Ploter frezujący

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

tom22
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 479
Rejestracja: 22 lis 2008, 18:29
Lokalizacja: Mazowsze

#21

Post napisał: tom22 » 11 sty 2013, 16:21

zoltan40 pisze: http://allegro.pl/stol-pl...2927711084.html
aż w dołku ściska
tylko ok. 2.30zł za kilogram
tania jak barszcz



Tagi:

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#22

Post napisał: bartuss1 » 11 sty 2013, 17:03

to nie jest płyta traserska tylko stol z jakiejś obrabiarki
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Awatar użytkownika

KAJOS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1302
Rejestracja: 10 gru 2006, 00:22
Lokalizacja: NISKO

#23

Post napisał: KAJOS » 11 sty 2013, 17:16

Budowa maszyny musi być przemyslana by uniknąc np zakupu niepotrzebnych fantów.
Musisz najpierw jak kolega Ci radzi znaleźć kogoś kto Ci obrobi rame (ewentualnie zrobi całą) potem mozna dalej głowić sie co i jak ,jaki budżet ,jak go spożytkować racjonalnie.
Żeby coś wynaleźć wystarczy odrobina wyobraźni i sterta złomu.

Obrazek


Autor tematu
zoltan40
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 11
Posty: 11
Rejestracja: 01 gru 2012, 22:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#24

Post napisał: zoltan40 » 11 sty 2013, 18:14

okazuje się że we Wrocławiu i okolicach jest kilka firm, które poradzą sobie z obróbką ramy, co więcej, mają obrabiarki CNC o takim polu roboczym, że moje ramy wejdą dwie :)

[ Dodano: 2013-01-11, 18:20 ]
Myślę o konstrukcji ze stalowych kształtowników, walcowanych na zimno o wymiarach 100 na 100 i grubości 8 mm. Zespawać z tego kratownicę i puścić przez szlifierkę do płaszczyzn (magnesówkę) I na tak przygotowanej podstawie położyć prowadnice bramy. Obawiam się tylko czy nie za delikatne profile.


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#25

Post napisał: IMPULS3 » 11 sty 2013, 18:24

zoltan40 pisze:Zespawać z tego kratownicę i puścić przez szlifierkę do płaszczyzn
To jeszcze dołóz na to płaskowniki, bo rama będzie na pewno krzywa więc lepiej aby nie było dziur w kształtowniku. :razz:


Skrzydlaty
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 613
Rejestracja: 22 lis 2006, 15:41
Lokalizacja: Bochnia/Kraków

#26

Post napisał: Skrzydlaty » 12 sty 2013, 09:28

ursus_arctos pisze:A może pójść na skróty i zmontować maszynę na płycie traserskiej? Jest od razu elegancko płaska, nie ma problemu z powierzchniami bazowymi pod ruch bramy. Na to nakręcić jakąś płytę alu w charakterze właściwego stołu (i splanować). Wydaje mi się, że powinna wyjść bardzo sensowna maszyna.
No i co dalej? Nie ma problemu z powierzchniami pod ruch bramy a pozostałe co? Popłynie geometria na pozostałych dwóch osiach. Ile to ludzi choćby robi oś Z bez zastrzałów "bo gruba blacha to wystarczy". Wystarczy taki bład i po dokładnościach.
zoltan40 pisze:okazuje się że we Wrocławiu i okolicach jest kilka firm, które poradzą sobie z obróbką ramy, co więcej, mają obrabiarki CNC o takim polu roboczym, że moje ramy wejdą dwie :)

[ Dodano: 2013-01-11, 18:20 ]
Myślę o konstrukcji ze stalowych kształtowników, walcowanych na zimno o wymiarach 100 na 100 i grubości 8 mm. Zespawać z tego kratownicę i puścić przez szlifierkę do płaszczyzn (magnesówkę) I na tak przygotowanej podstawie położyć prowadnice bramy. Obawiam się tylko czy nie za delikatne profile.
Zoltan, to że mają obrabiarki to znaczy że sobie poradzą? Ty tak wnioskujesz czy tak Ci powiedzieli? Jak Ty tak wnioskujesz to zapomnij o tym. Tzn, może nie zapominaj ale możesz odjąć conajmniej 0,05 z dokłądności. Bo nie wierze że prostopadłości bramy załatwią z dokładnością powiedzmy 0,01. Chyba że pytałeś dlatego pewnie masz przedstawioną ich propozycje dokładności - pochwal się.
Zawsze dokładność jaka wyjdzie na maszynach swoją droga, a po zmontowaniu troszkę moze się zmniejszyć - projekt możesz zmaścić i coś z założenia będzie niedokładne. I co wtedy? A masz dobry projekt?

Teraz trochę o profilach - o 8-kach raczej zapomnij przy takim rozmiarze stołu - sama masa maszyny będzie powodowała jakieś tam swoje ugięcia, które się zwiększą od sił obróbki. I tutaj mamy sytuacje że jakieś Twój krytyczny wymiar popłynie przez zbieg nieszczęśliwych ugięć.
Czyli przechodzimy do meritum: projekt. Masz dobry projekt? Nie? To jeśli nie to czekają Cię długie miesiące na forum.
Robiłem kiedyś projekt ramy dolnej frezarki o polu 1300x1000 i wiesz co? I za cholere nie mogłem się zmieścić w 0,01mm ugięcia od własnego cięzaru. Oczywiście kombinacja z dużą ilością zastarzałów i ich zmniejszeniem ale wtedy się masakrycznie wyginało od innych sił. O więcej niż 0,01mm. Ostatecznie poszło z przekroczeniem teoretycznych ugięć bo to też swoją droga obliczenia na kompie, swoją praktyka.
Moze zleć komuś wykonanie takiej ramy? Kto sie zna, nie byle komu. Najlepiej zacznij od projektu - chcesz kupować tanio drogie maszyny to kup projekt i zleć wykonanie. Tylko to tanie też nie będzie.
I powiedz dlaczego wszyscy upierają się na profile zamknięte? Może pomyśl o ceownikach gorącowalcowanych? To rozwiązanie dawało sztywniejszą maszyne, oczywiście nie zapominając o niedocenionych zastrzałach.

