Instalacja elektryczna - dobór zabezpieczenia, różnicówka a falownik

4 konkretne pytania

Na tym forum rozmawiamy o elektronice nie związanej bezpośrednio z tematem CNC

Autor tematu
waluś
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 29
Posty: 319
Rejestracja: 27 wrz 2015, 15:33
Lokalizacja: Polska

Instalacja elektryczna - dobór zabezpieczenia, różnicówka a falownik

#1

Post napisał: waluś » 22 kwie 2018, 15:20

Witam

Jakiś czas temu spółdzielnia wymieniła w bloku instalacje na klatkach schodowych i podłączyła ją w mieszkaniach do nowego typu bezpieczników (poprzednio były wkręcane).

W związku z tym ruszam wreszcie z tą wymianą starej aluminiowej 2 żyłowej instalacji w mieszkaniu na 3 żyłową miedzianą. Na pierwszy ogień idzie jeden pokój. Zakupiłem przewody 3x2,5 YDYp 750 i zanim zabiorę się za kucie ścian i podłączenie do rozdzielni miałbym do Was kilka zapytań.

1.
Obecnie są 3 jednakowe wyłączniki nadprądowe (1-oświetlenie całe mieszkanie, 2- gniazdka łazienka i kuchnia, 3- pozostałe gniazdka w mieszkaniu)
Są to dokładnie takie bezpieczniki ETIMAT 10 1P 10kA B 20A http://www.etipolam.com.pl/component/pr ... =002121717 (takie założyli podczas modernizacji).

20 A - prąd znamionowy
10 kA - zdolność wyłączeniowa
16 kA - Icu
B - charakterystyka wyzwalania

Docelowo zamontuje rozdzielnię z 12 gniazdami. Chcę rozdzielić zabezpieczenia na każde pomieszczenie z osobna (oddzielnie gniazdka, oddzielnie oświetlenia itd.) i dodatkowo oddzielne zabezpieczenie na gniazdko pod frezareczkę z mokrym chińczykiem 1,5 kW.

Czy zakupić pozostałe bezpieczniki identyczne jak wyżej? Czy radzicie zmienić na bezpieczniki o innych parametrach?

2.
W planach mam też montaż różnicówki, skoro pojawiła się "żółta żyła" doprowadzona do rozdzielni w mieszkaniu (póki co nie podłączona) a ja układał będę przewody 3 żyłowe w pokojach. Podłączyłbym ją dopiero gdy w całym mieszkaniu będzie już 3 żyłowa instalacja i gdy pozbędę się zerowania w gniazdkach.
Pytanie o jakich parametrach różnicówki szukać?
Na rachunku za prąd mam napisane: moc umowna 2,2 kW, zabezpieczenie przedlicznikowe 20A. Sprawdziłem w rozdzielni z licznikiem i siedzi tam ETIMAT 10 C 25, dokładnego nr katalogowego modelu i parametrów nie mogłem podejrzeć.

3.
W związku z pkt.2 zachodzi pytanie czy to jedno gniazdo do którego będzie podłączona frezareczka wydzielić jako osobny obwód bez różnicówki? Z tego co wiem falownik może ją wyzwalać. Jeśli tak to czy mogę to jedno jedyne gniazdo uzerować (po staremu)? Nie będzie to przeszkadzało?

4.
Odnośnie tej żółto-zielonej żyły nie mam 100% pewności czy jest to na pewno podłączone PE. Teoretycznie powinno być skoro modernizowali instalacje na klatkach w bloku i doprowadzili ją do mieszkań. Ale w naszym kraju to różne cuda się zdarzają i może być tak, że ta żółta żyła jest sobie ot tak na zapas, a nigdzie nie podłączona. Wolę dmuchać na zimne.

Nie chciałbym się "pomylić" z tym wierząc, że mogę zamontować różnicówkę zamiast obecnego zerowania. Jedyne co podejrzałem to że na korytarzu w skrzynce z licznikiem jest ta żółta żyła podłączona zaciskiem do śruby metalowych drzwiczek skrzynki.

Jak najlepiej sprawdzić jakiego typu jest obecnie instalacja? Kogo kompetentnego zapytać? W spółdzielni czy u dostawcy energii? U dostawcy już mam wątpliwości bo na rachunku jest napisane że przed licznikiem jest zabezpieczenie 20A a fizycznie siedzi tam ETI C 25 (czyżby 25A a nie 20A ?). Wychodziło by na to, że guzik wiedzą co jest naprawdę. W spółdzielni wysłałem maila z zapytaniem jeszcze jak było ogłoszenie, że będzie modernizacja instalacji. Nawet nie raczyli odpowiedzieć. Jak się upewnić na 100%?

