Czy jest na sali modelarz? Budowa/drukowanie Okrętu RC


Autor tematu
Robert_K
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 10
Posty: 1088
Rejestracja: 15 sie 2017, 08:03
Lokalizacja: Podkarpacie

Czy jest na sali modelarz? Budowa/drukowanie Okrętu RC

#1

Post napisał: Robert_K » 11 paź 2020, 23:48

Witam.

Co się dzieje za oknem i nie tylko każdy widzi więc z racji że są wolne moce przerobowe na drukarkę 3D i z racji że moje dzieciaki są coraz starsze postanowiliśmy popełnić taki oto okręcik jak w linku poniżej:
https://www.thingiverse.com/thing:3522534

Nie będzie to żadne modelarstwo redukcyjne, model będzie miał minimalną ilość szczegółów żeby nie było go szkoda jak któreś z dzieci go uszkodzi itp. bo jeśli o moje latorośle chodzi to będzie ich pierwsza taka przygoda. Głównie chodzi o frajdę z budowy takiego czegoś a po zmontowaniu jeszcze większą frajdę z pływania.

Dawno temu, w czasach szkolnych kiedy człowiek miał jeszcze na wszystko czas sam bawiłem się w modelarstwo, głównie właśnie szkutnicze ale były to jedynie modele z kartonu, choć nie raz marzył mi się zdalnie sterowany okręt to jednak nigdy nie wyszło to poza sferę marzeń, aż do teraz (moja Żona twierdzi wręcz że model robię dla siebie a dzieci to tylko przykrywka :D )

Temat założyłem po to, bo jak już wspomniałem jedynie marzyłem o takim pływającym okręcie i w związku z tym będę potrzebował Waszej pomocy w dobraniu sterowania do tego kadłuba (a z tego co widzę po tym temacie mamy tu kilku modelarzy RC), bo kompletnie nie znam się na tym i nie mam pojęcia co z czym połączyć żeby drogo nie wyszło a chciało pływać.
Owszem, mógłbym założyć temat na bardziej tematycznym forum, ale tam dostałbym na początek polecenie przeczytania całej masy tematów o wszystkim, żeby móc zadać jakiekolwiek pytanie a nie o to mi chodzi. Nie chcę się uczyć od podstaw zupełnie nowej rzeczy jeśli okaże się że dzieci nie złapią bakcyla, bo będzie to nauka na darmo.

Zapraszam do dyskusji w temacie, jeśli ktoś już popełnił podobny model chętnie zobaczę i poczytam i oczywiście liczę na Waszą pomoc w temacie, bo samemu będzie ciężko.


Póki co mam gotowe wydruki elementów kadłuba i już pojawia się pytanie - czym skleić je do siebie żeby spoina była wytrzymała i nie bała się wody? Grubość poszycia w miejscu klejenia wynosi niecałe 4mm, poza miejscami klejenia poszycie ma około 2mm grubości. Celować w klej cyjanoakrylowy jak np. Loctite 406, może jakiś dwuskładnikowy, a może jeszcze jakiś inny? Co polecacie?
Myślałem też o wklejeniu do wewnątrz na łączeniach pasków z tworzywa żeby rozłożyć obciążenia na trochę większe fragmenty kadłuba niż tylko te, gdzie będzie spoina. Co o tym myślicie?

Pozdrawiam.



Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11546
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Czy jest na sali modelarz? Budowa/drukowanie Okrętu RC

#2

Post napisał: RomanJ4 » 12 paź 2020, 00:14

No, i całkiem zgrabna jednostka Ci wyszła...
Robert_K pisze: Żona twierdzi wręcz że model robię dla siebie a dzieci to tylko przykrywka :D )

Coś w tym jest.. :mrgreen:
Klejenie cyjakami powinno wystarczyć, możesz spróbować klejem pod nazwą "Klej do twardych plastików" który lekko rozpuszcza klejony materiał, i przez to po wyschnięciu daje mocną spoinę.. Paski niekoniecznie, klejenie powinno wystarczyć, chociaż wręgi wzmacniające możesz dać. Na pewno potrzebny Ci będzie wał/y, śruba/y, kardan/sprzęgło, itd, np
http://www.modele.sklep.pl/pl/Katalog/L ... owy-lodzi/
http://www.modele.sklep.pl/pl/Katalog/L ... -napedowe/
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
Robert_K
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 10
Posty: 1088
Rejestracja: 15 sie 2017, 08:03
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Czy jest na sali modelarz? Budowa/drukowanie Okrętu RC

#3

Post napisał: Robert_K » 12 paź 2020, 00:29

RomanJ4 pisze:No, i całkiem zgrabna jednostka Ci wyszła...

