Aliexpress VAT, czyli bogatemu i byk się ocieli...

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC

FTW
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 8
Posty: 710
Rejestracja: 16 gru 2016, 10:44
Lokalizacja: śląsk

Re: Aliexpress VAT, czyli bogatemu i byk się ocieli...

#11

Post napisał: FTW » 30 lip 2021, 17:37

szatri pisze:
30 lip 2021, 15:40
szopenn pisze:Ktoś może ogarną jaką metode wysyłki teraz wybierać?


AliExpress Standard Shipping tylko i wyłącznie, poczta i celny nie kładą swojej łapy na tym.

Dodane 1 minuta 55 sekundy:
A co jak się odmówi poczcie zapłaty, wiadomo nie dostane tej paczuszki, ale co zwrot zrobią czy zniszczą?
Ale i tak doliczają od razu przy zakupie 23% VAT.

Ostatnio dostałem paczkę nadaną jeszcze bez opłacania VAT (eBay) i poczta sobie doliczyła 14,50 zł. Jak to wyliczyli... nie wiem. Miało być 8,50, wartość zadeklarowana 1 USD (w paczce śrubki). Ktoś ma jakieś pomysły? Nijak to nie pasuje, ani do wartości, ani do niczego.




orion32
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1359
Rejestracja: 18 kwie 2017, 21:55

Re: Aliexpress VAT, czyli bogatemu i byk się ocieli...

#12

Post napisał: orion32 » 30 lip 2021, 17:49

Za 23 centy, to nikt nawet długopisu do ręki nie weźmie, bo się nie opłaca.
Opłaciłeś, więc trud urzędnika.
,, Iditi na ch. j" maciąg.
PO to dno -aksjomat. Wszystko ma swoje miejsce - Wyborcza, w każdym kiblu! ***** konfederusków.

Awatar użytkownika

Autor tematu
tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 22
Posty: 7859
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Aliexpress VAT, czyli bogatemu i byk się ocieli...

#13

Post napisał: tuxcnc » 30 lip 2021, 19:06

FTW pisze:
30 lip 2021, 17:37
poczta sobie doliczyła 14,50 zł. Jak to wyliczyli... nie wiem. Miało być 8,50, wartość zadeklarowana 1 USD (w paczce śrubki). Ktoś ma jakieś pomysły? Nijak to nie pasuje, ani do wartości, ani do niczego.
VAT i cło liczy się od całkowitego kosztu paczki, czyli wartość towaru plus koszt wysyłki. Zapewne doszli do wniosku, że w sumie zapłaciłeś 20 PLN, więc naliczyli 6 PLN opłat celnych, a Poczta doliczyła 8,5 PLN za obsługę celną.
Dziwię się że przy takiej kwocie w ogóle drążysz temat.
Ja się kiedyś naprawdę wściekłem, ale cyferki były inne. Za towar zapłaciłem 200 PLN, celnicy naliczyli 60 PLN opłat, a DHL dowalił mi drugie 60 PLN za obsługę celną, bo u nich cennik od tylu startuje. Czekałem na paczkę miesiąc, a w sumie wyszło więcej niż w polskim sklepie. Od tamtej pory unikam DHL jak ognia...


szopenn
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 34
Posty: 1940
Rejestracja: 21 gru 2015, 11:22
Lokalizacja: Lublin

Re: Aliexpress VAT, czyli bogatemu i byk się ocieli...

