Powtórzę ze trzy razy może wreszcie zrozumie.
Linia produkcyjna to takie cóś długie czasem na kilkadziesiąt metrów, często łamana z różnymi gadżetami niekoniecznie obracającymi się jak wrzeciono. I rzadko produkuje sobie krzywki które nią sterują.
Potrzebuje pomocy w wychwyceniu błędów
Powtórzę ze trzy razy może wreszcie zrozumie.
Linia produkcyjna to takie cóś długie czasem na kilkadziesiąt metrów, często łamana z różnymi gadżetami niekoniecznie obracającymi się jak wrzeciono. I rzadko produkuje sobie krzywki które nią sterują.
Dopiero co mi pisałeś, że jak znam tylko Linuxcnc, to żebym się nie odzywał...
Sam przecież dopiero co napisałeś:
No to zdecyduj się czy kody są praktycznie kompatybilne a różnice tylko kosmetyczne, czy jednak są to na tyle różne kody że trzeba większej wiedzy że przepisać z jednego sterowania na inne.tuxcnc pisze: ↑27 lut 2023, 12:51Po drugie, o ile są spore różnice pomiędzy przemysłowymi obrabiarkami przodujących firm, a "moim pierwszym ploterem do dykty i plastiku", to programuje się je tak samo, a różnice są kosmetyczne.
Owszem, w Fanucu trzeba stawiać kropki i kilka kodów działa trochę inaczej, ale co do samej istoty, to jest to taki sam kod jak na Linuxcnc czy Mach3 - po prostu opis ścieżki narzędzia.
tuxcnc pisze:Tak więc konstruktor maszyny może sobie ustalić jako jednostkę milimetr, albo tysięczną milimetra, ale nie jedno i drugie na raz, w zależności czy z kropką czy bez...
Po prostu jest to autorskie rozwiązanie niezgodne z normami i stosowane raptem na kilku sterowaniach, o czym każdy piszący g-kody powinien wiedzieć.
Ale jak o tym wspomniałem, to się dowiedziałem że "to prawdziwy Fanuc a nie stodoła i chlew"...
No to tym bardziej porada "Nie używaj małych liter i używaj kropek zamiast 21 pisz 21. (taki dobry nawyk i uchroni od dzwona)" jest bez sensu, bo zamiast się męczyć można ustawić żeby było tak jak wszędzie...Krzycho_Wporzo pisze: ↑28 lut 2023, 12:11Wystarczy przejrzeć instrukcje fanuca żeby wiedzieć że za wybór jednostki jest odpowiedzialny parametr 3401#0 lub #1 , wystarczy zmienić i już nie czyta jako mikrony.
Zwykle różnice są kosmetyczne, inny numer g-kodu, albo inny sposób wprowadzenia parametrów itp.
Nikt tu nie psioczy na Fanuca, natomiast były teksty o "stodole i chlewie" dotyczące innych sterowań...Krzycho_Wporzo pisze: ↑28 lut 2023, 12:35Zamiast psioczyć na fanuca jaki on zły (sterowanie jak każde inne ma swoje + i -) można poszukać nawet na polskojęzycznych stronach.
https://e-cnc-art.com/podstawowe-parame ... a-kolizja/
tuxcnc pisze:No faktycznie, G28 który nie wykona G28, tylko skończy gdzie popadnie...
Cóż, wychodzi na to, że Fanuc to nie sterowanie, tylko stan umysłu...
tuxcnc pisze:Nikt tu nie psioczy na Fanuca, natomiast były teksty o "stodole i chlewie" dotyczące innych sterowań...
Czytaj ze zrozumieniem, bo to akurat było o kilku dyskutantach tutaj się udzielających.Cóż, wychodzi na to, że Fanuc to nie sterowanie, tylko stan umysłu...