Póki się nie upewnię zostawiam zerowanie w gniazdkach, różnicówki nie montuje a tej żółtej żyły w ogóle nie ruszam.




strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 20
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Instalacja elektryczna - dobór zabezpieczenia, różnicówka a falownik

#2

Post napisał: strikexp » 22 kwie 2018, 21:07

1. W papierach masz 20A to tyle montuj, jest to 4,5kW na jednej fazie. Ogólnie to taki bezpiecznik powinien być w głównej rozdzielni (czyli wstępny) a potem mniejsze. Możesz dać główny większy a potem rozdzielić na mniejsze bezpieczniki. Oświetlenie to myślę że spokojnie 10A starczy, ale zrób dwa obwody żeby chiński żyrandol Ci nie wywalił oświetlenia w całym mieszkaniu.

Sprawę komplikuje to że jest to mieszkanie w bloku z małym przydziałem mocy. Włączony piekarnik potrafi ciągnąć jak szalony, nawet markowy czajnik ma 1,5kW. Możesz wstawić główny bezpiecznik trochę większy np 25A/30A żeby kiedyś przypadkowo piekarnikiem i frezarką nie wywalić korków :wink:
Do następnych obwodów rób już standardowe 20A. Sztuka elektryczna mówi że piekarnik, pralka a w Twoim przypadku też frezarka powinny mieć oddzielne obwody z własnym bezpiecznikiem. Rób jak chcesz, ale przeciągnij chociaż dwie linie pod gniazdka + frezarka.

Bezpieczniki mają też różne szybkości zadziałania, ale nie wiem jakie są montowane w blokach. Zresztą często są po taniości montowane standardowe typ B. Więc chyba nie ma się tym co przejmować w blokach, podobnie jak równomiernym obciążeniem faz.

2. Różnicówki daj dwie szeregowo, bo potrafią nie zadziałać.
Najlepiej z zapasem, każda działa tak samo i wykrywa upływ prądu o wartości około 10mA. To ile ma maksymalnie amperów dotyczy głównie obciążalności styków, więc i różnica ceny jest na ogół symboliczna.

3. Co do problemów z falownikiem to się nie znam, ale zawsze możesz podłączyć to gniazdo przed różnicówkami i problem z głowy (polecam tzw listwy połączeniowe do bezpieczników.
Tylko to trochę bez sensu, bo różnicówka najbardziej się przydaje właśnie przy takich maszynach gdzie nie ma metalowych uziemionych obudów jak w piekarnikach i pralkach itp AGD.

4, Niebieska i żółta żyła są jasno określone, dopiero z fazami są jaja bo podłączają jak popadnie i potem wiertarka stołowa kręci się w odwrotna stronę. Ale to Ciebie chyba nie dotyczy? :mrgreen:


Instalacje w blokach robią na ogół na od***rdol i po taniości. Nie powinno dziwić że dali bezpieczniki 25A zamiast 20A. Albo nie mieli, albo z jakiegoś powodu naciągnęli na koszty. Bo jakoś nie chce mi się wierzyć że zrobili to z obawy o obciążenie, jakby tak było to daliby dwa 20A zamiast 25A. Ale instalacje za komuny robili jak z horroru, durnie według durnych wytycznych jak np aluminiowe przewody.
Zresztą dzisiaj nie jest lepiej, kto kuje przepisowo co 10 lat ściany i zmienia przewody? Ważniejszy jest nowy telewizor 40" żeby rodzinka widziała jak się powodzi a słoma z butów wyłazi :lol: Ale to jeszcze nic przy tekście mojej matki że jej zasponsoruję różnicówki: "Zwariowałeś, nie ma mowy bo będzie brzydko wyglądało". A jest to zwykły dom, gdzie ojciec sprawdza kosiarkę wsadzając dwa przewody w gniazdko...

Ja mogę polecić książkę mojego wykładowcy: Instalacje elektryczne Janusza Pasternakiewicza i innych profesorów, wydawnictwa Politechniki Warszawskiej.
Jak gdzieś dorwiesz w internecie (nawet używaną na allegro) lub wypożyczalni. To tam jest dokładnie opisane od A do Z jak robić instalacje elektryczne.


Blady
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 527
Rejestracja: 16 mar 2013, 14:59
Lokalizacja: Łódź

Re: Instalacja elektryczna - dobór zabezpieczenia, różnicówka a falownik

#3

Post napisał: Blady » 22 kwie 2018, 21:26

Nie słuchaj strikexp lepiej zasięgnij rady osoby która profesjonalnie zajmuje się instalacjami elektrycznymi (zrobi Ci odpowiednie pomiary). Takie czasy że prąd jest wszędzie i lepiej nie być porażonym np. Instalacją elektryczną ogrzewania podłogowego w łazience, czasami fugi nie są szczelne a i izolacja potrafi być przerwana... Także jak masz możliwość zamontowania wyłącznika różnicowoprądowego to to zrób, tylko zleć to wykwalifikowanemu elektrykowi, zdrowie i życie jest najważniesze.
Profesjonalnie zajmuję się amatorstwem...


