Znaleziono 15 wyników

autor: lajosz
16 lis 2013, 00:44
Forum: Obróbka drewna
Temat: Jakie CNC 4 czy 5 osi?
Odpowiedzi: 73
Odsłony: 18341

tommur pisze:Obrazy i kopie dysku robie (ale nie kopie poprzez kopiuj tylko image całej partycji C). a czemu image? Bo nie trzeba potem wgrywać, rejestrowac i ustawiac specyficznego oprogramowania danej maszyny.
Właśnie dlatego robi się obraz partycji, a najlepiej całego dysku od razu w momencie gdy przystępujemy pierwszy raz do pracy na maszynie.
tommur pisze:Na dysku padł sektor i maszyna ma przycinki 3 minutowe, bo sektora nie może odczytać. Brak obrazu dysku oprogramowania.
Nie wiem czy w tym programie którym robisz obrazy dysków jest możliwość wyłączenia sprawdzania błędów odczytu, ale jeśli jest (np. Acronis tak ma), to wyłącz sprawdzanie i spróbuj mimo wszystko zrobić obraz tego dysku z bad sectorem, a następnie zgrać obraz na nowy dysk i najlepiej identyczny model jak poprzedni.
Wiem, że już masz nowy dysk, ale zawsze można spróbować kupić dokładnie taki sam jak ten (nazwijmy to) oryginalny. Zawsze to dużo taniej niż 600 Euro i nawet jeśli nic z całej operacji nie wyjdzie, to przecież dysk się przyda tak czy inaczej.
Jeśli więc bad sector trafił się w mało istotnym miejscu, a maszyna/oprogramowanie nie zgłosi błędu, że jej coś nie gra z licencją lub sprzętem, to bardzo możliwe, że zacznie to działać jak trzeba.

Jeśli natomiast zgłosi błąd, że nie pasuje jej sprzęt (czyli dysk), to w przypadku posiadania identycznych modeli dysków, istnieją sposoby za pomocą których można podmienić ROM dysku, a wtedy to już żadna maszyna/oprogramowanie, nie wykryje że dysk nie jest "oryginalny".
Jak taki ROM (i w ogóle tzw. "flaki" ) się podmienia, jest dość dobrze opisane w necie i wystarczy tylko poszukać.

Jednak możliwe, że firma okaże się normalna i zareaguje na sytuację właściwie, czyli spróbuje załatwić problem.
autor: lajosz
21 kwie 2013, 01:04
Forum: Obróbka drewna
Temat: Jakie CNC 4 czy 5 osi?
Odpowiedzi: 73
Odsłony: 18341

Producentdrzwi pisze:Na razie robię drzwi zewnętrzne ( tak 60% 70% tego co robimy reszta to schody\czasami meble ) ale chciałbym też inne rzeczy robić .
Szukam maszyny, która pozwoli mi robić praktycznie wszystko ( wiadomo, że są ograniczenia) .

To może inaczej odpowiem niż dotychczas.
Otóż kilku kolegom już doradzałem (na ich prośbę) przy wyborze maszyny, albo czy warto kupić tę maszynę którą sobie upatrzyli.
Każda taka prośba z ich strony poprzedzona była dłuuugą dyskusją i wyjaśnianiem przeróżnych niuansów pracy na CNC albo wręcz wyjaśnianiem podstaw.
Ponadto zawsze pytałem, czy aby na pewno jest im potrzebne CNC.
Wtedy ZAWSZE było mniej więcej taka wypowiedź z ich strony, że na CNC będą robić tylko to czego nie da się zrobić na innych maszynach.
Wtedy ja zapewniałem ich, że ZAWSZE jest tak, że jak ktoś już kupi CNC, to z czasem coraz więcej rzeczy będzie robił właśnie na CNC, nawet zupełne pierdoły.
Wtedy oni, że na pewno nie, a następnie okazywało się, że jednak miałem rację.
Po prostu, po opanowaniu oprogramowania w stopniu umożliwiającym swobodne poruszanie się po nim i poznaniu możliwości maszyny, o wiele szybciej jest zrobić jakiś detal na CNC (czyli jednej maszynie) niż angażować kilka innych maszyn do wykonania tego samego elementu.

