Konstrukcja aluminiowa, skręcana - prośba o komentarz

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

waluś
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 13
Posty: 319
Rejestracja: 27 wrz 2015, 15:33
Lokalizacja: Polska

#41

Post napisał: waluś » 07 wrz 2016, 17:56

Brama mam być sztywna sama w sobie jak i łączenie jej z podstawą po której porusza się stół.

Proponuję koledze zrobić najpierw (tak jak ja) prototyp w skali 1:1 ze sklejki z docelową mechaniką i przetestować wszystko. Zorientujesz się wtedy w słabych punktach konstrukcji i naniesiesz ew. poprawki. Na sklejkę nie wydasz majątku, a doświadczenie będziesz miał bezcenne, no i część gratów już skompletowanych :wink:

Maszyny z ruchomym blatem też bywają potężne i mocne.
Obrazek



Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#42

Post napisał: bartuss1 » 07 wrz 2016, 18:46

nie jest znowu taka potężna
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


waluś
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 13
Posty: 319
Rejestracja: 27 wrz 2015, 15:33
Lokalizacja: Polska

#43

Post napisał: waluś » 07 wrz 2016, 22:23

bartuss1 pisze:nie jest znowu taka potężna
Znalazłem troszkę większą. Do PCB jak znalazł :lol:
Obrazek


Autor tematu
Bochnio
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 25
Posty: 29
Rejestracja: 02 kwie 2016, 16:04
Lokalizacja: Warszawa

#44

Post napisał: Bochnio » 08 wrz 2016, 00:40

Panowie...

zrobiłem gruntowne zmiany, ruchomy stół, Z-ka według zaleceń, podpory, duża prośba o opinie... jeśli można to jeszcze kilka słów z czego zrobić stół (znów aluminium 20?) i podstawię (czy może być blacha 10 + sklejka 30?). Nie zwracajcie uwagi na otwory w elementach - zostały po starym projekcie.

Zostało dopracować Z-kę żeby było jak zamontować wózki + dopracować wysokość by zwiększyć prześwit. Czy teraz wózki są dobrze rozstawione?

Straszne koszta wyjdą tego aluminium 20, ale zależy mi głównie na precyzji...


Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#45

Post napisał: bartuss1 » 08 wrz 2016, 06:51

prawie dobrze, ale silnik bloki, i śruba z nakretką powinny byc zamocowane na częsci ruchomej, na nieruchomej zaś lozyska liniowe i obudowa nakretki przymocowana
przeswit pomiędzy bramka a stołem masz trochę skąpy
waluś pisze:Znalazłem troszkę większą. Do PCB jak znalazł
stare, ktoś mnie pytal ostatnio o cos podobnego
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
Bochnio
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 25
Posty: 29
Rejestracja: 02 kwie 2016, 16:04
Lokalizacja: Warszawa

#46

Post napisał: Bochnio » 08 wrz 2016, 09:27

Ok, zmienię projekt, ale jakie są konsekwencje fizyczne tej zmiany? Dlaczego to standardowe i czy jedyne, poprawne rozwiązanie?

Np na zdjęciach Walusia jest tak samo jak u mnie:

https://www.cnc.info.pl/album_pic.htm?pic_id=6954
https://www.cnc.info.pl/album_pic.htm?pic_id=6955
https://www.cnc.info.pl/album_pic.htm?pic_id=6956


steff.k
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 529
Rejestracja: 07 paź 2013, 20:12
Lokalizacja: Kraków/Kraśnik

#47

Post napisał: steff.k » 08 wrz 2016, 10:06

Jak dasz napęd pod stół, to możesz podstawę sporo mniejsza zrobić.

Czyli do zmiany masz:
1. Bloki i śruba pod stół.
- zastanów się czy połączenia silnik<->śruba nie zrobić paskiem. Wtedy silnik dajesz wzdłuż śruby i całość będzie krótsza o długość silnika. Pasek HTD 3M szerokość 9-15mm będzie w sam raz. Ja mam zrobione na paskach wszystkie napędy i działa to bez zarzutów.

