Szlifowanie precyzyjne drobiazgu

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 17199
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Szlifowanie precyzyjne drobiazgu

#1

Post napisał: kamar » 25 cze 2026, 13:35

Ma ktoś pomysł jak zrobić taką końcówkę na pręciku ?

Obrazek Obrazek

Pręcik to stalka HSS 3.5x2 mm, wybranie na 7mm. 100 szt. do zrobienia.




IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 8001
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: Szlifowanie precyzyjne drobiazgu

#2

Post napisał: IMPULS3 » 25 cze 2026, 13:57

Czasami wyświetla mi się ten kanał gdzie fajnie gość szlifuje różne rzeczy wiec może coś się da podejrzeć.

https://www.youtube.com/@%E0%B9%82%E0%B ... %89/shorts


A w takim oprzyrządowaniu trzeba by kombinować.


Żołądek_
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 85
Rejestracja: 04 wrz 2019, 20:39

Re: Szlifowanie precyzyjne drobiazgu

#3

Post napisał: Żołądek_ » 25 cze 2026, 14:06

Ciekawe jak by wyszło szlifowanie elektrowrzecionem na frezarce.


Autor tematu
kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 17199
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Szlifowanie precyzyjne drobiazgu

#4

Post napisał: kamar » 25 cze 2026, 14:30

IMPULS3 pisze:
25 cze 2026, 13:57
może coś się da podejrzeć.
Dzięki, dobry jest.

Dodane 11 minuty 19 sekundy:
Żołądek_ pisze:
25 cze 2026, 14:06
Ciekawe jak by wyszło szlifowanie elektrowrzecionem na frezarce.
Pewnie się spróbuje :)


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 8001
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: Szlifowanie precyzyjne drobiazgu

#5

Post napisał: IMPULS3 » 25 cze 2026, 14:42

kamar pisze:dobry jest.


A tu nawet podobny element szlifuje.

https://www.youtube.com/shorts/p0JsamgX8TI


FTW
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 756
Rejestracja: 16 gru 2016, 10:44
Lokalizacja: śląsk

Re: Szlifowanie precyzyjne drobiazgu

#6

Post napisał: FTW » 25 cze 2026, 15:46

Jaka jest wymagana chropowatość? Od freza też nie powinno być źle, zależy jaki długi pręt.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 6096
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Szlifowanie precyzyjne drobiazgu

#7

Post napisał: jasiu... » 25 cze 2026, 16:43

Frezem borazonowym by nie poszło szybciej? Przy takiej ilości chyba jest sens.

Na szlifierce narzędziowej da się, ale i tak musisz wstępnie wyfrezować. I przy takiej ilości opłaci ci się przyrząd zrobić. Wtedy nawet na magnesówce możesz kombinować.

Jaki przyrząd - a kostka, którą mocujesz do magnesu z ośką (dałbym łożysko) i wybranie w tej ośce, żeby stalkę tam mocować. Wkładasz stalkę, robisz jeden skos (ośka zablokowana na pierwszym zderzaku), przekręcasz na drugi zderzak i robisz drugi skos, a na końcu, kręcąc ośką (oś ośki pokrywa się z osią twojego promyka w stalce) szlifujesz promyk kręcąc ośką.


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 8001
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: Szlifowanie precyzyjne drobiazgu

#8

Post napisał: IMPULS3 » 25 cze 2026, 17:04

jasiu... pisze:Jaki przyrząd - a kostka, którą mocujesz do magnesu z ośką (dałbym łożysko) i wybranie w tej ośce, żeby stalkę tam mocować. Wkładasz stalkę, robisz jeden skos (ośka zablokowana na pierwszym zderzaku), przekręcasz na drugi zderzak i robisz drugi skos, a na końcu, kręcąc ośką (oś ośki pokrywa się z osią twojego promyka w stalce) szlifujesz promyk kręcąc ośką.


Znając Kamara to se to wytnie drutem oprawkę pod stalkę i te skosy na tej stalce, (zgrubnie albo na gotowo) i pozostanie mu tylko promień do obróbki szlifierką. A że ma narzedziową szlifierke z osia obrotowa to samego szlifowania mu zostanie tyle co nic.


Autor tematu
kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 17199
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Szlifowanie precyzyjne drobiazgu

#9

Post napisał: kamar » 25 cze 2026, 18:15

FTW pisze:
25 cze 2026, 15:46
Jaka jest wymagana chropowatość?
Ma być gładki i wyciąć zadzior w blaszce 0.3. Ale z frezem na 62 HRC nie pójdę :)
cała matryczka

Obrazek
jasiu... pisze:
25 cze 2026, 16:43
Frezem borazonowym by nie poszło szybciej?
raczej nie :)

Obrazek
IMPULS3 pisze:
25 cze 2026, 17:04
Znając Kamara
To byś wiedzał, że będzie dotąd kombinował aż się samo zrobi :)

Na razie dostałem dwa wzory i dwa rysunki - Nic się nie zgadza :)


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 8001
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: Szlifowanie precyzyjne drobiazgu

#10

Post napisał: IMPULS3 » 25 cze 2026, 18:24

kamar pisze:To byś wiedzał, że będzie dotąd kombinował aż się samo zrobi :)


Nawet nie dopuszczam innego zdania. :P

Dodane 3 minuty 16 sekundy:
kamar pisze:Na razie dostałem dwa wzory i dwa rysunki - Nic się nie zgadza :)

Bo może cała ta robota jest mniej wiecej ale na rysunku ktoś chce się wykazać że ma być dla NASA. ;)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”