Frezarka edukacyjna [MDF]

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

fus23
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 336
Rejestracja: 11 mar 2006, 22:42
Lokalizacja: Elbląg

#31

Post napisał: fus23 » 15 sty 2015, 21:51

Witam
Odnośnie laptopów to mój świetnie daje sobie radę ..
Jestem szczęśliwym posiadaczem dawnego IBM a teraz już Lenovo think pad t 500
Mam win 7 64 bit 8 giga ramu i 2 karty graficzne przełączane do większego wysiłku - auto cad czy inna grafika
Mam też drugi system win xp 32 bit specjalnie pod mach 3 do tego stacje dokującą i zakaz z windowsa przełączania się w uśpienie odrobinka konfiguracji przy porcie lpt w biosie i wystarczy i działa
Tak że lapki nie straszne są tylko że taki model nawet z okrojonym ramem kosztuje więcej lub porównywalnie z stacjonarnym pudełkiem wraz z monitorem ..
Tylko że ja najpierw kupiłem lapka bo się stary sesrał i od razu patrzyłem czy by były możliwości... nie lubie się przesiadać z sprzętu na sprzęt jeśli tylko nie muszę ..
Pozdrawiam


Jeśli broń zabija ludzi , to długopisy robią błędy ortograficzne ...

Tagi:


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#32

Post napisał: ezbig » 15 sty 2015, 22:21

IcePower pisze: @edit

Podjechałem do znajomego, żeby sprawdzić maszynkę. Silniki tak dziwnie piszczą podczas spoczynku. Niestety próbowałem poustawiać według tutoriali i chociaż sprawdzić na sterowaniu ręcznym czy się kręcą ale nic nie zdziałałem. Jest ktoś z okolic Łańcuta/ Rzeszowa co ma to już za sobą ?
To że szumi na postoju to normalka w większości przypadków. Jakie w końcu kupiłeś te sterowniki? U mnie na poprzedniej maszynie w machu był dosyć głosny szum z jakimiś odgłosami jak w nienastrojonym radiu. Po instalacji LinuxCNC (ten sam komputer) szum był, ale trzeba było ucho przystawić do silnika (no i odgłosy zanikły). Druga sprawa w machu silniki mi się grzały na postoju dosyć mocno. W aktualnej maszynie szumu nie słychać, ale przy uruchamianiu miałem go chwilę jak za duży prąd ustawiłem na jednym silniku.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7627
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#33

Post napisał: pukury » 15 sty 2015, 23:39

witam.
z lapkami to dziwnie jest.
do testów sterowników do styro pod programem jedicut mam lapka.
i UWAGA - ma 32 mega ramu :shock:
na nim w2k - co też jest zabawne w sumie .
i co prawda muli - ale działa .
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

Autor tematu
IcePower
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 26
Posty: 28
Rejestracja: 18 lis 2014, 08:41
Lokalizacja: Łańcut

#34

Post napisał: IcePower » 16 sty 2015, 07:26

To że szumi na postoju to normalka w większości przypadków. Jakie w końcu kupiłeś te sterowniki? U mnie na poprzedniej maszynie w machu był dosyć głosny szum z jakimiś odgłosami jak w nienastrojonym radiu. Po instalacji LinuxCNC (ten sam komputer) szum był, ale trzeba było ucho przystawić do silnika (no i odgłosy zanikły). Druga sprawa w machu silniki mi się grzały na postoju dosyć mocno. W aktualnej maszynie szumu nie słychać, ale przy uruchamianiu miałem go chwilę jak za duży prąd ustawiłem na jednym silniku.
Czytałem właśnie o tym piszczeniu, ale czy to oznacza, że komunikacja sterownika z komputerem jest prawidłowa ? Silniki zrobiły się ciepłe ale to dopiero po dłuższej chwili. Kupiłem po taniości chiński sterownik na tb6560 taki niebieski. Problemem zapewne jest na razie moja nieznajomość programu, strasznie obszerny mi się wydawał na pierwszy rzut oka. Nawet nie wiem jak sprawdzić prawidłowość komunikacji komputera z sterownikiem i czy wgl ona jest.
Ten LinuxCNC jest prostszy w obsłudze ? :wink:


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#35

Post napisał: ezbig » 17 sty 2015, 02:15

IcePower pisze: Kupiłem po taniości chiński sterownik na tb6560 taki niebieski.
W gorącej wodzie kąpany, mówiłem TB6600. Miejmy nadzieję, że go nie spalisz zanim maszyna ruszy. Zaoszczędziłeś kilka zł i kupiłeś starszą generację, z którą bywa dużo problemów.
IcePower pisze:Ten LinuxCNC jest prostszy w obsłudze ?
Według mnie jest prostszy od mach-a, szczególnie podczas uruchamiania maszyny. Odpalasz kreator konfiguracji i ustawiasz po kolei piny, parametry osi. Przy okazji robisz test dla każdej. Możesz dopasować prędkości i przyspieszania na żywo. W mach-u wszystko jest, moim zdaniem, mniej przejrzyste i więcej jest klikania zanim ustawisz dobrze.

