TBS 20 - kilka pytań odnośnie polskiego klasyka

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.

piromarek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 11
Posty: 1341
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

Re: TBS 20 - kilka pytań odnośnie polskiego klasyka

#11

Post napisał: piromarek » 13 paź 2018, 11:47

Pompki w tsb 16 i 20 są podobne.
Nie należy oczekiwać jakiejś super wydajności.
Po prostu krzywka popycha tłoczek co jakiś czas.
Sprawdź najpierw, czy krzywka porusza tłoczek a potem pompując palcem czy cokolwiek leci. Może tłoczek "się zapiekł" w dolnej pozycji.
Na dnie komory jest ssak z filtrem siatkowym. Jeśli ma brudno na dnie to sitko jest zapchane.
Odkręć samą pompkę, nie rozbieraj nic tylko przemyj i zobacz czy pompuje np. benzynę ekstrakcyjną, popychając tłoczek palcem.




Autor tematu
InvaderBeer
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 113
Rejestracja: 16 lis 2017, 07:51
Lokalizacja: Kraków

Re: TBS 20 - kilka pytań odnośnie polskiego klasyka

#12

Post napisał: InvaderBeer » 16 paź 2018, 15:10

Hej , nie udało mi się jej wykręcić bo jest zasłonięta ale używając urządzenia do odsysania płynów/olei udało mi się ją na tyle przeczyścić , że coś tam pompuje . Raczej kropelkuje bo to jest porządna kropla co niecałą sekundę mniej więcej , nie wiem jak to działa ale u mnie jest podobnie jak na tym filmiku , który gdzieś w na yt znalazłem :



To tak ma być ? na filmie pada stwierdzenie : "pompka ładnie tłoczy " ale jakoś mało się wydaje , nie mam doświadczenia w tej materii .

Awatar użytkownika

rc36
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2264
Rejestracja: 11 kwie 2014, 01:25
Lokalizacja: Bliskie okolice Bydgoszczy

Re: TBS 20 - kilka pytań odnośnie polskiego klasyka

#13

Post napisał: rc36 » 16 paź 2018, 16:00

Jak miałem TSB 20 to chyba też więcej ta pompka nie podawała oleju, ale na filmie wiać że co najmniej trzy rurki w ogóle nie podają oleju bo maszyna nie jest wypoziomowana.


piromarek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 11
Posty: 1341
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

Re: TBS 20 - kilka pytań odnośnie polskiego klasyka

#14

Post napisał: piromarek » 17 paź 2018, 06:46

Nic więcej nie poleci.
Zresztą czego oczekiwać, jak tłoczek ma średnicę palca i skok ze centymetr , i tak z częstotliwością ok. 1 Hz :-)


kolec7
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 982
Rejestracja: 01 mar 2009, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: TBS 20 - kilka pytań odnośnie polskiego klasyka

#15

Post napisał: kolec7 » 18 paź 2018, 06:17

To co na filmie, w zupełności wystarcza.
Tak samo jest w mojej. Tak samo w egzemplarzu znajomego.
Tak samo było w tej, którą miałem w poprzedniej firmie, gdzie pracowałem.
"W życiu piękne są tylko chwile...."


Autor tematu
InvaderBeer
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 113
Rejestracja: 16 lis 2017, 07:51
Lokalizacja: Kraków

Re: TBS 20 - kilka pytań odnośnie polskiego klasyka

#16

Post napisał: InvaderBeer » 19 paź 2018, 22:13

Dziękuje za odpowiedzi , powalczę jeszcze bo u mnie rurki wystają ponad 1,5 - 2 milimetra ponad powierzchnię tej wanienki . Może coś z tym zrobię . Generalnie zauważyłem, że jak się ma odpowiedni poziom oleju to nawet rozbryzgowo się wszystko ładnie smaruje.
W dodatku ktoś w jedym miejscu zrobił ujście oleju tak że poziom utrzymuje się niebezpiecznie nisko praktycznie na poziomie rurek .
Zupełnie nie wiem poco .


Autor tematu
InvaderBeer
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 113
Rejestracja: 16 lis 2017, 07:51
Lokalizacja: Kraków

Re: TBS 20 - kilka pytań odnośnie polskiego klasyka

#17

Post napisał: InvaderBeer » 23 paź 2018, 11:43

Zabrałem się za supporty . Cel tylko czyszczenie i ewentualne zorientowanie się w sytuacji , bez skrobania bo muszę frezarkę skończyć :P

Najpierw sanie narzędziowe , wszystko brudne

Obrazek

Do czego służy ten otwór i ta śruba w imaku ?? :
u mnie tam nic nie było tylko brud .

