Fda16 cnc

2.2kw wrzeciono + serva + chłodziwo 70bar

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Fda16 cnc

#61

Post napisał: Petroholic » 03 lut 2021, 00:21

Znaki pisze:chyba się muszę przyzwyczaić do tych ogromnych możliwości
Poczekaj, aż wsiądziesz na pierwszego grzmota :)




Autor tematu
Znaki
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 40
Posty: 229
Rejestracja: 19 sty 2019, 15:54

Re: Fda16 cnc

#62

Post napisał: Znaki » 03 lut 2021, 13:40

Z moimi tendencjami do jechania tak grubo jak to tylko możliwe, aż strach to sobie wyobrażać :D
Ale apetyt rośnie w miarę jedzenia, a koszty zrobienia CNC z małej i dużej maszyny są bardzo zbliżone, więc w przyszłości nie wykluczam 8)
Chętnie pomogę z mini lathe i toczeniem, modelami 3d w f360, odlewaniem epoxygranitu, frezowaniem CNC w podstawowym zakresie, skrobaniem, programowaniem i podłączaniem falowników liteon :)

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Fda16 cnc

#63

Post napisał: Petroholic » 03 lut 2021, 16:06

Znaki pisze:jechania tak grubo jak to tylko możliwe, aż strach to sobie wyobrażać
Przypomina mi to jak się kiedyś na krótko podnająłem jako operator na parę dni :) Zanim przyszedłem jechali głowicami po 1mm i spore Fz... I płytki im leciały strasznie :) Przerobiłem program na Ap na 80% krawędzi płytki i Fz 0.08 to jak majster zobaczył jak głowica jedzie to się za głowę złapał :) A ja zrobiłem detal ze dwa razy szybciej i płytki się nie spaliły :D


Autor tematu
Znaki
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 40
Posty: 229
Rejestracja: 19 sty 2019, 15:54

Re: Fda16 cnc

#64

Post napisał: Znaki » 07 lut 2021, 09:35

"Panie, ale jak to tak? To się tak da?" :)
Brzmi trochę jakby ze zwykłej głowicy zrobili sobie high feed :roll:
Chętnie pomogę z mini lathe i toczeniem, modelami 3d w f360, odlewaniem epoxygranitu, frezowaniem CNC w podstawowym zakresie, skrobaniem, programowaniem i podłączaniem falowników liteon :)

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Fda16 cnc

#65

Post napisał: Petroholic » 07 lut 2021, 10:25

Znaki pisze:Brzmi trochę jakby ze zwykłej głowicy zrobili sobie high feed
Coś w tym stylu :) A że płytka miała małe naroże to paliło szybko :) Operator był starej daty i dla niego głowica to tylko do planowania więc Ap 1mm to był max u nich :D Czasem przeskok z manuala na CNC nie wychodzi na dobre jak się człowiek nie chce przestawić na nowe strategie tylko jedzie klasyką :(


Autor tematu
Znaki
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 40
Posty: 229
Rejestracja: 19 sty 2019, 15:54

Re: Fda16 cnc

#66

Post napisał: Znaki » 10 lut 2021, 22:36

I właśnie dla tego, aż miło słuchać takich fachowców, od razu praca idzie szybciej i przyjemniej :)
Chętnie pomogę z mini lathe i toczeniem, modelami 3d w f360, odlewaniem epoxygranitu, frezowaniem CNC w podstawowym zakresie, skrobaniem, programowaniem i podłączaniem falowników liteon :)


Autor tematu
Znaki
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 40
Posty: 229
Rejestracja: 19 sty 2019, 15:54

Re: Fda16 cnc

#67

Post napisał: Znaki » 21 lut 2021, 16:50

Panowie, chcę kupić zestaw frezów do mojej maszynki i zastanawiam się nad wyborem rozmiarów.
Do tej pory używałem hss fi4,5,8 oraz fi 12, chciałbym skompletować uniwersalny zestaw węglików i zrobić standaryzacje. Na razie będę działał tylko w aluminium. Obroty mam w zakręcie 440-8000 i 2.2kw do dyspozycji
Wstępnie wybrałem 4xfi4 4xfi6 i 4xfi10 wszystkie są z 3 ostrzami. Co myślicie o takim zestawieniu? Może warto zamiast fi 4 wziąć fi 3?
Nie mam za bardzo doświadczenia w tym temacie i chętnie posłucham Waszych rad :)
Chętnie pomogę z mini lathe i toczeniem, modelami 3d w f360, odlewaniem epoxygranitu, frezowaniem CNC w podstawowym zakresie, skrobaniem, programowaniem i podłączaniem falowników liteon :)


