Automatyczny nesting: CAGILA, TruTops, SigmaNEST, Bysoft


lewy10psdw
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 346
Rejestracja: 26 sie 2008, 13:07
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

#61

Post napisał: lewy10psdw » 11 mar 2010, 18:44

Kolego Andryjan, prosilbym abys zamiescil tutaj na forum informacje na temat odpowiednika ciecia flyline oraz nitroline w cagila, czy obsluguje on takie funkcje?



Tagi:

Awatar użytkownika

Autor tematu
andryjan
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 77
Posty: 400
Rejestracja: 13 cze 2009, 12:45
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

#62

Post napisał: andryjan » 12 mar 2010, 09:14

numerek pisze:to ile to kosztuje ?
Oferta wysłana.

Awatar użytkownika

Bri
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 17
Posty: 814
Rejestracja: 21 maja 2009, 07:31
Lokalizacja: Ruda Śląska

#63

Post napisał: Bri » 12 mar 2010, 09:56

andryjan pisze:
Bri pisze: 8min34sekundy - haha, obłędnie szybko :)
Widzę, że już Ci się powoli kończą profesjonalne argumenty ;), a jeśli się ich nie ma to w grę wchodzi ironia, ale pozwól, że nie będę z Tobą w ten sposób polemizował.

Jeśli chcesz jeszcze pokazać co potrafi TruTops to spróbuj wykonać powyższy rozkrój z pomnożoną liczbą elementów x20, może TruTops zrobi to lepiej i krócej niż 72min, ba może nawet krócej niż 8min? :)

Dla ścisłości - pracuję na laptopie z procesorem Intel Core 2 Duo T5800 2GHz 2MB cache, na stacjonarnej, mocniejszej jednostce czasy nestingów na pewno uległyby skróceniu.
Czyli masz lepszy proc mimo że laptopowy od mojego stacjonarnego w przy.

Oto i wynik - 20 arkuszy techniką "jak najwięcej jednakowych", automat, ilość (20x to co pisałeś w mailu) i efekt na obrazku, najdłuższy detal obracany tylko o 180stopni, marginesy i odstępy 5mm, kierunek nestowania Y, profil advgrid

Czas nestingu - teraz sobie usiądź - 30SEKUND!

Obrazek

Na ostatnim arkuszy zajmuje 2040mm. Można go minimalnie poprawić i uzyskać 2003mm.

Sprawdziłem ciekawostkę - detal1449136 - nakazałem mu obrót tylko o 180stopni (czyli niby utrudniłem sobie nesting), dałem kierunek nestingu po X zamiast po Y, na końcu zmieniłem tylko ostatni arkusz.
Zszedłem do 1908 na ostatnim arkuszu i mam nadplanowy detal :D

58908mmObrazek

Oczywiście cały czas automat nie przekracza 30sekund
Ostatnio zmieniony 12 mar 2010, 10:36 przez Bri, łącznie zmieniany 1 raz.

Śląsk - Nierdzewka, Alloy, Laser, Gięcie, Excel

Awatar użytkownika

Autor tematu
andryjan
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 77
Posty: 400
Rejestracja: 13 cze 2009, 12:45
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

#64

Post napisał: andryjan » 12 mar 2010, 10:27

Bri pisze: Czas nestingu - teraz sobie usiądź - 30SEKUND!
W pracy przeważnie i tak siedzę przy komputerze ;), świetny wynik.
Bri pisze: Sprawdziłem ciekawostkę - detal1449136 - nakazałem mu obrót tylko o 180stopni (czyli niby utrudniłem sobie nesting), dałem kierunek nestingu po X zamiast po Y, na końcu zmieniłem tylko ostatni arkusz.

zeszedłem do 1908 na ostatnim arkuszu i mam nadplanowy detal :D
58908mm
Jeśli nakazałeś mu obrót tylko co 180 stopni to "ulżyłeś" przeliczeniom algorytmu. Czy utrudniłeś w ten sposób nesting? To już pojęcie względne. Spróbuj jednak wykonać ten sam nesting raz jeszcze, ale przy wyjściowych ustawieniach, czyli wszystkie elementy co 90 stopni, wtedy możemy cokolwiek porównywać.

Ja natomiast postaram się wykonać to samo, ale właśnie obrót tego największego detalu tylko co 180 stopni.

Awatar użytkownika

Bri
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 17
Posty: 814
Rejestracja: 21 maja 2009, 07:31
Lokalizacja: Ruda Śląska

#65

Post napisał: Bri » 12 mar 2010, 10:49

Obrazek
na 90stopniach obrotu każdego detalu gorzej - 2188 na ostatnim arkuszu.
Co prawda widać trochę tam dziur więc niskim nakładem robocizny da się to jeszcze poprawić.
Te duże wciskane z automatu na końce arkusza w pionie to złe rozwiązanie - traci się miejsce.
Ale zaletą jest że tylko 5 programów trzeba później "naklikać".

Edit - lekkie poprawki (długie w pionie dosuwam do prawej krawędzi, wciskam małe płaskowniczki) - odzyskałem jeszcze 222mm z ostatniego arkusza.

