Przyrząd do ustawiania wysokości noża.

Dyskusje dotyczące pomiarów, narzędzi pomiarowych stosowanych przy obróbce ręcznej i maszynowej.

fachmann
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 5
Rejestracja: 08 lut 2009, 15:09
Lokalizacja: wielkopolska

#21

Post napisał: fachmann » 31 mar 2010, 22:08

Muszę powiedzieć że dawno sie tak nie ubawiłem ,nie ma to jak skomplikować konstrukję cepa , jutro chłopakom w robocie powiem jakie metody wyrafinowane się stosuje dla ustalenia wysokości noża. Ja ze swojej strony proponuje zastosowanie gps w połączeniu z dalmierzem laserowym oraz niwelatora przy oczywistym uwzględnieniu ruchów tektonicznych ziemi. :lol:



Tagi:

Awatar użytkownika

MarekSCO
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 138
Rejestracja: 06 sty 2009, 21:33
Lokalizacja: Żołynia

#22

Post napisał: MarekSCO » 31 mar 2010, 22:56

fachman pisze:Ja ze swojej strony proponuje zastosowanie gps w połączeniu z dalmierzem laserowym oraz niwelatora przy oczywistym uwzględnieniu ruchów tektonicznych ziemi. :lol:
:lol:
Gps ( w militarnym wydaniu ) udostępnia dokładność rzędu +/- 1m...
A więc do pozycjonowania noża tokarskiego w imaku nie bardzo się nadaje z oczywistych względów...
Chętnie natomiast poznał bym konkretną wizję Kolegi dotyczącą wykorzystania dalmierza laserowego i niwelatora...
Co do ruchów tektonicznych Ziemi...
Zauważmy, że nie mają one charakteru periodycznego... A więc błąd pomiaru powstający pod ich wpływem możemy zaliczyć do błędów przypadkowych
i wyeliminować dowolną metodą statystyczną...
Ot chociażby wykonując serię pomiarów i wyciągając średnią arytmetyczną :lol:
Nie wiem, czy Kolega zauważył, ale wypowiadając się w tym temacie, może i dzielimy "włos na czworo", ale...
Dzielimy go zgodnie z zasadami arytmetyki... To jest - nie dzielimy przez zero :lol:
Pozdrowienia i Wesołych Świąt

Awatar użytkownika

Autor tematu
BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#23

Post napisał: BYDGOST » 31 mar 2010, 23:35

fachmann pisze:jutro chłopakom w robocie powiem jakie metody wyrafinowane się stosuje dla ustalenia wysokości noża
Mi nie chodzi o wyrafinowane i skomplikowane metody tylko proste i skuteczne. Czasem mam wrażenie, że najwięcej czasu zajmuje wymiana i ustawianie noży gdy wykonuje się jedną sztukę detalu dość skomplikowaną. Pomiar wysokości noża suwmiarką nie stanowi problemu, ale przy ciągłym powtarzaniu tej czynności przychodzi ochota na dokonanie zmiany tego sposobu. A poza tym, co szkodzi trochę "pogdybać"? Dziękuję wszystkim za konkretne i pożyteczne wypowiedzi.
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.


Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#24

Post napisał: Mariuszczs » 01 kwie 2010, 08:34

Pomiar suwmiarką jest dla mnie doskonały - tylko to musi by cyfrowa bo patrzenie w noniusz .....
Wysokośc noża jaka musi byc w tokarce każdy zna- u mnie 27mm. Kładę nóż na płaskim ( np stół frezarki ), przystawiam głębokościomierz i odczytuje np 19,7mm to wiem od razu że muszę dac podkładki 7,3mm. Większośc pokdkładek kiedyś miałem nabite jaką mają grubośc. Montuję nóż razem z podkładkami, od razu gotowy jest do pracy, nie muszę go luzowac i wciskac tam kolejnych blaszek.
Reszte sposobów to dla mnie też kombinacje.

Awatar użytkownika

gelorad
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 216
Rejestracja: 23 wrz 2009, 13:32
Lokalizacja: Lublin

#25

Post napisał: gelorad » 01 kwie 2010, 16:15

BYDGOST pisze:Czasem mam wrażenie, że najwięcej czasu zajmuje wymiana i ustawianie noży gdy wykonuje się jedną sztukę detalu dość skomplikowaną
Super rzeczą jest imak szybkozmienny. Ta nazwa jest idealnie dobrana. Nie dość że wymiana narzędzia to jeden ruch korbą to na dodatek narzędzie jest odrazu precyzyjnie ustawione na odpowiednią wysokość.

Ale to niestety inwestycja.... :roll:

Tradycyjne ustawianie jest deczko uciążliwe, i w związku z tym polecam dobranie podkładek do każdego noża i przechowywanie takich kompletów w szufladzie z przegródkami. Może być zwykłe pudełko tekturowe byle komplety były oddzielone od siebie. Ewentualnie podpisać markerem noże i ich podkładki.

