Śruba do wtryskarki - DIY

Czyli wykonanie samemu ekstrudera.

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce tworzyw sztucznych ręcznej jak i za pomocą CNC

tristar0
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 2839
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:48
Lokalizacja: Toruń miasto Tadeusza R

Re: Śruba do wtryskarki - DIY

#21

Post napisał: tristar0 » 05 kwie 2021, 20:06

cawboy pisze:oj człowieku Ty mi tu wykładu o wytłaczarkach nie staraj się zrobić.
nie robie może czegoś się dowiem bo robię czasem przy wytłaczarkach głównie serwis naprawy czy moderniczację a dobrze jest posłuchać kogoś innego a nie właściciela sprzętu .


Mam wyrypane na wszelkiej maści proroków ,mędrców i wszystkich którzy stawiają się ponad innymi ,i tak ich zjedzą robaki


tristar0
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 2839
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:48
Lokalizacja: Toruń miasto Tadeusza R

Re: Śruba do wtryskarki - DIY

#22

Post napisał: tristar0 » 06 kwie 2021, 21:18

Obrazek
tristar0 pisze: wżery robią pomimo azotowania powierzchni

a tu jest pokazane gdzie się robią największe wżery
Mam wyrypane na wszelkiej maści proroków ,mędrców i wszystkich którzy stawiają się ponad innymi ,i tak ich zjedzą robaki

Awatar użytkownika

oskaeg
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 546
Rejestracja: 28 sty 2011, 19:00
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Śruba do wtryskarki - DIY

#23

Post napisał: oskaeg » 07 kwie 2021, 17:34

IIS pisze:Witam,
Ostatnio myślałem o wykonaniu dla sportu miniwtryskarki - temat był na forum ostatnio ale zaczynał się od elektroniki .... co tu chyba nie ma sensu bo mechanika to początek - jak dla mnie.
Pytanie jest następujące .:
Jakie są reguły +/- co do takiej śruby ekstrudera ? Z tego co widzę to musza być 3 "strefy"
ładowanie , przemieszczanie i kompresja.

W garażu znajdzie się jakieś wałki do wykonania śruby ale jaka powinna być "dobra" średnica takiej śruby ? Czy to raczej 10mm czy 25 mm ?
Długość śruby jaką planuje mieć to 100mm - ze zdjęć widzę że grzałki są zamocowane na zewnętrznej rurze z tym że nie wiem jak wygląda transfer ciepła ( moje rozumowanie jest takie że ) zapewne większa średnica śruby = większe ciśnienie ale za to bardziej będzie odbierać ciepło z zewnętrznej rurki i transferować je do np przekładni/napędu silnika. Duża średnica= duża masa czyli lepsza akumulacja ciepła.
Mniejsza średnica to odwrotna sytuacja.

Z racji że to swobodne rozmyślania uprzejmie proszę :) o merytoryczne uwagi bez nie da się, poco itd

Nie opłaca się budować samodzielnie wtryskarki od podstaw. W Częstochowie, był facet co sprzedawał wtryskarki typu boy-15 za cenę 800 zł, za całą maszynę. Fakt ze to złom, ale użytkowy.

Ja dwa lata temu, miałem problem z zaworem zwrotnym wtryskarki, uszkodził mi się, dorobiłem więc pierścionek ze zwykłego aluminium, super zamykał, bo się prasował i utrzymywał wysokie ciśnienie... Jednak po około 1000 wtryskach już nie było po nim śladu, wypłukał się zwyczajnie jak mydło. Zrobiłem robotę i w między czasie dorobiłem to co potrzeba...

Możesz sobie zrobić wtryskarkę nawet całą z aluminium, ale zaraz się to rozwali. Jak tak bardzo się pasjonujesz, tym tematem to wykorzystaj gotowe elementy.

Facet miał do sprzedania cały układ plastyfikujacy od arburga ze ślimakiem fi18 mm, nie pamiętam ile dokładnie to kosztowało, czy 600 czy 800 zł jakoś tak, chciałem to kupić aby zrobić z tego głowicę do drukarki 3d, ale szybko się wyleczyłem z takich głupotek... U mnie w okolicy, ostatnio była cała wtryskarka na złomie, kupiłbyś tam układ ze ślimakiem za 3 zł za kilo.

Obrazek

Na początek polecam Ci zbudować prostą wtryskarkę ręczną. W stanach, to nawet ktoś wymyślił takie przystawki do wiertarki pionowej.

Obrazek

Ręczne wtryskarki pionowe, mogą mieć różną wielkość, w Indiach jakiś instytut zbudował sobie wielką wtryskarkę pionową, podobno dlatego taką, bo mają problemy z prądem.

Obrazek

Żeby zrobić wtrysk, na takiej wtryskarce, trzeba uwiesić się na końcu dźwigi. Aby się nie męczyć fizycznie, człowiek zamontował sobie na końcu tłoka siłownik hydrauliczny, i tak powstała wtryskarka pionowa hydrauliczna.

Obrazek

Ponieważ wtryskarki tłokowe nie mieszają za dobrze tworzywa i powodują duże straty ciśnienia, to powstała wtryskarka ślimakowa. Konstrukcja podobna jak wyżej, tylko wzbogacona o ślimak i napęd ślimaka.

Obrazek


Autor tematu
IIS
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 104
Rejestracja: 24 sie 2019, 22:19
Lokalizacja: Banino
Kontakt:

Re: Śruba do wtryskarki - DIY

#24

Post napisał: IIS » 14 maja 2021, 21:48

A więc prace jednak idą jako DIY :)
Dzisiaj dodałem obudowę , grzałki i lejek. Jutro zobaczę jak to się kręci


mineque
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 592
Rejestracja: 12 wrz 2010, 01:59
Lokalizacja: Południe

Re: Śruba do wtryskarki - DIY

#25

Post napisał: mineque » 15 maja 2021, 06:58

A zdjęcia?


201 St/Rev
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 16
Rejestracja: 30 gru 2019, 21:27

Re: Śruba do wtryskarki - DIY

#26

Post napisał: 201 St/Rev » 17 lip 2021, 21:00

IIS pisze:Ostatnio myślałem o wykonaniu dla sportu miniwtryskarki


Koledzy proponują jakieś profesjonalne rozwiązania.
Poszukaj czegoś na ruskich stronach.
Też myślałem o czymś takim jak na tych filmach.
https://youtu.be/M6UPpm4xlxw
https://youtu.be/but0X43F4oc

Pierwsze na co wpadłem, to wiertło jako ślimak. Tyle że zamiast krokowców planuję siłowniki pneumatyczne.


Autor tematu
IIS
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 104
Rejestracja: 24 sie 2019, 22:19
Lokalizacja: Banino
Kontakt:

Re: Śruba do wtryskarki - DIY

#27

Post napisał: IIS » 17 lip 2021, 21:09

Projekt nadal trwa. Ale co to jest z tym zaworkiem możesz mi opowiedzieć ?
Ogólnie kupiłem 2kg jakiegoś PP z internetu do testów - wychodzi z tego glut o regulowanej prędkości z tym że ciśnienienie chyba nie jest duże - poniżej filmik z "testu" ekstruzja jakieś ilości materiału - całość sterowana za pomocą płyty MKS base i marlina

https://youtu.be/aogR5W5bC-s

A i ps jak widać :) temat nie ma opodwiedzi aż tu nagle w tym samym czasie 2.
U mnie śruba to wałek fi 25mm który został zeszlifowany - wzorem było wiertło ale myślę że materiał jest za słaby tj za cienkie wiertła są

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka tworzyw sztucznych”