#14

Post napisał: szopenn » 30 lip 2021, 19:20

orion32 pisze:Opłaciłeś, więc trud urzędnika.


zaraz czy ten urzędnik dostaje pobory za ten trud, czy od każdej paczki ma za ten trud dodatek w poborach? bo nie wiem czy słyszałeś, ale listonoszom obcięli po sasinowych więc spytaj byle którego pocztowca a po drodze mu z twoim nierządem nie będzie.
tuxcnc pisze:Dziwię się że przy takiej kwocie w ogóle drążysz temat.


a dlaczego by nie drążyć, skoro kwota nie podlega cleniu i jest zadeklarowana to nie rozumiem dlaczego ma dopłacać te 8.50 za obsługę, gdyby dostał pocztówkę od cioci z chin to też mają 8.50 za obsługę ściągnąć? bo unia wymyśliła? chwileczke przecież my wstajemy z kolan i od niedawna mamy wyrok trybunału, że nas prawo europejskie nie obowiązuje tylko tutejsze. Skąd więc przyzwolenie na takie antypolskie "clenie"?

Awatar użytkownika

Autor tematu
tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 22
Posty: 7859
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Aliexpress VAT, czyli bogatemu i byk się ocieli...

#15

Post napisał: tuxcnc » 30 lip 2021, 19:26

szopenn pisze:
30 lip 2021, 19:20
a dlaczego by nie drążyć, skoro kwota nie podlega cleniu i jest zadeklarowana to nie rozumiem dlaczego ma dopłacać te 8.50 za obsługę, gdyby dostał pocztówkę od cioci z chin to też mają 8.50 za obsługę ściągnąć? bo unia wymyśliła? chwileczke przecież my wstajemy z kolan i od niedawna mamy wyrok trybunału, że nas prawo europejskie nie obowiązuje tylko tutejsze. Skąd więc przyzwolenie na takie antypolskie "clenie"?
Nie przepuścisz żadnej okazji żeby zrobić z siebie idiotę?


FTW
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 8
Posty: 710
Rejestracja: 16 gru 2016, 10:44
Lokalizacja: śląsk

Re: Aliexpress VAT, czyli bogatemu i byk się ocieli...

#16

Post napisał: FTW » 30 lip 2021, 20:18

szopenn pisze:
30 lip 2021, 19:20
orion32 pisze:Opłaciłeś, więc trud urzędnika.


zaraz czy ten urzędnik dostaje pobory za ten trud, czy od każdej paczki ma za ten trud dodatek w poborach? bo nie wiem czy słyszałeś, ale listonoszom obcięli po sasinowych więc spytaj byle którego pocztowca a po drodze mu z twoim nierządem nie będzie.
tuxcnc pisze:Dziwię się że przy takiej kwocie w ogóle drążysz temat.


a dlaczego by nie drążyć, skoro kwota nie podlega cleniu i jest zadeklarowana to nie rozumiem dlaczego ma dopłacać te 8.50 za obsługę, gdyby dostał pocztówkę od cioci z chin to też mają 8.50 za obsługę ściągnąć? bo unia wymyśliła? chwileczke przecież my wstajemy z kolan i od niedawna mamy wyrok trybunału, że nas prawo europejskie nie obowiązuje tylko tutejsze. Skąd więc przyzwolenie na takie antypolskie "clenie"?
no 8,50 miało być za "wprowadzenie do obrotu" (tak to rozumiem), ale reszta jak i na podstawie czego naliczona to już nie wiem, czyli mogą naliczać dowolnie jak się komu uzna, po coś te deklaracje celne chyba jednak są, no nie?

A i byłbym zapomniał, zadeklarowany list jako prezent... i obity dwoma czerwonymi pieczątkami w starym stylu OPŁATA


orion32
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1359
Rejestracja: 18 kwie 2017, 21:55

Re: Aliexpress VAT, czyli bogatemu i byk się ocieli...

#17

Post napisał: orion32 » 30 lip 2021, 20:20

W punkt tuxie.
,, Iditi na ch. j" maciąg.
PO to dno -aksjomat. Wszystko ma swoje miejsce - Wyborcza, w każdym kiblu! ***** konfederusków.

Awatar użytkownika

Autor tematu
tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 22
Posty: 7859
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Aliexpress VAT, czyli bogatemu i byk się ocieli...

