sposób wykonana listwy zębatej z blachy

Prasy, gilotyny, krawędziówki, tłoczniki i wykrojniki, etc...

Duszczyk_K
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 523
Rejestracja: 21 lis 2013, 14:18
Lokalizacja: Warszawa Remb.

Re: sposób wykonana listwy zębatej z blachy

#11

Post napisał: Duszczyk_K » 02 sie 2020, 01:02

Oj robiłem to w 2015 więc mogę nie pamiętać dokładnie, ALE przyrząd do tamtej operacji na pewno mam (i wiem gdzie leży!), więc ewentualnie mogę Ci podesłać jakieś zdjęcie w tygodniu. Być może nawet zachowały się 1-2 zapasowe paski "blachy trapezowej" z mojej operacji. Pierwotnie pierwszy dołeczek miał formować materiał a drugi dołeczek zachowywać odstęp pomiędzy kolejnymi falami. Niestety już na prasie okazało się, że blacha podczas tłoczenia wciąga się (teraz wydaje się to oczywiste :) ) ale naiwnie myślałem, ze pierwszy wytłoczony trapez zachowa swój kształt a blacha wciągnie się tylko od strony podawanego materiału - prostego paska, oczywiście materiał nie chciał być taki grzeczny jak myślałem i blacha wciągała się zarówno od strony podawanego materiału jak i od strony już ukształtowanego trapezu i mi ten trapez ciągnęło i krzywiło. Stąd potrzeba drugiego dociśnięcia. Po drugim dociśnięciu było już ładnie, i można było przesunąć materiał o jedną falę.
Nacisk.... nie pamiętam, ale teraz patrząc na google image wydaje mi się, ze była to prasa gabarytów podobnych do balansowej YE-8 czyli nacisk jakieś 6-10ton.
Wyginałem paski czarnej blachy gr.1,5mm szerokości 15mm. Pracowałem 8 godzin i wydaje mi się, ze wykonałem 500 uderzeń. Czyli troszkę ponad minutę na jedno podwójne uderzenie. Niestety nie pracowałem sam - potrzebna była 3 ręka do podsuwania materiału - dla tej drugiej osoby praca lekka ale dniówka się należy ;) Ja po 8 godzinach "balansowania" byłem bardzo zmęczony, a na mojej amatorskiej matrycy nie zrobiło to wrażenia.




atlc
Posty w temacie: 3

Re: sposób wykonana listwy zębatej z blachy

#12

Post napisał: atlc » 02 sie 2020, 09:14

Duszczyk_K pisze:Niestety już na prasie okazało się, że blacha podczas tłoczenia wciąga się (teraz wydaje się to oczywiste ) ale naiwnie myślałem, ze pierwszy wytłoczony trapez zachowa swój kształt a blacha wciągnie się tylko od strony podawanego materiału - prostego paska, oczywiście materiał nie chciał być taki grzeczny jak myślałem i blacha wciągała się zarówno od strony podawanego materiału jak i od strony już ukształtowanego trapezu i mi ten trapez ciągnęło i krzywiło.

Do czegoś takiego tłocznik jedną połowę powinien mieć ruchomą, na sprężynie dociskowej.
Kiedy opuszczasz stempel z góry, cześć już przetłoczona zostaje dociśnięta do matrycy, następuje ściskanie sprężyny i dopiero gięcie drugiej fali.
Oczywiście mowa tu o twardej sprężynie do tłoczników, a nie sprężynie z zegarka ;)


Duszczyk_K
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 523
Rejestracja: 21 lis 2013, 14:18
Lokalizacja: Warszawa Remb.

Re: sposób wykonana listwy zębatej z blachy

#13

Post napisał: Duszczyk_K » 10 sie 2020, 09:43

Atlc zasadniczo wiem że powinien być docisk czyli praca niejako w 2 taktach (dociśnięcie później tłoczenie) ale stempel i matrycę zrobiłem w godzinę ze złomu który był akurat pod ręką, przyrząd z dociskiem na sprężynie był by dużo bardziej skomplikowany - potrzebował by jeszcze jakiegoś prowadzenia elementu dociskającego itp.
Czy autorowi udało się już wykonać zlecenie?


giloman
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 62
Rejestracja: 25 lip 2010, 23:29
Lokalizacja: Chełm

Re: sposób wykonana listwy zębatej z blachy

#14

Post napisał: giloman » 10 sie 2020, 23:21

Obrazek Kiedyś przewinęła mi się gdzieś giętarka do tralek. Ja bym zrobił matrycę lewą i prawą i giął to na jeden raz całą długość. Jak pręt 10mm się poddaje to i blacha 1,5mm też bez problemu się podda. Byłoby może kijowo, ale jednakowo.


drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1758
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: sposób wykonana listwy zębatej z blachy

#15

Post napisał: drzasiek90 » 10 sie 2020, 23:40

Siłownik pneumatyczny 150-200kg o dużym skoku. Wykorzystać mechanizm dzwigni zwiększając nacisk np 10 krotnie. Uspawac prostą ramę, jak nie wymagana duża precyzja to wykonać chociażby szlifierka że stali matryce i stempel. Można się nawet pokusić o zahartowanie w warunkach domowych. Do tego pedał pneumatyczny, parę złączek, przewodów i masz gotowe. Kosztowo zmieścisz się w paru stówkach a będzie szybkie i będzie działać. Oczywiście do tego trzeba pomyśleć o BHP.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka plastyczna”