHz to jaki ma problem z 100-200 impulsami na sekundę?
NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.


Autor tematu
nanab
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 17
Posty: 330
Rejestracja: 01 paź 2018, 22:34

Re: Czy da się sterować silnikiem krokowym z częstotliwością 100-200Hz?

#3

Post napisał: nanab » 08 lis 2018, 20:35

zibi pisze:
08 lis 2018, 17:52
Nie wiadomo o ci chodzi. Jeśli sterownik toleruje częstotliwość do 20kHz to jaki ma problem z 100-200 impulsami na sekundę?
Niestety nie wiem jaki ma problem, ale w tym zakresie częstotliwości całkiem głupieje, przerywa, kręci w druga stronę, kręci dużo szybciej niż to wynika z sygnałów, telepie całą konstrukcją albo sterownik po prostu eksploduje. Sprawdzałem na trzech typach(drv8825, a4988, drv8825, wszystkie sporo poniżej katalogowych parametrów jak chodzi o napięcie zasilania i ustawioną wartość prądu) i łącznie na ok 10szt sterowników i każdy tak samo, więc myślałem że to 100% normalne, że producenci po prostu umówili się że nie wolno używać sterowników w tym zakresie częstotliwości.


atlc
Posty w temacie: 1

Re: Czy da się sterować silnikiem krokowym z częstotliwością 100-200Hz?

#4

Post napisał: atlc » 08 lis 2018, 20:44

Może problem wcale nie leży w sterowniku, a np w wypełnieniu impulsu, zakłóceniach czy utworzonych pętlach masy itd itd.
Generalnie jak szukasz rozwiązania to opisz cały układ. Co generuje impulsy, jakie te impulsy są, czym zasilasz, jak masz zrealizowane połączenia między elementami, jak wygląda układ mechaniczny itd itd.


Slavco
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 131
Rejestracja: 28 lis 2012, 18:29
Lokalizacja: Bytom

Re: Czy da się sterować silnikiem krokowym z częstotliwością 100-200Hz?

#5

Post napisał: Slavco » 08 lis 2018, 20:48

A może po prostu silnik wpada w rezonans?
I dlaczego jest tak istotne by pracować na tak niskich częstotliwościach? Dodaj podział kroku i podbij częstotliwość.


Autor tematu
nanab
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 17
Posty: 330
Rejestracja: 01 paź 2018, 22:34

Re: Czy da się sterować silnikiem krokowym z częstotliwością 100-200Hz?