Poza tym, nie ma maszyny która robi wszystko.
Nawet pięcioosiówka nie zrobi pewnych rzeczy.

Jak na razie, to tylko drukarki 3D mogą wykonać absolutnie dowolny kształt, ale niestety tylko z określonego materiału którym drewno na pewno nie jest i raczej nigdy nie będzie.

Producentdrzwi pisze:Bartuss1 Ty się [porównujesz do tych firm Kimla i np ta Fanum? :shock: ignorowałem cie ale to twoje dogryzanie staje się irytujące.
Gdzie ty budujesz te swoje maszyny? gdzie testujesz? jak spawasz? itd. ?Czym składasz itd. Ręcznie? bo na twojej stronie widzę tylko niewielki garaż, żadnej fabryki .
Drzwi to można i w garażu klepać ale takie skomplikowane maszyny?
Ok rozumiem jak byś dla siebie robił te maszyny, ale uczyć się na kliencie?
Znowu nie za bardzo wiem, dlaczego tak irytują Cie posty kolegi bartuss1 ?
Napisałem już o tym, ale:
O ile styl kolegi bartuss1 jest taki sobie i rzeczywiście nie każdemu może przypaść do gustu (np. mnie nie przeszkadza w ogóle) , to już treść jest jak najbardziej logiczna.
Poza tym, jeśli ktoś zbudował chociaż jedną maszynę CNC (a kolega bartuss1 zbudował 60), to (nie obraź się) wie znacznie więcej niż Ty teraz.
Dodatkowo nie zauważyłem, żeby kolega bartuss1 namawiał do zakupu swoich wyrobów.
Po prostu zwrócił uwagę, że polskie nie musi z automatu oznaczać dziadowskie i rzeczywiście, jeśli ktoś ma do dyspozycji w Polsce 100.000 Euro, a zna się na rzeczy, to śmiem twierdzić, że za te pieniądze zbuduje maszynę po prostu lepszą niż taki Homag, CMS, czy inny Morbidelli. Osobną kwestią jest oprogramowanie, ale i tu jestem niemal pewny, że za odpowiednie pieniądze polscy programiści napisali by program który miażdżyłby konkurencję pod każdym względem.
autor: lajosz
19 kwie 2013, 17:30
Forum: Obróbka drewna
Temat: Jakie CNC 4 czy 5 osi?
Odpowiedzi: 73
Odsłony: 18341

@Producentdrzwi

Opisze pewną sytuację jeśli chodzi o maszyny włoskie.

Otóż z tym Busellato nigdy nie miałem do czynienia, więc nie za bardzo mogę coś powiedzieć, ale już CMS-y w akcji widziałem dwa diametralnie różne i to pod każdym względem, czyli tak budowy, sposobu działania, wieku maszyny, wyglądu.

W firmie w której pracowałam są dwa CMS-y (to właśnie włoskie maszyny).
Jeden kupiony już używany, bardzo wiekowy, wyglądający topornie, z równie wiekowym oprogramowaniem pracującym pod Windowsem 95, ale:
Maszyna ta, pracowała bardzo ciężko praktycznie codziennie przez trzy zmiany i owszem psuła się, ale (że się tak wyrażę) w normie, czyli zazwyczaj po prostu jakaś cześć się wyeksploatowała o trzeba było zamówić nową.
Jednak i tak można powiedzieć, że była praktycznie bezawaryjna, a już jeśli policzyć ile lat pracowała w stosunku o ilości awarii, to w zasadzie nie psuła się w ogóle.

