Sygnał alarmu serwokrokowiec 12Nm

Dyskusje dotyczące serwonapędów i napędów serwokrokowych.
Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 7859
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Sygnał alarmu serwokrokowiec 12Nm

#21

Post napisał: tuxcnc » 03 gru 2022, 21:30

qqaz pisze:
03 gru 2022, 19:46
Co ty pieprzysz znowu tutaj.
Pieprzę, że sygnał musi być wystawiony zanim zostanie sprawdzony, a samo połączenie kabelków tego nie gwarantuje.
Jeśli nie rozumiesz tak prostej rzeczy, to twój problem.




Autor tematu
251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

Re: Sygnał alarmu serwokrokowiec 12Nm

#22

Post napisał: 251mz » 27 gru 2022, 21:49

qqaz pisze: kol 251mz zrób jak pomyślałeś, wyjścia w szeregu i kontrola działa.
Niestety nie działa :(

Jak podepne tylko jeden alarm to działa.
Jak podepne jak na schemacie to nie działa...

Obrazek


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2111
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

Re: Sygnał alarmu serwokrokowiec 12Nm

#23

Post napisał: qqaz » 28 gru 2022, 01:43

Dodane 21 minuty 31 sekundy:
żeby nieporozumień nie było co to znaczy w stronę plusa

Dodane 5 minuty 57 sekundy:
zjadło poprzednią treść odpowiedzi no nie chce mi się pisać na nowo. Wstaw tą zenerkę około 5 V i zmierz napięcia na kolektorach transoptorów odniesione do masy.
Załączniki
qq1.jpg


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2111
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

Re: Sygnał alarmu serwokrokowiec 12Nm

#24

Post napisał: qqaz » 28 gru 2022, 13:32

no parę słów które mi się wcześniej skasowały.
Transoptor to taki zawór który puszcza tyle prądu w kolektorze ile pozwoli wsp wzmocnienia wg prądu diody.
Inaczej mówiąc pewniejsze jest wyłaczenie kanału niż jego wysterowanie tak aby nie wystepowało jakieś resztkowe napięcie złacza koolektor-emiter tranzystora wyjściowego.
Połaczyłeś kaskadę transoptorów mając nadzieję że wysterowane wszystkie zewrą napięcie na wejściu PLC do tak niskiego poziomu że ten bedzie widział to jko brak sygnału.
Lipa, zawsze zostanie troche napięcia i dlatego przy jednym kanale układ działa ale przy dwóch transoptorach już nie - przypuszczam że masz cały czas stan tak jakby PLC był w stanie alarmu.
Zenerka 5V powinna pomóc bo przesuwa poziom napiecia wymagany dla wysterowania wejścia PLC
Ale to proteza poprawnego rozwiązania i w dodatku takie coś jest podatne na zakłócenia bo wystarczy byle pik napięciowy aby cała energia została odebrana przez wejście jako sygnał.

Powinieneś połączyć to tak aby mieć pewność zadziałania sygnału - czyli wyłączenie dowolnego przerywa tor prądowy i wtedy brak napięcia na wejściu PLC który zinterpretujesz jako alarm.
Taki układ równiez nie wprowadza zakłóceń bo byś musiał mieć nie wiadomo jak wielki impuls od zakłócenia aby zniwelować napięcie na wejściu - no tak nigdy nie będzie.
No i przy okazji wiesz że wszystkie kabelki są na miejscu i żaden się nie wysunął bo "miotła się zrobiła" czy inne partackie przypadki.

Jeszcze jedno. Optolektronika nie lubi ciepła. Gdy puszczasz jakikolwiek prąd to się grzeje, dużo, mało , ale zawsze.
I wraz z upływem czasu zmieniają się jej parametry czyli tutaj wartość napięcia resztkowego na tranzystorze.
I mogło by być tak że dzisiaj Twoja kaskada działa ale za pół roku ciągłego przewodzenia suma napieć mogłaby się podnieść na tyle że działać by przestało
A gdybyś to miał pod Machem to oczywisty wniosek że Mach do du** bo znowu nie widzi.

