Półautomat spawalniczy Magnum Mig 208 Alu Synergia

ocena urządzenia

Spawalnictwo i obróbka cieplna

Autor tematu
ryszard1
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 24
Posty: 47
Rejestracja: 11 wrz 2018, 11:53

Półautomat spawalniczy Magnum Mig 208 Alu Synergia

#1

Post napisał: ryszard1 » 11 wrz 2018, 12:13

Witam
Czy ktoś z użytkowników używa lub może wyrazić opinie na temat tego półautomatu spawalniczego. Jest to urządzenie z pełną synergią - dobiera automatycznie parametry spawania MiG/MAG (prędkość podawania drutu, napięcia spawania) w oparciu o wprowadzone dane wyjściowe: grubość drutu, rodzaj osłony gazowej, rodzaj materiału spawanego, grubość spawanych elementów, wymagany kształt lica spoiny). Przymierzam się do zakupu tego modelu i jestem ciekaw czy rzeczywiście układ sterowania migomatu dobiera dobrze parametry spawania co z kolei powinno przekładać się na jakość spoiny.
W załączeniu film prezentujący urządzenie:




Autor tematu
ryszard1
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 24
Posty: 47
Rejestracja: 11 wrz 2018, 11:53

Re: Półautomat spawalniczy Magnum Mig 208 Alu Synergia

#2

Post napisał: ryszard1 » 11 wrz 2018, 16:32

Jeżeli ktoś nie posiada tego dokładnie modelu a posiada inny model z synergią pełną lub częściową (tu układ sterowania wymaga dodatkowo ręcznej nastawy prędkości podawania drutu a napięcie spawania dobiera sam w oparciu o wprowadzone przez spawacza dane takie jak grubość drutu i rodzaj gazu osłonowego - jak w przypadku modelu MAGNUM MIG 210 SYNERGIA Easy) to też proszę o ocenę tych urządzeń. Chodzi mi miedzy innymi o to na ile dobór parametrów spawania Mig/Mag (napięcie, prędkość podawania drutu) wykonywany przez układ sterowania urządzenia jest optymalny do danych warunków spawania. Czy da się nastawić parametry spawania ręcznie (tryb manualny) dużo dokładniej bo szybciej chyba nie w stosunku do nastaw w trybie Synergii? Gdzie można znaleźć tabele doboru parametrów spawania MIG/MAG do materiałów różnych gatunków i różnej grubości? Może lepiej zakupić tańszy półautomat spawalniczy i ustawiać parametry spawania w oparciu o te tabele.
Ponadto mam pytanie czy można stosować w modelu Magnum Mig 208 Alu Synergia szpule o średnicy D 200 mm i D 100 mm? Czy może potrzebny jest dodatkowy adapter na szpule D 100 mm i jaki?


Autor tematu
ryszard1
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 24
Posty: 47
Rejestracja: 11 wrz 2018, 11:53

Re: Półautomat spawalniczy Magnum Mig 208 Alu Synergia

#3

Post napisał: ryszard1 » 12 wrz 2018, 09:45

Rozumiem, że może być mało użytkowników półautomatów spawalniczych z synergią ale może ktoś podzieli się swoim doświadczeniem jak w praktyce dobiera parametry spawania metodą MIG/MAG - ja dopiero będę zaczynał przygodę ze spawaniem migomatem i wszystkie wskazówki na temat doboru parametrów spawania tą metodą są dla mnie niezwykle cenne.


mareq_bb
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 246
Rejestracja: 26 wrz 2016, 14:10
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Półautomat spawalniczy Magnum Mig 208 Alu Synergia

#4

Post napisał: mareq_bb » 13 wrz 2018, 11:03

Straszny niecierpliwiec z ciebie.
Ja bym na twoim miejscu przeczytał instrukcję. Skoro urządzenie dobiera parametry to ustawiasz zapewne tylko grubość materiału lub jakiś inny podstawowy parametr. To tego bierzesz trochę złomu ze złomowiska i ćwiczysz.