Zakład zachęcony jakością marki (CMS) zamówił pięć kolejnych maszyn tej firmy, ale już nowoczesnych jak na dzisiejsze standardy przystało.
Najpierw przyszła jedna maszyna i została tylko jedna.
Kolejnych już nikt nie miał zamiaru nawet oglądać, a to dlatego że:
Praca na tym nowoczesnym cudzie techniki, to po prostu MASAKRA.
Od samego początku, nie było dnia (dosłownie, ani jednego dnia) bez awarii i to takiej awarii która całkowicie uniemożliwia pracę.
Praktycznie co tydzień przyjeżdżał serwis z Włoch.
Coś tam wymieniali i maszyna pracowała CAŁE 3 DNI, po czym kolejna awaria i tak przez ponad pół roku.
Co chwilę coś.
Kuriozum był fakt, że serwisant z Włoch, po którejś tam kolejnej wizycie powiedział, że to po prostu, że kurz wszędzie się dostaje i dlatego co chwilę coś się dzieje.
Wtedy zwracamy grzecznie uwagę serwisantowi, że chyba zapomniał, że ta maszyna jest maszyną przeznaczoną stricte do obróbki drewna i że kurz w takim wypadku to norma, a nie przypadek.
Kolejny kwiatek, to to, że maszyna która z założenia miała obsługiwać agregaty nie miała przewidzianego miejsca w osłonie żeby podczas pobierania agregatu ten przeszedł przez otwór w osłonie. No po prostu tragedia. Sami musieliśmy ten otwór wyciąć.
Śmieszył również fakt, że osłona do wyciągania wiórów w tej maszynie w zasadzie nie istniała, więc podczas pracy z czymś większym, z maszyny robił się wulkan.
Dosłownie tak to wyglądało bo całe tumany kurzu były wyrzucane radośnie w górę i rozrzucane dookoła na sąsiednie stanowiska pracy, wiec wszyscy w promieniu około 3 metrów od maszyny mieli darmową inhalację.

Dodatkowo jakość wykonania tej maszyny można spokojnie porównać do jakości wykonania czegokolwiek w warsztatach szkolnych dla uczniów uczących się zawodu.
Przy okazji oprogramowanie było tak nieintuicyjne, że po roku pracy z maszyną mało kto wiedział jak toto programować.
W ogóle to można by książkę satyryczną napisać o tej wspaniałej włoskiej myśli technicznej.

Każdy operator w firmie, bronił się rękami i nogami przed pracą na tym czymś.
Generalnie nowe cudo CMS-a to TRAGEDIA.

Nie wiem, być może to czysty przypadek z tym akurat egzemplarzem, ale jakość wykonania + obsługa serwisowa chyba to wyklucza.

Oczywiście powyższe to tylko jeśli o CMS-a chodzi i inni znani włoscy producenci robią wszystko jak należy, ale ja włoskiej maszyny bym nie kupił po takich doświadczeniach.
autor: lajosz
05 kwie 2013, 00:36
Forum: Obróbka drewna
Temat: Jakie CNC 4 czy 5 osi?
Odpowiedzi: 73
Odsłony: 18341

www.kimla.pl_ pisze:Natomiast jak trzeba wywiercić pod zawiasy otwory pod kątem np 5 stopni to już się po prostu nie da.
Właśnie dlatego rozwiązanie zaproponowane tutaj --> [youtube][/youtube]
Jest moim zdaniem wręcz modelowe jeśli chodzi stricte o produkcję drzwi.
autor: lajosz
04 kwie 2013, 23:58
Forum: Obróbka drewna
Temat: Jakie CNC 4 czy 5 osi?
Odpowiedzi: 73
Odsłony: 18341

Producentdrzwi pisze:5 osiówka jest skomplikowanym narzędziem z drugiej strony 5 osi daje niesamowite możliwości produkcyjne, bo w zasadzie można już wszystko produkować .
To prawda.
Pytanie tylko, czy to się opłaci ?
Moim zdaniem, jeśli nie będziesz produkował skomplikowanych modeli, to nie opłaci się zupełnie.
Producentdrzwi pisze:Czym się różni w możliwościach 4 osiówka od 3 osiówki ? ..... co w praktyce daje 4 oś ?
Aha i jakbyście mieli jakieś filmiki, które w sposób łopatologiczny pokazują czym się różnią np 3 osie od 4 byłbym wdzięczny
Tu odpowiedź nie jest taka jednoznaczna bo czwarta oś może być zarówno osią obrotową (np. indeksacja osi X,Y,Z)
Coś jak tu --> http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... 83o#t=106s
Oś obrotowa jest w tym przypadku czwartą osią.
jak i osią C, czyli np. obrót agregatu wokół osi wrzeciona albo taki półśrodek jak na pierwszym linku podanym przez pana Kimlę.
W ogóle czwarta oś, to nie jest na stałe zdefiniowane pojęcie, niemniej jednak, najczęściej używa się tego pojęcia do definicji czwartej osi jako tzw. osi C, czyli właśnie obrót agregatów wokół osi wrzeciona.
Tu masz przykłady zastosowania czwartej osi.
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... 43c#t=195s
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... FOs#t=180s
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... esoA#t=32s

