Amatorska 5 osiowa cnc

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 21
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: Amatorska 5 osiowa cnc

#11

Post napisał: IMPULS3 » 04 kwie 2024, 16:38

tuxcnc pisze:Gdyby te przekładnie były bezluzowe, tobyś nie musiał niczego kasować, a gdyby były wykonane z wysoką jakością,

Wykonane są z wysoką jakością bo jest to nic innego jak koło zębate i wykonuje się je zazwyczaj na frezarkach obwiedniowych więc o dokładność wykonania uzębienia byłbym spokojny.
Natomiast błedy to bardziej gdzieś kolejne operacje czyli np. złe zamocowanie lub zbyt silne sciśnięcie do obróbki. Poza tym nie pisze tu o błędach wyrażanych w stopniach tylko o jakiś bardzo małych błedach.
tuxcnc pisze:Prawda jest taka, że ich głównym zastosowaniem są motoreduktory,

Nieprawda, stosuje się je w obrabiarkch i innych mechanizmach dość często.
tuxcnc pisze:Owszem, udaje się trafić egzemplarz praktycznie pozbawiony luzów,

Bo jeśli kupujesz reduktor to nikt tam nie będzie robił super pasowań, ale jeśli ów reduktor przerobisz i zrobisz jakiś docisk ślimaka do ślimacznicy to problem luzu się skończy.



Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 19
Posty: 8072
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Amatorska 5 osiowa cnc

#12

Post napisał: tuxcnc » 04 kwie 2024, 16:43

Avalyah pisze:
04 kwie 2024, 16:17
te przekładnie są planetarne
Te przekładnie są harmoniczne i z samej zasady działania są bezluzowe i niepodatne.
No chyba że przyłożysz jakieś wariackie siły i coś się ugnie...


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 21
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: Amatorska 5 osiowa cnc

#13

Post napisał: IMPULS3 » 04 kwie 2024, 17:00

tuxcnc pisze:Te przekładnie


Masz tu i se pooglądaj....



Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2368
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Amatorska 5 osiowa cnc

#14

Post napisał: Avalyah » 04 kwie 2024, 17:05

tuxcnc pisze:Te przekładnie są harmoniczne i z samej zasady działania są bezluzowe i niepodatne.

Jak rozumiem masz takie urządzenie? Bo ja też mam chińską czwartą oś z przekładnią "harmoniczną".

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 19
Posty: 8072
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Amatorska 5 osiowa cnc

#15

Post napisał: tuxcnc » 04 kwie 2024, 17:29

IMPULS3 pisze:
04 kwie 2024, 17:00
Masz tu i se pooglądaj....
Twój upór jest żenujący...
Po pierwsze, to nigdy i nigdzie nie twierdziłem, że się nie da zrobić dokładnej przekładni ślimakowej.
Po drugie, to co Ty właściwie sugerujesz? Żeby autor wątku kupił sobie czwartą oś od Haasa i zamontował w amatorskiej frezarce? Przecież to jest tak absurdalne, że aż trudno to komentować...
Rozmowa jest o tym, co ma sens ekonomiczny, czyli o przekładni za dwie stówki, a to jest loteria.
Weź się wreszcie opanuj i daj sobie spokój.


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 21
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: Amatorska 5 osiowa cnc

#16

Post napisał: IMPULS3 » 04 kwie 2024, 17:37

Dobra, część merytoryczna myslę ze jest zakończona teraz pytanie z gatunku obyczajowego: Czy Tuxcnc jest normalny? :) Czy on potrafi zaakceptować że na wielu rzeczach się nie zna? I czy on się kiedykolwiek porawi??? :)


Mikosz
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 38
Rejestracja: 16 mar 2023, 17:29

Re: Amatorska 5 osiowa cnc

#17

Post napisał: Mikosz » 04 kwie 2024, 17:52

Pierwsza z brzegu z googla
https://pivexin-tech.com/index.php/pl/o ... alowe.html
Dla 30 sekund deklarowanego luzu kątowego zakładając detal fi 100 luz (a właściwie długość łuku) na średnicy tego detalu będzie wynosił circa 8 µm. Czy to jest duży luz? Jeden rabin powie że tak, drugi- że nie.
Avalyah pisze:Przeważnie te przekładnie są planetarne

Przekładnia harmoniczna/falowa nie jest przekładnią planetarną, ale obydwie są obiegowymi (chyba, co do falowej nie jestem 100% pewien).