Jakoś ludzie dają radę opanować półautomaty bez synergii więc tobie powinno pójść teoretycznie łatwiej.


piromarek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1341
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

Re: Półautomat spawalniczy Magnum Mig 208 Alu Synergia

#5

Post napisał: piromarek » 13 wrz 2018, 11:20

Cześć.

Pytasz o inne synergie.

Mam i używam Kemppi minarcmig 180 230 V z synergią.

Jak dla mnie, który spawa dość od przypadku do przypadku, funkcja super.

Spawam na tyle rzadko, że zapominam ustawień.
Ma pilną potrzebę, ustawiam auto grubość materiał i lecę.

Jak dobre styki, materiał czysty i brak oporów w podajniku, to jest bajka jak dla mnie amatora :-)

Łuk czysto skwierczy, właściwie aż piszczy, precyzyjnie roztapia jeziorko i produkuje w miarę mało odprysków.
No ale pewnie w kwestii odprysków, to już jest wiele czynników po za spawarką.

Tyle, że półka cenowa chyba nie ta i tego modelu już nie ma zdaje się.

pozdrawiam


Autor tematu
ryszard1
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 24
Posty: 47
Rejestracja: 11 wrz 2018, 11:53

Re: Półautomat spawalniczy Magnum Mig 208 Alu Synergia

#6

Post napisał: ryszard1 » 13 wrz 2018, 13:43

mareq_bb pisze:
13 wrz 2018, 11:03
Straszny niecierpliwiec z ciebie.
Ja bym na twoim miejscu przeczytał instrukcję. Skoro urządzenie dobiera parametry to ustawiasz zapewne tylko grubość materiału lub jakiś inny podstawowy parametr. To tego bierzesz trochę złomu ze złomowiska i ćwiczysz.

Jakoś ludzie dają radę opanować półautomaty bez synergii więc tobie powinno pójść teoretycznie łatwiej.
Dzięki za zainteresowanie tematem.

W modelu Mig 208 Alu Synergia jak wynika to z filmu zaprezentowanego przez sprzedawcę parametry spawania MIG/MAG czyli napięcie spawania i prędkość podawania drutu dobierane są automatycznie na podstawie wprowadzonych przez spawacza danych adekwatnych do wykonywanego zadania tj podaje się:
- rodzaj spawanego materiału (stal czarna, stal nierdzewna, aluminium, lutospawanie drutem CuSi3, spawanie drutem rdzeniowym osłonowym)
- grubość spawanych elementów
- rodzaj gazu osłonowego odpowiedniego do danego materiału spawanego (CO2, CO2+Ar, Ar)
- średnicę drutu spawalniczego
- żądany wygląd lica spoiny (płaskie, wklęsłe, wypukłe)

Teoretycznie po tych nastawach urządzenie powinno być gotowe do spawania, z tym, że istnieje możliwość doregulowania napięcia spawania w razie takiej potrzeby. Dobór parametrów spawania jest więc niezwykle prosty, intuicyjny i szybki. Tylko pozostaje pytanie które wcześniej zadałem, czy rzeczywiście parametry spawania dobrane przez układ sterowania w tym urządzeniu są zbliżone do optymalnych. Jeżeli tak to na pewno warto kupić taki półautomat spawalniczy, przynajmniej w moim przypadku gdy nie mam żadnego doświadczenia w spawaniu metali. Jakoś sobie nie wyobrażam dobierać parametry spawania po omacku metodą prób i błędów. Nie będę przecież wiedział czy zła spoina to efekt źle dobranych parametrów czy braku umiejętności spawania czy też jednego i drugiego. Zakładając więc, że urządzenie dobiera prawidłowe parametry mógłbym się skupić tylko na doskonaleniu umiejętności spawania. Ewentualnie gdybym nie zdecydował się na zakup tego urządzenia z synergią a na zwykle bez synergii to w takim przypadku trzeba byłoby ustawić wstępne parametry spawania w oparciu o tabele, ale nie mogę takowych znaleźć (nie ma takowych w instrukcjach obsługi - przynajmniej w tych, które przeglądałem - głównie f-my Magnum). Może wie ktoś gdzie można znaleźć takie tabele lub program komputerowy, które je dobiera do danego zadania spawania.