Obrazek
Obrazek

Fajnie, że nakrętka śruby jest z brązu nie tak jak w chińskich tokarkach z żeliwa.
tylko nie wiem jak kasować tam luz?? Ona jest jednoczęściowa .

Obrazek

sanki nie wyglądają źle , kiedyś były skrobane ślad się delikatnie wytarł nie czuć progu paznokciem anie opuszkiem palca .
Tylko zastanawia mnie brak smarowania poprzez olejniczki .

Jak myślicie , dorobić olejniczki w przyszłości ? przy okazji zgarniacze itd. ?
Jedyne co jest smarowane poprzez olejniczkę to śruba .

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek

po rozebranie sanek poprzecznych okazało sie , że brakuje jednego łożyska oporowego 51200 . Łożysko skośne 7202B jest przy rączce , wymaga wymiany , nie ma natomiast tego 51200 a widnieje w DTR .
Czy dobrze mi się wydaję że powinno być po przeciwnej stronie do rączki na śrubie ? Na zewnętrznej ściance sanek ? U mnie tam była tulejka i podkładka sprężynująca. Niestety nie mam takiego obrazka w DTR żeby lokalizację tego łożyska namierzyć .

Obrazek

Łoże sanek poprzecznych trochę zużyte , paznokciem czuć delikatny próg , jak sprawdziłem zegarem to w maksymalnym punkcie są cztery setki ( 0,04 ) różnicy między miejscem niezużytym . Tragedii chyba nie ma ale w przyszłości przydało by się to naprawić .
Ciekawi mnie brak olejniczek na ślizgi ? Jest jakiś powód dla których ich nie ma ? tutaj też smarowana jest tylko śruba .

Obrazek

Sama powierzchnia supportu co jeździ po łożu jest ok nie czuć progu . smarowanie jest ok . Nie widać zużycia .

Obrazek

Podsumowując .
-do czego służy ten otwór i ta śruba w imaku ??
-jak się kasuje luz na sankach narzędziowych ? chodzi mi o ta nakrętkę . W DTR jest to słabo wyjaśnione
- czy dorobić olejniczki na sankach poprzecznych i narzędziowych w przyszłości ? przy okazji zgarniacze itd. ? czy z jakiegoś powodu ich tam nie ma ?
- gdzie powinno się znajdować łożysko oporowe 51200 ? Ma może ktoś zdjęcie przeciwnej strony sanek poprzecznych ?

Z góry dzięki i pozdrawiam

Awatar użytkownika

Pirat
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 513
Rejestracja: 12 lut 2017, 14:28
Lokalizacja: Lódź

Re: TBS 20 - kilka pytań odnośnie polskiego klasyka

#18

Post napisał: Pirat » 23 paź 2018, 12:48

InvaderBeer pisze:-do czego służy ten otwór i ta śruba w imaku ??

Jest to część mechanizmu zapadki imaka do blokady co 90°.
InvaderBeer pisze:-jak się kasuje luz na sankach narzędziowych ? chodzi mi o ta nakrętkę

Nie ma kasacji luzu, ale można dorobić.
InvaderBeer pisze:- czy dorobić olejniczki na sankach poprzecznych i narzędziowych w przyszłości ? przy okazji zgarniacze itd. ?

Tak dorobić olejarki i zgarniacze.


Autor tematu
InvaderBeer
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 113
Rejestracja: 16 lis 2017, 07:51
Lokalizacja: Kraków

Re: TBS 20 - kilka pytań odnośnie polskiego klasyka

#19

Post napisał: InvaderBeer » 23 paź 2018, 15:12

Dzięki Pirat

już też wyjaśniła się sprawa tego łożyska 51200 , jest po przeciwnej stronie rączki na samym końcu śruby i u mnie ktoś zastąpił je tulejką .
Lece teraz ze skręcaniem tego do kupy :)


staneley
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 123
Rejestracja: 16 paź 2018, 22:00

Re: TBS 20 - kilka pytań odnośnie polskiego klasyka

#20

Post napisał: staneley » 23 gru 2018, 21:49

Witam , przymierzam się do kupna jakiejś tokarki . Na początku myślałem żeby kopić tytana 520, jak poczytałem trochę o tokarkach chińskich i innych to to doszedłem do wniosku ,że musi to być co najmniej tytan 750 , jak dalej czytałem to stwierdziłem że to nie będzie chińczyk teraz stanęło na tym ,że będzie to TBS 20. Pytanie moje jest takie : czego mogę spodziewać się po takiej tokarce w cenie tytana 750 powiedzmy do 6000 zł. Tzn ile będę musiał dołożyć na doprowadzenie maszyny do względnego stanu używalności . Tokarka do prac hobbystycznyhc np. wykonać przekładnie pasowa lub zębatą do napędu lotni lub paralotni.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”