To nie są moje zdjecia, mój model jest na razie w kawałkach, mam jednak nadzieję że po złożeniu będzie choć trochę podobny do wykonania widocznego na stronie thingiverse.

Dzięki za odpowiedź, po części liczyłem między innymi na Twój post, bo wiem że masz obszerną wiedzę w temacie (z resztą nie tylko w tym).

Wały, śruby itp będę chciał dobrać jak już skończę kadłub, zima idzie to nie spieszy mi się jakoś strasznie a wolę sobie pomierzyć co trzeba zanim coś zamówię - oczywiście będę konsultował co i jak.

Ale jak już jesteśmy w temacie napędów - kiedyś, dawno dawno temu kupiłem dwa silniki modelarskie Tower Pro 2410-8T-4Y: https://www.emodel.pl/tower-pro-silnik- ... -p-33.html
Jest szansa żeby użyć je w tej aplikacji? Są to wolnoobrotowe silniki dedykowane do modeli latających, ale może i statek dadzą radę popchać?
Czy lepiej je schować na kolejne 10 lat "do szuflady" a do modelu poszukać czegoś bardziej odpowiedniego?
Okręt ma dwie śruby napędowe.

Pozdrawiam.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Czy jest na sali modelarz? Budowa/drukowanie Okrętu RC

#4

Post napisał: kubus838 » 12 paź 2020, 01:18

Witam

Żaby napisać czym to pokleić to trzeba wiedzieć z czego to jest zrobione. Ale proponuje poczytać na temat "spawanie tworzyw sztucznych". Z racji tego, że chcesz to drukować to jakby w 50% problem z trwałym łączeniem elementów masz rozwiązany.

A co do silniczków i sterowania to jeszcze proponuje stronę modelarnia.pl. I tu powiem, że nie namawiam Cie wcale na kupnu tylko abyś mniej więcej zorientował się w cenach i rodzajach.

robert


upanie
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1965
Rejestracja: 15 sty 2011, 09:26
Lokalizacja: Wyszków

Re: Czy jest na sali modelarz? Budowa/drukowanie Okrętu RC

#5

Post napisał: upanie » 12 paź 2020, 06:51

No właśnie, z czego to wydrukowałeś?
PLA skleisz kropelką czy superglue ale PLA nie polecam na rzeczy mające kontakt z wodą.
Kiedyś wydrukowałem stateczek pływadełko do zabawy w wannie dla dzieci. Nie wiem po jakim czasie ale stateczek nasiąknął wodą. Niby wszystko było ładnie wydrukowane, żadnych baboli, ale jednak woda wlazła do środka w wypełnienie.
Może to też zależy od samego PLA. Ja drukowałem z FiberLogy.
Może to też zależy od samego modelu bo mogą być miejsca podatne na włażenie wody.
Chociaż w Twoim przypadku pewnie wypełnienia nie będzie skoro kadłub to tylko ścianki 2mm. No ale chciałem tylko uczulić na problem PLA z wodą i może jednak PLA puszcza wodę.
czilałt...


Duszczyk_K
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 523
Rejestracja: 21 lis 2013, 14:18
Lokalizacja: Warszawa Remb.

