Nudą cos tu wieje

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC

mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 15
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#21

Post napisał: mc2kwacz » 01 paź 2016, 18:58

Dokładnie - promiennik ogrzewa przez promieniowanie a nie przez konwekcję. Dance, mylisz pojęcia zupełnie.
Cieplejsze powietrze zawsze ucieka do góry, co to ma do rzeczy?
Pytam osoby które mają kontakt ze stacjonarnymi promiennikami podczerwieni GAZOWYMI (bo są różne - elektryczne, wodne...). Bez teoretyzowania. Wyobrazić to ja sobie dostatecznie dobrze wszystko potrafię sam ;) Chodzi o praktyczne poboczne aspekty, które wychodzą w praniu".



Awatar użytkownika

Autor tematu
bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#22

Post napisał: bartuss1 » 01 paź 2016, 19:18

ja jeszcze zadnego pieca CO nie budowalem, ale nie wszystko jeszcze stracone, spawanie to tam betka,. grunt zrobić to z glową (ojciec spawal kiedys kociol CO i dla nas i dla sąsiadow),
promienniki mnie nie interesują bo ogrzewanie z tego jak psu na bude
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 3099
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#23

Post napisał: dance1 » 01 paź 2016, 19:58

mc2kwacz
nie wiem czy ja mylę czy ludzie różnie metody sobie nazywają (promiennik gazowy wpisz w google proszę) , o żadnym promienniku podczerwonym nigdy nie słyszałem a tylko o podczerwieni ale też niestety z Twojego pytania nie wywnioskowałem że o podczerwień chodzi, sorry za niezrozumienie.
I don't like principles, I prefer prejudices

Awatar użytkownika

Autor tematu
bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#24

Post napisał: bartuss1 » 01 paź 2016, 20:27

pierwsze z brzegu

http://czysteogrzewanie.pl/czym-ogrzewa ... -kosztuja/
jak nazwiesz samochod autem to tez bedziewsz wnikal w szczegoły? typu jak to samochod? przeciez sam nie chodzi
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 3099
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#25

Post napisał: dance1 » 01 paź 2016, 20:56

ale gdzie Ty od początku widzisz promiennik pieprzonej podczerwieni w tym temacie? Co mi na ślipia padło?
z wiszącymi przemysłowymi promiennikami gazowymi no i qr** może na ultrafiollettgt lubb czerwień od smoka, a Twoje czerwone promieniowanie to już co w ogóle? Później się dziwić że nazwy są przekręcane itd.

Co ci pierwszego z brzegu zapodać?
I don't like principles, I prefer prejudices


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 15
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#26

Post napisał: mc2kwacz » 01 paź 2016, 23:12

Bijecie pianę. Pisałem jasno i wyraźnie. Promienniki, to promienniki. Czyli coś co przede wszystkim promieniuje. Promienniki podczerwieni, czyli takie które emitują GŁÓWNIE (nie znaczy że JEDYNIE) podczerwień, stosuje się do ogrzewania. Są takie które przy tym sporo świecą (np elektryczne oświetlające), widocznie żarzą się albo wcale dla ludzkiego oka ich promieniowanie nie jest widzialne. Z gazowych, są katalityczne i płomieniowe. Z zamkniętą i otwartą komorą spalania. Wszystkie mają swoje wady i zalety.
Pytam konkretnie o promienniki gazowe. Np takie:
http://sun-beam.pl/produkty/produkty-dl ... iczne-sbc/
albo ewentualnie takie:
http://sun-beam.pl/produkty/produkty-dl ... urowe-sbt/
Interesują mnie praktyczne obserwacje eksploatacyjne. Niuanse które wychodzą w praniu. A nie czy to się komuś podoba czy nie, albo czy by sobie zamontował i czy woli węgiel albo trociny ;)

P.S. Zwykłe domowe wodne grzejniki panelowe też ~30% energii mniej więcej wypromieniowują; tylko mocy 70% idzie na konwekcję.