@norbertix Trzymam kciuki! Problemy konstrukcyjne to nie problem (przy założeniu obróbki drewna), tylko koszt oprogramowania cam do 5ciu osi jest porażający- jak na to się zapatrujesz?
Jak chcesz zagłębić się w dobór/konstrukcje przekładni falowych to polecam pozycje p. Wiesława Ostapskiego, to jest guru przekładni harmonicznych :lol:
tuxcnc pisze:Z silników krokowych można bezpiecznie wyciągnąć 500-1000 obr/min, ale takie przekładnie mają przełożenie 1:50 lub 1:100, więc przy najgorszym scenariuszu (500 obr/min i 1:100) pełny obrót to 12 sekund (!!!).

Ciut droższy serwokrokowiec wykręci więcej. Niech będzie, że 1500 obr/min i robi się obrót w 4 sekundy.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 19
Posty: 8072
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Amatorska 5 osiowa cnc

#18

Post napisał: tuxcnc » 04 kwie 2024, 18:08

Avalyah pisze:
04 kwie 2024, 17:05
mam chińską czwartą oś z przekładnią "harmoniczną".
Nie wiem czy Cię skląć, czy podziękować, ale humor będę miał spieprzony jeszcze długo...
Nawet mi do głowy nie przyszło, żeby próbować pokręcić "od drugiej strony", bo przecież się nie da...
Ale teraz sprawdziłem i faktycznie, ta przekładnia jest tak harmoniczna, jak ja prawosławny...
Nie to żeby była złej jakości, luzu to się na niej wyczuć nie da żadnego, ale na pewno nie jest samohamowna, więc zapewne jest planetarna...
Zawsze mówiłem, że jak ktoś robi interesy z Chińczykami, to wcześniej czy później zostanie rasistą...
Oni kłamcami to chyba się rodzą...
Tak więc, niestety, byłem w błędzie.
Nie zmienia to jednak w niczym tego, że paski zębate czy motoreduktory, są i tak rozwiązaniem gorszym.

Dodane 8 minuty 22 sekundy:
Mikosz pisze:
04 kwie 2024, 17:52
co do falowej nie jestem 100% pewien
Przekładnia falowa ma bardzo specyficzną konstrukcję, nieporównywalną z żadną inną przekładnią.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Przek%C5%82adnia_falowa
Mikosz pisze:
04 kwie 2024, 17:52
Ciut droższy serwokrokowiec wykręci więcej. Niech będzie, że 1500 obr/min i robi się obrót w 4 sekundy.
Tak, tylko serwokrokowiec ma z zasady większą długość, co będzie stanowiło spory problem.
Podobnie serwo, które da się kręcić do 3000 obr/min.


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2368
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Amatorska 5 osiowa cnc

#19

Post napisał: Avalyah » 04 kwie 2024, 18:32

Mikosz pisze:Przekładnia harmoniczna/falowa nie jest przekładnią planetarną, ale obydwie są obiegowymi (chyba, co do falowej nie jestem 100% pewien).

Wytłumacz to sprzedającemu chińczykowi :wink:
tuxcnc pisze:Nie to żeby była złej jakości, luzu to się na niej wyczuć nie da żadnego

Jak działa to co się przejmować? Na mojej jest luz wyczuwalny ręką, ale jako czwarta oś sprawdza się bardzo dobrze, podejrzewam, że jest na tyle "lepka", że przy wykańczającej obróbce ten luz nie ma znaczenia, bo jest za mała siła, żeby ją rozbujać.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 19
Posty: 8072
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Amatorska 5 osiowa cnc

#20

Post napisał: tuxcnc » 04 kwie 2024, 19:16

Avalyah pisze:
04 kwie 2024, 18:32
Jak działa to co się przejmować?
Bo to zmienia postać rzeczy.
Jeśli przekładnia jest samohamowna, to można przykładać siły o dowolnych kierunkach, byleby mniejsze od niszczących.
Ale jeśli to jest przekładnia planetarna, to jest duża różnica, czy siła będzie wzdłuż czy w poprzek osi...
Jeśli program będzie pisany "z palca", to można o tym pamiętać, ale jeśli będzie to robił CAM, to można mieć na g-kod wpływ niewielki, albo i żaden...
Jeżeli się nie pomyliłem w obliczeniach, to przy wrzecionie 2,2kW/24000rpm maksymalna siła na ostrzu freza Φ6 wyniesie około 260 N. Taka siła przyłożona na średnicy 100 mm to 26 Nm, czyli całkiem sporo...
Oczywiście im mniejszy wiór, tym mniejsza siła, ale z kolei dłuższy czas.
Tak więc samohamowność przekładni czwartej/piątej osi jest dużo ważniejsza, niż by się mogło wydawać...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”