Zakłócenia spowodowane wrzecionem

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
Tokio218
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 7
Rejestracja: 22 kwie 2020, 15:26

Zakłócenia spowodowane wrzecionem

#1

Post napisał: Tokio218 » 21 maja 2022, 09:53

Witam!

Mam problem z resetującym się arduino co jest w 100% spowodowane zakłóceniami wrzeciona. Jest to wrzeciono 500W szczotkowe chińskie. Problem wygląda tak, że przy normalnym frezowaniu sterownik resetuje się po paru minutach pracy i żeby nawiązać z nim z powrotem połączenie trzeba wyłączyć wrzeciono. Robiłem testy na "sucho" i przy wyłączonym wrzecionie cały program przechodzi bez problemu tak samo, lecz wypnę od sterownika oś Z z sterownikiem silnika, ale przy włączonym wrzecionie też cały program przechodzi bez problemu. Próbowałem już przy lutować kondensatory blisko szczotek:

Obrazek

Aby zapobiec zakłóceniom, lecz przy pierwszej próbie, gdzie C1,C2,C3=100nF(zwykłe ceramiczne kondensatory na 100V)

C1 wyzioną ducha, przy drugiej próbie przylutowałem kondensator 3300pF na miejsce C1, poza frezarką wszystko działało, lecz po przykręceniu wrzeciona do ramy frezarki po chodziło chwilę i podłączeniu uziemienia między montowaniem wrzeciona a dolną ramą, która jest uziemiona do sieci i wywaliło korki.

I teraz moje pytanie, jeżeli zrobię taki Filtr silnika DC:

Obrazek

To czy to będzie działać ? Jeżeli tak to jak dobrać cewki i kondensatory( na stronie na której to znalazłem jest C1=100nF C2,C3=47nF L1,L2=1uH), lecz czy to będzie działać w moim przypadku.

I czy rozwiązaniem może być zastosowanie transoptorów między sterownikiem silnika krokowego, a silnikiem krokowym Z( jeżeli po wypięciu tego silnika od płytki wszystko działa ) ?

Sterownik CNC shield i arduino są zasilane zasilaczem laboratoryjnym i cała rama dolna jest uziemiona do niego. Wrzeciono jest zasilane zasilaczem, który był w zestawie. Obudowa zasilacza jest połączona z ramą frezarki. Oś Z do której jest przymocowane wrzeciono i silnik Z jest cała metalowa, lecz jest połączona z dolną częścią przewodem, ponieważ boczne mocowania nie są z metalu.




skmskm
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 319
Rejestracja: 15 lis 2014, 20:21
Lokalizacja: Gliwice

Re: Zakłócenia spowodowane wrzecionem

#2

Post napisał: skmskm » 21 maja 2022, 19:06

Kondensator się spalił bo to wrzeciono nie posiada zasilacza normalnego, tylko taki co daje 300V DC(wyprostowane 230V AC) prosto na silnik.
Potrzebujesz minimum kondensatory 300V.
A może by pomogło danie izolacji na sterowaniu Arduino/wrzeciono?
Jeszcze możesz dać na kable do silników ekranowanie.


Robert_K
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1111
Rejestracja: 15 sie 2017, 08:03
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Zakłócenia spowodowane wrzecionem

#3

Post napisał: Robert_K » 21 maja 2022, 20:19

Tokio218 pisze:I czy rozwiązaniem może być zastosowanie transoptorów między sterownikiem silnika krokowego, a silnikiem krokowym Z


Rozwiń temat, jak miałoby to działać? Jakoś tego nie widzę.

Pozdrawiam.