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 3099
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#27

Post napisał: dance1 » 01 paź 2016, 23:43

jakby kto tego nie nazywał mam system z 2 Twojego linka i dalej nie polecam, gówno a nie oszczędność, to nie tyle z obserwacji a tym bardziej z praktycznych spędzonych monet na tego utrzymanie. Gówno, niezależnie od nazwy.
I don't like principles, I prefer prejudices


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 15
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#28

Post napisał: mc2kwacz » 02 paź 2016, 00:52

Podałem przykłady. Mnie interesuje akurat rozwiązanie 1. Ale zbieram też dane poboczne. System płomieniowy mi się nie podoba z racji tego, że jest dmuchawa (hałas) i trzeba gorące spaliny odprowadzać do komina. To są przy okazji bardzo duże straty energii. Chociaż akurat nie chodzi mi o najtańszy w utrzymaniu system. Ogrzewanie musi być gazowe, żadne tam paliwo stałe, groszki, sroszki, pelety czy węgiel. Bez nadmuchu czy rozdmuchu.
Uznałem że promienniki będą najpraktyczniejsze, bo nie blokują powierzchni, ścian, da się nimi łatwo sterować. Komfort cieplny powinien być co najmniej dobry przy ogrzewaniu przez promieniowanie. Oczywiście łagodne, bez nadmiernej mocy. Awaria jednego promiennika nie czyni problemu. Brak wody jako nośnika powoduje że nie ma się co wylać, rozlać i zalać. Z zabezpieczeń potrzebny tylko czujnik gazu i elektrozawór odcinający.
A przy braku gazu czy prądu, zwykły kocioł gazowy też nie działa - tym bardziej.


ma555rek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1214
Rejestracja: 15 paź 2007, 00:45
Lokalizacja: nie ważne

#29

Post napisał: ma555rek » 02 paź 2016, 09:15

Oba systemy mają podobną właściwość odczuwania ciepła - gdy jesteś w zasięgu promieniowania to ciepło jest odczuwalne tylko od strony promiennika. Gdy w pomieszczeniu jest ciepło to dogrzewanie daje satysfakcjonujący efekt ale stosowanie tego w pomieszczeniach zimnych powoduje mimowolną chęć kręcenia się w kółko aby boczki się równo ogrzewały.
Zawieszenie tego na suficie z pionowym promieniowaniem jest najłatwiejsze ale początkowo tylko w łeb grzeje a reszcie człowieka nadal zimno. Przyjemniej gdy świeci lekko z boku.
Oczywiście po dłuższym włączeniu temperatura otoczenia wystarczająco się podnosi aby zająć się pracą bez kręcenia.

[ Dodano: 2016-10-02, 09:17 ]
przy spalaniu bezpośrednim jest oczywisty wzrost wilgotności powietrza która później już w postaci kropel może robić bałagan.
Pasjonat


Areo84
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 8
Posty: 991
Rejestracja: 26 gru 2009, 09:33
Lokalizacja: ...

#30

Post napisał: Areo84 » 02 paź 2016, 09:19

Ja nie używałem nigdy takich promienników, ale barałem je kiedyś pod uwagę i trochę sobie czytałem o nich i szperałem po różnych forach. Więc tylko troszkę pozwolę sobie poteoretyzować:
Ogólny plus takiego rozwiązania jest taki że ciepło jest wypromieniowywane w dół i ogrzewa podłogi, ludzi, sprzęt i zwłaszcza przy wysokich pomieszczeniach ten rozkład temperatury przez to jest korzystniejszy niż przy nagrzewnicach powietrza i grzejnikach bo przy konwekcji ciepło w dużo większym stopniu wędruje do góry . Przy promiennikach nie ma takich strat na niepotrzebne grzanie góry.
Dlatego są raczej polecane dla wyższych pomieszczeń, zresztą wystarczy popatrzeć na zalecane wysokości montażu tych promienników ceramicznych - po 4-5m.
Przy niskich pomieszczeniach to raczej nie miałoby zbytnio sensu.

Od strony ekonomicznej według przeliczeń zużycia gazu w m3/h wychodziło tak sobie. Jak liczyłem dla pow. 90m2 i mocy 20 kilku kW wychodzi mi gdzieś 6zł z małym hakiem za 1h grzania. (Średnia cena gazu po jakiej w tej chwili go kupuję to 2,5zł/m3. Przy większym zyyciu penie byłoby troszkę taniej)
.Nie wiem na ile zużycie podawane przez producentów ma pokrycie w rzeczywistości, bo z takimi danymi bywa dość różnie :lol: .


Obrazek

Zakładając że grzeję tylko w godzinach pracy wychodzi mi miesięczny koszt na poziomie 1400-1600zł. Dużo? Dla wielu to na pewno pikuś, ja tam stwierdziłem że wole sobie trochę pobrudzić łapki, wygospodarować nieco miejsca na drewno i pochodne, a za oszczędzoną przez sezon grzewczy, wcale nie małą kasę kupić jakieś użyteczne klamoty do warsztatu które nie zmienią się w ulotne ciepło. :wink:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”