Avia FNC 25E3 - pomoc w ocenie stanu

Dyskusje dotyczące frezowania i frezarek konwencjonalnych.

Autor tematu
gonet9
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 27
Posty: 33
Rejestracja: 26 paź 2017, 17:10
Lokalizacja: Polska

Avia FNC 25E3 - pomoc w ocenie stanu

#1

Post napisał: gonet9 » 06 sty 2024, 13:36

Ostatnio rozglądam się za frezarką narzędziową do użytku warsztatowo-hobbystycznego. Do tej pory pracowałem tylko na tokarce i samoróbkach CNC więc z konwencjonalną frezarką nie miałem za wielkiego doświadczenia. Szukam w okolicach województwa Podkarpackiego, więc nie bardzo jest niestety w czym przebierać.

Oglądałem Avię FNC 25E3 z '74 roku za ~13 tysięcy z imadłem, podzielnicą i podtrzymką do frezowania poziomego. To mniej-więcej maksimum jeżeli chodzi o moje możliwości zarówno budżetowe (z osprzętem, koniecznie przynajmniej podzielnica i podtrzymka), wagowe jak i rozmiarowe - nic większego już nie wcisnę.
IMG_3094.jpeg
Jak widać, maszyna jest dość solidnie poobijana. Osobiście mi to nie przeszkadza, z chęcią sam ją odświeżę. A wygląda, że to jeszcze oryginalna farba i pod spodem jest jedynie szpachla, więc mniej więcej chyba to realnie pokazuje jak i ile była używana.

Mam do Was parę pytań:

Na co konkretnie zwrócić uwagę? Napęd pracuje cicho, nic nie dzwoni, słychać chlupanie oleju z pompki w trakcie pracy. Luzy na śrubie stołu (lewo-prawo) nie zmieniają się zauważalnie w całym zakresie ruchu, na środku są takie same jak w skrajnych położeniach. Jeżeli chodzi o kliny i prowadnice to na końcu zakresu robi się może jedynie minimalnie ciaśniej, prawie niezauważalnie.

Czy ten model ma jakiś wady/problemy/specyficzne cechy o których powinienem wiedzieć? Wiem o dwóch kwestiach:
- Według DTR nie jest przewidziana praca głowicami frezerskimi. Trochę zakładam, że bardziej to ograniczenie tyczy się pracy maszyny w warunkach przemysłowych i delikatne planowanie w razie potrzeby głowicą 60mm będzie możliwe bez wyrządzania szkody.
- Smarowanie jest niestety mocno manualne, przez co maszyna może być bardziej zaniedbana.

No i ostatnie pytanie co do ceny. Wydaje mi się, że jest w miarę rynkowa. Trochę tańsze maszynki tego typu które widziałem albo były osprzętu, albo świeżo odmalowane pędzlem i stołem nosił ślady znęcania się :) Co sądzicie?


Z góry dziękuję za odpowiedzi!




Robert_K
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 15
Posty: 1113
Rejestracja: 15 sie 2017, 08:03
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Avia FNC 25E3 - pomoc w ocenie stanu

#2

Post napisał: Robert_K » 06 sty 2024, 14:05

Da się to wyłączyć do prądu? Jeśli tak to przefrezuj coś na niej i zobacz jaka wychodzi powierzchnia, to Ci powie co nieco o stanie łożysk głowicy.

Jeśli jesteś z Podkarpacia możesz zaglądnąć, mam trochę większa FND32, możesz zobaczyć co i jak. Jeśli chcesz odezwij się na PW.

Pozdrawiam.


Autor tematu
gonet9
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 27
Posty: 33
Rejestracja: 26 paź 2017, 17:10
Lokalizacja: Polska

Re: Avia FNC 25E3 - pomoc w ocenie stanu

#3

Post napisał: gonet9 » 06 sty 2024, 14:10

Robert_K pisze:
06 sty 2024, 14:05
Da się to wyłączyć do prądu? Jeśli tak to przefrezuj coś na niej i zobacz jaka wychodzi powierzchnia, to Ci powie co nieco o stanie łożysk głowicy.
Podłączyć do prądu się da, przed ostateczną decyzją coś spróbuję przefrezować.


Natan5064
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 373
Rejestracja: 06 sty 2015, 00:45
Lokalizacja: Konin

Re: Avia FNC 25E3 - pomoc w ocenie stanu

#4

Post napisał: Natan5064 » 06 sty 2024, 20:14

W poprzedniej pracy mieliśmy 2 takie, na śrubach kulowych już nawet.
Planowanie głowicami było prawie non stop, 3 płytki trójkątne fi63, dawało rade ale hałasuje / wali strasznie.
Maszyna udana, jeśli nie zajechana to bedzie służyć, jest popularna wiec o części łatwiej w razie co.

