-=Kolumnowa/sklejka/epoxy/aluminium/prow. liniowe/śr.kulowe/

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

T_oskania
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 9
Rejestracja: 03 sty 2011, 10:58
Lokalizacja: londyn

#321

Post napisał: T_oskania » 16 sty 2011, 22:57

Witam, jestem wiernym poczatkujacym czytelnikiem:) Ciagle mam problem z rozrozniem osi. Czy moglby ktos tak na przykaldzie frezareczki mistrza Smouki objasnic ktora jest ktora?? Opisujac od tej najnizszej i Pytanie do samego mistrza jakie sa wymiary pola roboczego?? bede wdzieczny za odpowiedz:))



Awatar użytkownika

Autor tematu
smouki
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 336
Posty: 1508
Rejestracja: 04 lis 2007, 19:45
Lokalizacja: Kristiansund
Kontakt:

#322

Post napisał: smouki » 16 sty 2011, 23:06

góra dół to oczywiście z
a X Y to już kiedyś było roztrząsane na forum, ale generalnie jak układ współrzędnych
prawo lewo to X a góra dół to Y tylko trzeba układ współrzędnych położysz na płaszczyźnie poziomej i popatrzyć z góry
obszar roboczy tego potwora to Y:125, X: 200
jak ktoś chce znajdzie sposób...jak ktoś nie chce znajdzie powód
MÓJ KANAŁ YOUTUBE


kak
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 83
Posty: 1227
Rejestracja: 21 sie 2008, 17:46
Lokalizacja: Dania

#323

Post napisał: kak » 16 sty 2011, 23:14

Dokladniej to mi chodzilo o zamontowanie tej "tokareczki" na tych nogach co wystaja po bokach twojej maszynki, a nóz sterowac stolikiem.
Trzeba przyznac ze ladnie wyglada na biurku.

T_oskania - niektórzy patrza na maszynke z boku, albo uwazaja ze najdluzsza oś to X.
Ostatnio zmieniony 17 sty 2011, 00:24 przez kak, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

Autor tematu
smouki
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 336
Posty: 1508
Rejestracja: 04 lis 2007, 19:45
Lokalizacja: Kristiansund
Kontakt:

#324

Post napisał: smouki » 16 sty 2011, 23:21

kak pisze:Doladniej to mi chodzilo o zamontowanie tej "tokareczki" na tych nogach co wystaja po bokach twojej maszynki, a nóz sterowac stolikiem.
Trzeba przyznac ze ladnie wyglada na biurku.

T_oskania - niektórzy patrza na maszynke z boku, albo uwazaja ze najdluzsza oś to X.
aha w tą stronę iść taką przystawkę zrobić. Nie głupie, nie głupie, pomyśle nad tym.
Może kiedyś będę wymieniał konstrukcję ze sklejki na aluminium, bo jak byłem po formatki na złomowisku to w kupie aluminium leżały elementy wycięte wodą więc jest nadzieja że tu tną. Tak na marginesie to na złomowisku za 6 kilo formatek zapłaciłem nic. Pani mi powiedziała żebym jej głowy nie zawracał takimi wielkościami.

[ Dodano: 2011-01-16, 23:22 ]
nie skończyłem myśli na temat wymiany rusztowania na aluminiowe, wtedy maszyna zyska dużo na sztywności i będzie można coś dopasować jakąś tokareczkę z boku, dzięki KAK
jak ktoś chce znajdzie sposób...jak ktoś nie chce znajdzie powód
MÓJ KANAŁ YOUTUBE


T_oskania
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 9
Rejestracja: 03 sty 2011, 10:58
Lokalizacja: londyn

#325

Post napisał: T_oskania » 16 sty 2011, 23:51

Dzieki za odpowiedz.
A apropo tokarki to wedlug mnie laika az sie prosi by uchwyt tokarski zamontowac miedzy nogami pod wrzecionem ?? os Z (o ile sie jakis maly tam zmiesci) i bedzie prawdziwa tokarka chyba. Na osi chyba Y uchwyt podtrzymujacy obrabiany przedmiot a na osi X imak?? nozowy. Nawet dalo by rade chyba tym sterowac. Co myslicie o pomysle amatora laika??

