Szlifierka CNC

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.
Awatar użytkownika

Autor tematu
MarekM1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 14
Posty: 142
Rejestracja: 15 sie 2008, 15:17
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#11

Post napisał: MarekM1 » 18 maja 2009, 18:30

cnc3d pisze:posłuchaj kolegów -jednostki wagowe elementów musisz zmienić z kilogramów na tony.
Zrobię to natychmiast jak ktoś mi udowodni (matematycznie, a nie na "bo tak jest i już"), że: pomiędzy wymiarami obrabianego przedmiotu założonymi na wstępie wątku a wymiarem w tonach jest silniejszy związek niż z wymiarem w dziesiątkach kilogramów.


Marek
"Diabeł jest mądry nie dlatego, że jest diabłem, tylko dlatego, że jest stary"

Tagi:


ARGUS
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2126
Rejestracja: 09 kwie 2007, 22:41
Lokalizacja: Szczecin

#12

Post napisał: ARGUS » 18 maja 2009, 19:32

A ja jako amator mam nadzieję że z wyobrażnią powiem tak
Według mnie za bardzo teoretyzujesz
Wybiegłeś do napędów sterowań itp a stabilnej sztywnej podstawy jeszcze nie masz
Chcesz uzyskać dokładność szlifowania do jednej tysięcznej ???
Kosmos
podstawowe pytania to :
Jak masz zamiar blokować nie używane osie po ustawieniu wymiaru ??
Jak chcesz ułożyskować oś obrotową ?
Jak i gdzie masz zamiar złożyć całość do kupu aby uzyskać dokładność montażu poniżej jednej setki ?
Wałek hartowany fi 35 na odcinku 60 cm przy nacisku 30 kg ugina się o pięć setek
przy 100 kg dochodzi do 0,09
matematycznie Ci udowadniał nie będę ale weż sobie płytę stalową
może być na przykład 400x800x30
daj do szlifierza potem oprzyj końcami na cegłach
podstaw czujnik i postaw na środku płyty 30 kg ciężar
Zobaczysz o ile się ugnie :lol:
Masz swoje założenia to oki ale nie udowadniaj na siłę że w amatorskich warunkach
zrobisz lekką Poniżej 150 kg uniwersalną szlifierkę o dokładności około 0,001
Bo w to nie uwierzę
Poza tym zanim zaczniesz to policz ile bedą cię kosztowały podzespoły
śruby napędwe i prowadnice z wózkami
Uważam że jak uzyskasz dokładność 0,01 do 0,03 to będziesz mógł uznać to za sukces
Dokładność obróbki czyli dokładność maszyny pod obciążeniem

Posłuchaj rad kolegów trzymam kciuki ale to troszkę z motyką na słońce


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7638
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#13

Post napisał: pukury » 18 maja 2009, 19:36

witam.
wałek fi 50 i taki otwór to nie tak mało - wbrew pozorom .
nie myślisz chyba że konstruktorzy maszyn powariowali gremialnie i w jakimś szale robią takie maszyny jak robią ?
swojego czasu byłem na jakiś targach maszyn i widziałem tokarkę - naprawdę małą - .
o ile pamiętam średnica maksymalna toczenia to było 20mm a długość 100mm . ważyła - około 150 kg .
również pewnie zrobili ją wariaci .
nie ma się o co sprzeczać - rób i okaże się .
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares


ma555rek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1214
Rejestracja: 15 paź 2007, 00:45
Lokalizacja: nie ważne

#14

Post napisał: ma555rek » 18 maja 2009, 20:32

MarekM1 pisze:Teraz pierwszy problem konstrukcyjny: na czym da sie uzyskać dokładność przesuwu 0.001 mm?
na śrubach róznicowych z naprężeniem kasujacym - i to jest dokładność krótkoskokowa np +/- 2mm. Zasadniczo służy wyłacznie do dopozycjonowania - czyli sruba posuwu poprzecznego szlifierki okrągłej.
Ojciec kiedyś zrobił kontrolowany doskok na 0,015mm który miał się jeszcze odbywać płynnie w czasie - wyczytał o ruskiej szlifierce która miała rozgrzewany pręt i w określonym skoku temperatury dostawała kontrolowanego przyrostu dlugości. Ponoć działa.
Tylko trochę elektronikido grzania i chłodzenia trzeba dołożyc.
Pasjonat