mareq_bb
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 246
Rejestracja: 26 wrz 2016, 14:10
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Półautomat spawalniczy Magnum Mig 208 Alu Synergia

#7

Post napisał: mareq_bb » 14 wrz 2018, 12:16

Po prostu spawaj a dojdziesz do efektów.
Nawet jak urządzenie dobrze ci dobierze parametry to można zrobić zły spaw.
Ja nigdy nie spawałem. Poczytałem trochę stron o samej technice spawania półautomatem. Kupiłem normalny bez żadnej synergii. Kilka godzin spawania wszystkiego co miałem pod ręką, prób złamania spawów, przecinania, żeby sprawdzić przetop i teraz już spawam dobierając parametry na wyczucie.


psqdny
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 15
Posty: 16
Rejestracja: 17 kwie 2013, 18:49
Lokalizacja: bdg

Re: Półautomat spawalniczy Magnum Mig 208 Alu Synergia

#8

Post napisał: psqdny » 15 wrz 2018, 20:47

Witam.
Postanowiłem nabyć właśnie ten półautomat MIG 208 ALU SYNERGIA.
W tym tygodniu mam zamiar go zamówić.
Nie jestem spawaczem. Niby potrafię coś pospawać, niby znam teorie spawalnictwa, mam styczność z technologią spawania, ale mam zamiar zacząć spawać na własne potrzeby ucząc się przy tym.
Ten MIG 208 ALU wydaje mi się właściwy, bo chce spawać cienkie blachy, cienkie aluminiowe, chce móc lutospawać, czy mieć możliwość wypróbowania TIG.
Z tego co zauważyłem, to ktoś kto potrafi spawać nie lubi synergii, bo zanim dopasuje się do synergii, szybciej ustawi parametry manualnie do swoich preferencji.
Zaletą tego modelu jest prąd minimalny 20A, więc cienkie blachy. Dodatkowo funkcja ATC poniżej 1.5 mm. Z racji ustawienia grubości materiału oraz przetopu/kształtu spoiny może naprawdę dość precyzyjnie dobierać parametry. Lepiej niż 210 synergia easy. Długo myślałem czy 210 easy czy 208 alu. MIG 210 jest mniejszy, lżejszy, poręczniejszy, i chyba bardziej czytelny w obsłudze. No i tańszy. Teoretyczne zalety bardziej precyzyjnej synergii z naciskiem na spawanie cienkich materiałów oraz aluminium przeważyły w kierunku 208 alu.
Postaram się napisać wrażenia po kupnie. Brakuje mi jakiejś ciekawej opinii użytkownika, której szukam. Film jest sponsorowany, więc trudno być pewnym że jest obiektywny.
Jeśli się nie odezwę w przeciągu tygodnia możecie napisać na PW i napiszę tu posta jak wrażenia z użytkowania.


Autor tematu
ryszard1
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 24
Posty: 47
Rejestracja: 11 wrz 2018, 11:53