#18

Post napisał: tuxcnc » 30 lip 2021, 20:39

FTW pisze:
30 lip 2021, 20:18
tak to rozumiem
Źle rozumiesz.
O ile dobrze pamiętam, a sprawdzać już nie ma sensu, to towary importowane o wartości poniżej 22 Euro nie podlegały podatkowi VAT, kwota wolna od cła była większa, ale nie pamiętam ile to było i nie wiem czy coś się zmieniło.
Od 01.07.2021 kwota wolna od podatku VAT wynosi 0 (zero), czyli opodatkowaniu podlega każdy towar o dowolnej niezerowej wartości.
Czyli przykładowo, od towaru wartego jeden euro Urząd Celny MUSI pobrać 23 centy podatku.
Oczywiście wszelkie koszty oclenia ciążą na importerze, stąd te 8,50 PLN dla Poczty Polskiej, która w twoim imieniu i na twój koszt dokonuje wszelkich koniecznych formalności. Osiem i pół złotego to naprawdę nie są wielkie pieniądze i chyba nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie się osobiście fatygował do właściwego urzędu żeby osobiście podpisać papierek i wpłacić kasę w okienku.
Jak pisałem wcześniej, DHL za obsługę celną policzył mi kiedyś 60 PLN i to faktycznie było złodziejstwo.
Coś się rozjaśniło?


FTW
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 8
Posty: 710
Rejestracja: 16 gru 2016, 10:44
Lokalizacja: śląsk

Re: Aliexpress VAT, czyli bogatemu i byk się ocieli...

#19

Post napisał: FTW » 30 lip 2021, 20:46

tuxcnc pisze:
30 lip 2021, 20:39
FTW pisze:
30 lip 2021, 20:18
tak to rozumiem
Źle rozumiesz.
O ile dobrze pamiętam, a sprawdzać już nie ma sensu, to towary importowane o wartości poniżej 22 Euro nie podlegały podatkowi VAT, kwota wolna od cła była większa, ale nie pamiętam ile to było i nie wiem czy coś się zmieniło.
Od 01.07.2021 kwota wolna od podatku VAT wynosi 0 (zero), czyli opodatkowaniu podlega każdy towar o dowolnej niezerowej wartości.
Czyli przykładowo, od towaru wartego jeden euro Urząd Celny MUSI pobrać 23 centy podatku.
Oczywiście wszelkie koszty oclenia ciążą na importerze, stąd te 8,50 PLN dla Poczty Polskiej, która w twoim imieniu i na twój koszt dokonuje wszelkich koniecznych formalności. Osiem i pół złotego to naprawdę nie są wielkie pieniądze i chyba nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie się osobiście fatygował do właściwego urzędu żeby osobiście podpisać papierek i wpłacić kasę w okienku.
Jak pisałem wcześniej, DHL za obsługę celną policzył mi kiedyś 60 PLN i to faktycznie było złodziejstwo.
Coś się rozjaśniło?
8,50 jasne dla Poczty Polskiej, ale na podstawie czego jest dodatkowe 6 zł - domniemanie wartości? jak się w skali kraju tych domniemań zbierze dużo, to w ciągu tygodnia odrobią te wybory kopertowe, a później już tylko sam zysk

dla ścisłości - nigdzie nie ma na kopercie podanej wartości, a koszt przesyłki... no cóż, są różne w zależności od kraju nadania, taki list może kosztować 5 albo 50 zł w przeliczeniu na nasze


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Aliexpress VAT, czyli bogatemu i byk się ocieli...

#20

Post napisał: Avalyah » 30 lip 2021, 20:55

tuxcnc pisze:to faktycznie było złodziejstwo.

Każdy przewoźnik, który sam załatwia odprawę celną, czyli wszelkie DHLe, Fedexy i inne takie naliczą od 60-90zł za obsługę, także DHL nie jest wcale wyjątkowy. Jeśli zamawiasz z Chin kurierem to tego nie unikniesz.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”