Jak już jest wszystko skonfigurowane, to oba programy oferują to samo. Jak ktoś z palca kodu nie pisze, to raczej różnicy nie zauważy. Wczytujesz g-kod, ustawiasz materiał i wciskasz start.

Awatar użytkownika

Autor tematu
IcePower
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 26
Posty: 28
Rejestracja: 18 lis 2014, 08:41
Lokalizacja: Łańcut

#36

Post napisał: IcePower » 18 sty 2015, 15:07

Są postępy, udało mi się skonfigurować to tak, że maszynka reaguje na polecenia z programu, jak wczytuje jakiś kod to działa. Jest jeszcze problem z ustawieniem silników, ponieważ kręcą się ale tak jakby przeskakują, nie jest to płynny obrót :)

@edit

Czym konwertować pliki na gcode ? Na razie robię to tak, że plik z cada zapisuje w dxf i jakimś prostym programem ( na daną chwile nie pamiętam nazwy) konwertuje kod. Tylko wszystko jest na płasko, bez zmiany pozycji Z. W mach3 nie ma opcji odczytać plik dxf i przerobić na kod.
Zna ktoś w miarę prosty program lub żeby były do niego tutoriale ? Albo jak model 3D przerobić na kod.

Awatar użytkownika

Autor tematu
IcePower
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 26
Posty: 28
Rejestracja: 18 lis 2014, 08:41
Lokalizacja: Łańcut

#37

Post napisał: IcePower » 20 sty 2015, 18:11

Witam :wink: Udało się coś zarzucić i powiem wam, że efekt na razie zadowalający, maszynka dwa razy objechała kontur i dużych różnic nie ma, jedynie wynikające z mocowania ołówka na taśmie :)

http://youtu.be/ERHnGeJ7nXY


Jednak dalej mam problem z silnikami :neutral: Nie wiem jak to opisać, tak jakby gubiły kroki, szarpią zamiast się płynnie kręcić. Czasem się uda, że przez 2 sekundy jedzie normalnie . Oddalałem sterownik od transformatora, kombinowałem z kablami, w zakładce motor tuning wpisywałem 60mm na min i 350mm na min, różnica nie wielka, a silniki dalej szarpią. Może filmik bardziej zobrazuje problem :neutral: Jest ktoś w stanie pomóc lub nakierować?


Jak już napisałem to nie będę kasował, jest poprawa nie wiem nawet z czego wynika, odpaliłem jeszcze raz program i sterownik i jakoś silniki przy 100mm na min zapierniczają dość szybko, dużo lepiej niż na filmiku. Wszystko by było fajnie, ale wczoraj testowałem te same sposoby i nic się nie poprawiało grr

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#38

Post napisał: Zienek » 20 sty 2015, 21:44

Jakie masz ustawienia mikrokroku ustawione?
Jeśli jest dość mały, to pokombinuj z większym.

Masz chiński sterownik. "Okrętu się Pan spodziewałeś?" ;)

Awatar użytkownika

Autor tematu
IcePower
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 26
Posty: 28
Rejestracja: 18 lis 2014, 08:41
Lokalizacja: Łańcut

#39

Post napisał: IcePower » 21 sty 2015, 07:35

Teraz ustawione mam na pełny krok i działa w miarę normalnie,
na ręcznym sterowaniu troszkę szarpią ale jak puszczę kod to leci dobrze.
Masz chiński sterownik. "Okrętu się Pan spodziewałeś?" ;)
Wiem jakie są realia, ale oglądałem innych filmiki z tym sterownikiem i tak się dziać nie powinno, jednak chiński to wiadomo :wink:
To, że są problemy to nie jest problem, najgorsze jest to, że teraz działa dobrze, a ja nie wiem co było przyczyną :smile:

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#40

Post napisał: Zienek » 21 sty 2015, 07:54

A spróbuj np na 1/16
O tyle też musisz zwiększyć konfigurację w programie.

Czyli dla przykładowych silników 200 kroków/obrót masz 200 * 16 = 3200 kroków.

Im drobniejszy mikrokrok, tym powinno być bardziej gładko.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”