Autor tematu
Tokio218
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 7
Rejestracja: 22 kwie 2020, 15:26

Re: Zakłócenia spowodowane wrzecionem

#4

Post napisał: Tokio218 » 21 maja 2022, 23:18

skmskm pisze:
21 maja 2022, 19:06
Kondensator się spalił bo to wrzeciono nie posiada zasilacza normalnego, tylko taki co daje 300V DC(wyprostowane 230V AC) prosto na silnik.
Potrzebujesz minimum kondensatory 300V.
A może by pomogło danie izolacji na sterowaniu Arduino/wrzeciono?
Jeszcze możesz dać na kable do silników ekranowanie.
Czyli podpięcie tych 3 kondensatorów i ich wartość wszystkie po 100nF jest dobre ? jeżeli tak to w poniedziałek kupię takie kondensatory na 300V i sprobuje założyć. Wrzeciono nie jest sterowane przez arduino. Mam założony oddzielny przełącznik i potencjometr do regulacji obrotów który był od początku w zestawie może on też ma na to wpływ to sprobuje tez założyć zamiast tego rezystor. Ekranowane kable do silników krokowych tez postaram sie ogarnać na poniedziałek a przewody od wrzeciona owinę folia aluminiowa i wszystko z masuje.

Dodane 1 minuta 32 sekundy:
Robert_K pisze:
21 maja 2022, 20:19
Tokio218 pisze:I czy rozwiązaniem może być zastosowanie transoptorów między sterownikiem silnika krokowego, a silnikiem krokowym Z


Rozwiń temat, jak miałoby to działać? Jakoś tego nie widzę.

Pozdrawiam.

Jeżeli przy odpięciu silnika osi Z od sterownika wszystko działało to pomyślałem nad tym aby odseparować elektrycznie te dwa elementy. I chcialem się dowiedzieć czy takie coś jest możliwe przy użyciu transoptorow.


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Zakłócenia spowodowane wrzecionem

#5

Post napisał: Andrzej 40 » 22 maja 2022, 21:14

Radzę kondensatory na co najmniej 400V, jeszcze lepiej na 630V. Przy silnikach występują przepięcia i lepiej dmuchać na zimne. Dodatkowo małe indukcyjności nie zaszkodzą, można zastosować pierścień ferrytowy na przewód zasilający. Kilka zwojów na pierścieniu możliwie blisko wrzeciona.


CNC-Bogi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 446
Rejestracja: 29 sie 2010, 15:20
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Zakłócenia spowodowane wrzecionem

#6

Post napisał: CNC-Bogi » 22 maja 2022, 21:52

No pewnie, że 630V. Te zakłócenia, to zapewne strome szpile. Dziwi mnie, że nikt dotąd nie zaproponował użycia oscyloskopu do poobserwowania tych zakłóceń? Wtedy wpływ pojemności kondensatorów (lub ekranowania) jest do wizualnego zoptymalizowania... 😍


andrjalo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 724
Rejestracja: 27 lut 2011, 14:15
Lokalizacja: Polska

Re: Zakłócenia spowodowane wrzecionem

#7

Post napisał: andrjalo » 23 maja 2022, 00:17

Sterownik daj w klatce Faradaya a popraw PE.


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Zakłócenia spowodowane wrzecionem

#8

Post napisał: Andrzej 40 » 23 maja 2022, 18:00

Mam pytanie dotyczące sformułowania "mam potencjometr do regulacji obrotów". 500W silnik regulowany potencjometrem to nie jest typowe rozwiązanie w obecnym stanie techniki. To by musiał być potężny potencjometr, prąd do ca 2A. Czy to nie jakiś układ na tyrystorze lub triaku z potencjometrem? I on jest źródłem zakłóceń.
Ja bym na początek zasilił wrzeciono przez ekranowany kabel, ale firmowy a nie prowizorkę z folii. Ekran łączymy jednostronnie do wspólnego punktu PE.
W drugiej kolejności, jeśli to nie pomoże, kondensatory przy szczotkach. I na 630V. Albo gotowy układ przeciwzakłóceniowy w obudowie dostępny w sklepach AGD, stosowany w pralkach, odkurzaczach i tam wszędzie gdzie stosuje się silniki kolektorowe (i nie tylko). W prostej wersji są to 2-3 kondensatory, w rozbudowanej 3-5 kondensatorów i 2 cewki.