2. Os Z. zrób jak człowiek wałki na płycie Z a nie jak ... :wink:. Będzie sztywniej, wydasz mniej kasy na materiał i będzie wyglądać jak nalezy. A przecież wygląd jest najważniejszy :twisted:

3. Brama do góry. Mimo że planujesz ją do pcb to pewnie obudowy na elektronikę też będziesz frezował. Także moim zdaniem odległość między powierzchnią stołu a nakrętką wrzeciona powinna wynosić co najmniej 150mm. No chyba że tylko i wyłącznie będziesz pcb dziergał to faktycznie nie ma sensu. Ale znając życie, mając maszynkę będziesz co trochę nowe rzeczy na nią wymyślał :wink:

Powodzenia
Serwa DC Rulez!!!
Frezowanie gwintów :D


m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

#48

Post napisał: m.j. » 08 wrz 2016, 11:16

Wiele nowego i innego niż koledzy nie wniosę, ale:
1. Łożyska pod ruchomy stół ustaw tak aby po skrzyżowaniu osi łączących naprzeciwległe łożyska oś wrzeciona była na tym skrzyżowaniu. To zapewni jak największą sztywność i optymalne IMO rozłożenie sił na łozyska. Ze zdjęć wynika jakby oś Z wypadała bardziej z przodu.
2. Mocowanie śruby do stołu ruchomego da Ci możliwość zastosowania dłuższego stołu, limitowanego sztywnością śruby i stołu oraz stabilnością całości (coby się nie przewróciło przy maksymalnym wysięgu stołu :wink: )
3. Zastrzały tj wzmocnienia daj tam gdzie tylko możesz. Nawet profil aluminiowy prostokątny czy kwadratowy bedzie lepszy niż nic, a już nie będzie bramy tak bardzo gięło na boki.
4. Zrób wyższą bramę i zwiększ odstęp pomiedzy łożyskami osi Z. Jak zwiększysz wysokość bramy to łożyska możesz dąć nad i pod łożyskami osi X na bramie. Zwiększy to co prawda ilość materiału potrzebnego na oś Z jednak znacznie moim zdaniem zwiększy sztywność całości. Łożyska liniowe pod wałki nie lubią momentów skręcających itp, a na Z-ce masz je przy sobie co moim zdaniem przy frezowaniu alu może dać nam popalić i po prostu wszystko będzie wpadało w wibracje.

Te zmiany majątku kosztować nie będą, a poprawią znacznie parametry frezarki. Zmiana ich w późniejszym terminie będzie wymagać już większego nakładu czasu i pieniędzy.
tokarka NARVIK "made in Taiwan", frezarka Hartford (klon Bridgeporta "made in Taiwan"), frezarka Bridgeport w takcie przeróbki na CNC, frezarka CNC DIY, trochę pomniejszych klamotów


Autor tematu
Bochnio
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 25
Posty: 29
Rejestracja: 02 kwie 2016, 16:04
Lokalizacja: Warszawa

#49

Post napisał: Bochnio » 08 wrz 2016, 11:54

steff.k pisze: 2. Os Z. zrób jak człowiek wałki na płycie Z a nie jak ... :wink:. Będzie sztywniej, wydasz mniej kasy na materiał i będzie wyglądać jak nalezy. A przecież wygląd jest najważniejszy :twisted:
Tak miałem poprzednio... :twisted: wałki były mocowane od strony bramy, teraz przeniosłem na platformę od wrzeciona i dałem podparte... czy my mówimy na pewno o najnowszej wersji mojego projektu? Wyjaśnienia na rysunku:
Obrazek
steff.k pisze: 3. Brama do góry. Mimo że planujesz ją do pcb to pewnie obudowy na elektronikę też będziesz frezował. Także moim zdaniem odległość między powierzchnią stołu a nakrętką wrzeciona powinna wynosić co najmniej 150mm. No chyba że tylko i wyłącznie będziesz pcb dziergał to faktycznie nie ma sensu. Ale znając życie, mając maszynkę będziesz co trochę nowe rzeczy na nią wymyślał :wink:
Pełna zgoda! :)

