Maszynka

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 49
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#381

Post napisał: Leoo » 03 wrz 2007, 17:17

jarekk pisze:Zaletą BLDC byłaby możliwość zalania go olejem , dodania uszczelnień na wale - tak to robią profesjonaliści.
Może i tak robią specjaliści ale szczelina powietrzna między wirnikiem a stojanem jest niewielka. Z pewnością olej zostanie rozgrzany czy wręcz, przy większych prędkościach, może dojść do kawitacji i przynajmniej rozszczelnienia. Z drugiej strony nie mam pewności, czy olej transformatorowy nadaje się do smarowania łożysk. Zastosowanie oleju przekładniowego spowoduje uszkodzenie emalii na uzwojeniu.
Łożyska wrzecion wysokoobrotowych pracują w atmosfrze mgły olejowej.



Tagi:


Michelangelo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 7
Rejestracja: 13 sie 2007, 22:52
Lokalizacja: Milanówek

#382

Post napisał: Michelangelo » 03 wrz 2007, 21:17

No i oczywiście wirnik będzie miał większe opory obracając się w oleju, całość się rozgrzeje i będzie po silniku a dokładności żadnej, maszyna będzie pływała w z-ecie.
Nie przepracowałem ani jednego dnia w swoim życiu. Wszystko co robiłem, to była przyjemność.


jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#383

Post napisał: jarekk » 03 wrz 2007, 21:24

Leoo pisze:jarekk napisał/a:
Zaletą BLDC byłaby możliwość zalania go olejem , dodania uszczelnień na wale - tak to robią profesjonaliści.


Może i tak robią specjaliści ale szczelina powietrzna między wirnikiem a stojanem jest niewielka. Z pewnością olej zostanie rozgrzany czy wręcz, przy większych prędkościach, może dojść do kawitacji i przynajmniej rozszczelnienia. Z drugiej strony nie mam pewności, czy olej transformatorowy nadaje się do smarowania łożysk. Zastosowanie oleju przekładniowego spowoduje uszkodzenie emalii na uzwojeniu.
Łożyska wrzecion wysokoobrotowych pracują w atmosfrze mgły olejowej.
Tak ,ale dla moich potrzeb silnik powinien pracowć na bardzo niskich obrotach - rzędu np. 200 obr/min. Ja nie chcę tego używać do maszyny CNC- ma być do robota podwodnego


Michelangelo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 7
Rejestracja: 13 sie 2007, 22:52
Lokalizacja: Milanówek

#384

Post napisał: Michelangelo » 03 wrz 2007, 21:28

A myślałeś jak to uszczelnić? Faktycznie zalanie olejem może pomóc w uszczelnieniu ale co na wał?
Nie przepracowałem ani jednego dnia w swoim życiu. Wszystko co robiłem, to była przyjemność.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Rayford
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 119
Posty: 846
Rejestracja: 03 paź 2006, 20:45
Lokalizacja: Gołdap

#385

Post napisał: Rayford » 05 wrz 2007, 21:38

Chłopaki mam problem. maszynka wariuje, oś Z samoistnie zmienia swoje wytyczne i pytanie brzmi gdzie mam dopatrywać się usterki, czy szukać problemu w złączch czy w elektronice coś się dzieje. czy może gdzies jesze innego ?
Chyba znalazłem przyczynę, gniazdo LPT w laptopie coś słabo kontaktuje i stąd te przerwy. Pytanie, co można zrobić aby nie wymieniać gniazda w laptopie ?


paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#386

Post napisał: paulg » 05 wrz 2007, 21:52

Rayford pisze:Pytanie, co można zrobić aby nie wymieniać gniazda w laptopie ?
Witam.
No niestety z gniazdem lpt w laptopie jest problem - wymiana wiadomo nie jest łatwa .
Można próbować kart PCMCIA z LPT - ale mało która działa - są to karty w większości do podłączenia drukarek.
Jeżeli laptop ma złącze replikatora portów to problem z głowy - tam powinien być "pełny" LPT
Pozdrawiam

Awatar użytkownika

termit_tm
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 11
Posty: 702
Rejestracja: 01 lis 2005, 20:02
Lokalizacja: Leszno

#387

Post napisał: termit_tm » 05 wrz 2007, 21:57

jeśli słabo kontaktuje tylko oś Z to zmień przypisane piny osi Z na inne :cool:


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 49
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#388

Post napisał: Leoo » 05 wrz 2007, 22:05

termit_tm pisze:jeśli słabo kontaktuje tylko oś Z to zmień przypisane piny osi Z na inne
Tak, ale na płycie głównej musisz przeciąć aktualną ścieżkę STEP osi Z i zmostkować z wybranym wyjściem AUX.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Rayford
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 119
Posty: 846
Rejestracja: 03 paź 2006, 20:45
Lokalizacja: Gołdap

#389

Post napisał: Rayford » 06 wrz 2007, 05:48

A nie można jakoś prościej ? np: posmarować jakąś pastą przewodzącą ?

Spróbowałbym sam wymienić takie gniazdo tylko czy mogę zwykłą lutownicą-grzałką dotykać się takiej elektroniki ?


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 49
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#390

Post napisał: Leoo » 06 wrz 2007, 11:32

Rayford pisze:Spróbowałbym sam wymienić takie gniazdo tylko czy mogę zwykłą lutownicą-grzałką dotykać się takiej elektroniki ?
Gniazdko, samo w sobie, raczej nie jest uszkodzone. Jest prawdopodobne, że na skutek wielokrotnego wkładania i wyciągania wtyku zwyczajnie się obruszało i "puścił" najsłabiej pobielony styk. W taki wypadku wystarczy przelutować powtórnie piny, po uprzednim potraktowaniu płynnym topnikiem. Niestety mogło nastąpić pęknięcie ścieżki między gniazdem a portem laptopa. O ile ścieżka jest na jednej z dwu warstw zewnętrznych PCB to można naprawić ją, mostkując najbliższe punkty. Gorzej jeśli ścieżki poprowadzono w wewnętrznej warstwie płytki.
Jak najbardziej możesz lutować grzałkową, trzeba jedynie połączyć grot z masą laptopa kawałkiem przewodu (ochrona antystatyczna).

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”