PikoCNC Sterownik maszyny CNC via USB

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu PikoCNC

jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 50
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#91

Post napisał: jarekk » 12 sty 2011, 11:12

No ja mam izolowane USB. Ale teraz robię przystawkę światłowodową do linku z komputerem - głównie dla plazmy.



Tagi:

Awatar użytkownika

Autor tematu
cosimo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 253
Posty: 631
Rejestracja: 21 maja 2008, 10:02
Lokalizacja: Damasławek

#92

Post napisał: cosimo » 12 sty 2011, 12:23

nie uszkodzisz komputera tylko kontroler ale na to nie pomoże nawet optoizolacja w Twoim (Naszym) wykonaniu.
Tu już mniejsza o uszkodzenie komputera ale wrażliwość na zakłócenia – taki kilkumetrowy kabel podłączony do pina uC (i często do masy) to niezła antena – i generuje niekiedy zakłócenia nie do pozbycia. (jak np. kilka falowników dookoła – przerabiałem taką sytuację ;-) ).
No ja mam izolowane USB. Ale teraz robię przystawkę światłowodową do linku z komputerem - głównie dla plazmy.
Jarek – jak nie masz mnie dość to proszę o rozwinęcie ;-)

Aa... jeszcze zapomnieliśmy o RS485 i skrętce nadal wykorzystywany z powodzeniem w warunkach przemysłowych. ;-)


jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 50
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#93

Post napisał: jarekk » 12 sty 2011, 13:01

cosimo pisze: Jarek – jak nie masz mnie dość to proszę o rozwinęcie ;-)
Mam na sterowniku wyprowadzony szyki port szeregowy - dołożę zewnętrzny konwerter. Planuję użyć system Toslink - bo jest to system używano w audio i są tanie transcivery oraz gotowe kable ( więcej niż 5m nie potrzebuję)

http://pl.wikipedia.org/wiki/TOSLINK

Awatar użytkownika

Autor tematu
cosimo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 253
Posty: 631
Rejestracja: 21 maja 2008, 10:02
Lokalizacja: Damasławek

#94

Post napisał: cosimo » 12 sty 2011, 13:28

Bardzo ciekawe... (jakoś nigdy nie zwróciłem na to uwagi!) wydaje się, że to bardzo dobre rozwiązanie na trudne sytuacje.

Od strony PC-ta jak planujesz rozwiązać nadawanie - interface z USB (FTDI ?)


jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 50
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#95

Post napisał: jarekk » 12 sty 2011, 13:32

cosimo pisze:Bardzo ciekawe... (jakoś nigdy nie zwróciłem na to uwagi!) wydaje się, że to bardzo dobre rozwiązanie na trudne sytuacje.

Od strony PC-ta jak planujesz rozwiązać nadawanie - interface z USB (FTDI ?)
Tak, bo to najprościej. Spróbuję go podkręcić na 1..3Mbd - zobaczę czy da radę się zgrać z procesorem.

Awatar użytkownika

Autor tematu
cosimo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 253
Posty: 631
Rejestracja: 21 maja 2008, 10:02
Lokalizacja: Damasławek

#96

Post napisał: cosimo » 20 sty 2011, 13:12

Witam

Kolejny raz zmieniłem wersję programu sterującego. Tym razem główna zmiana zaszła w imporcie HPGL – dodałem możliwość tworzenia łączników – czyli fragmentów „niedociętych” aby wycinany element trzymał się nadal z materiałem. Jak robi się takie łączniki – po prostu rysuje się je rezerwując jedno pióro tylko na ten cel. W pierwszym miejscu gdzie pióro łącznika przecina kontur zaczyna się łącznik - W następnym miejscu gdzie pióro łącznika przecina kontur kończy się łącznik – stąd prosty wniosek, że liczba przecięć musi być parzysta ;-). Łącznik nie może obejmować też miejsca gdzie kontur się zaczyna i kończy. A.. i jedna linia przecinająca wykorzystywana jest w jednym konturze tylko raz!
Myślę, że obrazki poniżej bardziej wytłumaczą o co chodzi. Opcje do manipulacji łącznikami są w prawym dolnym rogu okna HPGL (grupa „Łącznik”). Można tam wybrać, które pióro zawiera łączniki, i jaką głębokość mają mieć. Oczywiście działa to też w przypadku cięcia materiału w wielu przejściach – można to sprawdzić samemu. Przykład z obrazka poniżej znajduje się w archiwum razem z programem („rysunek_zo.plt”).

program do pobrania-> https://www.cnc.info.pl/download.htm?id ... special=12

Obrazek
Obrazek

====================================================
====================================================
Dodano 13.02.2011

Witam

Zamieściłem dziś aktualną wersję programu w której pojawiło się coś co nazwałem pikoCAM. Co nam to daje: zarówno pliki HPGL jak i DXF wczytywane są tak samo (do PikoCama.

- DXF-ach dodałem rozróżnianie warstw.
- Możliwość zmiany kolejności obróbki – metodą drag&drop możemy przesuwać kontury i całe grupy w hierarchii na liście.

