Frezowanie wielowypustu

Dyskusje dotyczące frezowania i frezarek konwencjonalnych.

Autor tematu
sharku111
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 6
Posty: 33
Rejestracja: 05 gru 2019, 14:47

Frezowanie wielowypustu

#1

Post napisał: sharku111 » 27 paź 2020, 09:18

Witam. Chciałbym zaprojektować połączenie wielowypustowe. Czop tulei będzie mieć średnicę około 40 mm. Problemem jest to, że do następnego podtoczenia jest 14 mm i martwię się, że przy frezowaniu obwiedniowym dużo miejsca pójdzie na wychodzenie ostrza z materiału, zostawiając mało długości roboczej rowków. Jakie są najczęściej spotykane (i też najmniejsze) średnice frezów do wielowypostów?
Czy da się uzyskać np. taki octalink czy jest on wykonany w inny sposób?
Obrazek
Mój współpracownik doradził mi żeby wykonać "wielowypust" za pomocą freza palcowego, bo tak będzie prościej "tylko że to nie będzie zgodne z normą". To ja pytam, czy w takim razie jest gwarancja, że druga część będzie pasować. A on na to: "no nie ma gwarancji". No trochę ręce opadają.




Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4147
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Frezowanie wielowypustu

#2

Post napisał: Steryd » 27 paź 2020, 09:59

ale to nie jest wielowypust z normy.
akurat takie coś jak najbardziej idzie za pomocą freza palcowego wykonać.
Można?
Morzna!!!


Autor tematu
sharku111
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 6
Posty: 33
Rejestracja: 05 gru 2019, 14:47

Re: Frezowanie wielowypustu

#3

Post napisał: sharku111 » 27 paź 2020, 10:38

ale to nie jest wielowypust z normy
No wiem, bo to patentowany wzór użytkowy firmy Shimano na 8 wypustów. Chociaż nie wiedziałem właśnie czy to jest frezowane czy jakoś strugane.
akurat takie coś jak najbardziej idzie za pomocą freza palcowego wykonać.
Chciałem żeby połączenie było sztywne i sprawdzone, dlatego trzymałem się normy. Ten octalink na pewno jest sztywny bo wynika z dopracowanej technologii o której ja nic nie wiem. Gdybyście Wy mieli wykonać takie połączenie to np. czy dalibyście pozycjonowanie na średnicy wewnętrznej czy zewnętrznej, i jaki rząd wielkości luzu obwodowego?

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Frezowanie wielowypustu

#4

Post napisał: RomanJ4 » 27 paź 2020, 10:39

sharku111 pisze:Mój współpracownik doradził mi żeby wykonać "wielowypust" za pomocą freza palcowego,

I chyba nie masz wyjścia. Ja bym zrobił palcowym, ale nie w osi frezem o średnicy szerokości rowka, bo przekrój wrębu będzie miał kształt jaskółki, tylko frezem o średnicy ≤1/2 szerokości wpustu, każdą ściankę osobnym przejściem by zachować prostokątny (jak mniemam) przekrój wypustu i rozwarty kąt wrębu. Oś poziomą podzielnicy i oś freza należy odpowiednio przesunąć (o 1/2 szer. wypustu + 1/2 średnicy freza)
Obrazek
A na koniec wyrównał dno, już frezem w osi.
Przy odrobinie staranności i czasu można dorobić tak by pasowało idealnie...
Ostatnio zmieniony 27 paź 2020, 10:45 przez RomanJ4, łącznie zmieniany 1 raz.
pozdrawiam,
Roman


kolec7
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 984
Rejestracja: 01 mar 2009, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Frezowanie wielowypustu

#5

Post napisał: kolec7 » 27 paź 2020, 10:45

Oś suportu Shimano Octalink na pewno nie jest frezowana, ani palcowym, ani obwiedniowo, a także nie jest strugana....
Nie ten tok myślenia i projektowania, zarówno części maszynowej (rowerowej), ani koncepcji produkcji tego.
To tak, jakbyś chciał śrubki M8x30 produkować, gwintując je narzynką!
Nie ten rząd wielkości produkcji.

