#343
Post
napisał: newcomer » 30 kwie 2014, 11:15
Nacięcia na koniku służą do lepszego zaciśnięcia pinoli. Oczywiście tyczy się to konika precyzyjnego, ja natomiast mam je również na szybkim, a w nim powinny być zbędne.
W późniejszym czasie jednak te nacięcia wykorzystam, a w jaki sposób, to napiszę później, dlatego że wolę pokazać zdjęcie, a na tym kompie z którego piszę takowego nie mam.
Co do czyszczenia, to faktycznie były czyszczone do gołego metalu, ale tutaj nie ma reguły.
Moim podstawowym narzędziem było stare radzieckie dłutko(wąskie) którym ładnie schodziły grubsze warstwy napaćkanej farby, pilnik do usuwania nadlewów i nadawania kształtów poszczególnym elementom, papier ścierny 120, 400, 800, szczotka druciana mosiężna na wiertarkę i ręczna, wełna stalowa 0000 itp
Rodzaj farby i kolor miałem już od dawna ustalony chodziło tylko jakiej marki użyć.
Zawsze podobała mi się farba młotkowa. Pewnie nie jeden z was miał do czynienia ze starszymi narzędziami, maszynami mających po kilkadziesiąt lat, pomalowanych farbą młotkową, które są nadal w doskonałym stanie, albo nie znacznie uszkodzone.
Użyta farba to stalochron młotkowy jasna zieleń, firmy Nobiles Teraz prawie każda firma ma w swojej ofercie taki rodzaj farby, ale nie każda nadaje się do naszego celu.
Najbardziej popularna, to Hammerite, jednak jest to zarazem najgorsza tego rodzaju farba(moje prywatne zdanie) potrafi odchodzić płatami, bez względu na to czy była nakładana na czysty metal, czy też z małymi ogniskami rdzy, a już wogóle nie jest odporna na uderzenia mechaniczne. przeciwieństwem jej jest właśnie stalochron, która jest ulepszoną formułom chlorokauczuku dającą wysoce elastyczną powłokę odporną na odpryski(uderzenia) i odporną na znaczne temperatury.
Przekonały mnie do niej liczne fora motoryzacyjne na których uważana jest za najlepszą obecnie farbę tego rodzaju na rynku Polskim. Jest ona używana przez nich w miejscach narażonych na uszkodzenia mechaniczne takich jak. ochrona podwozia, ochrona spodniej części zderzaków itp. Można na tych forach wyczytać również opinie o hammerite, która pokrywa się z moją.
Jedynym minusem jej jest to, że trzeba nabrać wprawy w jej używaniu, bo może się okazać, że efekt młotkowy będzie mizerny (mało widoczny) lub jakość powłoki kiepska. Mi wystarczyła jedna nie udana próba by wiedzieć jak ją odpowiednio położyć.
Patrząc na zdjęcie korpusu @DamianS, to się wydaje, że użył podobną farbę, chociaż efekt młotkowy jakby mniejszy.