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 20
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Instalacja elektryczna - dobór zabezpieczenia, różnicówka a falownik

#4

Post napisał: strikexp » 22 kwie 2018, 21:45

A wykwalifikowany elektryk to jaki? :D Z uprawnieniami czy robiący tak jak każą najnowsze normy? Bo jakbyś robił instalacje prywatnym ludziom tak jak każą najnowsze normy to szybko byś z braku chętnych zbankrutował. A jak się robi fuszerkę przez całe życie to i się zapomina jak robić dobrze.


Autor tematu
waluś
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 29
Posty: 319
Rejestracja: 27 wrz 2015, 15:33
Lokalizacja: Polska

Re: Instalacja elektryczna - dobór zabezpieczenia, różnicówka a falownik

#5

Post napisał: waluś » 22 kwie 2018, 21:53

@ strikexp
1.
W papierach jest napisane zabezpieczenie przedlicznikowe 20A. Wsadzili tam 25A ale tam nic na własną rękę nie mam zamiaru zmieniać (i nie robili tego za kopmuny tylko ze 2 lata bodaj temu modernizowali na klatce). Pytałem o zabezpieczenia w rozdzielni w mieszkaniu.

Przeoczyłeś chyba, bo napisałem, że chcę rozdzielić obwody na oddzielne zabezpieczenia, więc i światło w całym mieszkaniu nie wywali jednocześnie. A i frezarka będzie miała swoje oddzielne gniazdo ze swoim bezpiecznikiem.

O jakim głównym bezpieczniku 25A/30A piszesz? Mam w mieszkaniu jeszcze dawać między licznikiem a rozdzielnią jakiś? :-o

2.
Pierwszy raz słyszę, żeby aż 2 różnicówki dawać w rozdzielni. Naprawdę jest to urządzenie aż tak awaryjne?

3.
Podobno różnicówka gryzie się z falownikiem więc wolę zapytać.

4.
To że są określone to nie zmienia faktu, że nie mam pewności czy jest to faktycznie podłączony przewód PE.


@Blady
Instalacje będę kładł sam w pokojach, nie najmę do kucia ścian elektryka ponieważ będzie to operacja rozłożona w czasie, najpierw jeden pokój, za jakiś czas drugi, później kuchni, łazienka itd. Jestem zmuszony pierdzielić się z tym na raty, co innego jak ktoś buduje dom od podstaw, ja chcę jakoś w miarę bezinwazyjnie wyremontować chałupę w której na co dzień mieszkają ludzie. Nie będę co chwila wołał elektryka weź mi tu pan dziś zrób 4 metry instalacji, a za kilka miesięcy może kolejne itd bo mnie gość wyśmieje, wiesz jak to jest. Możliwe, że finalne podłączenie w rozdzieli zlecę elektrykowi, ale znając życie taki też może to zrobić na odpieprz, bo to za małe zlecenie dla niego.

Hehe instalacja ogrzewania podłogowego w bidnym mieszkanku w bloku.

Ale faktem jest, że obecna instalacja aluminiowa która ma pewnie z pół wieku jest zrobiona tak, ze woła to o pomstę. Aż dziw, że to jeszcze działa i się nie spaliło. Jak zajrzałem kiedyś do jednej puszki to jest tam taki bajzel, że najlepiej odpiąć wszystko w diabły i zrobić od nowa po swojemu. A w rozdzielni nie lepiej co ją robili "fachowcy" robiąc tą modernizację.


mineque
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 592
Rejestracja: 12 wrz 2010, 01:59
Lokalizacja: Południe

Re: Instalacja elektryczna - dobór zabezpieczenia, różnicówka a falownik

#6

Post napisał: mineque » 22 kwie 2018, 22:11

strikexp pisze:Bezpieczniki mają też różne szybkości zadziałania, ale nie wiem jakie są montowane w blokach. Zresztą często są po taniości montowane standardowe typ B. Więc chyba nie ma się tym co przejmować w blokach, podobnie jak równomiernym obciążeniem faz.


Sam jesteś po taniości....

Typy B, C, D świadczą właśnie o charakterystyce wyzwalania czyli odpowiednio 5, 10 i 20 krotność prądu zadziałania czyli bezpiecznik B 10 wybija przy przeciążeniu równym 50A w czasie 0,1s

http://elektronik.tl.krakow.pl/lib/exe/ ... radowe.pdf
strikexp pisze:Najlepiej z zapasem, każda działa tak samo i wykrywa upływ prądu o wartości około 10mA.


