Poziomica DIY

Dyskusje dotyczące pomiarów, narzędzi pomiarowych stosowanych przy obróbce ręcznej i maszynowej.
Awatar użytkownika

Autor tematu
tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 7859
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Poziomica DIY

#1

Post napisał: tuxcnc » 18 wrz 2022, 17:52

Poziomicę maszynową da się kupić za mniej niż 200 PLN, ale ogólny problem z pomiarówką polega na tym, że jak się chce mieć wszystko, to nie ma takiej kwoty jakiej nie dałoby się wydać, a jak przyjdzie do pomiaru, to akurat tego co potrzeba brakuje...
Ja akurat potrzebuję teraz poziomicy do pomiaru pochylenia 45 stopni, więc mam problem...
Konkretnie chodzi o obróbkę elementów drewnianej ramki, więc jakiejś wariackiej dokładności nie potrzeba, ale też nie tak żeby po złożeniu naroży były szpary...
Mam taką poziomicę, którą kiedyś kupiłem bo tania była:
Obrazek
Postanowiłem ją pomierzyć w nadziei że może wystarczy...
W skrócie, ma dokładność rzędu 10 mm/m, czyli żeby prosto powiesić obraz może już być problem, a w warsztacie jest absolutnie nieprzydatna.
Cóż, nikt mi niczego nie obiecywał, to i pretensje mieć trudno.
Poszukałem na różnych portalach i najtaniej wyszedł komplet z Aliexpress, poziomica 100 mm (0,02 mm/m) plus kątownik 45 stopni, w sumie ponad dwie stówki, dwa tygodnie czekania i innych kątów niż 0 i 45 zmierzyć się nie da.

Pomyślałem więc o wykonaniu własnej poziomicy, o dokładności pośredniej pomiędzy budowlaną a maszynową, ale wystarczającej choćby do prac w drewnie.

Tutaj muszę podać kilka informacji o budowie poziomicy.
Otóż twierdzenie że libelka poziomicy jest "rurką z bąbelkiem" jest bardzo mocno uproszczone.
W rzeczywistości jest to przezroczysta beczka.
Chodzi o to, że w idealnym cylindrze ustawionym idealnie poziomo bąbelek może zająć dowolne położenie.
Tylko w beczce bąbelek ma zawsze z jednej strony wyżej, a z drugiej niżej (oprócz jednego miejsca), żeby występowała siła ustalająca jego jednoznaczne położenie.
Ta siła ustalająca położenie bąbelka zależy od beczkowatości libelki - czym większa beczka, tym szybciej bąbelek wędruje, ale też spada czułość urządzenia.
Z kolei zbyt mała beczkowatość spowoduje, że siła pochodząca od lepkości i zwilżalności płynu będzie wystarczająco duża żeby zatrzymać bąbelka w przypadkowym położeniu.
Czyli podsumowując, liczy się kształt libelki, jej materiał i właściwości płynu.

Ponieważ nie mam warsztatu szklarskiego, to ten materiał od razu sobie odpuściłem.
Mam natomiast rurkę od piwa (taką 6 mm od KEG-a 20 litrów).
Nie wiem co to za plastik, ale wygląda na jakiś polipropylen, lekko mleczny i dość sztywny.
Przy użyciu hot air ze stacji lutowniczej i szczypiec da się taką rurkę dość łatwo zaślepić, choć na końcach powstają mało eleganckie placki. Zapewne jak ktoś zdolny, to sobie poradzi opalarką, albo mini palnikiem gazowym. problem jest tylko taki, że jak już się naleje płynu, to zaślepiać trzeba w pionie, więc świecą czy zapalniczką będzie problem, ale też może się udać.
Jako płynu użyłem izopropanolu, bo akurat miałem. Woda nie zachowywała się tak jakbym chciał.
Niestety nie miałem pod ręką odpowiedniego barwnika, takiego który w razie wypadku nie powoduje nieusuwalnych plam.
Pomyślałem o denaturacie, ale akurat nie mam, a w niedzielę trudno kupić.
Tak więc jest przezroczysty płyn w lekko mlecznej rurce, ale bąbelka widać.

Teraz najważniejsze.
Rurka nie jest beczkowata i dość trudno by było nadać jej precyzyjnie taki kształt.
Wpadłem jednak na pomysł, żeby rurkę lekko wygiąć i w takim stanie ją ustalić.
Ponieważ mam laser CO2, to postanowiłem poziomicę wyciąć z mlecznej pleksi, której złomu trochę mam.
Najpierw wyciąłem płaską szczelinę w prostokątnym kawałku, żeby się zorientować jaka krzywizna rurki jest potrzebna.
Jak już byłem trochę zorientowany, to wybór padł na krzywiznę o promieniu 1000 mm, co na długości 80 milimetrów daje wypukłość trochę ponad milimetr.

Ogólnie to poziomica działa, choć należy ją traktować jako prototyp wymagający dopracowania.