Ty kolego niestety przy założeniu skali produkcji kilku sztuk, jesteś skazany na frezowanie.
Oczywiście godząc się ze wszystkimi ograniczeniami, które niesie ta technologia, jak choćby wyjścia technologiczne narzędzia, co sam już zauważyłeś. Jak również w przypadku frezowania palcowym wszystkie "wady" powierzchni z tym związane, karby, itd.....

No i osiowanie tylko i wyłącznie na zewnętrznej średnicy...
"W życiu piękne są tylko chwile...."


Autor tematu
sharku111
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 6
Posty: 33
Rejestracja: 05 gru 2019, 14:47

Re: Frezowanie wielowypustu

#6

Post napisał: sharku111 » 27 paź 2020, 10:55

A jak oceniacie taki pomysł? Czop frezować powierzchnią boczną freza palcowego na głębokość d(freza)/2, tuleję tak samo - w głąb materiału, spasować i od czoła powbijać kołki o średnicy freza, np. z poliamidu? Głupi pomysł?

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Frezowanie wielowypustu

#7

Post napisał: RomanJ4 » 27 paź 2020, 14:56

sharku111 pisze:Czop frezować powierzchnią boczną freza palcowego na głębokość d(freza)/2, tuleję tak samo - w głąb materiału, spasować i od czoła powbijać kołki o średnicy freza, np. z poliamidu? Głupi pomysł?

Czyli po prostu sprzęgło kłowe/palcowe..
Obrazek
Obrazek Obrazek
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
sharku111
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 6
Posty: 33
Rejestracja: 05 gru 2019, 14:47

Re: Frezowanie wielowypustu

#8

Post napisał: sharku111 » 28 paź 2020, 14:09

W pewnym sensie właśnie sprzęgło kłowe. Tyle, że na wałek muszę nabijać łożysko więc szeroka tarcza odpada. Obmyśliłem takie rozwiązanie:

ObrazekObrazekObrazek

Martwiłem się tylko czy te podfrezowania na kołki da się wykonać z dobrą dokładnością, żeby ładnie wchodziły. Ale w najgorszym razie można wbić ciut mniejsze i zalać wodą żeby poliamid spęczniał i wypełnił otwór.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Frezowanie wielowypustu

#9

Post napisał: RomanJ4 » 28 paź 2020, 14:26

sharku111 pisze:Ale w najgorszym razie można wbić ciut mniejsze i zalać wodą żeby poliamid spęczniał i wypełnił otwór.

A będzie to miało dostateczną wytrzymałość do tego zadania, i się nie zetnie? Może bardziej wytrzymałe byłyby kołki z metalowym rdzeniem?
pozdrawiam,
Roman


cyna's
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 159
Rejestracja: 11 mar 2012, 12:26
Lokalizacja: Łódzkie/Wielkopolskie

Re: Frezowanie wielowypustu

#10

Post napisał: cyna's » 28 paź 2020, 17:31

sharku111 pisze:
28 paź 2020, 14:09
Martwiłem się tylko czy te podfrezowania na kołki da się wykonać z dobrą dokładnością, żeby ładnie wchodziły. Ale w najgorszym razie można wbić ciut mniejsze i zalać wodą żeby poliamid spęczniał i wypełnił otwór.
Zawsze można wiercić i frezować pod wymiar złożone elementy jeśli nie masz dostępu do numerycznej frezarki, a dodatkowo zastosowanie stalowych kołków sprężystych (patrz wujek Google) zapewni dostatecznie dokładne dopasowanie i wytrzymałość połączenia.
Retrofit Fadal VMC 15 - LinuxCNC
fadal-vmc-15-linux-cnc-t99497.html

Retrofit Elektrodrążarka drutowa SCX-2 / WBKX-6 ---> LinuxCNC
elektrodrazarka-drutowa-scx-2-wbkx-6-t98504.html

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezowanie / Frezarki Konwencjonalne”