No to powiem Wam, że mnie trochę zaskoczyliście z tymi cenami. Musialem coś przespać…
Oj i to bardzo dużo przespałeś no jak na misia przystało pewnie była to drzemka zimowa
Zobacz jakie są teraz ceny np. takiego shermana którego zdobyłem za 1600zł Jam amator ale zabawka z niego fajna i jak pisałem poradził sobie z blaszką alu 10mm nie ukrywam, że przy tej grubości szło to trochę opornie ale dało radę https://www.google.com/search?q=sherman ... e&ie=UTF-8
Do spawania metodą cold welding kupiłem takie cudo
Dużo zabawy w ustawianie tego cuda?
Mógłbyś wrzucić jakieś foto elementów spawanych z użyciem modułu?
Nie, tak naprawdę to ustawiasz czas impulsu i czas pomiędzy impulsami. Od ręki nie mam zdjęć spawanych elementów, niedługo będę spawał miedzią auto to coś zrobię na razie dotychczasowe spawy są już pod cyną i lakierem
No może i przespałem nawet więcej jak jedną zimę, tylko spawanie Alu w porównaniu z Czarna czy nawet nierdzewką (ważny argon z obu stron) to zupełnie inna liga.
Alu tylko Argon 5.0 żeby spawy były ładne. Do tego dochodzi ustawianie balansu, częstotliwości. No i najlepiej zdalne sterowanie - regulacja prądu nogą. Palnik wtedy żadnej funkcji nie musi mieć Zajarzanie łuku HF koniecznie, ale to już chyba wszyscy teraz robią? Soczewka jak najbardziej tak. Dobry regulator ciśnienia z rotametrem i duża butla na argon, bo sporo go idzie.
DC miałem ESAB BuddyTIG 160. Była w porządku bardzo.
Koledzy mnie uprzedziili , ale nic...
Na wersję DC (najlepiej z pulsem) też trzeba sporo wydać, więc uważam, że w zasięgu zakładanej ceny lepiej już mieć wersję DC/AC, tym bardziej, że amperaż ma już całkiem przyzwoity.
200A w TiG-u to zdaje się graniczna moc dla palników chłodzonych gazem osłonowym, powyżej trzeba już chłodzenia wodnego(i odpowiedniej chłodnicy, w WF Jet na pewno, od 250A już woda http://pneumatic.home.pl/autoinstalator ... ge_id=3209) a to już koszty, więc do amatorskiego spawania to raczej mało racjonalne wyjście http://welderfantasy.com/?page_id=3287
Super sprawa do spawania cienkich blaszek to podobna do sczepiania(SPOT) funkcja tzw "zimnego spawania"(TIG COLD WELDING), polegająca na krótkich (nawet do 1/1000s) silnych impulsach momentalnie roztapiających materiał bez nadmiernego "grzania" go, można tą metodą łączyć nawet bardzo cienkie materiały, napawać, a także materiały niejednorodne jak np stal z miedzią, itd, ale taka funkcja to już wydatek rzędu co najmniej 5-6kPLN (https://fachowiec.com/sklep/pl/products ... wyt_parker)
Przy pewnej wprawie można zbliżony do COLD WELDING efekt uzyskać przy pomocy funkcji PULSE ustawiając bardzo krótki impuls, z tym, że tu występuje podtrzymanie łuku (nastawionym) niskim prądem między impulsami ustawionego prądu roboczego, i materiał bardziej się grzeje w porównaniu do COLD, ale niewątpliwie PULS baaardzo ułatwia naukę spawania TiG (które wg mnie jest podobne do gazowego)
Do tego można jeszcze zastosować pewną sztuczkę którą wymyśliłem ad-hoc w czasie spawania(pewnie koledzy też ), polegającą podobnie jak w spawaniu gazowym na roztapianiu łukiem plazmy najpierw drutu(przy spawaniu z drutem) dołożonego do spawanych krawędzi materiału, który rozpływa się po łączonym materiale topiąc go bez nadmiernego jego przegrzewania.
Sprawdza się także przy spawaniu nawet cienkiego aluminium. Minimalizuje to możliwość "ucieczki" przegrzanego jeziorka i powstawanie dziur w spoinie. Spawałem z dobrym skutkiem tą "metodą" moim starym Ct-520 (DC bez pulsu) np blachy czarne ≠0,45mm(przylbiaca-samosciemniajaca-zdziwienie- ... 47-20.html), także alu widoczne na zdjęciu w moim poście wyżej, i inne takie...
No, i podobnie jak koledzy polecam ćwiczyć, ćwiczyć, i jeszcze raz ćwiczyć, bo żadna teoria nie zastąpi manualnej wprawy i zdobytego takim sposobem doświadczenia. Nie tylko zresztą w tej dziedzinie obróbki...
Nie narzekam, kłopot miałem z pierwszym uruchomieniem, mój tig przy nastawionym zbyt krótkim czasie impulsu nie zdążył zajarzyć łuku.
Ale metodą prób i błędów doszedłem do optymalnych nastaw.