Podstawowy wyłącznik RCD (różnicowo prądowy) to 30mA oznaczany jako 0,03 na aparacie. 10mA jest rzadziej stosowany przez co też droższy. Bardziej bym się skupił na charakterystyce nie kupuj "po taniości" różnicówki typ AC. Wykrywa on tylko prąd przemienny sinusoidalny bez składowych stałych lub półówkowy.

Na B nikogo w Polsce raczej nie stać (2000/szt), ale kup chociaż typ A i nie daj się przekonać sprzedawcy że to zbędne. W Niemczech jest zakazane projektowanie instalacji z typem AC z tego co kiedyś czytałem.

http://jackiewiczowie.blogspot.com/2014 ... nikow.html
strikexp pisze:Bo jakoś nie chce mi się wierzyć że zrobili to z obawy o obciążenie, jakby tak było to daliby dwa 20A zamiast 25A.


a wiesz że 2x20A to więcej niż 25A czyli przekraczasz obciążalność przewodów od licznika?
Ostatnio zmieniony 22 kwie 2018, 22:20 przez mineque, łącznie zmieniany 1 raz.


Autor tematu
waluś
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 29
Posty: 319
Rejestracja: 27 wrz 2015, 15:33
Lokalizacja: Polska

Re: Instalacja elektryczna - dobór zabezpieczenia, różnicówka a falownik

#7

Post napisał: waluś » 22 kwie 2018, 22:16

@ mineque
Dzięki za zainteresowanie tematem, ale widzę, że już zaczyna się interpersonalna jatka ;-)

Mógłbym prosić o odniesienie się konkretnie do moich (autora) 4 pytań? Tylko tak w miarę możliwości na chłopski rozum bym prosił.
Ostatnio zmieniony 22 kwie 2018, 22:22 przez waluś, łącznie zmieniany 1 raz.


mineque
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 592
Rejestracja: 12 wrz 2010, 01:59
Lokalizacja: Południe

Re: Instalacja elektryczna - dobór zabezpieczenia, różnicówka a falownik

#8

Post napisał: mineque » 22 kwie 2018, 22:22

waluś pisze:
22 kwie 2018, 22:16
@ mineque
Dzięki za zainteresowanie tematem, ale wiedzę, że już zaczyna się interpersonalna jatka ;-)

Mógłbym prosić o odniesienie się konkretnie do moich (autora) 4 pytań? Tylko tak w miarę możliwości na chłopski rozum bym prosił.
do mieszkania wchodzą Ci 3fazy czy tylko jedna?


Autor tematu
waluś
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 29
Posty: 319
Rejestracja: 27 wrz 2015, 15:33
Lokalizacja: Polska

Re: Instalacja elektryczna - dobór zabezpieczenia, różnicówka a falownik

#9

Post napisał: waluś » 22 kwie 2018, 22:25

mineque pisze:
22 kwie 2018, 22:22
do mieszkania wchodzą Ci 3fazy czy tylko jedna?
Podpięte do rozdzielni w mieszkaniu są tylko obecnie 2 przewody czarny i niebieski (L i N). Są jeszcze doprowadzone szary i brązowy ale odcięte, niezaizolowane i nigdzie nie podłączone (zapewne jakby ktoś potrzebował 3 fazy) no i ten żółto zielony jest, ale też nie podpięty.
Ostatnio zmieniony 22 kwie 2018, 22:27 przez waluś, łącznie zmieniany 1 raz.


Blady
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 527
Rejestracja: 16 mar 2013, 14:59
Lokalizacja: Łódź

Re: Instalacja elektryczna - dobór zabezpieczenia, różnicówka a falownik

#10

Post napisał: Blady » 22 kwie 2018, 22:26

No i o to mo chodzi niech się temat rozwinie bez ingerencji naszego forumowego guru, wiadomo do instalacji w poszczególnych pomieszcz3niach nie musisz wzywać elektryka, bo przewody sobie rozciagniesz swiatla i urzadzenia podlaczysz, to jakby jest jasne majac podstawowe pojecie. Na gniazda dasz 2.5mm ² na oswietlenie 1.5mm ² i starczy. Kwestia rozdzielni, zrobienia pomiarów uziemienia etc i dobrania odpowiednich bezpieczników... Także niech wypowiedzą się bardzi3j doświadczeni koledzy jakie zabezpieczenia zastosować jakie pomiary zrobić żeby było bezpiecznie. Ty możesz wiedzieć że palcy nie wkłada się do gniazdka ani suszarki nie wrzuca do wanny, ale twoje dzieci czy wnuki już nie koniecznie... i warto zadbać o bezpieczeństwo
Profesjonalnie zajmuję się amatorstwem...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika ogólna”