Sprawdź dokładnie pinole, luzy wysuwanie itp, chyba grawitacyjnie opada, to dość upierdliwe.
Stół widać nie podziurawiony wiec może miała lekkie życie.


Autor tematu
gonet9
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 27
Posty: 33
Rejestracja: 26 paź 2017, 17:10
Lokalizacja: Polska

Re: Avia FNC 25E3 - pomoc w ocenie stanu

#5

Post napisał: gonet9 » 07 sty 2024, 20:59

Jedyne co jakoś mi nie daje mi spokoju to dlaczego jest dwukolorowa - belka i stół jest bardziej zielona gdzie główna kolumna jest szara. Bo nie wygląda na malowaną..

Awatar użytkownika

rc36
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2264
Rejestracja: 11 kwie 2014, 01:25
Lokalizacja: Bliskie okolice Bydgoszczy

Re: Avia FNC 25E3 - pomoc w ocenie stanu

#6

Post napisał: rc36 » 07 sty 2024, 21:56

Może to być składak, ta maszyna ma 50 lat, ja bym nie dał 13000 za takiego starucha. W dzisiejszych czasach frezarka manualna to nie jest chodliwy sprzęt, na OLX stoi od dłuższego czasu AVIA FNC 25 E3 za 6000 i nikt jej jakoś nie chce.


Autor tematu
gonet9
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 27
Posty: 33
Rejestracja: 26 paź 2017, 17:10
Lokalizacja: Polska

Re: Avia FNC 25E3 - pomoc w ocenie stanu

#7

Post napisał: gonet9 » 07 sty 2024, 22:57

Dzięki, to bardzo cenna uwaga na temat ceny - nie znam bardzo dobrze rynku.

Też myślałem że konwencjonalne frezarki nie są chodliwe, ale dobrze wyglądający Wagner FCW350 i FUS 22 uciekły mi bardzo szybko sprzed nosa.

Mówisz jak podejrzewam o https://www.olx.pl/d/oferta/frezarka-na ... XWwC3.html - ona wygląda jednak trochę gorzej. Oczywiście nie wiem w jakim jest faktycznie stanie, bo jest mocno poza zasięgiem transportu. Nie ma też osprzętu, więc do tych 6 tysięcy trzeba dodać pewnie minimum 2-3 tysiące żeby było porównywalne za podzielnicę, imadło i okular do poziomu (albo i więcej).

Tutaj przykładowo pytałem, rocznik 77, bez osprzętu: https://www.olx.pl/d/oferta/frezarka-do ... VV2Jk.html
Niestety, zwłaszcza w mojej okolicy zupełnie nie ma w czym wybierać.


bear
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1240
Rejestracja: 15 gru 2014, 23:03
Lokalizacja: Łódź

Re: Avia FNC 25E3 - pomoc w ocenie stanu

#8

Post napisał: bear » 07 sty 2024, 23:33

Osprzet to sobie kupisz jaki chcesz, nie wiem też po co Ci okular do poziomu w takiej maszynie. Więcej przezbrajania i ustawiania jak robota warta pomijając wrzeciona i odpowiednie frezy.


Robert_K
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 15
Posty: 1113
Rejestracja: 15 sie 2017, 08:03
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Avia FNC 25E3 - pomoc w ocenie stanu

#9

Post napisał: Robert_K » 07 sty 2024, 23:36

bear pisze:nie wiem też po co Ci okular do poziomu w takiej maszynie


Miałem zapytać o to samo. U siebie mam okular, kupiłem z maszyną i jak wrzuciłem do szafy z osprzętem po zakupie tak leży do tej pory nie użyty ani razu. Już lepiej za te pieniądze kupić zamiast okularu kilka oprawek albo dobre frezy z węglika.

Pozdrawiam.


Autor tematu
gonet9
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 27
Posty: 33
Rejestracja: 26 paź 2017, 17:10
Lokalizacja: Polska

Re: Avia FNC 25E3 - pomoc w ocenie stanu

#10

Post napisał: gonet9 » 07 sty 2024, 23:51

Z pewnością macie rację - nie używałem do tej pory nigdy frezarki konwencjonalnej więc nie wiem co jak bardzo się przydaje. :)

No nic, wstępnie skłaniam się raczej żeby spasować z tą ofertą. Nie jest wybitna a nie śpieszy mi się, może pojawi się coś lepszego.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezowanie / Frezarki Konwencjonalne”