Re: Czy jest na sali modelarz? Budowa/drukowanie Okrętu RC

#6

Post napisał: Duszczyk_K » 12 paź 2020, 07:52

Robert_K pisze:
12 paź 2020, 00:29

Wały, śruby itp będę chciał dobrać jak już skończę kadłub, zima idzie to nie spieszy mi się jakoś strasznie a wolę sobie pomierzyć co trzeba zanim coś zamówię...
Żeby tylko nie okazało się, że silnik jest o 2 mm za długi i nie mieści się do korpusu który trzeba będzie drukować na nowo troszkę dłuższy.... Jak Ci się nie spieszy to najlepszą inwestycją będzie spokojne rozplanowanie wszystkiego na kartce przynajmniej z "grubymi" wymiarami. To taka ogólna rada nie tylko do budowy okrętów :)


logopeda
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 443
Rejestracja: 04 gru 2013, 08:31
Lokalizacja: Ostrzeszów

Re: Czy jest na sali modelarz? Budowa/drukowanie Okrętu RC

#7

Post napisał: logopeda » 12 paź 2020, 08:17

Silniki są ok - pamiętaj że takie wolnoobrotowe to one nie są (nominalnie około 8000-10000 rpm)
zastosuj po prostu małej średnicy śruby napędowe. Do tego potrzebne będą:
- dwa regulatory (takie po naszemu trochę "falowniki") dobrze aby były zabezpieczone przed zalaniem choć te są droższe lub po prostu je zabezpiecz sam w kadłubie.
- serwo do steru kierunku.
- aparatura z odbiornikiem. Najprostsza proporcjonalna 2-kanałowa (chyba takich już nie kupisz minimum 4 kanały ale to bez znaczenia) lub co sprawi jak sądzę więcej frajdy jakaś prosta programowalna, wtedy możesz sterować sterem kierunku lub/ i mocą każdego silnika oddzielnie. Reszta mechaniki czyli wały napędowe itp. na pewno do dostania w sieci.


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1493
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

Re: Czy jest na sali modelarz? Budowa/drukowanie Okrętu RC

#8

Post napisał: rynio_di » 12 paź 2020, 09:13

Mój syn siedzi w modelach , obecnie widzę że klei model kombajnu . Niestety materiał jest inny to styrodur 2,3,5 mm . Klei to Plastics Group ( modyfikowany klej cyjanoakrylowy. ) W miejscach gdzie klejenie ma być ,, szybkie ,, stosuje przyśpieszacz w sprayu.Nie wiem skąd kol. piszesz bo mam całe wiadro silniczków DC, od kamer aparatów i wiele innych urządzeń . Mam tylko jeden mikro silniczek z przekładnią planetarną , małe obroty duża moc . Ale to osobisty odbiór ( wybór )


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 6105
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

Re: Czy jest na sali modelarz? Budowa/drukowanie Okrętu RC

#9

Post napisał: oprawcafotografii » 12 paź 2020, 09:17

Też coś planuje budować może w zimie - jako platformę do testowania elektroniki, która ma być
zastosowana finalnie na pełnowymiarowej łódce wędkarskiej, którą chce budować w przyszłym roku.
jonboat_1.jpg
jonboat_2.jpg
jonboat_3.jpg
jonboat_4.jpg
Skalę zrobię <> 1:4 lub 1:5. Napęd - dwa silniki beż steru, żeby uniknąć mechaniki...
Chcę zrobić wirtualną kotwicę czyli utrzymywanie pozycji wg. GPS, zapamiętywanie
punktów, nawigację między nimi etc... Model redukcyjny zapewne ze styropianu lub
pianki pokrytej cienko tkaniną i żywicą...

Zastanawiam się jeszcze czy iść w silniki pchające czy ciągnące :) te drugi ułatwiłyby
manewrowanie w prądzie rzeki no i wędkowanie z rufy...

q
„Największym wrogiem wolności jest najedzony niewolnik.”


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1493
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

Re: Czy jest na sali modelarz? Budowa/drukowanie Okrętu RC

#10

Post napisał: rynio_di » 12 paź 2020, 09:42

Jako dziecko a było to dawno dawno temu posiadałem łódź która posiadał napęd ,, odrzutowy ,, silnik umieszczony pionowo w dnie łodzi ,pompa łopatkowa wyrzucał strumień wody przez strumienicę na rufie . Łódź moja nie zaczepiała się o wodorosty.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Modelarstwo”