Na 3-osiówce w/w obróbek nie uświadczysz. tzn można zaimplementować oś obrotową, ale już obrót agregatu wokół wrzeciona nie wchodzi w grę, bo po prostu do takich rzeczy trzeba wrzeciona które z założenia jest do tego przystosowane + oprogramowanie które to uwzględnia.
Generalnie, na 3-osiówce masz do wykorzystania właśnie 3 osie, czyli X, Y i Z i na tym koniec, czyli złożyć możesz tylko frezy/wiertła które są zawsze prostopadłe w stosunku do do stołu roboczego maszyny.
autor: lajosz
04 kwie 2013, 00:52
Forum: Obróbka drewna
Temat: Jakie CNC 4 czy 5 osi?
Odpowiedzi: 73
Odsłony: 18341

@Producentdrzwi

Może trochę off top, ale:
Nie wiem dlaczego tak najechałeś na kolegę bartuss1.
Fakt, że być może forma jego postów nie jest zbytnio porywająca, ale już treść jest (moim zdaniem) jak najbardziej sensowna, a przynajmniej ja nie zauważyłem żeby w jakiś sposób zepsuł wątek.


Kolega pitsa udzielił (moim zdaniem) dwóch bardzo dobrych rad i pozwolę sobie je zacytować w całości:
"W dniach 16-19 kwietnia 2013 jest Drema - może warto zobaczyć które firmy będą dostępne.
Równolegle z maszyną szukałbym kumatego jej operatora.
"

Pamiętaj, że maszyna to nie wszystko.
Równie ważne jest oprogramowanie do niej. Dosłownie, tak samo ważne, a bywa, że ważniejsze.
Dlatego jeśli już wybierzesz się na Dremę tudzież do producenta, to dobrze jest zapytać o szczegóły oprogramowania, czyli:
Przede wszystkim, ile za co ?
Możliwości oprogramowania, czyli czy CAM dedykowany do maszyny jest sprzedawany razem z maszyną jako komplet ?
Czy wszystkie pokazywane na pokazie możliwości oprogramowania są dostępne od razu przy zakupie i w podanej cenie, czy też każda możliwość to osobny moduł do dokupienia ?
Czy CAM do tej maszyny natywnie umożliwia pracę ze zmiennymi, warunkami, funkcjami matematycznymi i kombinacją w/w rzeczy ? (nawet nie wiesz jak to się przydaje i jak bardzo ułatwia pracę)
Jak z wygląda sprawa upgrade-ów tegoż oprogramowania ?
Co z możliwością tworzenia kopii zapasowych (obraz systemu) i w ogóle z archiwizacją danych ?
Jak wygląda sprawa wymiany/reinstalacji oprogramowania w przypadku awarii komputera ?

W ogóle pytać o wszystko co nam tylko przyjdzie do głowy.


Z innej beczki.
Pan Kimla nie przedstawi wad swoich produktów bo ich po prostu nie widzi :)
Gdyby widział, to zapewne od razu by wyeliminował, nieprawdaż ? :)

Jednak z tego co widzę, to warto poważnie rozważyć ofertę pana Kimli.

[ Dodano: 2013-04-04, 01:11 ]
tommur pisze:Niestety jesli ludzie nie szanuję ręcznych narzędzi i do dokładności wykonania elementu maja luźne podejście (wiem, że to drewno) to będziesz miał same problemy z cnc. Ile ja sie nawalczyłem z programami do drzwi i po sklejeniu na prasie nic nie idzie. Uskoki między łączeniami poziomymi a pionowymi itp. Oczywiście drwiny stolarzy, żę dokładnośc maszyny 0,02 a tu minięcia po 1mm.
Po testach i pomiarach wyszło, że babol 0,5mm na grubości klejonki to czasem stolarz na czterostronnej robi (a program jest napisany dla gr. klejonki 68mm, a nie 67,5 lub 68,5mm). Czterostronna nie ma kąta 90st (minimalnie przetawiony silnik). No i najwazniejsze~! Operator. Po pierwszym 1000 ułożeń klejonki na dociskach maszyny, operator wykmini jak bazować aby było równo. Byłem tak zdesperowany, że zacząłem ustawiać klejonke na poziomicy 15cm, aby wyczuć bazowanie (chodzi o to, że klejonka w docisku podpiera się na 35mm. I naprawdę niewiele trzeba, aby ja przechylić + -1mm.
Jak ja Cię dobrze rozumiem.