- Możliwość nadania specyficznych parametrów obróbki pojedynczym konturom.
- Możliwość zmiany kierunku wykonania pojedynczego konturu.
- Proste operacje przesuwania/obracania i kopiowania konturów i całych grup.
- Oraz obsługę łączników oczywiście.

Informacje praktyczne:

Jeżeli klikniemy prawym klawiszem myszy na jakiś wektor na ekranie zostanie podświetlony kontur, do którego on należy. Jeżeli zrobimy to samo z przyciśniętym „Ctrl” zostanie podświetlona cała grupa do której kontur należy. Aby przesunąć zaznaczony obiekt myszką należy przytrzymać „Shift” następnie przytrzymując LMB... ;-)

Każdej zmianę parametrów obróbki należy zakończyć naciskając „Zastosuj”.
Przycisk „Zastosuj na wszystkie” powiela parametry na wszystkie grupy – ale uwaga tylko te przy których postawiliśmy „ptaszka” z lewej strony!

Łączniki
Po pierwsze na grupie która zawiera łączniki musimy zaptaszyć „zawiera łączniki” następnie w zakładce „Łączniki” klikamy na generuj łączniki. Jeżeli nie zmieniamy położenia łączników wystarcz to zrobić tylko raz. Głębokość łączników ustawia się indywidualnie w każdej grupie. Uwaga - łączniki póki co nie działają na G2 G3

To tak w wielkim skrócie – ale to nie wszystko o czym trzeba by napisać – a może komuś jakieś pytania się nasuną?

Wczoraj poszło zamówienie na płytki tak więc mam nadziej, że w przyszłym miesiącu będzie już można kupić sterownik.

PikoCNC do pobrania -> https://www.cnc.info.pl/download.htm?id ... special=12



Na zdjęciu PikoCAM
Obrazek


pulek
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 10
Posty: 95
Rejestracja: 14 paź 2009, 12:13
Lokalizacja: NWM

#97

Post napisał: pulek » 14 lut 2011, 11:42

Program niesamowicie szybko i ciekawie się rozwija.... Moje gratolacje!
Czy planujesz wprowadzić korekcję średnicy narzędzia?
cosimo pisze:w przyszłym miesiącu będzie już można kupić sterownik.
W jakiej cenie ?

Awatar użytkownika

Autor tematu
cosimo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 253
Posty: 631
Rejestracja: 21 maja 2008, 10:02
Lokalizacja: Damasławek

#98

Post napisał: cosimo » 14 lut 2011, 12:27

Program niesamowicie szybko i ciekawie się rozwija.... Moje gratolacje!
Czy planujesz wprowadzić korekcję średnicy narzędzia?
cosimo napisał/a:
w przyszłym miesiącu będzie już można kupić sterownik.

W jakiej cenie ?
Tak planuje - w zasadzie głównie po to powstał PikoCAM .Wydaje się, że z matematyczno-informatycznego punktu widzenia mam ten problem „rozkminiony”. Będzie korekcja oraz wybieranie wnętrza dowolnego konturu. Jest tylko taka kwestia, że (prawdopodobnie) te możliwości będą tylko w wersji licencjonowanej (płatnej) programu - tak więc - parę złotych za to trzeba będzie dopłacić. Co do ceny podstawowej – prawdopodobnie będzie to 450zł.

I dziękuje za gratulacje – pokaże je mojej żonie co by nie czepiała się, że ciągle „rozwijam”

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#99

Post napisał: Piotr Rakowski » 14 lut 2011, 17:01

Witam i gratuluję bardzo fajnie rozwijającego się programu i sterownika. Jak już wiesz razem z p. Jarkiem ciągniemy STEP2CNCPlayera i Tapper - jako oprogramowanie sterujące. Czekam na to, co Tobie uda się zrobić.

Co do programowej kompensacji narzędzia - jest to bardzo skomplikowany problem dla wieloboków o duże ilości zagłębionych i pozakręcanych linii. Często występują nakładania segmentów na siebie. Ja się poddałem - robię wstępny offset ścieżek w moim cncCAD. Powodzenia...
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 13
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

#100

Post napisał: prokopcio » 14 lut 2011, 17:59

również gratuluję jednego z najszybciej rozwijających się projektów.... Jest naprawdę coraz bardziej zaawansowany... i gratuluję, że :
cosimo pisze:z matematyczno-informatycznego punktu widzenia mam ten problem „rozkminiony”. Będzie korekcja oraz wybieranie wnętrza dowolnego konturu.
... Jak będzie korekcja narzędzia to będzie i reszta bo to działa na identycznej zasadzie (wybieranie wewnątrz, na zewnątrz)... Ja na razie również jak Rakuś:
Piotr Rakowski pisze:się poddałem
ale wrócę niedługo do tematu bo dość daleko zaszedłem - niestety ugrzązłem.

POWODZENIA !!!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „PikoCNC”