Zdjęcie wyszło mi nadspodziewanie dobrze, ale i tak niewiele na nim widać, trzeba się dobrze przyglądać.
Poziomica wisi w przypadkowej pozycji.
Ma dwie szczeliny dla pomiaru powierzchni poziomej i pochylonej 45 stopni (rurkę na razie mam tylko jedną, można ją przełożyć).
Ponieważ libelka jest bananem a nie beczką, poziomicy nie da się użyć do góry nogami, ale jak ma być łatwo i tanio, to trzeba z czegoś zrezygnować...
Obrazek
.
poziomica-45.dxf
(19.16 KiB) Pobrany 24 razy




Arias2
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 566
Rejestracja: 29 lip 2007, 10:49
Lokalizacja: wieluń-eslov

Re: Poziomica DIY

#2

Post napisał: Arias2 » 18 wrz 2022, 18:04

A nie prościej i szybciej kupić poziomicę/kątomierz cyfrowy?
Ceny zaczynają się od 50 PLN a za 200 PLN można naprawdę spoko narzędzie kupić.

Awatar użytkownika

Autor tematu
tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 7859
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Poziomica DIY

#3

Post napisał: tuxcnc » 18 wrz 2022, 18:07

Arias2 pisze:
18 wrz 2022, 18:04
A nie prościej i szybciej kupić poziomicę/kątomierz cyfrowy?
Nie.
Producenci obiecują dokładność 0,1 stopnia (1,7 mm/m), a podobno w praktyce bywa dużo gorzej...


tristar0
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2847
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:48
Lokalizacja: Toruń miasto Tadeusza R

Re: Poziomica DIY

#4

Post napisał: tristar0 » 18 wrz 2022, 18:13

Arias2 pisze: nie prościej i szybciej kupić poziomicę/kątomierz cyfrowy
Nie bo tux jak zwykle chce z kupy ulepić coś ,a teraz będzie się nad tym roztkliwiał na kilku stronach .

Dodane 2 minuty 19 sekundy:
tuxcnc pisze:Konkretnie chodzi o obróbkę elementów drewnianej ramki, więc jakiejś wariackiej dokładności nie potrzeba,
najpierw sam pisze że mu dokładność nie potrzeba a potem ignorant ignoruję proste i tanie rozwiązania bo sam na nowo musi wymyślić koło.
Mam wyrypane na wszelkiej maści proroków ,mędrców i wszystkich którzy stawiają się ponad innymi ,i tak ich zjedzą robaki


Arias2
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 566
Rejestracja: 29 lip 2007, 10:49
Lokalizacja: wieluń-eslov

Re: Poziomica DIY

#5

Post napisał: Arias2 » 18 wrz 2022, 18:14

tuxcnc pisze: podobno w praktyce bywa dużo gorzej.

Dobrze to ująłeś "podobno"
Jeśli chcesz mogę Ci polecić sprawdzone i używane u nas na frezarkach manualnych, jak i przez spawaczy.

Sprawdziłeś dokładność swojej?

Awatar użytkownika

Autor tematu
tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 7859
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Poziomica DIY

#6

Post napisał: tuxcnc » 18 wrz 2022, 18:14

Tu masz bardzo markową, bardzo dokładną i daleko przekraczającą amatorski budżet https://shop.mitutoyo.pl/web/mitutoyo/p ... heet.xhtml


Arias2
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 566
Rejestracja: 29 lip 2007, 10:49
Lokalizacja: wieluń-eslov

Re: Poziomica DIY

#7

Post napisał: Arias2 » 18 wrz 2022, 18:17

Chyba nie chcesz powiedzieć że obrabiasz drewno z dokładnością do mikronów?

Czy może chcesz wynaleźć koło na nowo?

Dodane 31 sekundy:
O takich samych dokładnościach są urządzenia w kwocie do 500 PLN.


tristar0
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2847
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:48
Lokalizacja: Toruń miasto Tadeusza R

Re: Poziomica DIY

#8

Post napisał: tristar0 » 18 wrz 2022, 18:20

do twojej drewnianej ramki to chyba wystarczy taka za 50 pln z dostawą od twoich ulubionych dostawców .
Mam wyrypane na wszelkiej maści proroków ,mędrców i wszystkich którzy stawiają się ponad innymi ,i tak ich zjedzą robaki

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Poziomica DIY

#9

Post napisał: Zienek » 18 wrz 2022, 18:21

A według mnie - bardzo fajnie, że się tym podzieliłeś Tux.

Czasem faktycznie do jakiegoś przyziemnego zadania szkoda kupować sprzęt pomiarowy za miliony, jeśli można metodą DIY zrobić coś co przy konkretnym zadaniu spełnia wszystkie oczekiwania użytkownika.


tristar0
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2847
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:48
Lokalizacja: Toruń miasto Tadeusza R

Re: Poziomica DIY

#10

Post napisał: tristar0 » 18 wrz 2022, 18:22

a jak cię tak kąty interesują to kup kątomierz
https://alle gro.pl/oferta/yato-katomierz-elektroniczny-cyfrowy-200mm-360-12504906115
Mam wyrypane na wszelkiej maści proroków ,mędrców i wszystkich którzy stawiają się ponad innymi ,i tak ich zjedzą robaki

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pomiary, Kalibracja, Narzędzia Pomiarowe”