Dlatego bardzo ważna jest organizacja produkcji jako całość.
Można bowiem tak zorganizować produkcję poszczególnych elementów zanim trafią na CNC, że nawet największy matoł po prostu nie będzie mógł nic zepsuć przypadkowo.
Oczywiście jeśli będzie chciał coś zepsuć celowo (a tacy też się zdarzają) to nic ni pomoże, ale jeśli dobierze się odpowiednich ludzi (wcale nie muszą to być tytani intelektu), odpowiednio przeszkoli i chociaż trochę zmotywuje, to produkcja idzie w taki sposób, że gęba sama się śmieje.


Pozdrawiam.
autor: lajosz
03 kwie 2013, 23:43
Forum: Obróbka drewna
Temat: Jakie CNC 4 czy 5 osi?
Odpowiedzi: 73
Odsłony: 18341

@www.kimla.pl_

Maszyna z pierwszego linka, to bardzo ciekawy pomysł, ale:

Przy produkcji np. masywnych drzwi z litego drewna (powiedzmy, że o grubości 60-80mm), gdzie do obróbki profilowej potrzebne są duże ciężkie głowice też się sprawdzi ?

Poza tym, nie widzę tam osłony na wrzeciono (wyciąg wiórów) .
Czy tak ma być (standard), czy została zdjęta do filmowania ?

Dodatkowo widzę tam stół rastrowy i przyssawki, a to przy w/w profilu produkcji może być niewystarczające, czyli przyssawki mogą być po prostu za słabe.
No chyba, że ten stół to tylko opcja i można go zastąpić konsolami z zaciskami + możliwość założenia przyssawek na konsolach.

Pytam o to, bo chcąc wycinać i profilować np. łuki z litego grubego drewna, taki stół rastrowy nie jest najszczęśliwszym wyborem.

Jednak tak czy siak, pomysł z linka nr 1 jest bardzo dobry.

Jeszcze jedno, czy w/w maszyna może płynnie zmieniać kąt pracy wrzeciona w trakcie obróbki ?
autor: lajosz
03 kwie 2013, 21:50
Forum: Obróbka drewna
Temat: Jakie CNC 4 czy 5 osi?
Odpowiedzi: 73
Odsłony: 18341

@bartuss1

W ogólności zgadzam się ze wszystkim co napisałeś, ale już w szczególności:

Nikt (ja również) nie upiera się na niemieckie Homagi.
Opisuję moje boje z CNC na podstawie maszyny w/w firmy bo miałem z nią najwięcej do czynienia, ale pracowałem również na innych.

To prawda, że meble można produkować na byle czym, ale dobrze jest, jeśli to byle co ma chociaż jeden agregat do obróbek poziomych. Oczywiście nie jest konieczny, ale przyznasz, że ułatwia sprawę.

Co do Artcama, to pełna zgoda, czyli rzeczywiście jest to (jak napisałeś) "głupi jaś" , ale właśnie dlatego, że jest taki "głupi" , to jest jednocześnie taki przyswajalny i co więcej, dla większości zupełnie wystarczający.
Jednak zgodzę się z tym, że ten program raczej do płaskorzeźb niż do poważnej produkcji, chociaż bywa przecież, że niektóre płaskorzeźby są jak najbardziej poważną produkcją.

Co do Mastercama, to również zgoda, tyle tylko, że pełne 3D narysowane w tym Mastercamie, może być wykonane tylko na 5-cioosiówce, a to zwyczajnie nie każdemu potrzebne.
Oczywiście wiem, że jak się człowiek uprze, to i na 3-osiowej maszynie zrobi w końcu bryłę 3D, ale co się naustawia, poprzestawia, nabazuje, namierzy itp. itd, to jego, a i efekt nie zawsze zgodny z oczekiwaniami.