Trzeba ingerować/wpinać w sterowanie spawarką by przystawka działała, czy to całkowicie integralna przystawka?
Dodane 15 minuty 59 sekundy:
rdarek pisze:kłopot miałem z pierwszym uruchomieniem, mój tig przy nastawionym zbyt krótkim czasie impulsu nie zdążył zajarzyć łuku.
Ale metodą prób i błędów doszedłem do optymalnych nastaw.
Faktycznie w opiniach jest coś o tym...
эта штука работает инструкцию по кнопкам можно найти у других продавцов на алиэкспрес в работе нужно найти баланс между временем включения и силой тока подключение тоже простое"
"to działa instrukcje przycisków można znaleźć od innych sprzedawców na aliexpress w pracy, trzeba znaleźć równowagę między czasem włączenia a siłą prądu, połączenie jest również proste"
проработал примерно секунд 8 в режиме сварки, и полностью отключился, после лечения напишу причину болезни..
Pracowałem około 8 sekund w trybie spawania i całkowicie się wyłączyłem, po zabiegu napiszę przyczynę choroby..
Instrukcja:
Spawarkę należy ustawić na "0". Regulujemy tylko prądem spawania i czasem powypływu gazu.
Opis elementów sterownika:
1. Okno wyświetlania czasu/częstotliwości spawania: 99 biegów/20 biegów.
2. Klawisze regulacji czasu/częstotliwości spawania:
Tryb czasu: regulacja 1-99 ,każda wartość reprezentuje 2MS (milisekundy) (na przykład wartość 50,reprezentuje czas spawania 100 MS)
Tryb częstotliwości: regulacja 1-20, reprezentuje ilość zajarzeń łuku na sekundę (Na przykład wartość 5 reprezentuje 5 zajarzeń na sekundę).
3. Klawisz trybu: tryb czasu lub tryb częstotliwości
4. Klawisz pamięci: łącznie 20 grup pamięci, 10 grup trybu czasu, 10 grup trybu częstotliwości. 1.5 sekund po modyfikacji parametrów, bieżące dane zostaną automatycznie nadpisane
5. Tryb spawania ciągły: po naciśnięciu tego klawisza prawy wyświetlacz pokazuje czas przerwy pomiędzy kolejnymi impulsami zgodnie z ustawionym parametrem, lewy wyświetla czas impulsu.
6. Tryb spawania punktowy: po włączeniu tego trybu, po przyciśnięciu przycisku spawania zostaje wyzwolony tylko jeden impuls (prawe okno nieaktywne).
7. Po włączeniu tego trybu urządzenie działa transparentnie, tak jak oryginalna spawarka (na przelot).
8. Klawisze regulacji czasu/cyklu pracy: w sumie 2 klawisze, a mianowicie zwiększenie i zmniejszenie, istnieje 99 poziomów regulacji czasu interwału, każda wartość reprezentuje 10MS (milisekund) (Na przykład wartość 50, która reprezentuje czas interwału spawania 500MS) wyświetlany tylko w trybie ciągłym. W trybie częstotliwości istnieje 99 poziomów regulacji cyklu pracy, które stanowią procent każdego czasu spawania. Jest to głównie używane podczas ciągłej pracy. Czas wyjściowy spawarki można obliczyć na 1s/częstotliwość × cykl pracy na sekundę.
9. Klawisz wyłączania: po naciśnięciu tego klawisza lampka wyłączania świeci się i znajduje się w stanie wyłączenia.
10. Okno wyświetlania czasu/współczynnika obciążenia: łącznie 99 poziomów wyświetlania.
Trzeba ingerować/wpinać w sterowanie spawarką by przystawka działała, czy to całkowicie integralna przystawka?
Już wiem, wpinka między wtyk sterowania z palnika a gniazdo w spawarce. https://www.ebay.com/itm/164802801489
Fajnie, że pokazałeś tę przystawkę, można nią usprawnić praktycznie każdą spawarkę TiG...(ciekawe jak by to z MMA zadziałało... )
przemyślałem raz jeszcze swoje potrzeby, zapał i budżet i staneło na magnumie 220. dodatkowo zakupiłem kontroler do cold welding. niestety czas oczekiwania to miesiąc (kontroler) ale w tym czasie będe mógł się zaznajomić z samym tigiem.
Dziękuje wszystkim za pomoc
Pozdrawiam
Dużo zabawy w ustawianie tego cuda?
Mógłbyś wrzucić jakieś foto elementów spawanych z użyciem modułu?
Ok plany nieco się zmieniają, czasu brakuje. Robiłem taki mały szew miedzią spoiwo CUSI blacha (kawałek karoserii) około 0,5mm
ustawienia na przystawce:
czas 70 (x2 milisekundy)
interwał chyba 80 ale to akurat dla mnie nie ma większego znaczenia, mógłbym nawet korzystać z pojedynczego impulsu.
Prąd spawania 160A
Jak coś jeszcze pokleję to mogę wrzucić kolejne fotki ale mistrzostwa nie mam więc nie ma się za bardzo czym chwalić