Ale wyróżnikiem czego?RomanJ4 pisze: ↑19 lut 2025, 12:27klid16 pisze:Standardem, przynajmniej z takim jakim się spotykam dotychczas to określanie ilości faz na zasilaniu falownika.
Też tak uważam. Z założenia potocznie określany "falownik" niezależnie jak zasilany daje wyjście na 3 uzwojenia - 3x380V jeśli zasilany 3x380V, lub 3x220V jeśli zasilany 1x220V, dlatego wyróżnikiem jest zasilanie wejściowe a nie wyjście..
Bo na pewno nie ilości faz falownika.
Jest wyróżnikiem sposobu zasilania falownika. Tego nie negowałem. Ale to jest osobny parametr.
Spróbuj znaleźć falownik który nazywa się "1-fazowy", ale ma 3 fazy wyjściowe, to zrozumiesz o czym mówię.
Da się takie znalazca na google, ale jak się wejdzie w znaleziony link to się magicznie okazuje że chodziło im o zasilanie 1-fazowe, a nie o to że falownik jest 1-fazowy.
Dlatego trzeba wiedzieć co się szuka, i odrzucać materiały pisane przez osoby nietechniczne.
Falownik 1-fazowy to nie to samo co falownik zasilany jednofazowo.
Może tak być że falownik 1-fazowy będzie zasilany jednofazowo (i najczęściej jest), ale nie jest to reguła.
Oczywiście. Ale opisałeś falownik do silnika jednofazowego, a nie falownik 1-fazowy.RomanJ4 pisze: ↑19 lut 2025, 12:27ma inną konfigurację wyjść dostosowaną do 2 cewek takiego silnika - głównego CB i rozruchowego CA (+ wspólny CC), i podaje na nie 2 różne sygnały inaczej przesunięte w fazie niż w typowym falowniku do silnika 3-fazowego z trzema identycznymi cewkami, gdzie sygnały są identyczne tylko przesunięte w fazie o ~120°. Oba nie są kompatybilne.
A istnieją i takie i takie.
Istnieją falowniki 1-fazowe które po prostu generują jedną fazę. Z nich też można zasilać silniki "1-fazowe" (czyli tak naprawdę 2-fazowe z kondensatorem), choć to daje mniej możliwości.
PS. Falownik do którego dałeś linka, jest falownikiem do silnika jednofazowego, a nie falownikiem jednofazowym. W angielskiej dokumentacji jest tak określony. Tylko w polskiej ktoś to przetłumaczył niechlujnie.