Co do "zielonego guziczka" , to także się zgadzam, ale wiem, że wynika to z nieświadomości i po prostu braku wiedzy.
Często-gęsto (jak jeszcze pracowałem) podchodził do mnie ten i ów i mówił:
"Słuchaj, potrzebuję wyciąć napis taki to a taki, ile by ci to zajęło ?"
Tu (i tak w dużym skrócie) mówię, że muszę zrobić program i najwcześniej będzie miał na jutro, a i samo wykonanie programu na maszynie też trzeba przygotować.
Na to on:
"Na jutro ?
Jak to ?, to nie jest tak, że ty wpisujesz na klawiaturze ten napis i maszyna wycina ?
"
Po czym rzeczony ten i ów odchodzi myśląc, że chcę go spławić.

No i weź tu teraz wytłumacz kompletnemu laikowi, że maszyna nie ma magicznego mikrofonu do którego wypowiada się życzenia, a po kilku minutach wyskakuje z kapelusza gotowy produkt :)
autor: lajosz
03 kwie 2013, 18:21
Forum: Obróbka drewna
Temat: Jakie CNC 4 czy 5 osi?
Odpowiedzi: 73
Odsłony: 18341

tommur pisze:Zawiasy Baka 3D (obróbka ręcznie max 4 skrzydła przez zmianę)
Dlaczego tak mało ?

Sam zanim trafiłem na CNC, robiłem gniazda pod Baka 3D zwykłą ręczną frezarką górnowrzecionową (Festool 2000) i wykonanie wszystkich 3-4 gniazd w skrzydle nie zajmowało mi dłużej niż max 10 minut.
W ościeżnicy tyle samo.


tommur pisze:Masterwood brakuje kilku rzeczy. znalazłem także 4 specyficzne błędy oprogramowania, ale pewnie każde je ma. Np obróbkę elipsy lub wycięcia koła muszę robic tylko i wyłącznie startując programem na dole przedmiotu. Start w innym miejscu wiąże się z dziwnym podcięciem na dole, które uszkadza obrabiany element.
To interesujące, bo prawdę mówiąc, nie za bardzo chce mi się w to wierzyć.
Mógłbyś zamieścić tu bardziej dokładny opis + zdjęcia oprogramowania z procesu przygotowania takiej obróbki ?
Pytam, bo być może coś uda się doradzić.
Jeszcze lepiej, jakbyś podesłał (np. w formie pliku PDF) instrukcję do oprogramowania (CAM-a) sterującego tą maszyną.
autor: lajosz
03 kwie 2013, 11:25
Forum: Obróbka drewna
Temat: Jakie CNC 4 czy 5 osi?
Odpowiedzi: 73
Odsłony: 18341

KAJOS pisze:gdzie sie nauczyliście ArtCAM-a ? Jest jakas ksiazka,PDF-y ?
Zapewne są.
Sam mam instrukcję w PDF-ie po angielsku i taki mini-tutorial po polsku.
Obydwie te rzeczy są ogólnie dostępne w necie.
Jednak i tak niewiele pomagają bo są pisane w najgorszy sposób w jaki można pisać instrukcje, a mianowicie przez fachowców dla fachowców, a ci jak wiadomo instrukcji nie potrzebują, czyli "twórcy" owych instrukcji odwalili kawał dobrej, nikomu niepotrzebnej roboty.

Ja Artcama nauczyłem się ......... w domu sam.
Nikt mi nie pomagał, nie patrzyłem na tutoriale na YT, nie skorzystałem zbytnio z w/w instrukcji.
Po prostu metodą krok po kroku, powoli, systematycznie (że się tak wyrażę) odkrywałem Artcama.
Zapewniam, że Artcam to proste narzędzie w porównaniu z takim np. 3DS MAX

----------------
Tak na marginesie, to rysunek zawiasa który załączyłem, powstał w AutoCAD-zie, a nie w Artcamie.

Wróć do „Jakie CNC 4 czy 5 osi?”