Co do ulżenia, to tak - algorytm ma mniej obracania więc robi szybciej, ale jeżeli kierunek nestingu jest "do lewej krawędzi" (czyli po Y) to naturalnie jest ułożyć detale w pionie (wzdłuż krawędzi), a jeśli mu to uniemożliwiam (wymuszając orientację płaskowniczka w poziomie) to bardzo ogólnikowo mówiąc "utrudniam sobie nesting".

Śląsk - Nierdzewka, Alloy, Laser, Gięcie, Excel

Awatar użytkownika

Autor tematu
andryjan
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 77
Posty: 400
Rejestracja: 13 cze 2009, 12:45
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

#66

Post napisał: andryjan » 14 mar 2010, 01:56

Sprawdziłem inną drogę ostatniego nestingu, gdzie pomnożono ilość detali x20.

Jako pierwszy nesting starałem się maksymalnie wykorzystać arkusz dodając do wyjściowego rozkroju 2 duże elementy "1445960" (w sumie 68+2=70szt.) oraz 6 podłużnych małych elementów "1449136" (w sumie 76+6=82szt.). Reszta elementów bez zmian.

W ten sposób otrzymałem taki rozkrój, gdzie maksymalnie wykorzystałem cały arkusz:

Obrazek

Zakładam, że będzie to pierwszy, wyjściowy "główny" arkusz. Aby zgadzały się ilości elementów jakie założyliśmy na początku, czyli pierwotne ilości elementów x20, takich arkuszy w całości będziemy mieć do wycięcia 18 sztuk, natomiast na resztę elementów musimy wykonać dodatkowy nesting.

Ilości, które pozostaną to: "536" - 6szt.; "490977" - 42szt.; "1435339" - 40szt.; "1445960" - 100szt.; "1449136" - 44szt.

Będą one wchodzić w skład nowego 19-go i 20-go arkusza. Wyniki rozkroju prezentują się następująco:

19 arkusz
Obrazek Obrazek 20 arkusz

Podsumowanie:

Jakiś czas temu pokazałem nesting, gdzie od razu do jednego worka wrzuciłem wszystkie ilości elementów pomnożone przez 20 uzyskując wynik 59141,8mm.

W tym przypadku rozbiłem to tylko na 2 nestingi, czyli jako pierwszy pełny arkusz 3000mm x18 = 54000mm oraz drugi (czyli w naszym przypadku 19-sty i 20-sty) o długości 3000mm + 1193mm = 4193mm, co daje w sumie: 54000 + 4193 = 58193mm..

Udało mi się w ten sposób zaoszczędzić: 59141,8 - 58193 = 948,8mm materiału.

Wynika to przede wszystkim ze złożoności obliczeń matematycznych podczas nestingu w przypadku większych ilości zróżnicowanych elementów, gdzie często warto rozbić to na chociażby dwa nestingi co pokazałem powyżej, celem uzyskania większych oszczędności materiału oraz czasu przygotowania programów.

[ Dodano: 2010-03-14, 10:47 ]
Jako ciekawostkę pokażę przydatną funkcję dotyczącą automatycznej redukcji krótkich elementów, z których składa się kontur wypuszczony np. z Corela i zapisany jako dxf.

Kontur taki często jest poszarpany i składa się z dużej liczby małych linii i łuków. Gdybyśmy z tym nic nie zrobili otrzymamy bardzo długi kod NC, a jakość wyciętego detalu będzie nieciekawa, po prostu również poszarpana.

Obrazek

CAGILA posiada funkcję "contour smoothing", za pomocą której możemy w sposób właściwie automatyczny zredukować znacząco liczbę krótkich elementów, zastępując je odpowiednio zinterpolowanymi łukami oraz liniami.

Obrazek

Jak widać powyżej redukcja elementów wyniosła aż 95,93%, co będzie miało bezpośredni wpływ na spore skrócenie kodu NC, jakość konturu również uległa dużej poprawie, efekt poniżej.

Obrazek


ganzi
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 263
Rejestracja: 18 kwie 2007, 07:35
Lokalizacja: podkarpacie

#67

Post napisał: ganzi » 14 mar 2010, 11:38

andryjan pisze:Jako ciekawostkę pokażę przydatną funkcję dotyczącą automatycznej redukcji krótkich elementów, z których składa się kontur wypuszczony np. z Corela i zapisany jako dxf.
To żadna nowość, ani unikatowa funkcja. Programy z których korzystam również mają taką funkcję. Rzeczywiście, czasami jest bardzo przydatna.

Awatar użytkownika

Autor tematu
andryjan
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 77
Posty: 400
Rejestracja: 13 cze 2009, 12:45
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

#68

Post napisał: andryjan » 14 mar 2010, 11:56

ganzi pisze: To żadna nowość, ani unikatowa funkcja. Programy z których korzystam również mają taką funkcję. Rzeczywiście, czasami jest bardzo przydatna.
Nie twierdzę, że to nowość, być może jednak jeszcze ktoś nie miał z tym kontaktu, tutaj może zobaczyć jak to funkcjonuje.