Awatar użytkownika

Autor tematu
MarekM1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 14
Posty: 142
Rejestracja: 15 sie 2008, 15:17
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#15

Post napisał: MarekM1 » 18 maja 2009, 20:42

Oho - posypały się zarzuty do nieistniejących założeń :smile:

1. Czy gdziekolwiek napisałem coś o wadze/wymiarach/konstrukcji?
2. Wałków fi 35 w tej konstrukcji nie przewiduję - innych niż 35 pewnie tez. Płyt cieńszych niż 30 - może 25, choć nie jest to pewne - zaś na pewno - nie o długości 800 tylko co najwyżej 300-400. Najchętniej użyłbym jeden kawałek żeliwa na "ramę" konstrukcji.

3. Moje pojęcie "amatorstwa" też wyjasniłem - tu je jeszcze raz powtórze: Dla mnie słowo "amatorskie" znaczy tyle, że nie tobię tego zarobkowo jako maszynę do sprzedania, lecz nie znaczy, że robię to z dykty i pilnikiem - stosuje materiały i narzędzia/maszyny odpowiednie do tego co robię i co wymusza konstrukcja/technologia.
4. W kolejnym poście napisałem: opinie o takim rozwiązaniu kinematyki - to dość jednoznacznie ustawia zamieszczone rysunki = jako schemat zasady działania, a nie jako rozwiązanie konstrukcyjne maszyny.
5. Wymiar szlifowanego wałka - fi 20 i długość 100 - to pewnie będzie mniej więcej docelowy parametr. Ograniczeń wymiarowych będzie zresztą więcej - na przykład głębokość szlifowania wewnętrznego - nie więcej jak 50-60mm przy otworze rzędu fi 20mm
6. Zaś co do "teoretyzowania" = tu znowu cytat z pierwszego posta Temat - na początek czysto konstrukcyjny -> znaczy całkiem normalna kolejność: najpierw praca koncepcyjna, przelanie koncepcji na konstrukcję, technologię, itp, i dopiero majzel i młotek do ręki. Nie odwrotnie.

Zatem - polecam czytanie ze zrozumieniem :wink:

I odpowiedzi na zadane pytania:
Jak masz zamiar blokować nie używane osie po ustawieniu wymiaru ?? - wstępny pomysł - siłownikami wsuwającymi kostki blokująco/podpierające - rozwiązanie proste i wcale nie drogie.
Jak chcesz ułożyskować oś obrotową ? użyć gotową = to jeśli chodzi o napęd ściernicy.
Co do montażu - to w Bielsku i okolicach jest pare miejsc gdzie to się da złożyć. Poza tym do Wiednia mam 20 km bliżej niż do Warszawy.
Marek
"Diabeł jest mądry nie dlatego, że jest diabłem, tylko dlatego, że jest stary"


ma555rek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1214
Rejestracja: 15 paź 2007, 00:45
Lokalizacja: nie ważne

#16

Post napisał: ma555rek » 18 maja 2009, 21:28

Nie używałbym prowadnic prostokatnych tylko obstalował zespół płyt i płaskowników i na nich prowadził wałeczki w koszykach. I wszystko na wylot hartowane i szlifowane bez żadnej zabawy w wyróżnianie powierzchni dla wałeczków i swobodnej. Przy takim zakresie wymiarowym detali skok koszyków z pewnością nie wysunie ich z prowadzenia. A wózki na prowadnicach przy takiej dokładnosci są trudniejsze do zmontowania i "trzęsą" Sztywniejszy jest zamek toczny, nawet prostokątny.

Proponuję tarczę przestawić na drugą ( lewą) stronę wrzeciennika - na szkicu koncepcyjnym z poprzedniej strony.
Pasjonat

Awatar użytkownika

Autor tematu
MarekM1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 14
Posty: 142
Rejestracja: 15 sie 2008, 15:17
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#17

Post napisał: MarekM1 » 18 maja 2009, 21:54

Co do ruchów liniowych - to prowadnice z wózkami wrysowałem tylko jako idee ruchu.
Realne zakresy ruchu to: oś X - do 150mm, oś Y - do 50 mm, oś A (obrotowa) - +/- ok 20-30 stopni względem osi X.

