Frezarko-wiertarka ZX7016 ''ZOSIA''

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

ali
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 146
Rejestracja: 28 wrz 2005, 14:30
Lokalizacja: Poznań

#331

Post napisał: ali » 19 gru 2012, 17:14

maxdila pisze:ali, falownikiem nie jest urządzenie które na wyjściu nie ma 3faz !
Wszystko inne z definicji to nie falownik tylko regulator, a te regualtory mają to do siebie że traci się moc zmniejszając obroty.
No to jest logiczne, ze moc będzie mniejsza. Moment obrotowy pozostaje stały, więc przy mniejszych obrotach będzie mniej mocy, ale przy 3F jest analogicznie.

Radzę poszukać opini o tym zestawie AVT5360 bo mają one to do siebie że często nie działają.
Jak większość zestawów AVT. ;)
Jeśli on zadziała to z opisu wynika że działa na zasadzie U/f co nie jest dobrym rozwiązaniem bo "zośkę" zatrzymasz ręką i ma moc max 150W czyli spali się przy podłączeniu do silnika 550W.
Nie będę się kłócił bo nie przetestowałem jeszcze tego. Układ "jak jest" się spalić nie powinien, bo ma zabezpieczenie ograniczające prąd, a fabrycznie faktycznie jest on na dużo mniejszą moc więc wymaga tuningu.
Zmienić chcę właśnie zasilacz i końcówkę mocy. Sam jestem ciekaw jak to będzie działać (lub nie) bo doświadczenia w konstruowaniu takich układów nie mam.
Co do zatrzymywania Zoski ręką to chyba trochę przesada, można jej nie pozwolić ruszyć, ale żeby zatrzymać pracującą to wątpię, aczkolwiek nie próbowałem.
Polecam wywalić tą środkową szajbę bo maszynka nie dostaje takich wibracji przy pracy.
Cena przeróbki też szalenie duża nie jest.
Silnik 0,55kW z szajbą kupiłem za 100zł, falownik wektorowy za 160zł a silnik z zośki nie używany sprzedałem za 170zł.
To też jest rozwiązanie, ja chcę przećwiczyć układ z falow... przemiennikiem częstotliwości ;) bo jakby się sprawdził to znajdę mu jeszcze kilka innych zastosowań w warsztacie.


pozdrawiam
Jakub Jędrzejczak

Tagi:


rysmen
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 47
Posty: 530
Rejestracja: 04 sty 2009, 18:32
Lokalizacja: zakopane podhale
Kontakt:

#332

Post napisał: rysmen » 26 gru 2012, 13:45

Witam świątecznie
Przeglądam forum i zbieram informacje i najprawdopodobniej po nowym roku bedziem przerabiał moja TS 7016 planuje wsadzić falownik i posuw osi Z.
Na forum trochę o tym wspomnieli adam Fx i IgorWojas i bardzo fajnie. Ale taki trochę nie dosyt mam może przerabiał jeszcze ktoś tu? chciał to zrobić po lewej stronie bo po prawej mam liniał proszę o jakieś porady wskazówki oczywiście z prawej strony bym chciał nadal mieć sterowanie pinioli do wiercenia a z lewej dopinania do frezowania i dokładniejszego ustawiania dziękuje.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 162
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#333

Post napisał: adam Fx » 26 gru 2012, 17:49

jeśli chodzi o mocowanie z lewej to problem chyba z długością tego zębatego wałka co za posuw odpowiada bo po prawej jest dość mięsa by coś kombinować lecz z lewej już jest sprężyna powrotna i nacięty gwintowany trzpień więc nie bardzo
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


rysmen
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 47
Posty: 530
Rejestracja: 04 sty 2009, 18:32
Lokalizacja: zakopane podhale
Kontakt:

#334

Post napisał: rysmen » 26 gru 2012, 18:02

Adam na razie planuje z lewej sprężyna wyleci i coś sie pokombinuje by tam dokrecic jakies przedłużenie trzpienia tylko jaką przekładnie i jak to zrobić by zapinać i odpinać to ustrojstwo.


IgorWojas
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 24
Posty: 121
Rejestracja: 23 paź 2007, 18:35
Lokalizacja: Warszawa\Łomianki

#335

Post napisał: IgorWojas » 26 gru 2012, 18:04

I taka drobna wzkazówka - jak zdejmujesz sprężynę to zrób tak żeby została w swojej obudowie - jak wypadnie to potem bardzo dużo przeklinasz nawijając ją :twisted:

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 162
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#336

Post napisał: adam Fx » 26 gru 2012, 21:56

zapięcie jest realizowane na zasadzie stożka coś jak stożek MK w moim wypadku dokręcając te pokrętło trójramienne stożek właśnie tego pokrętła zakleszcza się w stożku przekładni przez co moment podawany jest po przez ślimacznice
Obrazek
mniej więcej tak oczywiście ślimacznica jest ułożyskowana
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


rysmen
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 47
Posty: 530
Rejestracja: 04 sty 2009, 18:32
Lokalizacja: zakopane podhale
Kontakt:

#337

Post napisał: rysmen » 27 gru 2012, 08:34

adam Fx
dzieki za pomoc przyda sie ta przekładnia to miałeś na stanie czy kupiłes gdzies ?

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 162
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#338

Post napisał: adam Fx » 27 gru 2012, 11:37

jakaś niby używana z Allegro polowanie trwało długo bo ceny zwykle więcej niż 100zł ale udała sie od jednego kupiłem 2 jedną do tej przecinarki taśmowej która budowałem ( większą przekładnia) i tą małą właśnie w celu posuwu osi Z http://allegro.pl/listing.php/search?ca ... 9Blimakowa
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


IgorWojas
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 24
Posty: 121
Rejestracja: 23 paź 2007, 18:35
Lokalizacja: Warszawa\Łomianki

#339

Post napisał: IgorWojas » 09 sty 2013, 18:43

Drodzy Koledzy,

Jak zdjąć koło pasowe wrzeciona w ZX7016? Nakrętkę zdjąłem ale koło pasowe nie chce zejść. Próbowałem odkręcać ale może za słabo. Próbowałem też delikatnie wybijać i nic. Nie mam odpowiedniego ściągacza i zanim go kupie to pytam na forum. Może jest jakiś sprytny patent?

Przy okazji - czy ktoś ma rozsądny sposób blokowania wrzeciona tak żeby się nie kręciło? Np przy dokręcaniu oprawki czy dociąganiu stożka. Wkładanie śrubokręta w fasolkę widoczną po wysunięciu pinoli wydaje mi się nieco zbyt brutalne...


maxdila
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 6
Posty: 78
Rejestracja: 07 lis 2011, 11:49
Lokalizacja: Śląsk

#340

Post napisał: maxdila » 09 sty 2013, 19:02

Tylko ściągacz, młotek sobie odstaw bo niewiele pomorze a dużo zaszkodzi.
Z tego co pamiętam jest tam dość długi stożek.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”