Zbiornik buforowy do pieca CO

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC

Autor tematu
drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 51
Posty: 1765
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Zbiornik buforowy do pieca CO

#1

Post napisał: drzasiek90 » 10 sie 2022, 15:26

Planuję zamontować zbiornik buforowy do pieca CO, w planie na ten rok mam założyć 1000L (2 x 500L) i sprawdzić w zimie na ile starcza, ewentualnie dołożę jeszcze kolejny 500L.
Sprawdziłem ceny, ceny z kosmosu, 500L to około 3-4 tysiące, jeszcze niedawno zbiornik 1000L kosztował 2-3 tys :)
No cóż, wszystko drożeje.
Zastanawiam się, czy jest jakaś alternatywa, bo w sumie taki zbiornik to nic specjalnego, żadnego płaszcza podwójnego, żadnej wężownicy, po prostu baniok i izolacja. Izolację założyć, żaden problem. Może ktoś stosował zbiorniki z innym przeznaczeniem, które są bardziej korzystne cenowo?




dudziak4
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 702
Rejestracja: 06 wrz 2007, 13:30
Lokalizacja: Bielawa

Re: Zbiornik buforowy do pieca CO

#2

Post napisał: dudziak4 » 10 sie 2022, 17:40

Generalnie alternatywy nie ma ponieważ taki bufor nabija się pod 90stopni w przeciwnym razie zakładanie bufora nie za bardzo ma sens.
Druga sprawa to taka że powinien być możliwie najmniejszej średnicy i jak najwyższy.


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 2795
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

Re: Zbiornik buforowy do pieca CO

#3

Post napisał: atom1477 » 11 sie 2022, 18:02

drzasiek90 pisze:
10 sie 2022, 15:26
Planuję zamontować zbiornik buforowy do pieca CO, w planie na ten rok mam założyć 1000L (2 x 500L) i sprawdzić w zimie na ile starcza, ewentualnie dołożę jeszcze kolejny 500L.
Na moje oko to o wiele za mało.
Można łatwo policzyć na ile wystarczy (albo jaki potrzeba żeby wystarczył) jak się ma jakieś dane z poprzednich lat. Moc kotła, przepływ pompki obiegowej, ilość zużytego węgla, itp.
Masz jakieś takie dane?
dudziak4 pisze:
10 sie 2022, 17:40
Druga sprawa to taka że powinien być możliwie najmniejszej średnicy i jak najwyższy.
A czemuż to?
Jak dla mnie to powinien być jak najbardziej zbliżony do kuli. Czyli w praktyce walec o wysokości takiej jak średnica, albo sześcian.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Zbiornik buforowy do pieca CO

#4

Post napisał: jasiu... » 11 sie 2022, 18:23

atom1477 pisze:
11 sie 2022, 18:02
Jak dla mnie to powinien być jak najbardziej zbliżony do kuli. Czyli w praktyce walec o wysokości takiej jak średnica, albo sześcian.
Chyba nie wiesz, o czym piszesz. Zbiornik buforowy, to nie bojler, a musi być smukły, żeby odległość pomiędzy zimną, a gorącą wodą w buforze była jak największa.


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 2795
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

Re: Zbiornik buforowy do pieca CO

#5

Post napisał: atom1477 » 11 sie 2022, 19:41

Ale po co ma mieć jakieś odległości pomiędzy ciepłą a gorącą wodą?
Powinien być w całości ogrzewany do wysokiej temperatury.
A zwarty kształt zmniejszy uciekanie ciepła.


ARGUS
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2125
Rejestracja: 09 kwie 2007, 22:41
Lokalizacja: Szczecin

Re: Zbiornik buforowy do pieca CO

#6

Post napisał: ARGUS » 11 sie 2022, 20:13

atom1477 pisze:Czyli w praktyce walec o wysokości takiej jak średnica, albo sześcian.

Zastanów się co Ty piszesz. sześcian????? zbiornik ciśnieniowy????
Kula 1000 l jasne i do kotłowni ją wtoczysz.......... i na cegłach postawisz

Dodane 1 minuta 12 sekundy:
atom1477 pisze:Ale po co ma mieć jakieś odległości pomiędzy ciepłą a gorącą wodą?

Żeby sie wody nie kłóciły, jak to "baby"


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Zbiornik buforowy do pieca CO

#7

Post napisał: jasiu... » 11 sie 2022, 20:14

No widzisz, a mógłbyś poczytać, jeśli nic nie wiesz o instalacjach ze zbiornikiem buforowym. Tu masz na filmie schematycznie:

Tu masz wersję pisaną: https://czysteogrzewanie.pl/jak-to-sie- ... or-ciepla/

Podobnie, jak w oceanie, w zbiorniku buforowym gorąca woda, jako lżejsza, jest na górze, a przy dnie zimniejsza. I tą gorącą wodę z góry pobierasz do kaloryferów, a oddajesz zimną na dno zbiornika. Jak przeczytasz artykuł zrozumiesz o co chodzi.

A że łatwiej wodzie się nie mieszać w smukłym zbiorniku, to takie się produkuje.