Połacz to trochę inaczej.
Możesz dodać tam jeszcze 10n na wejściu aby nie szumiało
Załączniki
qq2.JPG

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 7859
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Sygnał alarmu serwokrokowiec 12Nm

#25

Post napisał: tuxcnc » 28 gru 2022, 14:13

qqaz pisze:
28 gru 2022, 13:32
no parę słów które mi się wcześniej skasowały.
Transoptor to taki zawór który puszcza tyle prądu w kolektorze ile pozwoli wsp wzmocnienia wg prądu diody.
Inaczej mówiąc pewniejsze jest wyłaczenie kanału niż jego wysterowanie tak aby nie wystepowało jakieś resztkowe napięcie złacza koolektor-emiter tranzystora wyjściowego.
Połaczyłeś kaskadę transoptorów mając nadzieję że wysterowane wszystkie zewrą napięcie na wejściu PLC do tak niskiego poziomu że ten bedzie widział to jko brak sygnału.
Lipa, zawsze zostanie troche napięcia i dlatego przy jednym kanale układ działa ale przy dwóch transoptorach już nie - przypuszczam że masz cały czas stan tak jakby PLC był w stanie alarmu.
Zenerka 5V powinna pomóc bo przesuwa poziom napiecia wymagany dla wysterowania wejścia PLC
Ale to proteza poprawnego rozwiązania i w dodatku takie coś jest podatne na zakłócenia bo wystarczy byle pik napięciowy aby cała energia została odebrana przez wejście jako sygnał.

Powinieneś połączyć to tak aby mieć pewność zadziałania sygnału - czyli wyłączenie dowolnego przerywa tor prądowy i wtedy brak napięcia na wejściu PLC który zinterpretujesz jako alarm.
Taki układ równiez nie wprowadza zakłóceń bo byś musiał mieć nie wiadomo jak wielki impuls od zakłócenia aby zniwelować napięcie na wejściu - no tak nigdy nie będzie.
No i przy okazji wiesz że wszystkie kabelki są na miejscu i żaden się nie wysunął bo "miotła się zrobiła" czy inne partackie przypadki.

Jeszcze jedno. Optolektronika nie lubi ciepła. Gdy puszczasz jakikolwiek prąd to się grzeje, dużo, mało , ale zawsze.
I wraz z upływem czasu zmieniają się jej parametry czyli tutaj wartość napięcia resztkowego na tranzystorze.
I mogło by być tak że dzisiaj Twoja kaskada działa ale za pół roku ciągłego przewodzenia suma napieć mogłaby się podnieść na tyle że działać by przestało
A gdybyś to miał pod Machem to oczywisty wniosek że Mach do du** bo znowu nie widzi.
Same bzdury.
Wystarczy 5 mA żeby na 5 kΩ odłożyło się 25 V...
Nawet najgorsze transoptory tyle dadzą...
Co do diody Zenera, to ma ona taką magiczną właściwość, że przewodzi w obie strony, a włączenie jej tak jak proponujesz nie ma sensu.
Jeżeli układ nie działa, to jest jakaś inna przyczyna, ale jaka to się z fusów nie wywróży...
Więcej Ci nie powiem, bo podobno głupi jestem, to sobie spokojnie poczekam aż pokażesz jaki Ty jesteś mądry...


Autor tematu
251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

Re: Sygnał alarmu serwokrokowiec 12Nm

#26

Post napisał: 251mz » 28 gru 2022, 23:12

1.5V odkładało się na transoptorach.
Plc niby miał stan niski mniej niż 2V ale widać nie łapało.
Dałem diodę prostowniczą przed wejściem do plc co zbiło o 0.7V napięcie i pomogło.

Koniec końców i tak układ rozmontowałem i podłączyłem przez przekaźnik.

