Tokarka 360x1000 modernizacja na cnc

Dyskusje dotyczące budowy amatorskich tokarek CNC lub modernizacji maszyn konwencjonalnych.

Autor tematu
Mateusz-M
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 19
Posty: 341
Rejestracja: 20 gru 2009, 13:28
Lokalizacja: lubelskie

Re: Tokarka 360x1000 modernizacja na cnc

#31

Post napisał: Mateusz-M » 27 cze 2021, 15:42

Witam.
Wreszcie udało się uruchomić gwintowanie, koła pasowe zostały zamontowane na oddzielnym łożyskowaniu ponieważ ośka jak i łożyska w enkoderze moim zdaniem długo by nie wytrzymały przy montażu bezpośrednim.
W pliku hal sygnały A i B zostały zamienione miejscami z racji montażu od tyłu, encoder scale musiałem wpisać 1440 aby skok gwintu się zgadzał, nominalnie encoder ma 360 impulsów nie wiem o co z tym chodzi że taka wartość ale działa perfekcyjnie.

Przestroga dla osób które mają problemy z encoderami pokrewnymi z moim, nie polecam zasilać ich z ładowarek lub innych małych źródeł, mój nawet z zasilania usb gubił sygnał index przy pomiarze oscyloskopem a jest na nim określone 5-24v 130mA, aktualnie podłączony został do zasilacza od monitora tak jak płyta główna, ładnych parę dniówek zeszło, a o rzucaniu epitetów na H i K nawet nie wspomnę zanim ogarnąłem w czym jest problem.
Co do niedziałającego przekaźnika na płycie głównej to zworki brakowało :D chyba chińczyk pożałował :lol:

Pozdrawiam.





Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek




Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2351
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Tokarka 360x1000 modernizacja na cnc

#32

Post napisał: Avalyah » 27 cze 2021, 17:30

Mateusz-M pisze: nie wiem o co z tym chodzi że taka wartość ale działa perfekcyjnie.

Bo tak naprawdę enkoder generuje 4 impulsy na każdy "impuls". Dlatego masz 360x4 = 1440.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Tokarka 360x1000 modernizacja na cnc

#33

Post napisał: adam Fx » 27 cze 2021, 21:36

Mateusz-M pisze:Przestroga dla osób które mają problemy z encoderami pokrewnymi z moim, nie polecam zasilać ich z ładowarek lub innych małych źródeł, mój nawet z zasilania usb gubił sygnał index przy pomiarze oscyloskopem a jest na nim określone 5-24v 130mA, aktualnie podłączony został do zasilacza od monitora tak jak płyta główna, ładnych parę dniówek zeszło, a o rzucaniu epitetów na H i K nawet nie wspomnę zanim ogarnąłem w czym jest problem.
to bardzo ciekawe doświadczenie teoretycznie do działania to penie nie trzeba mu więcej jak 0,5A wiec w czym problem .. w impulsowej budowie ładowarek hmm
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
Mateusz-M
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 19
Posty: 341
Rejestracja: 20 gru 2009, 13:28
Lokalizacja: lubelskie

Re: Tokarka 360x1000 modernizacja na cnc

#34

Post napisał: Mateusz-M » 27 cze 2021, 22:26

adam Fx pisze:
27 cze 2021, 21:36
to bardzo ciekawe doświadczenie teoretycznie do działania to penie nie trzeba mu więcej jak 0,5A wiec w czym problem .. w impulsowej budowie ładowarek hmm
Też tak mi się wydaje, ładowarka wyciągnieta z przydasi, zapewne musi "poczuć" choć troszkę prądu na urzadzeniu zasilanym alby zaczac ładowac w nie prąd.


Autor tematu
Mateusz-M
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 19
Posty: 341
Rejestracja: 20 gru 2009, 13:28
Lokalizacja: lubelskie

Re: Tokarka 360x1000 modernizacja na cnc

#35

Post napisał: Mateusz-M » 30 lis 2021, 16:31

Witam.
Wspomniałem wcześniej o biciu na szczekach, słabo trzymały do tego stopnia ze przy zgrubnej potrafiło obrócić materiał , powygniatane ze czujnik na wałku kontrolnym wskazywał 0,2mm bicia łapiąc w połowie szczek, i 0.4mm :shock: łapiąc cała ich szerokością, myślę że takie zużycie spowodowane to jest ściskaniem surowych nierównych wałków, a i pręty zbrojeniowe też się trafiały.


Już raz podchodziłem do tej akcji z pomocą Dremelka ale z mizernym skutkiem, z kamieni szlifierskich było więcej urobku niż ze szczęk, a bicie praktycznie nie spadło.
Tak więc z "przydasi" został wyciągniety silnik perske 0.3kw 18tys/obr, dorobiłem trzpień aby zamocować ścierniczke diamentową na spoiwie mosiężnym, nowe łożyska i do roboty.