Autor tematu
drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 51
Posty: 1765
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: Zbiornik buforowy do pieca CO

#8

Post napisał: drzasiek90 » 11 sie 2022, 21:02

dudziak4 pisze:
10 sie 2022, 17:40
Generalnie alternatywy nie ma ponieważ taki bufor nabija się pod 90stopni w przeciwnym razie zakładanie bufora nie za bardzo ma sens.
Druga sprawa to taka że powinien być możliwie najmniejszej średnicy i jak najwyższy.
Wiem jak powinien wyglądać taki bufor i dlaczego powinien być pionowy i wysoki. Mam jeden taki zbiornik - zasobnik CWU i również jest pionowy. Kiedyś miałem poziomy (a bo takie wszędzie montowano i takie były dostępne) i to była tragedia, woda zimna zaraz zmieszała się z ciepłą i temperatura szybko spadała (to chyba wszyscy przerobili ten temat bo potem pojawił się zasyp zbiorników poziomych na złomowiskach).
atom1477 pisze:
11 sie 2022, 18:02
Na moje oko to o wiele za mało.
Można łatwo policzyć na ile wystarczy
Tego nie można policzyć a jedynie oszacować. Do policzenia potrzebne są dokładne dane a takich nie ma.
Na moje oko 1000L to też mało, chociaż z drugiej strony niektórzy producenci podają, że zbiornik 1000L jest właśnie przeznaczony do pieca 20-25KW a ja mam piec 20kW. Tak się przyjęło, że wybiera się 1kW mocy pieca na 10m2 powierzchni użytkowej, ja mam 200m2 i ten 20kW to jednak za dużo. Co budynek to inne warunki i nie da się tego wprost określić.
Co do bufora, zakupiłem jednak 1000L (taki wchodzi przez drzwi 80-tki) i zajmuje mniej miejsca niż 2x500. Ciekawostka jest taka, że zbiornik 1000L wcale nie ma 1000L :) Ile dokładnie ma zbiornik, podane jest dopiero w dokumentacji, natomiast sprzedający tak ochoczo tej wartości nie podają. 1000L to pojemność walca po zewnątrz, a tak naprawdę wychodzi około 920-960l w zależności od kształtu i grubości ścianki.
A taki zbiornik wcale nie łatwo teraz kupić, Trochę musiałem podzwonić, co rusz to kolejka na 5-10 tygodni. Ponieważ ja nie mogę tyle czekać (przecież nie będę przerabiał ogrzewania w okresie grzewczym) to szukałem do bólu aż znalazłem dostępny od ręki.
Ale niektórzy jak dzwoniłem to sami doradzali, żeby szukać gdzieś indziej bo od nich ze sklepu wychodzi 10 zbiorników dziennie i dostawa nie nadąża za zamówieniami. Chyba wybrałem zły okres na zakup bufora :)
Znajomy założył bufor 1600L i po wygaśnięciu pieca więcej niż dobę jeszcze w domu grzeje. To też ciężko przełożyć na inny budynek, bo zależy jak jest ogrzewany, ile powierzchni, jakie straty ciepła. Ale ja nie zakładam bufora dla ekologii ale dla oszczędności i zwiększenia sprawności pieca, więc nawet jak jest za mało to zawsze to będzie lepiej niż do tej pory. A po pierwszej zimie z buforem będę mógł stwierdzić, czy dokładać następny zbiornik czy jest ok.
atom1477 pisze:
11 sie 2022, 18:02
Jak dla mnie to powinien być jak najbardziej zbliżony do kuli. Czyli w praktyce walec o wysokości takiej jak średnica, albo sześcian.
Bzdury opowiadasz, ale to już cię chyba koledzy uświadomili.

Mam jeszcze rozkminę jak podłączyć taki bufor. Wprawdzie nie ma uniwersalnego schematu, ale ja mam własną wizję na to. Sterownik do pomp CO/CW mam własnej produkcji więc mogę w nim zaprogramować dosłownie każdy algorytm jaki mi się zamarzy.
Zastanawia mnie tylko, czy podłączenie bufora według własnej nieszablonowej koncepcji nie będzie miało w przyszłości negatywnych skutków w postaci tego, że mój piec nie będzie miał klasę 5. Mam piec na paliwo stałe ale mogę nim palić zgodnie z prawem do stycznia 2024. Jeśli ekoświry nic nie popuszczą, to od stycznia 2024 nadal mogę palić piecem na paliwo stałe, ale żeby piec miał klasę 5 musi posiadać bufor. I no właśnie, czy bufor taki będzie musiał być podłączony zgodnie ze schematem producenta pieca?


ARGUS
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2125
Rejestracja: 09 kwie 2007, 22:41
Lokalizacja: Szczecin

Re: Zbiornik buforowy do pieca CO

#9

Post napisał: ARGUS » 11 sie 2022, 21:28

drzasiek90 pisze: I no właśnie, czy bufor taki będzie musiał być podłączony zgodnie ze schematem producenta pieca?

W niektórych buforach jest coś takiego jak listwa, zastawka rozpraszająca i taki bufor musi być podłączony zgodnie z instrukcją producenta.
Poza tym jeśli chodzi o zasilanie i powrót do i z bufora to nie za bardzo jest co kombinować, i często przynosi to problemy z nie zyski.
Postaraj sie podłączyć bufor rurami 1" stalowe lub miedż fi 28,
Nie stosuj rur Pex ani zgrzewanych i będzie dobrze.


zlp
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 11
Posty: 117
Rejestracja: 19 sty 2008, 18:42
Lokalizacja: Stare Sioło
Kontakt:

Re: Zbiornik buforowy do pieca CO

#10

Post napisał: zlp » 11 sie 2022, 21:36

Bardzo dobrze rozkminiony schemat podłączenia bufora z funkcją pilnowania odpowiedniej temperatury na powrocie kotła (lepszy niż laddomat):
Obrazek

źródło: https://czysteogrzewanie.pl/jak-to-sie- ... or-ciepla/ - tutaj też szukaj opisu schematu.
zlp.com.pl

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”