Autor tematu
Tokio218
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 7
Rejestracja: 22 kwie 2020, 15:26

Re: Zakłócenia spowodowane wrzecionem

#9

Post napisał: Tokio218 » 26 maja 2022, 17:39

Andrzej 40 pisze:
22 maja 2022, 21:14
Radzę kondensatory na co najmniej 400V, jeszcze lepiej na 630V. Przy silnikach występują przepięcia i lepiej dmuchać na zimne. Dodatkowo małe indukcyjności nie zaszkodzą, można zastosować pierścień ferrytowy na przewód zasilający. Kilka zwojów na pierścieniu możliwie blisko wrzeciona.
CNC-Bogi pisze:
22 maja 2022, 21:52
No pewnie, że 630V. Te zakłócenia, to zapewne strome szpile. Dziwi mnie, że nikt dotąd nie zaproponował użycia oscyloskopu do poobserwowania tych zakłóceń? Wtedy wpływ pojemności kondensatorów (lub ekranowania) jest do wizualnego zoptymalizowania... 😍
Założyłem kondensatory, lecz wrzeciona kręci się bardzo wolno. Próbowałem dać tylko 100nF równolegle do zasilania wrzeciona, 100nF równolegle i po 2 kondensatory od zasilania do masy oraz tylko 47nF do zasilania wrzeciona efekt był cały czas taki sami. Gdy wylutowałem kondensatory wrzeciono działało jak należy :? Może spróbować założyć jakieś cewki szeregowo do zasilania wrzeciona( np 1uH ) lub dać kondensatory mniejszej pojemności ?

Dodane 20 minuty 34 sekundy:
Tu linkuje filmy do pracy wrzecion: https://photos.google.com/u/1/share/AF1 ... 8tMWpoQ2pn
1: bez kondenstarow
2: Z kondensatorami( jakimi kolowiek )

I jeszcze zapominałem powiedzieć, że gdy robiłem testy na "sucho" to zakłócenia były takie gdy tylko dotknąłem wrzeciona od razu sterownik się rozłączał

Dodane 4 minuty 38 sekundy:
Andrzej 40 pisze:
23 maja 2022, 18:00
Mam pytanie dotyczące sformułowania "mam potencjometr do regulacji obrotów". 500W silnik regulowany potencjometrem to nie jest typowe rozwiązanie w obecnym stanie techniki. To by musiał być potężny potencjometr, prąd do ca 2A. Czy to nie jakiś układ na tyrystorze lub triaku z potencjometrem? I on jest źródłem zakłóceń.
Ja bym na początek zasilił wrzeciono przez ekranowany kabel, ale firmowy a nie prowizorkę z folii. Ekran łączymy jednostronnie do wspólnego punktu PE.
W drugiej kolejności, jeśli to nie pomoże, kondensatory przy szczotkach. I na 630V. Albo gotowy układ przeciwzakłóceniowy w obudowie dostępny w sklepach AGD, stosowany w pralkach, odkurzaczach i tam wszędzie gdzie stosuje się silniki kolektorowe (i nie tylko). W prostej wersji są to 2-3 kondensatory, w rozbudowanej 3-5 kondensatorów i 2 cewki.
Wrzeciono jest sterowane z zasilacza ale przy zasilaczu w oryginalnie był założony potencjometr do regulacji obrotów i na wyczytałem na internecie, że on też może powodować zakłócenia

Obrazek

Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Zakłócenia spowodowane wrzecionem

#10

Post napisał: TOP67 » 26 maja 2022, 19:36

Spróbuj jeszcze użyć kabla USB z filtrem oraz zaekranować przewody idące do silnika Z. Jeśli masz krańcówki, to na wtyczkach też daj kondensatory.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”