[ Dodano: 2016-09-08, 12:00 ]
m.j. pisze:Wiele nowego i innego niż koledzy nie wniosę, ale:
1. Łożyska pod ruchomy stół ustaw tak aby po skrzyżowaniu osi łączących naprzeciwległe łożyska oś wrzeciona była na tym skrzyżowaniu. To zapewni jak największą sztywność i optymalne IMO rozłożenie sił na łozyska. Ze zdjęć wynika jakby oś Z wypadała bardziej z przodu.
2. Mocowanie śruby do stołu ruchomego da Ci możliwość zastosowania dłuższego stołu, limitowanego sztywnością śruby i stołu oraz stabilnością całości (coby się nie przewróciło przy maksymalnym wysięgu stołu :wink: )
3. Zastrzały tj wzmocnienia daj tam gdzie tylko możesz. Nawet profil aluminiowy prostokątny czy kwadratowy bedzie lepszy niż nic, a już nie będzie bramy tak bardzo gięło na boki.
4. Zrób wyższą bramę i zwiększ odstęp pomiedzy łożyskami osi Z. Jak zwiększysz wysokość bramy to łożyska możesz dąć nad i pod łożyskami osi X na bramie. Zwiększy to co prawda ilość materiału potrzebnego na oś Z jednak znacznie moim zdaniem zwiększy sztywność całości. Łożyska liniowe pod wałki nie lubią momentów skręcających itp, a na Z-ce masz je przy sobie co moim zdaniem przy frezowaniu alu może dać nam popalić i po prostu wszystko będzie wpadało w wibracje.

Te zmiany majątku kosztować nie będą, a poprawią znacznie parametry frezarki. Zmiana ich w późniejszym terminie będzie wymagać już większego nakładu czasu i pieniędzy.
Dzięki, wszystko jasne :)

Wiecie może gdzie kupić w Polsce wałki podparte cięte na wymiar (potrzebuję długie na 200mm)? Czy lepiej od razu do żółtego brata kupić?

Jak poprawię projekt to o dziwo... wrzucę do dalszej krytyki :razz: "Zaczyna to wyglądać"


m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

#50

Post napisał: m.j. » 08 wrz 2016, 12:21

Pewnie można pociąć u sponsora, jednak nie wiem ile sobie liczą. Jak masz kątówkę lub szlifierkę stołową to sam sobie utniesz. Wałek hartowany jest tylko powierzchniowo, a rdzeń jest miękki. Znaczysz sobie wałek markerem, zeszlifowujesz powierzchnię i tniesz zwykłą piłką do metalu. Jak się da to projektuj tak, aby w pełni wykorzystywać długości handlowe lub ich wielokrotność. Odpada Ci wtedy dodatkowe cięcie końcówek, które wystają, a przy okazji oszczędzasz pieniądze lub zwiększasz obszar obróbki twojej maszynki. Widzę, że wszystko będziesz przykręcał do formatek alu nie obrabiając ich wcześniej. Takie podejście może nie gwarantuje idealnej geometrii maszynki po złożeniu, ale jednocześnie nie musimy się martwić gdzie obrobimy tak długi element. Nie wiem ile masz miejsca na maszynkę, ale czasem opłaca się projektować pod długości handlowe i nie bawić się w docinanie i dopasowywanie co jest szczególnie upierdliwe gdy nie masz własnego parku maszynowego. Zwróć szczególną uwagę na handlowe długości śrub, ponieważ można już kupić zarobione pod łożyska i jeśli poniesie Cię "wymiarowa" fantazja to czeka Cię dodatkowy koszt związany z zarabianiem śrub u tokarza. Może powiem to w ten sposób: łatwiej przyciąć prowadnicę niż obrobić śrubę.
tokarka NARVIK "made in Taiwan", frezarka Hartford (klon Bridgeporta "made in Taiwan"), frezarka Bridgeport w takcie przeróbki na CNC, frezarka CNC DIY, trochę pomniejszych klamotów

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”