[ Dodano: 2013-01-12, 09:37 ]
Aha, zapomniałem dodać o dokładnościach: lubię pisać ten przykład :mrgreen:
Fabryka obrabiarek zaproponowała: 0,08 równoległości powierzchni frezowanej, 0,02 frezowania + szlifowania. Prostopadłości: tylko frezowanie + szlifowanie: tolerancja 0,025.
Tak że te maszyny u Ciebie w okolicy muszą być super, ja przykładowo od miejsca zamieszkania muszę dymać 1**km jak chce mieć dokładniej.


pit
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 311
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:02
Lokalizacja: wawa

#27

Post napisał: pit » 13 sty 2013, 20:38

zoltan40 pisze: No cóż, wydaje mi się że jest to kwestia ilości obrotów wrzeciona i prędkości posuwu, odpowiednie zgranie tych parametrów i powinno być dobrze. Wiem skadinąd, że takie systemy działają całkiem sprawnie. Ponadto chylę czoła przed przenikliwością kolegi, tak, maszynka ma ciąć wykrojniki, pertinaxy tudzież formy do przetłaczania. :mrgreen: Kolega z branży ??
Oj tylko frezy drogie na takie dogrywanie parametrów :mrgreen: , rozgryzam technologię cięcia sklejek już ze 3 lata ugięcie jest i trzeba je uwzględnić, niestety jeszcze nie słyszałem żeby to można było zrobić z automatu z jakiegoś programu chyba że kolega słyszał o takich? bo na rynku to są ale na laser. Co jest zbyt drogą technologią jak na wykrojniki dlatego też myślę że ploter jest jak najbardziej odpowiedni.


pklecz
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 20
Rejestracja: 13 wrz 2009, 23:11
Lokalizacja: Warszawa

#28

Post napisał: pklecz » 14 sty 2013, 09:18

Wszyscy tylko odradzają. Chyba wszyscy mają jakiś interes w tym aby kolega nie budował swojej maszyny. Niech kolega zacznie budować da projekt i będzie można coś na ten temat powiedzieć. Poza tym czy kolega chce uzyskać taką dokładność na elemencie czy elementy będą wielkość pola roboczego.Niech mi kolega pokaże tak płaską sklejkę co wymagania dokładności. Sklejka pod wpływem absorwowania wilgoci z powietrza pęcznieje więcej. Poza tym na takim polu roboczym nie ma nawet jak zmierzyć takiej dokładności no chyba że drugie tyle kolega chce wydać na przyrządy pomiarowe. Ale ogólnie niech kolega się nie zraża i bierze za budowę na pewno będzie zadowolony.


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 6134
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

#29

Post napisał: oprawcafotografii » 14 sty 2013, 09:27

zoltan40 pisze:...
Myślę o konstrukcji ze stalowych kształtowników, walcowanych na zimno o wymiarach 100 na 100 i grubości 8 mm. Zespawać z tego kratownicę i puścić przez szlifierkę do płaszczyzn (magnesówkę) I na tak przygotowanej podstawie położyć prowadnice bramy. Obawiam się tylko czy nie za delikatne profile.
Zastanow sie jak dziala magnesowka to bedziesz widzial dlaczego to zly pomysl ;)

q


Autor tematu
zoltan40
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 11
Posty: 11
Rejestracja: 01 gru 2012, 22:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#30

Post napisał: zoltan40 » 15 sty 2013, 10:29

Skrzydlaty pisze:Ty tak wnioskujesz czy tak Ci powiedzieli?
Skrzydlaty, wnioskuję, na razie zbieram dane co do samej konstrukcji i tak naprawdę nie bardzo jeszcze wiem o co mam pytać. Powoli jakiś projekt się wykluwa w głowie ale to jeszcze za mało.
Skrzydlaty pisze:Teraz trochę o profilach
Nie jestem inżynierem tylko majsterkowiczem ale zawsze myślałem, że profil zamknięty jest sztywniejszy od otwartego. Ceowniki były by lepsze bo wewnątrz można by puścić śruby. I nie pomyślałem o ugięciu pod własnym ciężarem. Więc może lżejsza konstrukcja?? w końcu nic ciężkiego nie będzie frezowane??
Skrzydlaty pisze:kup projekt
Tylko gdzie, bo te proponowane na stronie wydają się niespecjalnie użyteczne.

[ Dodano: 2013-01-15, 10:37 ]
pit pisze:Oj tylko frezy drogie na takie dogrywanie parametrów
No cóż, zapewne jakieś ugięcie powstaje. Ja na razie staram się ogarnąć nieco temat, zapewne grubość sklejki ma znaczenie ale większe jakość materiału z jakiego została wykonana. Różna twardość warstw etc. Jak już postawię maszynkę, będę mógł dołączyć do kolegi w temacie :mrgreen:

[ Dodano: 2013-01-15, 10:39 ]
oprawcafotografii pisze:Zastanow sie jak dziala magnesowka to bedziesz widzial dlaczego to zly pomysl
Czy kolega mógłby nieco rozwinąć swoją myśl ??

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”