Aby rozeprzeć szczeki nawierciłem w nich otwory, trzpienie na szybko wyszlifowane ze śrub imbusowych, w przyszłości posłużą do łapania podkładek.
Z ciekawostek przy mocnym ściskaniu podkładki rozpierającej szczeki po szlifie nadal została dycha bicia i lekkie chwianie wałka przy delikatnym ścisku.
Jak delikatnie ścisnąłem podkładkę, po szlifie wyszło poniżej 0,01mm bicia i wałek zero chwiania na boki także operacja zakończona powodzeniem :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Bohaterem zamieszania był uchwyt bison bial kupiony nowy jakieś 7 lat temu. Szlif robiony na średnicy ok 37mm, pomiary na wałku szlifowanym 15mm i 30mm bez bicia także spirala w mega stanie.

Opis dosyć długi ale może komuś sie przyda.
Pozdrawiam.




Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Autor tematu
Mateusz-M
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 19
Posty: 341
Rejestracja: 20 gru 2009, 13:28
Lokalizacja: lubelskie

Re: Tokarka 360x1000 modernizacja na cnc

#36

Post napisał: Mateusz-M » 10 kwie 2022, 13:39

Witam.
Może zainspiruje pewnego sołtysa do założenia swojego tematu na forum zamiast tylko na FB się chwalić :D

Czas na wstępne podsumowanie :)
Tak tokarynka wyszła...

Obrazek

klawiatura

Obrazek

Harmonijka do osłony śruby wykorzystana ta co była w manualu, mocowania dorobione o większej średnicy aby objęły obecną śrubkę.

Obrazek

https://www.youtube.com/shorts/7xsGYZZbhOc
Wiercenie co by ludziska nie myśleli że ta maszynka idzie tylko maleńkimi wiertłami,
otwor wstepny 10mm
https://www.youtube.com/shorts/36LbrAC0aHM

https://www.youtube.com/shorts/KUFBj6cE3vI

jedna z czynnosci ktora mnie najbardziej wkurzala w manualu, toczenie podkladki po zewnątrz opartej o szczeki malutki wiórkiem na dużą ilość przejść

https://www.youtube.com/shorts/t5Q4SrC6oig

https://www.youtube.com/shorts/EZedpYvgDkA

https://www.youtube.com/shorts/ydsRamIpCkw

powoli obmyślam jak zrobić głowice obrotową na noże także temat nie zakończony.
Pozdro.

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 20
Posty: 8457
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

Re: Tokarka 360x1000 modernizacja na cnc

#37

Post napisał: bartuss1 » 11 kwie 2022, 12:15

A tam chwalić od razu hehe, moja to raczej bida tokara.
Jakaś podobna ta tokarka.

Dodane 1 godzina 54 minuty 46 sekundy:
Tak na marginesie to z osią x sie nie pochwwaliłeś. Pokiereszowałeś kołnierz nakrętki w stylu kamarowym? Ja zrobie wędke z przodu.
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
Mateusz-M
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 19
Posty: 341
Rejestracja: 20 gru 2009, 13:28
Lokalizacja: lubelskie

Re: Tokarka 360x1000 modernizacja na cnc

#38

Post napisał: Mateusz-M » 11 kwie 2022, 17:12

bartuss1 pisze:
11 kwie 2022, 12:15
A tam chwalić od razu hehe, moja to raczej bida tokara.
Jakaś podobna ta tokarka.

Dodane 1 godzina 54 minuty 46 sekundy:
Tak na marginesie to z osią x sie nie pochwwaliłeś. Pokiereszowałeś kołnierz nakrętki w stylu kamarowym? Ja zrobie wędke z przodu.
Witam.
Nakrętki śruby sfu1204 bez problemu się mieszczą w ten kanał, nie pchałem na siłę 16tki bo właśnie trzeba było nakrętkę frezować co znacznie przedłuży wymianę, 1204 są tak tanie że można co kilka miesięcy wymieniać :D

Obrazek

Obie nakrętki są dokręcone do tego środkowego bloczka aluminium 7075, a ten złapany w otwór oryginalnej nakrętki trapezowej, wszystkie śrubki 10.9 i kompletnie nic sie z tym nie dzieje złego.

Pokaż na forum przeróbkę swojej to zrobimy jakieś porównie :)
Pozdro.


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2351
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Tokarka 360x1000 modernizacja na cnc

#39

Post napisał: Avalyah » 11 kwie 2022, 19:42

Mateusz-M pisze:Obie nakrętki

Czemu są dwie? One sobie wzajemnie nie przeszkadzają?

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 20
Posty: 8457
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

Re: Tokarka 360x1000 modernizacja na cnc

#40

Post napisał: bartuss1 » 11 kwie 2022, 20:57

ja tej swojej jeszcze nie skonczyłem, ale do x wsadze 16 ke, czekam aż mi kolega wytoczy tulejke redukcyjną pod nakretkę, bo wędke przykręce z zewnatrz do korpusu sanek, a wystawala bedzie tyle ile silnik odwrocony tyłem na pasku, grunt zeby miec te 150mm w X - sie.
no sie bede chwalił, zara sie przyczepią ze mi sie spoina z jednej strony na podparciu przekladni nasmarkała hehe, no ale pi razy oko liczac te 3 wykendy i odpalam, tokare mam na budowie, takze na co dzien jej nie widze.
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Amatorska Tokarka CNC”