Uchwyt to szlifowania z Chin i alternatywy.

ażeby porządnie coś szlifnąć

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.

pavyan
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 770
Rejestracja: 12 paź 2018, 21:36

Re: Uchwyt to szlifowania z Chin i alternatywy.

#21

Post napisał: pavyan » 26 maja 2024, 19:53

forestgril pisze:Ta głowica jest obrotowa, a nie podziałowa[...]

Trafiła mi się kiedyś za grosze taka głowica od SAB-1, też do remontu, też goła i z rozpędu dorobiłem do niej tarczę podziałową plus zatrzask - to nie problem.
Jak sobie przypomnę gdzie jest, to (jeśli Ci tego potrzeba) pstryknę zdjęcie.
Pamiętam, że od razu w Darmecie kupiłem do niej komplet tulei redukcyjnych Morse'a od piątki do jedynki - cena była wtedy jakaś śmieszna (bo oczywiście chińskie).


Pomogłem? Kliknij, proszę :-)


Autor tematu
forestgril
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 11
Posty: 223
Rejestracja: 09 paź 2023, 10:20

Re: Uchwyt to szlifowania z Chin i alternatywy.

#22

Post napisał: forestgril » 26 maja 2024, 21:31

@pavyan docenilbym :)

Komplet tulejek już chyba mam. A przynajmniej 1-4. 5/4 mogę dokupić w razie co. Mogę też chyba dorobić sobie uchwyt na mk5 do chwytania noży tokarskich.


pavyan
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 770
Rejestracja: 12 paź 2018, 21:36

Re: Uchwyt to szlifowania z Chin i alternatywy.

#23

Post napisał: pavyan » 27 maja 2024, 17:34

Wrzucam obiecane zdjęcie, frezowana na podzielnicy tarcza podziałowa jest dwustronna, można ją odwracać - jedna strona ma 20 wycięć pod zatrzask, druga 24; to daje pełne możliwości podziału do ostrzenia narzędzi, przede wszystkim frezów itp.
Tarcza mocowana/zaciskana jest na wrzecionie trzema wkrętami robaczkowymi imbus M8 umieszczonymi w rowku pomiędzy obiema tarczami (ale to oczywiście jest jeden element, coś w rodzaju krótkiej, dużej stalowej szpuli).
Wycięcia pod zatrzask mają jednostronnie lekko klinowy kształt, odpowiadający kształtowi klinowatego zęba zatrzasku - to w celu eliminacji luzów.
Zatrzask jest podparty sprężyną, więc samoczynnie wskakuje na swoje miejsce po wcześniejszym ręcznym odblokowaniu i przekręceniu wrzeciona. Miałem od razu zrobić prostą blokadę otwartego zatrzasku, ale jakoś nie zrobiłem (to nie problem, jeden otwór i wkręt). Zespół zatrzasku jest ściśle wpasowany w rowek teowy i mocowany pojedynczą śrubą/nakrętką. Wycięcia na tarczach są ponumerowane w celu ułatwienia ustawiania pozycji wrzeciona.
PS: Teraz przyszło mi do głowy, że rowek pomiędzy tarczami mogłem zrobić tak, by pasował do paska klinowego - byłby od razu przyrząd uniwersalny, do ew. szlifowania na obrotach :D
Zdjęcie0016.jpg
Pomogłem? Kliknij, proszę :-)


Autor tematu
forestgril
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 11
Posty: 223
Rejestracja: 09 paź 2023, 10:20

Re: Uchwyt to szlifowania z Chin i alternatywy.

#24

Post napisał: forestgril » 27 maja 2024, 21:03

Proste i skuteczne, dobry pomysł z tym paskiem też!


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2879
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

Re: Uchwyt to szlifowania z Chin i alternatywy.

#25

Post napisał: atom1477 » 27 maja 2024, 21:10

pavyan pisze:
27 maja 2024, 17:34
jedna strona ma 20 wycięć pod zatrzask, druga 24; to daje pełne możliwości podziału do ostrzenia narzędzi, przede wszystkim frezów itp.
Niektóre narzędzia (głównie rozwiertaki) nie mają równego podziału. Np. rozwiertaki 6-ostrzowe często nie mają ostrzy równo co 60°.


pavyan
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 770
Rejestracja: 12 paź 2018, 21:36

Re: Uchwyt to szlifowania z Chin i alternatywy.

#26

Post napisał: pavyan » 27 maja 2024, 22:08

Wiem o tym, i wiem nawet dlaczego tak się robi :wink:
Ale rozwiertaków nie ostrzy się z podzielnicy o równomiernym podziale, a z podpórki pod (lub ew. nad) zębem.
Frezy walcowo-czołowe ze spiralnymi zębami bocznymi - czyli praktycznie większość - również ostrzy się z podpórki, myślałem o korzystaniu z tej podzielnicy przy ostrzeniu ich zębów czołowych.

