Ulepszenia mini lathe

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.

Antwito
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 23
Posty: 77
Rejestracja: 21 sie 2016, 01:07
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Ulepszenia mini lathe

#101

Post napisał: Antwito » 18 wrz 2021, 15:13

Ostatecznie zdecydowałem się na smarowniczki lejkowe stalowe wciskane z allegro. W miejsce tych mosiężnych pasowały smarowniczki fi6. Myślę, że mogłyby być luźniej spasowane, ale jakoś dałem radę wbić i na pewno nie wypadną :)Teraz pytanie, jaką olejarkę kupić do takich smarowniczek? Ta plastikowa dołączana wraz z tokarką nie daje rady wtłoczyć oleju do tych smarowniczek.



Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 11548
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Ulepszenia mini lathe

#102

Post napisał: RomanJ4 » 19 wrz 2021, 12:44

Ja do wtłaczania oleju używam takiej bardzo taniej pompkowej od smarowania prowadnic pił spalinowych, dostępnych też na Alle..
https://pfmrc.eu/topic/77137-czym-to-us ... owa%C4%87/
Obrazek
Jej stożkowa końcówka pasuje do tej roboty, końcówka naciska na kulkę która cofa się wpuszczając medium.. Silikonowy tłoczek od góry zbiorniczka zapobiega wylewaniu z niej oleju w razie przewrócenia się smarownicy (którą do przechowywania lepiej stawiać pionowo w jakiej szklance od lekarstw, pojemniczku, itp)
Obrazek Obrazek
pozdrawiam,
Roman


Antwito
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 23
Posty: 77
Rejestracja: 21 sie 2016, 01:07
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Ulepszenia mini lathe

#103

Post napisał: Antwito » 02 paź 2021, 14:11

Dzięki za pomoc, czyli najlepiej żeby końcówka naciskała na kulkę smarowniczki ;)

Przyjrzałem się w końcu elektronice KBLC-240D do mojej tokarki (tokarka na szybszym biegu traciła po chwili obroty) i rezystor zaznaczony czerwonym kolorem strasznie się grzeje. Jest on oznaczony na płytce jako R17A. Ma ktoś pomysł co może być nie tak?
elektronikatokarki.jpg


nanab
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 330
Rejestracja: 01 paź 2018, 22:34

Re: Ulepszenia mini lathe

#104

Post napisał: nanab » 02 paź 2021, 17:20

Strasznie się grzeje tzn? 200 stopni? 300?


Antwito
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 23
Posty: 77
Rejestracja: 21 sie 2016, 01:07
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Ulepszenia mini lathe

#105

Post napisał: Antwito » 02 paź 2021, 17:50

Nie mam termometru, natomiast po krótkim czasie (mniej niż minutę) bez problemu można się oparzyć.


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 13
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Ulepszenia mini lathe

#106

Post napisał: Andrzej 40 » 02 paź 2021, 22:32

Czy napięcia są zgodne z podanymi na schemacie 22V za R17 i 12V za R18? Jaki jest spadek napięcia na R17 ? Liczymy U²/R i mamy moc traconą na rezystorze. Sądzę że powinna wynosić 2-4 W. R17 wg schematu to 15000 Ω. Gdyby napięcie 22V było niższe 0 >1V, to trzeba sprawdzić elementy układu sterowania. Napięcie 12V jest stabilizowane diodą Zenera i powinno być poprawne (max +/- 0,2V).
Parzy już dopuszczalna temperatura 50° - 60°. To dość subiektywna ocena temperatury obarczona dużym błędem.


scyt
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 18 paź 2010, 13:54
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Ulepszenia mini lathe

#107

Post napisał: scyt » 20 sty 2022, 23:06

Drodzy forumowicze.
Jedną z ważniejszych usprawnień małej tokarki, w mojej ocenie, jest przykręcenie jej do ciężkiej, płaskiej i stalowej powierzchni.