NFZ
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 397
Rejestracja: 07 paź 2012, 21:49
Lokalizacja: inąd

Re: Fda16 cnc

#68

Post napisał: NFZ » 22 lut 2021, 21:20

-->Petroholic, przypomniało mi się kiedy po raz pierwszy przy "weteranach" puściłem freza praktycznie po sam trzonek, z Vc dobrze ponad 150 i parumetrowym posuwem - rzecz jasna bez kropelki chłodziwa, tyle że stosunkowo małe ae było(a i tak błyskawicznie encówę zżerał, choć parametry tylko z grubsza szacowane zamiast liczone).
I to zdziwienie, kiedy okazało się że poza narożami(i tak już używanego sześciopióra) nie widać śladów zużycia*, a wiór co najwyżej słomkowo żółty jest(gdyby mocniejszy nadmuch był i "siana" wtórnie nie mieliło to i bez tego nalotu by się obyło) ;)

Podejrzewam że pewnie podobny wyraz twarzy miałem parę lat wstecz, kiedy zobaczyłem wiertło puszczane z Vc 280 :P

I to w tym wszystkim jest piękne - nigdy nie wiesz kiedy coś cię zaskoczy/zadziwi.

*oczywiście na początku uśmieszki że cała krawędź jest dokumentnie cyt. "wyjebana"(co po chwili okazało się jakimś drobnym - łatwym do zerwania paznokciem - narostem, pod spodem oczywiście świeże ostrze).

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Fda16 cnc

#69

Post napisał: Petroholic » 22 lut 2021, 22:53

Człowiek się uczy całe życie a i tak głupi umiera :D
Znaki pisze:Wstępnie wybrałem 4xfi4 4xfi6 i 4xfi10 wszystkie są z 3 ostrzami. Co myślicie o takim zestawieniu? Może warto zamiast fi 4 wziąć fi 3?
Oczywiście, że warto wziąć fi3 choćby po to aby mieć w razie potrzeby :)
Jak dla mnie zamów sobie od skośnookich zestawy 4xfi3, 4xfi4, 4xfi6, 2xfi8 (przydaje się), 2xfi10, 2xfi12... Jak dobrze trafisz to trzypióry polerowane kupisz taniutko :)


Autor tematu
Znaki
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 40
Posty: 229
Rejestracja: 19 sty 2019, 15:54

Re: Fda16 cnc

#70

Post napisał: Znaki » 24 lut 2021, 19:19

Frezy są już u mnie, kupiłem zestaw startowy fi3 fi 6 i fi10, do tego kulka fi6 :)


Uznałem że to co trzeba by robić fi 4 zrobi fi3 i będzie bardziej uniwersalne :) jak zużyje (a najprawdopodobniej połamię) to będę brał od Chińczyków. Będę miał zarówno więcej doświadczenia jak i więcej czasu niż teraz. Niebawem zaczynam nowy projekt i będzie trochę dłubania.
Jakie byłoby uzasadnienie żeby posiadać aż taki wybór rozmiarów frezów? Z perspektywy laika gdy jest mniej to łatwej zrobić standaryzację przy mniejszek ilości, łatwiej utrzymywać niezbędne zapasy, mniejszy bałagan w "tool library", mniej testowania i budowania optymalnych parametrów i wydaje mi się że i tak robotę się zrobi. Produkcji seryjnej raczej nie przewiduję:)

Puki co z przyjemnością patrzę jak "same" robią się plastikowe naboje, udało się "już" za 8 wersją programu, mam jeszcze dużo do nauki
Dlaczego pomimo odpowiedniego programu w f360 musiałem zmienić ilość kroków w x na połowę poprawnej, żeby wymiary wychodziły poprawne? Mam wrażenie że fusion działał tak jakby na promieniu a mach3 tak jakby zmienił wszystkie wartości w x razy 2 i z promienia zrobił średnicę i robił w x dwa razy większe wymiary niż powinien



CNC jest po prostu zarąbiste!
Chętnie pomogę z mini lathe i toczeniem, modelami 3d w f360, odlewaniem epoxygranitu, frezowaniem CNC w podstawowym zakresie, skrobaniem, programowaniem i podłączaniem falowników liteon :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”