Poza tym w różnych programach funkcja ta różnie się spisuje, oczywiście nie twierdzę także, że w CAGILI wygląda to najlepiej ze wszystkich systemów, bo jest to kwestia względna, aby uzyskać dobry rezultat potrzeba czasem odrobinę wprawy, aby umiejętnie poustawiać określone parametry, pomagając tym samym automatowi.

[ Dodano: 2010-03-15, 11:52 ]
lewy10psdw pisze:Kolego Andryjan, prosilbym abys zamiescil tutaj na forum informacje na temat odpowiednika ciecia flyline oraz nitroline w cagila, czy obsluguje on takie funkcje?
Funkcja flyline jest już dostępna w CAGILI, wymaga jednak jeszcze pewnych korekt, natomiast funkcja nitroline będzie następną, nad którą będziemy pracować.

[ Dodano: 2010-03-17, 20:59 ]
Pokrótce przedstawię jak wygląda proces przygotowania technologii dla komponentu w programie CAGILA:

1. Wczytanie pliku dxf (dwie możliwości - nesting lub program NC dla tej części)
Obrazek Obrazek

2. Zaznaczenie funkcji, które chcemy zrealizować (analiza konturu, umieszczenie we/wy, symulacja, raport itp.), system od razu rozpoznaje kontur zewnętrzny oraz otwory
Obrazek Obrazek

3. Automatyczna naprawa przecięć, przerw itp.
Obrazek Obrazek

4. Ustawienie we/wy (możemy sobie zapisać schematy ustawień) jedynie kliknięciem zmieniamy pozycję we/wy
Obrazek Obrazek

5. Ustawienie kolejności wycinania (możliwe dowolne ręczne korekty)
Obrazek

6. Ustawienie parametrów cięcia (w tym przypadku parametry cięcia wodnego): prędkość cięcia, zwolnienia na narożnikach, łukach o zadanym promieniu, wejściu/wyjściu, cięcie na wysokim/niskim ciśnieniu, zewnętrzne pętle na narożnikach o zadanym promieniu (grubsze materiały), przebijanie na niskim ciśnieniu (kruche materiały)
Obrazek

7. Symulacja 3D (podgląd kodu NC w czasie rzeczywistym) 8. Wyeksportowanie raportu np. do formatu pdf
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika

robal43
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 19
Posty: 811
Rejestracja: 05 cze 2007, 11:49
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

#69

Post napisał: robal43 » 18 mar 2010, 09:03

5. Ustawienie kolejności wycinania (możliwe dowolne ręczne korekty)
Żadna nowość
nie znam wszystkich programów CAD ale podejrzewam że większość programów tego typu ma tą funkcje mniej lub więcej rozbudowaną
:cool:
6. Ustawienie parametrów cięcia (w tym przypadku parametry cięcia wodnego): prędkość cięcia, zwolnienia na narożnikach, łukach o zadanym promieniu, wejściu/wyjściu, cięcie na wysokim/niskim ciśnieniu, zewnętrzne pętle na narożnikach o zadanym promieniu (grubsze materiały), przebijanie na niskim ciśnieniu (kruche materiały)


W moim przypadku robi to za mnie Sterownik maszyny
tzn mogę ustawić prędkości czasy itd w programie Lantek Expert99
ale jak dla mnie strata czasu bo to samo robi sterownik dodam ze automatycznie ( jeśli chodzi o np zwolnienia na rożkach ) no i prędkość ustawiam na sterowniku ... BURNY 2.5 Rs
:cool:
Ostatnio zmieniony 19 lip 2010, 11:24 przez robal43, łącznie zmieniany 1 raz.
Plotery plazmowe..
---CR Electronic
---Tormec (burny2.5)
---Stigal Dynamic
--- ajan plazma
Programy CAD/CAM :
-Lantek Expert
-Plazma 2 Vers. 2.40
-Wrykrys

Awatar użytkownika

Autor tematu
andryjan
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 77
Posty: 400
Rejestracja: 13 cze 2009, 12:45
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

#70

Post napisał: andryjan » 18 mar 2010, 10:12

robal43 pisze: W moim przypadku robi to za mnie Sterownik maszyny
tzn mogę ustawić prędkości czasy itd w programie Lantek
ale jak dla mnie strata czasu bo to samo robi sterownik dodam ze automatycznie ( jeśli chodzi o np zwolnienia na rożkach ) no i prędkość ustawiam na sterowniku ... BURNY 2.5 Rs
:cool:
Zgadza się, jednak wszystko zależy od tego jaki posiadamy sterownik, nie każdy sterownik zapewni nam sterowanie wszystkimi interesującymi nas funkcjami.

[ Dodano: 2010-03-21, 11:15 ]
W załączniku umieszczam pliki dxf rysunku kobiety, który pokazałem wyżej na zrzutach ekranu.

Dwa pliki dxf do wglądu przed i po obróbce (wygładzeniu).
Załączniki
Woman.zip
(139.78 KiB) Pobrany 345 razy

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”