Konstrukcyjnie zastanawiam się też nad rozwiązaniem tradycyjnym = dwie płyty kształtowe z powierzchniami "V" wchodzącymi w siebie i płaską jak w normalnych szlifierkach. Oczywiście szlifowanymi. Tak jak na przykład w tej konstrukcji: http://www.adgrind.com/brochures/studer/S20.pdf
Nie dość, że prostsze, to jeszcze na pewno tansze w wykonaniu niż rozwiązanie z prowadnicami i wózkami w klasie ultraprecyzyjnej.
Marek
"Diabeł jest mądry nie dlatego, że jest diabłem, tylko dlatego, że jest stary"


Mrozik
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 748
Rejestracja: 19 maja 2007, 20:33
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#18

Post napisał: Mrozik » 18 maja 2009, 22:17

A nie myślałeś aby zmodyfkować gotową szlifierkę? Można dość tanio kupić takie małe narzędziówki - koszt mniejszy niż produkowania nowej i rezultat może być lepszy>?

Awatar użytkownika

Autor tematu
MarekM1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 14
Posty: 142
Rejestracja: 15 sie 2008, 15:17
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#19

Post napisał: MarekM1 » 18 maja 2009, 22:21

Mrozik pisze:A nie myślałeś aby zmodyfkować gotową szlifierkę?
Przez moment myślałem :)
ale jednak nie, bo dla mnie punkt ciężkości problemu leży nie w "nabyciu" tylko w "zrobieniu".
Marek
"Diabeł jest mądry nie dlatego, że jest diabłem, tylko dlatego, że jest stary"


ARGUS
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2126
Rejestracja: 09 kwie 2007, 22:41
Lokalizacja: Szczecin

#20

Post napisał: ARGUS » 18 maja 2009, 22:23

MarekM1 pisze:Zatem - polecam czytanie ze zrozumieniem
w obie strony
MarekM1 pisze:Jak chcesz ułożyskować oś obrotową ? użyć gotową = to jeśli chodzi o napęd ściernicy
obrabiany detal ma mieć możliwość ustawienia pod kątem w stosunku do ściernicy więc musi byc oś obrotowa
więc jak będzie łożyskowana ?
Jak będzie skonstruowane żeby przy nastawianiu kąta uzyskać zakładaną dokładność
Blokowanie osi
MarekM1 pisze:siłownikami wsuwającymi kostki blokująco/podpierające - rozwiązanie proste i wcale nie drogie.
czyli dodatkowo maszyna będzie wymagać sprężarki albo pompy do napędu siłowników
Dalej przy wałkach długości 300 mm gdzie zmieszczą sie owe siłowniki, no i zaciski które unieruchomią oś -wózki
MarekM1 pisze:Czy gdziekolwiek napisałem coś o wadze/wymiarach/konstrukcji?
tak tutaj
MarekM1 pisze:jak ktoś mi udowodni (matematycznie, a nie na "bo tak jest i już"), że: pomiędzy wymiarami obrabianego przedmiotu założonymi na wstępie wątku a wymiarem w tonach jest silniejszy związek niż z wymiarem w dziesiątkach kilogramów.
kolega kwestionuje potrzebę zrobienia maszyny o odpowiedniej wadze Ja bym postawił na setki kilogramów
Co do amatorstwa to absolutnie nie kwestionuję że kolega serce włoży w wykonanie
ale bez dostępu do odpowiednich maszyn pewnych żeczy nie da się wykonać z odpowiednią dokładnością.
Ja dalej swoje
Uważam że maszynka która ma szlifować powierzchnie wałki i otwory
nie zmieści się na 300-400 mm chyba że to ma być miniaturka
MarekM1 pisze:Wymiar szlifowanego wałka - fi 20 i długość 100 - to pewnie będzie mniej więcej docelowy parametr. Ograniczeń wymiarowych będzie zresztą więcej - na przykład głębokość szlifowania wewnętrznego - nie więcej jak 50-60mm przy otworze rzędu fi 20mm
a gdzie napędy - wrzeciono ? uchwyt, konik ? troche mały ten projektowany wymiar maszyny
poza tym wydaje mi się że solidna , sztywna podstawa - np: żeliwna - i do tego projektowanie reszty
ale dalej dokładność to spore wyzwanie
no i cena podzespołów i obróbki - szlifowania
Chciałbym zobaczyć efekt finalny albo chociaż rozpoczęty projekt

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”