Re: Półautomat spawalniczy Magnum Mig 208 Alu Synergia

#9

Post napisał: ryszard1 » 16 wrz 2018, 14:42

psqdny pisze:
15 wrz 2018, 20:47
Witam.
Postanowiłem nabyć właśnie ten półautomat MIG 208 ALU SYNERGIA.
W tym tygodniu mam zamiar go zamówić.
Nie jestem spawaczem. Niby potrafię coś pospawać, niby znam teorie spawalnictwa, mam styczność z technologią spawania, ale mam zamiar zacząć spawać na własne potrzeby ucząc się przy tym.
Ten MIG 208 ALU wydaje mi się właściwy, bo chce spawać cienkie blachy, cienkie aluminiowe, chce móc lutospawać, czy mieć możliwość wypróbowania TIG.
Witam
Ja również chcę spawać na swoje potrzeby i zamierzam kupić MIG 208 ALU SYNERGIA bo będę potrzebował m innymi spawać cienkie blachy - muszę naprawić progi w moim aucie, które miejscowo skorodowały. Też wydaje mi się - na postawie filmowej prezentacji - ten półautomat prosty w obsłudze i posiadający funkcje bardzo przydatne przy spawaniu blach samochodowych takie jak właśnie niski prąd spawania, spawanie punktowe, lutospawanie oraz funkcję ATC ograniczającą strefę wpływu ciepła przez co blacha nie powinna być tak narażona na pofalowanie w trakcie spawania. Jeżeli chodzi o lutospawanie to upatruje w niej dla siebie szanse na to, że powstawiam bezboleśnie łaty w miejscowo przerdzewiałe progi. Przy moim braku umiejętności spawania obawiam się, że musiałbym bardzo długo ćwiczyć zwykłe spawanie MIG/MAG w osłonie CO2 i argonu zanim nauczyłbym się spawać bez przepalania tak cienkiej blachy jakie stosowane są w samochodach (0,8 mm). Może ktoś potwierdzić tą moją opinię co do łatwiejszego nauczenia się lutospawania i odnośnie tego, że przy lutospawaniu raczej nie da się przepalić blachy grubości 0,8 mm.
Z tego co zauważyłem, to ktoś kto potrafi spawać nie lubi synergii, bo zanim dopasuje się do synergii, szybciej ustawi parametry manualnie do swoich preferencji.
Nie wydaje mi się aby szybciej ustawił optymalne parametry spawania - przecież mimo doświadczenia w pracy z urządzeniem niesynergicznym nie wstrzeli się od razu w parametry optymalne - metodą prób i błędów musi je skorygować a to trochę zajmuje czasu, wydaje mi się znacznie więcej niż na urządzeniu z synergią. W sumie w urządzeniu z pełną synergią do wprowadzenia jest: materiał spawany, grubość elementu spawanego, średnica drutu spawalniczego, rodzaj gazu osłonowego i kształt lica spoiny. Nie posiadam urządzenia z synergią aby to określić precyzyjnie ale dajmy na to, że trwa to minutę. Nie sądzę aby nawet doświadczonemu spawaczowi w minutę dało się ustawić do pracy półautomat bez synergii. Chyba, że się mylę i ustawianie parametrów spawania MIG/MAG to błahostka i nie ma większego znaczenia precyzja nastaw bo urządzenie dopuszcza duży rozrzut parametrów spawania. Jeżeli tak jest to niech ktoś to potwierdzi co ma długą praktykę w spawaniu metodą MIG/MAG.
Zaletą tego modelu jest prąd minimalny 20A, więc cienkie blachy. Dodatkowo funkcja ATC poniżej 1.5 mm. Z racji ustawienia grubości materiału oraz przetopu/kształtu spoiny może naprawdę dość precyzyjnie dobierać parametry. Lepiej niż 210 synergia easy. Długo myślałem czy 210 easy czy 208 alu. MIG 210 jest mniejszy, lżejszy, poręczniejszy, i chyba bardziej czytelny w obsłudze. No i tańszy. Teoretyczne zalety bardziej precyzyjnej synergii z naciskiem na spawanie cienkich materiałów oraz aluminium przeważyły w kierunku 208 alu.
Na początku szukania dla siebie migomatu myślałem, że MIG 210 EASY SYNERGIA to normalne urządzenie z synergią. Potem jak znalazłem i obejrzałem film w sieci migomatu MIG 208 ALU SYNERGIA okazało się, że MIG 210 EASY to urządzenie z niepełną synergią i dużo mu brakuje do urządzenia z pełną synergią jaką posiada model MIG 208 ALU SYNERGIA.