Awatar użytkownika

Autor tematu
smouki
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 336
Posty: 1508
Rejestracja: 04 lis 2007, 19:45
Lokalizacja: Kristiansund
Kontakt:

#326

Post napisał: smouki » 17 sty 2011, 00:03

Nie bardzo rozumiem
jak ktoś chce znajdzie sposób...jak ktoś nie chce znajdzie powód
MÓJ KANAŁ YOUTUBE


T_oskania
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 9
Rejestracja: 03 sty 2011, 10:58
Lokalizacja: londyn

#327

Post napisał: T_oskania » 17 sty 2011, 01:50

Myslalem podobie jak KAK, bezposrednio pod wrzecionem ale tak sie nie uda, jego pomysl na tokareczke jest lepszy i wykonalny, moj nie za bardzo. Amator ;(


Zbych07
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 22
Posty: 1479
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:26
Lokalizacja: Pruszków

#328

Post napisał: Zbych07 » 17 sty 2011, 10:07

smouki pisze:kak, już się spóźniłeś, mam na to też pomysł, ale nie cała maszyna będzie wykorzystana tylko osie X, Y one będą tylko paroma śrubami przykręcane do konstrukcji i nie są integralną częścią maszyny, tak że będą mogły być zdemontowane i przełożone do tokareczki, a oś Z z kolei też nie jest integralną częścia, można powiedzieć są urządzeniami peryferyjnymi, oś Z ma regulację wysokości o 4 cm. do góry jak bym miał coś w imadełku. Dobrze kombinujesz muszę ci przyznać i w rhino się bawisz. Masz punkcik odemnie

:mrgreen:
Widzę , że podążamy w podobnym kierunku.
Teraz wyobraź sobie, że stawiasz Swoją maszynkę na podstawie o szerokości osi Y i długości 1 m.
Na drugim końcu tej sporo przydługiej podstawy , stawiasz tokarkę OUS1, której uchwyt tokarski patrzy w kierunku osi Z Twojej frezarki.
Prowadnice Y są dłuższe niż Twoje i w efekcie wchodzą na korpus OUS , dzięki czemu oś X w zależności od potrzeb :
- jeździ pod osią Z ( jak u Ciebie ) , kiedy frezujesz lub,
- przesuwa się w okolice uchwytu tokarskiego ( zakładasz na nią imak nożowy ) kiedy toczysz .
W ten sposób uzyskujesz maszynkę , której nie potrzeba przezbrajać . Jedyne co trzeba zrobić to założyć lub zdjąć imak nożowy i
zmienić program obsługi z moduły do frezowania na moduł do toczenia lub odwrotnie.

Sorki , że zamiast rysunku walnąłem taki opis, niestety nie mam pod ręka rysunku tego do czego zmierzam.

Maszynka bardzo fajnie wygląda , a owocem toczenia powaliłeś mnie na kolana
- wygląda lepiej niż moje pierwsze egzemplarze uzyskane na OUS-1 ( :???: )
- szczęśliwie odkąd w miejsce badziewnych noży, zacząłem używać noży składanych z płytkami , sytuacja drastycznie się poprawiła ( :mrgreen: ).
Biorąc pod uwagę z jednej strony Twoje zaplecze warsztatowe a z drugiej Efekty,
potwierdza się stara prawda - "nie liczy się wielkość pędzelka, tylko to jak się nim maluje"
:mrgreen: .


upanie
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 17
Posty: 1965
Rejestracja: 15 sty 2011, 09:26
Lokalizacja: Wyszków

#329

Post napisał: upanie » 17 sty 2011, 12:08

O żesz kurnasz z tym toczeniem ;)
Kilka dni temu zapytałem w akcesria.cnc.info.pl ile kosztuje stoczenie jednej śruby 10x2 do średnicy 6,35mm i mnie zatkało bo 70 PLN. Wtedy sobie pomyślałem, że pójdę do jakiegoś tokarza to mi zrobią 3 śruby za flaszkę ;) Później sobie pomyślałem, że skoro mam śruby trochę dłuższe niż potrzebuję to poeksperymentuję z zamocowaniem w dwóch łożyskach i napędzaniem wiertarką 800W a z drugiej strony pilnik albo szlifierka. Opowiedziałem o moim pomyśle kolegom i każdy stwierdził, że nie da rady a tu proszę jednak się da ;)
W związku z tym ja też tak zrobię. Śruba będzie mocowana sprzęgłem więc jakieś niewielkie nierówności nie będą chyba bardzo krytyczne. A może się mylę :(
czilałt...

Awatar użytkownika

Autor tematu
smouki
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 336
Posty: 1508
Rejestracja: 04 lis 2007, 19:45
Lokalizacja: Kristiansund
Kontakt:

#330

Post napisał: smouki » 17 sty 2011, 16:44

upanie pisze:W związku z tym ja też tak zrobię. Śruba będzie mocowana sprzęgłem więc jakieś niewielkie nierówności nie będą chyba bardzo krytyczne. A może się mylę
da się to kontrolować tylko trzeba być cierpliwym i nie robić szarpakiem, tylko gładzikiem pod koniec, a na koniec końców papierek ścierny
jak ktoś chce znajdzie sposób...jak ktoś nie chce znajdzie powód
MÓJ KANAŁ YOUTUBE

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”