Step2cnc + karta USB

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu STEP2CNC
Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#21

Post napisał: Piotr Rakowski » 20 cze 2009, 07:50

Spora. Coś około 100 kHz w tej wersji.

Gratulacje należą się p. Jarkowi (kol. JarekK). Ja jestem tylko skromnym pomysłodawcą projektu i wykonawcą oprogramowania.

-------------
Sorki, walnąłem się - tylko 25 kHz.
Ostatnio zmieniony 20 cze 2009, 16:43 przez Piotr Rakowski, łącznie zmieniany 1 raz.


Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Tagi:


jancnc1
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 38
Rejestracja: 08 sty 2008, 15:39
Lokalizacja: gdańsk

#22

Post napisał: jancnc1 » 20 cze 2009, 10:52

czy brak rozpędzania i hamowania nie bedzie mial wpływu na pracę maszyny szczególnie przy dużych predkościach i duzych masach przy napedzie na paskach


jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#23

Post napisał: jarekk » 20 cze 2009, 15:47

pltmaxnc pisze:GRATULACJE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
a jaka jest max częstotliwość impulsów ?

Układ generuje impulsy z częstotliwością roboczą 25kHz. Można tym w trakcie pracy sterować z zakresie 23Hz...37,5kHz . Jest to jednak ograniczenie programowe - sam układ pociągnie około 50..75kHz nawet przy obsłudze przyspieszania i zwalniania. W tej wersji LPC2138 generuje impulsy, na płytce jest jeszcze miejsce na ATTiny13 aby obsługiwać generację impulsów przy maksymalnej prędkości.

[ Dodano: 2009-06-20, 15:49 ]
jancnc1 pisze:czy brak rozpędzania i hamowania nie bedzie mial wpływu na pracę maszyny szczególnie przy dużych predkościach i duzych masach przy napedzie na paskach
W razie potrzeby dodam to. Mam wersję z inną elektroniką która obsługuje pełną dynamikę do około 300..400kHz

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#24

Post napisał: Piotr Rakowski » 20 cze 2009, 16:49

Po pierwsze, nie przewiduję rozpędzania dużych mas. Wszystkie moje plotery robione są z myślą o jak najmniejszych masach. Największe masy będą w ploterach plazmowych, ale i tak zrobię wszystko, by brama nie ważyła nic ponad 10 kg. W tej chwili ploter termiczny sprawdzałem prędkościami stałymi do 6 m/min i jest OK.

Po drugie, jak powiedziałem, symulacja rozpędzania i hamowania nie jest problemem - za wyjątkiem ruchów ręcznych. Każdy wektor lub grupę wektorów mogę zapisać tak, aby początkiem i końcem była grupa wektorów o zmiennym (narastającej lub malejącej) parametrze prędkości każdego z nich.

Po trzecie mam już rozbudowaną wersję sterownika 4-osiowego, zbudowanego przez p. Jarka do zastosowań "poważnych". Wersję kilkuprocesorową, z akceleracją i deakceleracją i masą innych świetnych "patentów".

Tu chodziło o sterownik do tanich maszyn dla tzw. "cienkiego" klienta.

[ Dodano: 2009-08-17, 08:41 ]
Witam po dłuższej przerwie.

Poniżej pokazuję zrzut ekranu pierwszej wersji nowego oprogramowania, o nazwie "Tapper light", które jest przeznaczone do współpracy z tym sterownikiem. Oprogramowanie napisałem tak, by było bliźniacze (bardzo podobne) do mojego STEP2CNC. I na tym się podobieństwa praktycznie kończą. Oprogramowanie jest nowe i napisane od początku specjalnie dla tego sterownika mikroprocesorowego.

W ogóle zakładam nowy wątek na ten temat: https://www.cnc.info.pl/topics50/tapper ... htm#118374
Załączniki
tapper1.jpg
tapper1.jpg (60.1 KiB) Przejrzano 445 razy
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „STEP2CNC”