W kwestii intuicyjności ustawień to MIG 210 EASY wg mnie jest jednak mniej czytelny w ustawieniu parametrów niż MIG 208 ALU SYNERGIA - w MIG 208 ALU SYNERGIA wszystkie ustawiane parametry są pięknie zobrazowane na wyświetlaczu ciekłokrystalicznym, którego nie posiada porównywany model. Ale przyznaję, że MIG 210 EASY SYNERGIA wyróżnia się pod względem intuicyjności ustawień na tle urządzeń w swej klasie tj urządzeń z częściową synergią.

Te same przewagi na które zwracasz uwagę modelu MIG 208 ALU SYNERGIA zdecydowały, że myślę też o zakupie właśnie tego modelu. Wg danych technicznych i opisów tych urządzeń znacznie lepiej nadaje się do spawania blach karoseryjnych właśnie MIG 208 ALU SYNERGIA.
Postaram się napisać wrażenia po kupnie. Brakuje mi jakiejś ciekawej opinii użytkownika, której szukam. Film jest sponsorowany, więc trudno być pewnym że jest obiektywny.
Jeśli się nie odezwę w przeciągu tygodnia możecie napisać na PW i napiszę tu posta jak wrażenia z użytkowania.
Zgadzam się z tobą, że film sponsorowany nie musi być w pełni obiektywny - choć bardzo dobrze, że powstał - dlatego napisałem ten wątek z myślą aby ocenili bezstronnie to rządzenie fachowcy i ci co je już eksploatują. Niestety jak dotąd nie powstał żaden taki niezależny film czy opinia n/t tego urządzenia pomimo tego, że jak widać na Allegro trochę tych migomatów już sprzedano.
Najlepiej opierać się na niezależnych testach bo na danych podawanych przez sprzedawców czy nie renomowanych producentów do których zaliczyłbym produkty wytwarzane w Chinach i sprzedawane pod marką Magnum nie można zbytnio polegać. Z reguły parametry techniczne są zawyżone ale w zamian cena
jest przystępna jak dla użytkownika amatora.
Też przymierzam się do zakupu w tym tygodniu tego migomatu. Dobrze byłoby tu na forum wymienić opinie i doświadczenia z pracy z tym urządzeniem.


Autor tematu
ryszard1
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 24
Posty: 47
Rejestracja: 11 wrz 2018, 11:53

Re: Półautomat spawalniczy Magnum Mig 208 Alu Synergia

#10

Post napisał: ryszard1 » 16 wrz 2018, 19:30

piromarek pisze:
13 wrz 2018, 11:20
Cześć.
Witam i dziękuję za odpowiedź.
Pytasz o inne synergie.

Mam i używam Kemppi minarcmig 180 230 V z synergią.
Czyli taki:



Jak dla mnie, który spawa dość od przypadku do przypadku, funkcja super.

Spawam na tyle rzadko, że zapominam ustawień.
Ma pilną potrzebę, ustawiam auto grubość materiał i lecę.

Jak dobre styki, materiał czysty i brak oporów w podajniku, to jest bajka jak dla mnie amatora :-)

Łuk czysto skwierczy, właściwie aż piszczy, precyzyjnie roztapia jeziorko i produkuje w miarę mało odprysków.
No ale pewnie w kwestii odprysków, to już jest wiele czynników po za spawarką.
Właśnie takiego rodzaju półautomatu potrzebuję. Wygląda na to, że chińczycy (marka Magnum) wzorowali się na twoim modelu. Czy próbowałeś spawać lub lutospawać na swoim migomacie cienkie blachy karoseryjne (0,8 mm) i jak to wychodzi?
Tyle, że półka cenowa chyba nie ta i tego modelu już nie ma zdaje się.
Zgadza się cena migomatu Kemppi przekracza mój budżet a ten twój model został zastąpiony chyba modelem MinarcMig 200 Evo

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”