Raz że logicznie sobie sygnał odwróciłem , a dwa że pod przekaźnik od razu hamulec od Ztki sobie podpiąłem.


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2111
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

Re: Sygnał alarmu serwokrokowiec 12Nm

#27

Post napisał: qqaz » 29 gru 2022, 00:32

I gitara.
Możesz temu tłumokowi wyżej całość wyjaśnić co i dlaczego ale jako moderatorowi trochę się dziwie że tolerujecie to wieczne obgryzanie kostek przez tego durnia. Ilu użytkowników zniechęcił do pisania, ile tematów zabił swoim debilem.
Warto coś takiego na forum trzymać? Bo linuksa czyta?

Jeżeli masz hamulec a raczej luzownik elektromagnetyczny to wkrótce będziesz miał kłopoty z jego załączeniem - styki przekaźnika raczej nie nadają się do bezpośredniego załączania prądu w cewce. Szybko się wypalą, tam jest duża indukcyjność a różne gasiki są zawsze problematyczne. I znowu Mach będzie do du**.
Ja stosuję prosty układzik gdzie przkaźnik się załącza ale prąd puszczany jest ze zwłoką przez tranzystor dopiero po ustawieniu styków. Rozłączanie odwrotnie - najpierw tranzystor a cewka przekaźnika puszcza wolniej bo równoległy do niej kondziołek jeszcze trzyma.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 7859
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Sygnał alarmu serwokrokowiec 12Nm

#28

Post napisał: tuxcnc » 29 gru 2022, 01:54

qqaz pisze:
03 gru 2022, 19:46
to chyba cała nacja wyznawców pisowskich tak już ma
qqaz pisze:
29 gru 2022, 00:32
Bo linuksa czyta?
qqaz pisze:
29 gru 2022, 00:32
I znowu Mach będzie do du**.
Człowieku, ty masz obsesje.
Zarzucasz mi że śmiecę po tematach, a sam co wyprawiasz?
Dział jest o napędach serwokrokowych, temat jak dwa wyjścia transoptorów podłączyć do jednego wejścia PLC, a ty zahaczyłeś o Linuksa, Macha i PiS...
A na koniec do moderatora na skargę pobiegłeś.
Może najpierw siebie samego zakabluj, bo straszne szambo robisz.


Autor tematu
251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

Re: Sygnał alarmu serwokrokowiec 12Nm

#29

Post napisał: 251mz » 29 gru 2022, 12:17

Faktycznie jest to luzownik.

A po odgłosach jestem skłonny twierdzić że to tarczka z ząbkami na sprężynie dociskana do drugiej a gdy poda się napięcie jest odpychana.

Powiem Ci że nie wiem czy będzie problem z tymi prądami.

Z racji że z hamulca jest brany sygnał do PLCka to dałem od plusa hamulca do 24V diodę niwelującą pik przy zrzucaniu napięcia na hamulcu.

Ogólnie to przewody zasilające do niego są bardzo cienkie więc nie sądzę by on sam miał moc większą niż 5-10W

To jest krokowiec z enkoderem z allegro 12Nm więc może ktoś inny kto rozbierał luzownik wypowie się w temacie jego konstrukcji.


tristar0
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2847
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:48
Lokalizacja: Toruń miasto Tadeusza R

Re: Sygnał alarmu serwokrokowiec 12Nm

#30

Post napisał: tristar0 » 29 gru 2022, 17:08

251mz pisze: plusa hamulca do 24V diodę niwelującą pik przy zrzucaniu napięcia na hamulcu.
to napięcie w piku może nawet wynosić 600v więc dioda min 1A załatwi sprawę w wersji oszczędnej .w rozbudowanej tranzystor sterujący cewką hamulca jest zabezpieczany warystorem np S14K60 .
Mam wyrypane na wszelkiej maści proroków ,mędrców i wszystkich którzy stawiają się ponad innymi ,i tak ich zjedzą robaki

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Serwomotory / Serwonapędy / Napędy Serwokrokowe”