#6

Post napisał: nanab » 08 lis 2018, 23:38

Slavco pisze:
08 lis 2018, 20:48
A może po prostu silnik wpada w rezonans?
I dlaczego jest tak istotne by pracować na tak niskich częstotliwościach? Dodaj podział kroku i podbij częstotliwość.
Sam silnik czy konstrukcja? Bo konstrukcja co prawda ma trochę luzów(jeszcze próbuję je kasować), ale po odpięciu całości mechaniki jest tak samo, więc mechanikę też chyba mogę wykluczyć. Całość jest sterowana joystickiem(joyrode), który ma dość mały kąt wychyłu, a chcę uzyskać dużą prędkość max i dużą precyzję przy małych wychyleniach, plan byłtaki żeby zrobić mały zakres regulowanej częstotliwości przez drążek+przełącznik sterujący ustawieniami mikrokroku. Dlatego zmiana częstotliwości trochę psuje mi plany, wszystkie obliczenia, rozdzielczość timera itd., wolę tego uniknąć i usunąć problem zamiast go maskować.(chociaż pewnie właśnie tak zrobię jeśli nie uda mi się tego naprawić)
atlc pisze:
08 lis 2018, 20:44
Może problem wcale nie leży w sterowniku, a np w wypełnieniu impulsu, zakłóceniach czy utworzonych pętlach masy itd itd.
Generalnie jak szukasz rozwiązania to opisz cały układ. Co generuje impulsy, jakie te impulsy są, czym zasilasz, jak masz zrealizowane połączenia między elementami, jak wygląda układ mechaniczny itd itd.
Jeśli chodzi o sygnał step, to wypełnienie impulsu jest stałe=50%. Zakłócenia itp raczej wykluczam, przeglądałem na oscyloskopie sygnały i zasilania- sygnał dir stabilny, step ładny prostokąt zmieniający się płynnie bez żadnego przycinania, szpilek itp., zasilanie niezależnie od tego co robię i jak obciążam stoi twardo bez żadnych zmian(może pojedyncze mV). Główne zasilanie to akumulator samochodowy 12V, ale dla silników napięcie jest podbijane do 30V przez przetwornicę, ją podejrzewałem, ale obejrzenie napięcia na oscyloskopie i podmiana na inne źródła(akumulator 12V, inna przetwornica(przemysłowa) 24V, zasilacz laboratoryjny na różnych ustawieniach od 12-30V) wykluczyły ją-zawsze tak samo.
Co do urządzenia to coś w rodzaju sterowanej podstawy pod kamerę, do napędu dwóch osi są dwa silniki krokowe sprzęgnięte z przekładniami ślimakowymi. Silniczki mają znamionowe 6V i 0,8A, niezależnie od ustawienia prądu czy to będzie 0,15A czy 1,5A objawy są takie same. Moment po przekładni jest ogromny, nie idzie tego ludzkimi siłami zmusić do zgubienia chociażby paru kroków, a konstrukcja którą ma napędzać obraca się "na koński włos", w dodatku rampy mam ustawione bardzo płaskie, więc nie ma mowy o jakimś przeciążeniu. Sygnały generuje atmega8, ale (dla wykluczenia problemów po tej stronie)próbowałem też ne555 i normalnego generatora funkcyjnego ze średniej półki, efekt ten sam. Kable między panelem a sterownikami są długie-ok 2,5m wiążka, ale próbowałem podpiąć bezpośrednio na 10cm przewodach i to samo.
Filmik obrazujący problem:

Na filmie płynnie i powoli zwiększam częstotliwość, widać i słychać że w pewnym zakresie coś dziwnego się dzieje.


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2351
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Czy da się sterować silnikiem krokowym z częstotliwością 100-200Hz?

#7

Post napisał: Avalyah » 08 lis 2018, 23:47

To ciekawe zjawisko, bo też miałem z tym ostatnio problem. Robiłem Koledze z forum sterowniczek dla silnika krokowego z płynną regulacją prędkości i też miałem tak, że w pewnym niedużym zakresie silnik wariował, a dla wszystkich pozostałych działał normalnie. W tym jednym konkretnym zakresie tracił moment, zatrzymywał się, kręcił kilka kroków w jedną i drugą stronę... Ja akurat do testów korzystałem z tb6600 i jedyne, co więcej pamiętam, to że ten zakres magiczny był bardzo nieduży, kilka/kilkanaście Hz co najwyżej. Pomogło mi ustawienie mikrokroku.


Autor tematu
nanab
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 17
Posty: 330
Rejestracja: 01 paź 2018, 22:34

Re: Czy da się sterować silnikiem krokowym z częstotliwością 100-200Hz?

#8

Post napisał: nanab » 09 lis 2018, 00:03

O tym zapomniałem napisać-na początku filmu jest właśnie mikrokrok /16, potem przełączony na pełny krok.

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4654
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Czy da się sterować silnikiem krokowym z częstotliwością 100-200Hz?

#9

Post napisał: pitsa » 11 lis 2018, 18:21

Masz miejsce na ośce silnika aby dołożyć tłumik drgań?
Nie chodzi o tłumik drgań skrętnych ,jaki montują teraz na drukarkach 3d (w celu wyciszania silników), tylko tłumik drgań mocowany na osi silnika.
Tu przykład dość dużego tłumika:

Warto zapoznać się: https://www.cnczone.com/forums/stepper- ... amper.html
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2351
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Czy da się sterować silnikiem krokowym z częstotliwością 100-200Hz?

#10

Post napisał: Avalyah » 11 lis 2018, 18:50

Jeśli objawy są takie same, jak u mnie to raczej taki tłumik nie pomoże. Może i wizualnie powstrzyma to dziwne zachowanie, ale straconych kroków nie nadrobi.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”