Awatar użytkownika

Autor tematu
BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#26

Post napisał: BYDGOST » 01 kwie 2010, 17:29

gelorad pisze:Super rzeczą jest imak szybkozmienny.
Zgadzam się na 100%.
gelorad pisze:polecam dobranie podkładek do każdego noża i przechowywanie takich kompletów w szufladzie z przegródkami
Tez tak robię, ale czasem jest taki młyn, że to wszystko za mało.

Zamieszczam rysunki przyrządów do pomiaru wysokości noża, które pochodzą z książki "Przewodnik do nauczania tokarzy".

Znalazłem jeszcze jeden przykład pochodzący zza wschodniej granicy (www.chipmaker.ru).
Załączniki
06_0001.jpg
06_0001.jpg (24.75 KiB) Przejrzano 7247 razy
pomiar_2.jpg
pomiar_2.jpg (56.22 KiB) Przejrzano 7260 razy
pomiar_1.jpg
pomiar_1.jpg (43.89 KiB) Przejrzano 7255 razy
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.


ostanislaw
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 113
Rejestracja: 20 sty 2008, 19:36
Lokalizacja: Legnica

#27

Post napisał: ostanislaw » 11 sty 2015, 14:10

Zainspirowany przyrządem z początku tematu wykonałem z blaszek i oczka podzielnicy "koromysło" co spełnia funkcję czyli pokazuje jak wygląda ustawienie noża względem osi przedmiotu. Nie jest może piękne ale nie kosztuje $$. Ja wykonałem to ze ze złomu i oczka badziewnej poziomicy. Zdjęcie w galerii odpowie na wszelkie pytania.
Pozdrawiam
ostanislaw


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#28

Post napisał: mc2kwacz » 11 sty 2015, 17:11

gelorad pisze:Ale to niestety inwestycja.... :roll:
Każde porządne narzędzie to inwestycja. Finansowa albo czasowa, jeśli się je robi samodzielnie. Ale nie ma innego wyjścia, jeśli ktoś ma naturę zawodowca (dąży do ideału) a nie partacza. Inwestycja w jakość narzędzi przynosi potężne oszczędności czasu w pracy, materiału i podnosi jakość wyrobów. Również tych robionych w pojedynczych sztukach.
Pomysł z suwmiarką wydaje się wyjątkowo dobry. Pomysł z poziomicą jest mierny. Po pierwsze, sama tokarka musiałaby być ustawiona idealnie poziomo z punktu widzenia posuwu X. Po drugie, oczko poziomicy musiałoby mieć bardzo wysoką klasę czułości, taką jak w poziomicy za 1000zł, i być super precyzyjnie ustawione (to akurat da się łatwo zrobić). Dopiero taki tester miałby sens ale tez byłby to ciągle tylko tester, chyba że oczko miałoby podziałkę pokazującą wartość odchylenia.
Pomysł ze wskazówką grawitacyjną jest najgorszy bo najmniej dokładny. Wiem, bo używam. Praktycznie +/-0.5 stopnia, nie lepiej. Żeby było lepiej czujnik zegarowy musiałby być bardzo duży i mieć wyzerowane opory tarcia, jakiś olejowy albo coś w ten deseń.
Jednak pomysł z suwmiarką jest nieporównanie bardziej kompleksowy. I tańszy! Do tego wystarczy suwmiarka cyfrowa za 20zł.


ostanislaw
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 113
Rejestracja: 20 sty 2008, 19:36
Lokalizacja: Legnica

#29

Post napisał: ostanislaw » 11 sty 2015, 17:41

mc2kwacz pisze:Pomysł z poziomicą jest mierny.,,,

....Do tego wystarczy suwmiarka cyfrowa za 20zł.
Suwmiarka jest dobra gdy masz jedną tokarkę i Zestaw noży z płytkami gdzie wymiar jest stały.
Przy czterech tokarkach każda ma inną wysokość imaka i korzystaniu ze zwykłych noży(gdzie wymiar się zmienia po każdym ostrzeniu) "Oczko" poziomicy jest zawsze dokładniejsze od mojego oka.
Zawsze ustawiałem "na oko" i jakoś szło. Ale wzrok już nie taki i trza iść z postępem.
I jeszcze jedno nigdy nie byłem zawodowcem!! ;)
Pozdrawiam
ostanislaw

Awatar użytkownika

Yogi_
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 759
Rejestracja: 13 sty 2010, 08:07
Lokalizacja: Braniewo

#30

Post napisał: Yogi_ » 11 sty 2015, 18:30

Witam :-)
Coś takiego znalazłem:
[youtube][/youtube]
i część druga:
[youtube][/youtube]
Wygląda ciekawie i w zasadzie niedrogie.
Pozdrawiam
Krzysiek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pomiary, Kalibracja, Narzędzia Pomiarowe”