Dodane 5 minuty 15 sekundy:
Chciałbym też zaadresować uwagę do sprawdzania płaskości tuszem. Powierzchnie gładkie ( takie jak powierzchnie prowadnic ślizgowych) po odbiciu na tusz potrafią zafałszować wynik ponieważ tusz na gładkiej powierzchni ma tendencje do rozpływania się. Im gładsza powierzchnia, tym niepożądany efekt jest mocniejszy. Polecam "otworzyć' powierzchnie przed sprawdzeniem przeskrobując ją. Zdaje sobie sprawę, że przy bardzo nierównych powierzchniach ( jak prowadnice suportu mojej małej tokarki :) nie jest konieczne takie "otwarcie", ale z mojego doświadczenia wynika, że warto to robić.
Pozdrawiam
Artur Antczak


scyt
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 18 paź 2010, 13:54
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Ulepszenia mini lathe

#108

Post napisał: scyt » 23 sty 2022, 21:49

Przedstawię modyfikację którą wykonałem do mini tokarki:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zalałem profil stalowy 120x40x4 betonem z rozproszonym zbrojeniem, następnie przyspawałem odcinki płaskownika 120x8 do tego profilu w miejscach w których korpus tokarki będzie stał, a po spodniej stronie profilu w trzech miejscach, na końcach i po środku. Narzędziownia na frezarce obrobiła płasko równolegle odcinki płaskowników. Pokryłem tuszem stopy korpusu tokarki, odbiłem na obrobionych powierzchniach pospawanej części i okazało się, że przyleganie jest bardzo niezadowalające. Postanowiłem dotrzeć do siebie stopy tokarki z powierzchnią na którą mają leżeć. Na tych właśnie powierzchniach ręczną piłą elektryczną wykonałem siatkę rowków o szerokości około 2mm i odstępnie około 20mm. Dorobiłem pastę docierającą zgrubną z korundu i zacząłem docierać. Po pół godzinie docierania, wyczyściłem powierzchnie, przeskrobałem, obiłem na tusz. Uznałem, że jest dobrze wystarczająco, dorobiłem pasty docierającej drobnej, docierałem kolejne poł godziny, wyczyściłem powierzchnie i przykręciłem ze sobą.

Wniosek : Spawanie części do wylanego betonem profilu jest trudne, ponieważ bardzo szybko ciepło jest odprowadzane. Trzeba zdecydowanie podnieść prąd spawania nad standardowy i dać większą elektrodę.


Paeelsz321
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 45
Rejestracja: 06 paź 2021, 06:52

Re: Ulepszenia mini lathe

#109

Post napisał: Paeelsz321 » 26 sty 2022, 20:04

scyt pisze:
23 sty 2022, 21:49
Przedstawię modyfikację którą wykonałem do mini tokarki:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zalałem profil stalowy 120x40x4 betonem z rozproszonym zbrojeniem, następnie przyspawałem odcinki płaskownika 120x8 do tego profilu w miejscach w których korpus tokarki będzie stał, a po spodniej stronie profilu w trzech miejscach, na końcach i po środku. Narzędziownia na frezarce obrobiła płasko równolegle odcinki płaskowników. Pokryłem tuszem stopy korpusu tokarki, odbiłem na obrobionych powierzchniach pospawanej części i okazało się, że przyleganie jest bardzo niezadowalające. Postanowiłem dotrzeć do siebie stopy tokarki z powierzchnią na którą mają leżeć. Na tych właśnie powierzchniach ręczną piłą elektryczną wykonałem siatkę rowków o szerokości około 2mm i odstępnie około 20mm. Dorobiłem pastę docierającą zgrubną z korundu i zacząłem docierać. Po pół godzinie docierania, wyczyściłem powierzchnie, przeskrobałem, obiłem na tusz. Uznałem, że jest dobrze wystarczająco, dorobiłem pasty docierającej drobnej, docierałem kolejne poł godziny, wyczyściłem powierzchnie i przykręciłem ze sobą.

Wniosek : Spawanie części do wylanego betonem profilu jest trudne, ponieważ bardzo szybko ciepło jest odprowadzane. Trzeba zdecydowanie podnieść prąd spawania nad standardowy i dać większą elektrodę.
Pomysł całkiem spoko tylko czy wpłynęło to w jakiś sposób na jej sztywność, czy zauważyłeś jakaś poprawę w czymkolwiek ? I chyba prościej by by było kupić jakąś blachę po prostu większej grubości nawet gdzieś na zlomie i po prostu na niej postawić bo jednak to spawanie i kombinacji utrudniają życie


Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 25
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ulepszenia mini lathe

#110

Post napisał: strikexp » 27 sty 2022, 00:34

Obawiam się o naprężenia przy zmianie temperatury... W końcu mamy tutaj żeliwo i stal z betonem :wink:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”