Oczywiście mowa niejako o przeżytku, czyli ostrzeniu ręcznym stępionych frezów HSS, a dzisiaj przeważająca większość takich nowych narzędzi jest ostrzona na zaawansowanych szlifierkach CNC, tam zaś można ustawić każdy kąt, nierównomierny podział, dowolny kształt i co tylko się chce.
Czy ktoś z Was ma w pobliżu ostrzalnię frezów, taką tradycyjną? To już chyba duża rzadkość.
Niedaleko mnie jeszcze niedawno działał ostrzarz, miał 75 lat i NUA25 (nie wiem, co ważniejsze :D ), ale ona stała odłogiem - ostrzył właściwie już tylko noże do różnych gilotyn na specjalnej maszynie. Ale już chyba staruszek nie szlifuje...
Pomogłem? Kliknij, proszę :-)


bear
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1253
Rejestracja: 15 gru 2014, 23:03
Lokalizacja: Łódź

Re: Uchwyt to szlifowania z Chin i alternatywy.

#27

Post napisał: bear » 27 maja 2024, 22:44

pavyan pisze:y ktoś z Was ma w pobliżu ostrzalnię frezów, taką tradycyjną? To już chyba duża rzadkość.
Niedaleko mnie jeszcze niedawno działał ostrzarz, miał 75 lat i NUA25 (nie wiem, co ważniejsze ), ale ona stała odłogiem - ostrzył właściwie już tylko noże do różnych gilotyn na specjalnej maszynie. Ale już chyba staruszek nie szlifuje...

Znam właściciela zakładu który zajmuje się właśnie tylko ostrzeniem, ma chyba z 6 szlifierek NUA i kilka na płasko. NUA nie przezbraja, ma je ustawione pod konkretne roboty. Do kilku sztuk szybciej obskoczy "ręcznie" jak na cnc. Wymaga to właśnie juz "uzbrojonej" maszyny bo przezbrajanie pod każdą robotę staje się zarobkowo nieopłacalne.


Autor tematu
forestgril
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 11
Posty: 223
Rejestracja: 09 paź 2023, 10:20

Re: Uchwyt to szlifowania z Chin i alternatywy.

#28

Post napisał: forestgril » 28 maja 2024, 08:10

pavyan pisze:Wiem o tym, i wiem nawet dlaczego tak się robi :wink:


A ja nie wiem :) Jakieś dobre linki?


pavyan
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 770
Rejestracja: 12 paź 2018, 21:36

Re: Uchwyt to szlifowania z Chin i alternatywy.

#29

Post napisał: pavyan » 28 maja 2024, 11:39

Chodzi o to, że równomierny podział zębów rozwiertaka w połączeniu z niewielką grubością warstwy skrawanej powodować mógłby (i powoduje, zauważyłem to szczególnie przy używaniu rozwiertaków nastawnych, praca z nimi jest... upierdliwa) powstawanie wzdłużnych uszkodzeń rozwiercanego otworu, występuje to szczególnie przy rozwiertakach o prostych zębach.
Równomierny podział prostych zębów powoduje bowiem jakby "interferencję" podczas skrawania, każdy ząb "wpada" (lub może wpadać) podczas obracania narzędzia w ślad poprzedniego zęba i przekrój rozwiercanego otworu przyjmuje kształt nie okrągły, a jakby nieco poligonalny.
Wydaje mi się, że takie porównanie najlepiej chyba opisuje zjawisko - wystarczy wpisać w wyszukiwarkę "lufa poligonalna" i od razu będzie widać, o czym mówię (przekrój po prawej):
Obrazek
Nierównomierna odległość zębów rozwiertaka ma w założeniu zapobiegać owej "interferencji", i w niemałym stopniu zapobiega.
Ale według mnie, równie dobrym sposobem na to - jeśli nie lepszym - są zęby spiralne w rozwiertakach, i zresztą także one mogą mieć nierównomierną podziałkę.
Pomogłem? Kliknij, proszę :-)


Autor tematu
forestgril
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 11
Posty: 223
Rejestracja: 09 paź 2023, 10:20

Re: Uchwyt to szlifowania z Chin i alternatywy.

#30

Post napisał: forestgril » 28 maja 2024, 17:29

O ciekawe! Coś może coś podobnego jak fałdy hamowania TIRów przed światłami? :) Coś chyba kapuję. W każdym razie każdy układ fizyczny szuka minimalnej pracy, jaką musi wykonać by przejść od jednego stanu do drugiego i nierównomierny rozkład będzie mu przeszkadzał w znalezieniu takiego optimum wgłębień i wybrzuszeń w narzędziu i przedmiocie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”