Znaleziono 5 wyników

autor: kubus838
27 cze 2016, 21:05
Forum: Obróbka drewna
Temat: Problem z malowaniem frezowanej powierzchni.
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 3331

HotAndCold pisze:kubus838 obroty mam 15000, obróbka mieszana, posów zmniejszę. Przejścia mam zrobić 4? Strasznie długo będę frezował, przestanie być to opłacalne, ale spróbuję.
Może i będzie długo trwało ale liczy sie efekt. Z drugiej strony, pisałem abyś "ustawił" obróbke na frezach zwykłych.

HotAndCold pisze: kubus838 Możesz w prywatnej wiadomości polecić jakiś konkretny albo podpowiedzieć czym się kierować?
Nawet na pw nie jestem w stanie Ci takiej informacji przekazać. Poporostu bym musiał Cie oszukać, a to nie oto chodzi.

Spróbuj na pozostałych rodzajach obróbki i napisz na jakim CAM-ie robisz pliki obróbkowe.


robert
autor: kubus838
26 cze 2016, 22:48
Forum: Obróbka drewna
Temat: Problem z malowaniem frezowanej powierzchni.
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 3331

A jak ustawiłeś obróbke: wspólbierznie, przeciwbierznie czy mieszana?
Jeszcze jedna rada. Ustaw prędkość wrzeciona na 14,500 do 15,500 obrotów i prędkość posuwu na 500 milimetrów na minute. Zmniejsz przejścia tak aby były co najmniej cztery, bo tak to za bardzo grzejesz frez

odp. 1 ja robie fronty meblowe od narysowania do wyfrezowania

odp. 2 nie robie frezami v-bit używam normalnych do drewna i metalu

odp. 3 mdf to temat drażliwy bo są różne i żaden sprzedawca Ci nie powie, że ma "ten gorszy" trzeba zawsze robić probe na maszynie

odp. 4 może miec wpływ - choć wszyscy mi tłumaczyli, że nie ale miałem okazje sam osobiście sprawdzić jak zachowuje się frez w takim materiale, poprostu wszystko się kleiło do freza i powierzchni mdf i wyłaczałem frezowanie bo szkoda narzędzie.

Spróbuj na tych parametrach które Ci napisałem i napisz co z tego wyszło.

A jakiego CAM-a używasz?


robert
autor: kubus838
21 cze 2016, 23:40
Forum: Obróbka drewna
Temat: Problem z malowaniem frezowanej powierzchni.
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 3331

HotAndCold pisze:
kubus838 Dziękuję za odpowiedz. Nie jestem pewien czy dobrze zrozumiałem. Powiedzmy jeżeli chcę wyfrezować zagłębienie w kształcie litery V o głębokości powiedzmy 5mm to wpierw jadę pierwszy przejazd na 4,4mm i na końcu wykańczam Z -0,6mm. Tak zrozumiałem drugi akapit. Czyli będzie to przedstawione na rysunku (frez czerwony zgrubny, frez biały wykańczający).
Dokładnie tak z tym, że do 4,4 milimetra możesz to robić na klika ramp-przejazdów. Bo to jest właśnia obróbka kszałtowa. A potem już robisz samo wykończenie czyli frezujesz juz tak na gotowe. Jakim to frezem zrobisz to nie ma zadnego znaczenia. Bo kanaly w ksztłacie litery "v" mozesz też robić frezem prostym jak i kształtowym.
HotAndCold pisze:
Jeżeli dobrze zrozumiałem chodzi Ci o to żeby frezować zgodne z przykładem c:
https://encrypted-tbn1.gstatic.com/imag ... fmj3enM9kQ
Dokładnie o to chodzi - wtedy nie przegrzejesz freza a na materiala nie "wstanie" mech śierść czy włoski.

HotAndCold pisze: Rozumiem, natomiast nie wiem jak to zrobić w przypadku frezowania rowków Vbitem. Jak rozumiem w tym przypadku polecasz zasadę z drugiego akapitu?
No nie dokładnie. To też robisz jak na przykładzie "c". Mozesz to robić na poczętek zwykłym frezem prostym - oczywiście weższym niż ten rowek. Tylko wtedy frez zaczyna od środka tego rowka i zjeżdza w osi "z" tzw. ślimakiem pod katem 10 stopni. A na końcu możesz go już ostatecznie wykończyć frezem ksztłtowym czyli Vbitem.

robert
autor: kubus838
21 cze 2016, 21:20
Forum: Obróbka drewna
Temat: Problem z malowaniem frezowanej powierzchni.
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 3331

No fakt nie jest frez pod zawiasy ale jest podobny. Ale tym frezem to i tak nie można robić wszystkiego.

To się robi tak.
Najpierw obróbka kształtowa gdzie wycinasz sam kształt - możesz robić to też tym frezem ale z tolerancją np 0.6 milmetra. Potem robisz obróbke wykańczającą i frezem prostym. Ta obróbka wygląda tak, że frez zjeżdża w osi "z" i frezuje te 0.6mm i likwiduje wszelkie meszki , wiórki które jeszcze trzymaja się powierzchni frezowanej.

Jak wiesz frez służy do innej obrobki niz wiertło i nie może on pracować calym swoim obwodem. Dlatego jak frezujesz mdf to frez ustawiasz tak aby pracował maksymalnie 20% do 30% swojego obwodu - powtarzam obwodu. Czyli jeżeli uzywasz freza o średnicy 10mm części roboczej i przejdzie on po jednej linni na materiale to przesuwa się w poziomie o 1.5 milimetra i frezuje drugą linnie. I jeżeli frez przejdzie cała powierzchnie to zagłębia w materiał(czyli zaczyna nową rampe) i znowu wykonuje frezowanie na powierzchni przesuwając się co 1,5mm w poziomie.

Wtedy już nie powstają żadne zadarcia skazy na mdf i jest gotowy do malowania.

robert
autor: kubus838
21 cze 2016, 20:20
Forum: Obróbka drewna
Temat: Problem z malowaniem frezowanej powierzchni.
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 3331

Witam
Kolego HotAndColda ja mam wrażenie, że cos robisz z obróbką nie tak. Ja frezuje mdf frezem prostym, a Ty w swoim linku pokazałeś frez który bardziej wygląda na frez pod zawiasy - co prawda nie znam jego wymiraów ale na zdjęciu tak mi wychodzi.

Druga rzecz to jakich rodzajów obróbek używasz/programujesz? Mdf jest wrednym materiałem i można trafić na taki który nadaje sie tylko na ... deske klozetową.

A przyczyną powstania takiej sytuacji mogą być zbyt rzadkie przejścia freza w poziomie - powtarzam w poziomie.

robert

Najpierw się projektuje fronty. Potem przygotowuje się pliki obróbkowe - są to z reguły dwa lub trzy. Podyktowane to jest tym co klient chce mieć na frontach i ilością frezów. Co prawda można to zredukować do jednego pliki a jest to zależne od tego czy maszyna posiada mgazyn narzędzi. Potem impregnat, podkład i lakier. Z reguły frontów po malowaniu już się nie frezuje bo trzeba by jeszcze raz szlifować i malować. Jednie co można robić po malowaniu to gniazda na zawiasy ale to bardzo rzadko.


robert

Wróć do „Problem z malowaniem frezowanej powierzchni.”