Podejrzewam, że w rzeczywistości jest znacznie ciszej, taki już urok nagrywania telefonem czy też aparatem.Mateusz-M pisze:Witam.
Kurcze spodziewałem sie cichszej pracy po tych łożyskach
Były już pierwsze wióry?
Wróć do „Wrzeciono na ER lub ISO30. Projekty do realizacji”
Są takie złącza obrotowe np Deublin, na Ebay-u można kupić za kilkanaście dolarów. Są specjalizowane do chłodziwa, choć te do hydrauliki też dają radę. Samo uszczelnienie to najczęściej ceramiczne talerzyki, podobne jak w pompach wody (hydroforowych jak i motoryzacyjnych), ważne jest filtrowanie chłodziwa, każde paprochy szybko zniszczą polerowane powierzchnie uszczelnienia.dragon44 pisze: oraz ma ktoś jakieś ciekawe materiały na temat uszczelnień hydraulicznych obrotowych?
Degresywność sprężyny talerzowej jest zależna od stosunku jej wewnętrznej wysokości do grubości tzn: h/t (lub h0/t), gdzie h (h0) to jest wysokość nieściśniętej sprężyny minus grubość ( H-t=h lub l0-t=h0). Dla przykładowej sprężyny fi 20 x 10,2 x 1,1 wychodzi h/t= 0,45/1,1≈ 0,41.Dudi1203 pisze:Tomciowoj powiedz skąd dobierales sprezyny i podaj ich srednice zewnetrzną. Rzuc linkiem do katalogow, najlepiej z charakterystykami. Bo talerzowe po duzym ugięciu sa degresywne i moze sie okazać, ze z większym ugieciem sila bedzie malec.
Tylko po co kol. chce dawać podkładki do łożysk parowanych? Łożyska parowane są dobierane z określonym napięciem wstępnym i można je skręcać do oporu. Wymieniałem we wrzecionie 71913 w układzie DT (na tyle 7210, kompensacja temperaturowa sprężynami talerzowymi), bieżnie zewnętrzne dokręcane nakrętką do "oporu", wewnętrzne również, pracują po 8h dziennie w smarze przy 8000obr/min z kilkukilogramowym narzędziem na osi długości 250mm. Nic się nie grzeje, nie ma luzu. Bicie na wale w odległości 200mm od łożysk poniżej 0,01mm.mike217 pisze:7208 pokazane u góry , musza być sparowane i skręcone z przekładką. Gwint do skręcenia jakiś drobny, ogólnie trudne do regulacji ale żywotne.
Zamknięte niestety dużo droższe. Ciekawym uszczelnieniem do dużych obrotów jest uszczelnienie lamelkowe .Dudi1203 pisze:chociaż byłbym za zamkniętymi
Ostatnio wymieniałem w dwóch wrzecionach, w których m.in. były łożyska 7210. Za 7210 CYU/GL P4 Nachi (parowane, pakowane po 2szt. w jednym pudełku, z nabitymi pomiarami luzów) płaciłem koło 500 netto za parkę. Tragedii raczej nie ma.Zanixi pisze:Co do łożysk jeszcze: jak zmieszczą się w tysiącu za komplet to będzie ok?
A proszę:Dudi1203 pisze: Pytanie gdzie to dostać? Producenci wrzecion? Będzie drogo. Jakies pomysły?
Ano właśnie coby wybrać najbardziej popularny lub najlepiej pasujący do planowanej konstrukcji. Osobiście nie wiem czym różni się grzybek z kątem 90 od 45 stopni. A po drugie, żeby nie wysyłać zapytań o wszystko.Dudi1203 pisze:A po co? Można wycenić dla różnych wariantów, a potem wybrac najlepszy (czyli pewnie najtańszyTomciowoj pisze:Trzeba jeszcze określić kształt (formę) grzybka na jaki ma być chwytak.)
Fakt ISO 30 może przenieść 30Nm, bez kamyszków.Dudi1203 pisze: W padku gdy na końcówce wrzeciona będą kamienie to rozumiem ale tutaj nie ma takiej potrzeby.
Trzeba jeszcze określić kształt (formę) grzybka na jaki ma być chwytak.Dudi1203 pisze: Trzeba zdobyc informacje odnosnie chwytaka. Potrzebne są propozycje gdzie kupic i jakie pieniązki oferują. Zróbcie wycene dla dwoch wariantow: zakup jednostkowy i zakup 5 sztuk.